Lars von Trier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lars von Trier
Ilustracja
Reżyser w maju 2011.
Prawdziwe imię i nazwisko Lars Holbæk Trier
Data i miejsce urodzenia 30 kwietnia 1956
Kopenhaga
Zawód reżyser filmowy
Współmałżonek Cæcilia Holbek (1987–95)
Bente Frøge (1997–nadal)
Lata aktywności 1983 − nadal
Odznaczenia
Kawaler Orderu Danebroga (Dania)

Lars von Trier (ur. 30 kwietnia 1956 w Kopenhadze jako Lars Holbæk Trier) – duński reżyser filmowy, współtwórca manifestu Dogma 95, wzywającego do powrotu do minimalizmu w sztuce filmowej.

Twórczość[edytuj]

Pierwszym filmem Larsa von Triera była produkcja Element zbrodni. Obraz został nakręcony w 1983 roku.

Dwukrotnie otrzymał prestiżową europejską nagrodę Feliksa: w 1996 za film fabularny Przełamując fale i w 2000 za Tańcząc w ciemnościach.

Poza filmami pełnometrażowymi von Trier jest także autorów dwóch miniseriali o nawiedzonym szpitalu, które powstały dla duńskiej telewizji, Królestwo i Królestwo II.

Jego nazwisko brzmi Trier; "von Trier" przezwisko ze szkoły filmowej. Podobno miał sobie dodać "von" na cześć Ericha von Stroheima.

Von Trier znany jest ze swojego trudnego charakteru. Wielu aktorów z trudem wytrzymywało z nim na planie zdjęciowym. Reżyser boi się też latać samolotem, więc nigdy nie był w USA, chociaż kręci tzw. "trylogię amerykańską". Cykl ten zapoczątkowany został przez Dogville; opowiada o losach Grace, która jest elementem łączącym filmy. Dogville traktował o poświęceniu dla bliźnich, zemście i karze oraz o wpływie władzy na społeczeństwo i każdego człowieka. Druga część za temat główny ma niewolnictwo. Całej trylogii przyporządkowano litery U, S i A, gdzie U to Dogville, Manderlay to S, a Washington to A.

Von Trier jest współwłaścicielem i współtwórcą wytwórni Zentropa, która jest obecnie jednym z kluczowych graczy na rynku filmowym w Skandynawii. Od 1997 r. Zentropa poprzez swoją filię pod nazwą Puzzy Power produkuje filmy pornograficzne dla kobiet.

Życie prywatne[edytuj]

Jego żoną w latach 1987–1995 była Cecilia Holbek[1].

Filmografia[edytuj]

Odznaczenia[edytuj]

Przypisy

  1. Lumholdt, Jan (2003). Lars von Trier: interviews. Univ. Press of Mississippi. pp. 22–23. ISBN 978-1-57806-532-5. http://books.google.com/books?id=voTOt3GaRJAC&pg=PR22. Retrieved 14 October 2010.
  2. http://sesiondiscontinua.blogspot.com/2007/03/adis-washington.html
  3. Lars von Trier

Bibliografia[edytuj]

  • Lars von Trier. Spowiedź DOGMAtyka, wywiad przeprowadzony przez S. Björkmana.
  • T. Szczepański, Dreyer i von Trier: perwersyjne dziedzictwo [w:] Sacrum w kinie, red. M. Przylipiak i K. Kornacki, Gdańsk 2002.
  • R. Lasagna, Lars von Trier, Rzym 2003.
  • G. Tiefenbach, Drama und Regie (Writing and Directing) Lars von Trier's Breaking the Waves, Dancer in the Dark, Dogville. Würzburg: Königshausen & Neumann 2010.

Linki zewnętrzne[edytuj]