Steven Johnson (autor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Steven Berlin Johnson
Ilustracja
Steven Johnson na South by Southwest (2009)
Data i miejsce urodzenia

6 czerwca 1968 r.
Waszyngton

Zawód, zajęcie

pisarz, prezenter

Strona internetowa

Steven Berlin Johnson (ur. 6 czerwca 1968) – amerykański pisarz popularnonaukowy i medioznawca.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczał do St. Albans School w Waszyngtonie[1]. Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Browna (Providence), gdzie na wydziale współczesnej kultury i mediów studiował semiotykę[2][3][4]. Jest także absolwentem literatury angielskiej na Uniwersytecie Columbia (N. Jork).

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Johnson jest autorem trzynastu książek, głównie łączących naukę i technologię z osobistymi doświadczeniami. Współtworzył także trzy wpływowe serwisy internetowe: jeden z pierwszych internetowych magazynów „FEED”, nagrodzony nagrodą Webby witrynę społecznościową plastic.com oraz lokalny serwis outside.in[5]. Jest współredaktorem „Wired” regularnie pisze do „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Financial Times” i wielu innych periodyków. Zasiada też w radach doradczych kilku firm związanych z Internetem, w tym Medium, Atavist, Meetup.com, Betaworks i Patch.com.

Jest autorem bestsellerowej książki Everything Bad Is Good for You: How Today's Popular Culture Is Actually Making Us Smarter (2005), w której dowodzi, że na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat twory popkultury, jak telenowele czy gry wideo, stają się coraz bardziej złożone i pomagają rozwijać umiejętności wyższego rzędu.

Inna jego publikacja, Where Good Ideas Come From, kwestionuje popularną wizję samozwańczych geniuszy, wpadających w jednej chwili na zjawiskowe pomysły. Za to określa innowacyjne myślenie jako powolny, stopniowy i bardzo złożony proces. Innowacja powstaje przez analizę pozornie niezwiązanych pomysłów, dylematów z innych dziedzin. Na podstawie badań wymienia przykłady z przeszłości, łącząc je z koncepcją „sąsiadujących możliwości” (oryg. adjacent possible), Stuarta Kauffmana – koncepcją przestrzeni z innowacjami czekającymi na powstanie przez jedynie połączenie opracowanych już pojęć i rozwiązań.

W sierpniu 2013 r. stacja PBS ogłosiła, że Johnson będzie prowadzącym i współtwórcą sześcioczęściowego programu dokumentalnego o historii innowacji How We Got to Now, wyemitowanego oryginalnie w PBS i BBC Two[6]. Zaprezentował też – wraz z Davidem Olusogą – czteroczęściowy dokument produkcji Nutopia-PBS-BBC Krótka kronika dłuższego życia (oryg. Extra Life: A Short History of Living Longer). Produkcja przedstawia odkrycia i zdarzenia które przyczyniły się do wzrostu średniej długości życia. Został zrealizowany w okresie tzw. lockdown[7][8].

Od maja 2018 roku prowadzi podcast American Innovations (Amerykańscy innowatorzy) tworzony przez przedsiębiorstwo Wondery[9] (przyp.)

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Opinie krytyków[edytuj | edytuj kod]

W 1997 roku Harvey Blume zrecenzował pierwszą książkę Johnsona, Interface Culture, i określił ją „przynoszącą satysfakcję lekturą – stymulującą, obrazoburczą i uderzająco oryginalną”[10].

Czasopismo The A.V. Club stwierdziło w recenzji książki Everything Bad Is Good for You: „To bardzo szczegółowa pozycja, zawierająca listy, wykresy oraz rozbudowaną strukturę narracyjną. Jednakże na ile jest to konieczne – pozostaje kwestią dyskusyjną, gdyż tytuł jedynie przedstawia i tak przekonujące założenie”[11].

David Quammen zrecenzował dla The New York Times książkę Johnsona The Ghost Map (2006), pisząc: „To wspaniała historia, wyróżniająca się pozycja o historii medycyny, z dobrymi opisami (…) Książka jest niesamowitym zgromadzeniem: składa się z drobnych faktów i wielkich idei, a fragmenty narracyjne są szczególnie intensywne. Opartym na prawdziwej empatii zarówno dla imiennych, jak i bezimiennych bohaterów, jedynie sporadycznie obarczonym drobnymi błędami stylistycznymi i wadami”. Nazwał książkę i Johnsona „intrygującymi” i „inteligentnymi”[12].

