Susanne Bier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Susanne Bier
Ilustracja
Susanne Bier (2013)
Data i miejsce urodzenia

15 kwietnia 1960
Kopenhaga

Zawód

reżyser filmowy

Lata aktywności

od 1989

Susanne Bier (ur. 15 kwietnia 1960 w Kopenhadze) – duńska reżyser i scenarzystka. Laureatka Złotego Globu i Oscara za film W lepszym świecie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W pełnym metrażu debiutowała na początku lat 90. Jej filmy były wielokrotnie nagradzane nie tylko w Danii. Specjalizuje się w kinie psychologicznym. W 2002 zrealizowała według zasad Dogmy dramat Otwarte serca. Obrazem tym rozpoczęła współpracę ze scenarzystą Andersem Thomasem Jensenem.

Uznanie przyniósł Bier dramat Bracia (2004), ukazujący relacje między tytułowymi braćmi – zawodowym wojskowym i kryminalistą. Film rozgrywa się współcześnie, częściowo w targanym wojną Afganistanie. Dwa lata później nakręciła nominowane do Oscara dla najlepszego filmu obcojęzycznego Tuż po weselu, a w 2007 powstał pierwszy anglojęzyczny film Dunki Things We Lost in the Fire z Halle Berry oraz Benicio del Toro w rolach głównych.

W 2011 podczas gali Złotych Globów za rok 2010 otrzymała statuetkę za film W lepszym świecie dla najlepszego filmu nieangielskojęzycznego. Również w 2011 roku podczas 83. ceremonii Oscarów Akademia Filmowa wyróżniła ten sam film wręczając jej Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Zasiadała w jury sekcji "Cinéfondation" na 61. MFF w Cannes (2008).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]