Stan Winston

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stan Winston
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1946
Arlington, Wirginia, USA
Data i miejsce śmierci 15 czerwca 2008,
Malibu, Kalifornia, USA
Zawód twórca filmowych efektów wizualnych i specjalnych
reżyser
Lata aktywności od 1972

Stan Winston (ur. 7 kwietnia 1946 w Arlington w stanie Wirginia, zm. 15 czerwca 2008 w Malibu w stanie Kalifornia) – amerykański twórca filmowych efektów wizualnych i specjalnych oraz reżyser filmowy.

Był najbardziej znany z pracy w filmach: Terminator, Terminator 2: Dzień sądu, Park Jurajski, Obcy – decydujące starcie, Predator, Powrót Batmana, Edward Nożycoręki i Avatar. Uzyskał dziewięć nominacji i zdobył trzy Oscary za swoją pracę.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Stan Winston urodził się 7 kwietnia 1946 roku w Arlington w stanie Wirginia. Studiował malarstwo i rzeźbę na Uniwersytecie Wirginia, którą ukończył w 1968 roku. W 1969 roku Winston przeniósł się do Hollywood, aby kontynuować karierę aktorską.

W 1972 roku Winston założył własną firmę „Stan Winston Studio” i zdobył nagrodę Emmy za efekty jego pracy w filmie „Gargoyles”. W 1982 r. Winston otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. W ciągu najbliższych kilku lat Winston i jego firma otrzymała wiele nagród za swoją pracę.

W 1997 r. pracował także z Michaelem Jacksonem nad 40 minutowym filmem Ghosts, który promował utwory: „2 bad”, „Ghosts”, oraz „Is it scary”.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Stan Winston zmarł 15 czerwca 2008 w swoim domu w Malibu w Kalifornii po trwającej siedem lat chorobie, cierpiał na szpiczaka mnogiego. Jego rzecznicy dononieśli, że „Stan zmarł spokojnie w domu, otoczony przez rodzinę”. Po śmierci dedykowano mu film „Terminator: Ocalenie”.