Entertainment Weekly przyznał The Ghost Map ocenę „A”, stwierdzając: „Książka prosi czytelnika, aby wyobraził sobie sytuację, w której wyjeżdża na weekend, a po powrocie widzi 1/10 sąsiedztwa wiezioną ulicą w żałobnym orszaku. Dla mieszkańców XIX-wiecznego Londynu ta apokaliptyczna wizja stała się rzeczywistością za sprawą cholery… Johnson śledzi odważne i ostatecznie udane działania anestezjologa/ naukowca/ detektywa Johna Snowa, odkrywającego sposób przenoszenia choroby. I robi to, rodząc koszmarny, skłaniający do myślenia świat, w którym szybka, lecz bardzo nieprzyjemna śmierć może być o rzut beretem”[13].

Alex Soojung-Kim Pang w The Los Angeles Times nazwał Where Good Ideas Come From (2010) „społeczną, dynamiczną i merytoryczną wizją innowacji i pomysłów” oraz książką „płynnie napisaną, zabawną i inteligentną – ale bez zawiłości”, „renesansowym przewodnikiem alchemicznym”[14]. Bruce Ramsey napisał o tej książce w The Seattle Times: „Johnson szuka innowacji w naszej rzeczywistości i stara się wyjaśnić, dlaczego pojawiają się one tam, a nie gdzie indziej”[15].

Z kolei Kirkus Reviews określił Where Good Ideas… „solidną pozycją, która wnosi nową perspektywę do starej sprawy”, a o Johnsonie napisał: „Przez cały czas jego zaraźliwy entuzjazm i nieustępliwość inspirują i bawią”[16]. W The Sunday Telegraph stwierdzono: „Jak wszystkie dobre pomysły, ta książka jest czymś więcej niż swoją sumą... Johnson ożywia własne wywody historiami i przykładami, które dodają osobowości i głębi jego pomysłom, a także sprawiają, że lektura jest wciągająca (…)"[17].

Oliver Burkeman w recenzji Future Perfect opisał tytuł: „To nie szczegółowa instrukcja, a szeroko zakrojony szkic możliwości – jako takiej, czytanie jej jest inspirujące. Najbardziej ekscytująca jest refleksja, że wiele rewolucji z Doliny Krzemowej może być zgodnych, a nie sprzecznych, z istotną dziś sprawiedliwością społeczną i demokracją partycypacyjną[18]. Inny recenzent Future Perfect Ethan Gilsdorf, nazwał ją „porywającą i dającą nadzieję książką” z „jasną i wciągającą narracją”[19].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Jego książka Emergence: The Connected Lives of Ants, Brains, Cities, and Software w 2002 r. znalazła się w finale nagrody „Helen Bernstein Book Award for Excellence in Journalism” („Nagrody literackiej im. Helen Bernstein za doskonałość w dziennikarstwie”)[20].

Z kolei Where Good Ideas Come From „walczyła” w finale o nagrodę „800CEORead” dla najlepszej książki biznesowej 2010 roku oraz została uznana za jedną z najlepszych publikacji roku według magazynu The Economist[potrzebny przypis].The Ghost Map znalazła się na liście dziesięciu najlepszych książek literatury faktu roku 2006 tygodnika Entertainment Weekly[21] i zajęła drugie miejsce w konkursie „National Academies Communication Award” w 2006 roku[potrzebny przypis].

Książki Johnsona zostały przetłumaczone na kilkanaście języków[potrzebny przypis].

W 2009 r. był specjalistą-rezydentem ds. nowych mediów w Columbia Journalism School, a także przez kilka lat pisarzem-rezydentem w Journalism School Uniwersytetu Nowojorskiego[potrzebny przypis].

Zdobył nagrodę „Newhouse School Mirror Award” za artykuł z okładki magazynuTIME z 2009 roku pt. „Jak Twitter zmieni sposób naszego życia”[22]. Występował w programach telewizyjnych, takich jak The Colbert Report, The Charlie Rose Show, The Daily Show with Jon Stewart i The NewsHour with Jim Lehrer[potrzebny przypis].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Dorastał w Waszyngtonie i ukończył tam St. Albans School (1986). W roku 1990 przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie spędził dwadzieścia jeden lat, z tego siedem w Morningside Heights na Manhattanie, a resztę w West Village (Dolny Manhattan) gdzie urodził się jego pierwszy syn[1]. Johnson pisze, że 11 września 2001 r. on i jego żona byli świadkami upadku Bliźniaczych Wież „pierwszego dnia wspólnego pobytu w domu z synem. Kiedy nasz drugi syn był w drodze, przenieśliśmy się do Brooklynu (…)”[1].

