Jean-Pierre Jeunet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean-Pierre Jeunet z aktorką Émilie Dequenne (2009)

Jean-Pierre Jeunet (ur. 3 września 1953 w Roanne) – francuski reżyser filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego wczesne filmy, zwłaszcza stworzone z Markiem Caro toczą się w przyszłości, ale w atmosferze retro, co podkreśla kolorystyka zdjęć.

Jeunet obsadza swoje filmy aktorami o niezwykłych twarzach i często używa obiektywów szerokokątnych, aby otrzymać charakterystyczny zniekształcony obraz. Dominique Pinon wystąpił we wszystkich pięciu długometrażowych filmach Jeuneta, a Ron Perlman w Mieście zaginionych dzieci oraz w Obcym: Przebudzenie. Sam reżyser, pytany o cechy charakterystyczne swojego kina, powiedział: Tony są ciepłe, aktorzy mają wyraziste gęby, dialogi pachną Jakiem Prévertem i zawsze pojawia się motyw dzieciństwa[1].

Sukces Miasta zaginionych dzieci spowodował zaproszenie reżysera do pracy nad czwartą częścią Obcego (Obcy: Przebudzenie). Nieprzychylnie przyjęty przez krytykę Obcy IV okazał się sukcesem kasowym i pozwolił Jeunetowi sfinansować następny projekt – Amelię, która została nominowana do Oscara w kilku kategoriach i do nagrody César (w 13 kategoriach – otrzymała 4).

Jeunet miał zekranizować powieść Życie Pi, ale ostatecznie nie doszło to do skutku (sam powiedział: Poświęciłem dwa lata na projekt "Life of Pi", który miałem realizować dla 20th Century Fox, ale już wiadomo, że tego filmu nie zrobię - być może zrealizuje go Ang Lee[2]).

Zasiadał w jury konkursu głównego na 52. MFF w Wenecji (1995).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyseria:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cytat za: J. Szczerba: Kino z puszki na ciastka. wyborcza.pl, 2010-09-10. [dostęp 2010-09-10].
  2. Cytat za: P. T. Felis, J.-P. Jeunet: Bez śmiechu nie da się wytrzymać. wyborcza.pl, 2010-09-10. [dostęp 2010-09-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]