TED (konferencja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TED
Technology, Entertainment and Design
TEDTechnology, Entertainment and Design
TEDTechnology, Entertainment and Design
Michael Pollan podczas TED 2007
Założyciel(e) Richard Saul Wurman, Harry Marks
Data założenia 1984
Siedziba Nowy Jork (Stany Zjednoczone)
Vancouver (Kanada)
Strona internetowa

TED (Technology, Entertainment and Design) – konferencja naukowa organizowana przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Jej celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych rozpowszechniania”. Obecnym kuratorem jest Brytyjczyk Chris Anderson, były dziennikarz komputerowy i wydawca.

Pierwsza konferencja odbyła się w 1984 roku w zamierzeniu jako jednorazowe wydarzenie[1]. W 1990 roku odbyła się w Monterey w Kalifornii i od tego czasu jest wydarzeniem organizowanym corocznie. Początkowo miała głównie technologiczny profil, ze względu na bliskość Doliny Krzemowej. Obecnie jej tematyka dotyczy także nauki i kultury. Jest organizowana w Long Beach i Palm Springs w USA oraz Europie i Azji. Od czerwca 2006 roku wykłady są udostępniane online na licencji Creative Commons na stronie www oraz kanale YouTube. Do stycznia 2014 roku udostępniono ponad 53 tysiące wykładów, oglądanych w sumie ponad 890 milionów razy[2]. Od 2005 roku przyznawane są nagrody, do 2009 roku laureaci otrzymywali trzy po 100 tys. dolarów, a od 2010 roku zwycięzcy wręczano jedną w wysokości 300 tys. dolarów. Ich celem jest umożliwienie realizacji projektu mającego zmienić świat.

Każdy mówca dostaje maksymalnie 18 minut. Wśród najważniejszych uczestników było wielu wybitnych naukowców, polityków, przedsiębiorców i działaczy społecznych, m.in.: Gordon Brown, Bill Clinton, Richard Dawkins, Jimmy Wales, Bill Gates, Jane Goodall, Stephen Hawking, Naomi Klein, Colin Powell. Pierwszym Polakiem na konferencji TED był Jacek Utko (2009)[3].

Oprócz oficjalnych konferencji TED są także TEDx (TEDx, x – Independently Organized Event), niezależne i organizowane lokalnie konferencje przypominające formatem TED, podlegające niektórym regułom TED zawartych w udzielanej ich organizatorom przez TED licencji.

TED prowadzi także edukacyjny projekt TED-Ed[a], program stypendiów dla innowatorów TED Fellow[b], czy umożliwiający ochotnikom tworzenie napisów oryginalnych i tłumaczeń udostępnianych przez TED prelekcji (TED Open Translation Project)[c].

Uwagi

  1. Strona TED-Ed na stronie ted.com
  2. TED Fellows Program na stronie ted.com
  3. Otwarty Projekt Tłumaczeniowy na stronie ted.com

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Virginia Hefferman: Confessions of a TED addict (ang.). The New York Times, 23 stycznia 2009. [dostęp 2010-07-12].
  2. Strona informacyjna kanału TED – YouTube (ang.). youtube.com.
  3. Jacek Utko: Newspaper designer (ang.). W: Speakers [on-line]. TED, 2009. [dostęp 2010-09-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]