W 2010 roku prowadzący wywiad z Johnsonem – Oliver Burkeman napisał: „mieszka z żoną Alexą Robinson i ich trzema synami na Brooklynie… Wygłasza około 50 wykładów rocznie i napisał wiele znanych felietonów opiniotwórczych – a nie jest w zaawansowanym wieku. (Przy okazji, ma także ogromną liczbę 1,4 miliona obserwujących na Twitterze (…))”[23].

W 2011 roku napisał na swoim blogu, że „na kilka lat” opuszcza z rodziną N. Jork. „Przeprowadzamy się do hrabstwa Marin, na północną stronę mostu Golden Gate (…)”, „przeprowadzka na dwa lata: z chęci przygody, nie zmiany”[1].

W książce Umysł szeroko otwarty (Mind Wide Open) (2004) opisuje wydarzenie, w którym był bliski śmierci. W jego mieszkaniu było bardzo duże okno. Uległo rozbiciu w czasie wyjątkowo silnej czasie burzy, chwilę po tym jak z żoną oglądali to zjawisko[24]. (źródło, s. 47)

W tej samej książce określił, że ma pewne trudności z przekładaniem tekstu na wyobrażenia: „Cechę tę podzielam z Aldousem Huxleyem.” Po tym następuje obszerny cytat poety; tutaj fragment: „Słowa, nawet wielkich pisarzy, nie przywołują obrazów w mojej głowie. Na skraju snu nie witają mnie żadne obrazy. Gdy coś sobie przypomnę, wspomnienie nie pojawia się ja jako widzialne wydarzenie lub przedmiot (…)”[24] (źródło, s. 235)

Książki[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Wydanie polskie Rok ISBN Tematyka
Interface Culture: How New Technology Transforms the Way We Create and Communicate 1997 ISBN 978-0-06-251482-0 Innowacyjność
Emergence: The Connected Lives of Ants, Brains, Cities, and Software 2001 ISBN 978-0-684-86875-2 Emergencja
Mind Wide Open: Your Brain and the Neuroscience of Everyday Life 2004 ISBN 978-0-7432-4165-6 Neuronauka poznawcza
Everything Bad Is Good for You: How Today's Popular Culture Is Actually Making Us Smarter 2005 ISBN 978-1-57322-307-2 Popkultura, gry wideo
The Ghost Map: The Story of London's Most Terrifying Epidemic—and How it Changed Science, Cities and the Modern World 2006 ISBN 978-1-59448-925-9 Epidemia cholery na Broad Street (1854), John Snow
The Invention of Air: A Story of Science, Faith, Revolution, and the Birth of America 2008 ISBN 978-1-59448-852-8 Joseph Priestley
Where Good Ideas Come From: The Natural History of Innovation 2010 ISBN 978-1-59448-771-2 Innowacyjność
Future Perfect: The Case for Progress in a Networked Age 2012[27] ISBN 978-1-59448-820-7 Nowe tendencje w innowacyjności
How We Got to Now: Six Innovations That Made the Modern World Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat, Sine Qua Non 2015 (tł. B. Czartoryski)[28] 2014 ISBN 978-1-59463-296-9 Innowacyjność
Wonderland: How Play Made the Modern World 2016 ISBN 978-1-5098-3729-8 „Połączenie nowości, rozrywki i przyjemności”[29]
Farsighted: How We Make the Decisions That Matter the Most 2018 ISBN 978-0-73521-160-5 Proces decyzyjny
Enemy of All Mankind: A true story of piracy, power, and history's first global manhunt[30][31] 2020 ISBN 978-1-59448-821-4 Henry Every
Extra Life: A Short History of Living Longer 2021 ISBN 978-0-52553-885-1 Średnia długość życia

