Fluorki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
WP:SK, wikizacja, rozbudowa
rozbudowa, linki zewnętrzne
Linia 31: Linia 31:
* Główny składnik [[sarin]]u - bojowego środka trującego o działaniu paraliżującym
* Główny składnik [[sarin]]u - bojowego środka trującego o działaniu paraliżującym
* Składnik [[Deratyzacja|trutek na szczury]] czy [[Dezynsekcja|insektów]]
* Składnik [[Deratyzacja|trutek na szczury]] czy [[Dezynsekcja|insektów]]
* Podczas [[II wojna światowa|II WŚ]] używany przez systemy [[Totalitaryzm|totalitarne]] jako środek kontrolowania mas.

Ze względu na coraz większą krytykę fluoru liczne kraje rozważają wycofanie związków fluoru z powszechnego użytku. Pierwszy krok wykonała [[Belgia]] zakazując w 2002 roku tabletek oraz [[Guma do żucia|gum]] zawierających fluor<ref>http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/2161300.stm</ref>. Spotkało się z to ogólną krytyką środowisk medycznych wspieranych przez koncerny produkujące środki na bazie fluoru<ref>http://www.slweb.org/belgian-ban.html</ref>, oraz samej [[Unia Europejska|Unii Europejskiej]]. Z drugiej strony kolejne kraje wprowadzają, lub rozważają podobne rozwiązania, na przykład obniżenie stężenia fluorków w wodzie pitnej dostarczanej wodociągami miejskimi<ref>http://fluoridealert.org/news/belgium-france-ireland-cut-fluoride-use-health-concerns-cited-british-scientists-request-health-studies/</ref>.


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 11:45, 26 sty 2016

Jon fluorkowy
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

F-

Masa molowa

19,00 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

16984-48-8

PubChem

{{{nazwa}}}, [w:] PubChem, United States National Library of Medicine, CID: (ang.).

Podobne związki
Podobne związki

chlorki, bromki

Fluorkisole kwasu fluorowodorowego. nieorganiczne jednoatomowe jony fluoru o wzorze chemicznym F-. W dużych stężeniach toksyczne.

W wodzie rozpuszczalne są fluorki litowców, amonu, chromu(III), srebra, bizmutu, cyny(II) oraz cyny(IV). Do trudno rozpuszczalnych zalicza się fluorki berylowców, cynku, glinu, manganu(III), niklu, kobaltu, żelaza(II) i (III), ołowiu, miedzi oraz kadmu. Fluorki rtęci(I) i (II) w wodzie ulegają rozkładowi.

Ze względu na hydrolizę fluorków do fluorowodoru w roztworach wodnych, są one przechowywane w naczyniach polietylenowych.

Zastosowanie

Tabletki fluorowe.

Ze względu na coraz większą krytykę fluoru liczne kraje rozważają wycofanie związków fluoru z powszechnego użytku. Pierwszy krok wykonała Belgia zakazując w 2002 roku tabletek oraz gum zawierających fluor[1]. Spotkało się z to ogólną krytyką środowisk medycznych wspieranych przez koncerny produkujące środki na bazie fluoru[2], oraz samej Unii Europejskiej. Z drugiej strony kolejne kraje wprowadzają, lub rozważają podobne rozwiązania, na przykład obniżenie stężenia fluorków w wodzie pitnej dostarczanej wodociągami miejskimi[3].