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Steven Johnson, Go West, Middle-Aged Man, 20 maja 2011 [dostęp 2014-06-06].
 2. Bio at edge.org
 3. Pogrebin, Robin. "In a Multimedia Realm Where Book Meets Blog". The New York Times. (December 4, 2006)
 4. Modern Culture & Media, Brown University web page.
 5. David Pescovitz: Steven Johnson launches outside.in. boingboing.net, October 24, 2006. [dostęp 2017-10-22].
 6. "How We Got To Now" on the PBS website
 7. " New Four-Part Series Explores the Life-Extending Role — Extra Life: A Short History of Living Longer". Retrieved May 1, 2021.
 8. Krótka kronika dłuższego życia, Oglądaj w WP Pilot, WP Pilot [dostęp 2023-10-21] (pol.).
 9. American Innovations. [dostęp 2019-01-02].
 10. Digital Culture - God, Man, and the Interface, www.theatlantic.com [dostęp 2023-10-21].
 11. Steven Johnson: Everything Bad Is Good For You: How Today's Popular Culture Is Actually Making Us Smarter, The A.V. Club, 10 maja 2005 [dostęp 2023-10-21] (ang.).
 12. David Quammen, A Drink of Death, „The New York Times”, 12 listopada 2006, ISSN 0362-4331 [dostęp 2023-10-21] (ang.).
 13. The Ghost Map Review | Book Reviews and News | EW.com, web.archive.org, 14 lipca 2014 [dostęp 2023-10-21] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-14].
 14. Alex Soojung-Kim Pang, Special to the Los Angeles Times, Book Review: 'Where Good Ideas Come From' by Steven Johnson, Los Angeles Times, 5 listopada 2010 [dostęp 2023-10-21] (ang.).
 15. Books | 'Where Good Ideas Come From': Steven Johnson asks why great ideas arise where they do | Seattle Times Newspaper, web.archive.org, 14 lipca 2014 [dostęp 2023-10-21] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-14].
 16. Where Good Ideas Come From. „Kirkus Reviews”, June 30, 2010. 
 17. Leo Hollis, "Where Good Ideas Come From" by Steven Johnson: Review, „The Sunday Telegraph”, 21 listopada 2010 (ang.).
 18. Oliver Burkeman, Future Perfect by Steven Johnson - review, „The Guardian”, 19 października 2012, ISSN 0261-3077 [dostęp 2023-10-21] (ang.).
 19. Ethan Gilsdorf Globe Correspondent i inni, ‘Future Perfect ’ by Steven Johnson - The Boston Globe, BostonGlobe.com [dostęp 2023-10-21] (ang.).
 20. Business Book Authors, [ok. 2005] [dostęp 2014-06-06].
 21. Literature of the Year | EW.com, web.archive.org, 18 stycznia 2014 [dostęp 2023-10-21] [zarchiwizowane z adresu 2014-01-18].
 22. Wendy S. Loughlin: Newhouse School announces winners in fourth annual Mirror Awards. newhouse.syr.edu, June 10, 2010. [dostęp 2017-10-22].
 23. Oliver Burkeman, Future Perfect by Steven Johnson - review, „The Guardian”, 19 października 2012, ISSN 0261-3077 [dostęp 2023-10-21] (ang.).
 24. a b Steven Johnson: Mind Wide Open: Your Brain and the Neuroscience of Everyday Life. New York: Scribner, 2004. ISBN 0-7432-4165-7.
 25. Umysł szeroko otwarty | Steven Johnson, Lubimyczytać.pl [dostęp 2023-10-22] (pol.).
 26. Odkrywanie mózgu: co wiemy o sobie dzięki nowym odkryciom neurobiologii | Steven Johnson, Lubimyczytać.pl [dostęp 2023-10-22] (pol.).
 27. Steven Johnson: Future Perfect: The Case For Progress In A Networked Age. Penguin (Riverhead), September 18, 2012. ISBN 978-1-59448-820-7.
 28. Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat | Steven Johnson, Lubimyczytać.pl [dostęp 2023-10-22] (pol.).
 29. Serious Fun | Science History Institute, web.archive.org, 11 lipca 2018 [dostęp 2023-10-21] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-11].
 30. Enemy of All Mankind, Penguin Random House [dostęp 2020-05-05].
 31. Higginbotham, Adam, "The Pirates' Booty That Changed the Course of History" (book review), The New York Times, May 12, 2020. Retrieved 2020-05-14.