Przejdź do zawartości

Szpitalny oddział ratunkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SOR w Szpitalu Specjalistycznym w Sanoku

Szpitalny oddział ratunkowy, SOR – jednostka organizacyjna szpitala utworzona w celu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Szpitalne oddziały ratunkowe stanowią jednostkę organizacyjną systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. W Polsce funkcjonuje 235 SOR-ów[1]. Ich działania polegają na (według Dz.U. z 2024 r. poz. 336):

  • wstępnej diagnostyce
  • podjęciu leczenia – w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych – osób, które znalazły się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2006 roku (art. 33 ust. 2, Dz.U. z 2024 r. poz. 652) zobowiązała szpitale, w których znajdują się SOR-y, do zapewnienia niezwłocznego transportu sanitarnego, w razie konieczności, do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego innych świadczeń opieki zdrowotnej.

W szpitalnym oddziale ratunkowym przeprowadza się u każdego pacjenta procedurę segregacji medycznej (tzw. triaż). Jest ona prowadzona przez ratownika medycznego, pielęgniarkę ratunkową lub lekarza systemu i ma ona na celu przypisanie stopnia pilności kontaktu z lekarzem. W polskich SOR-ach nadaje się 5 kategorii priorytetów, oznaczonych symbolicznie kolorami:

  • kolor czerwony – natychmiastowy kontakt z lekarzem
  • kolor pomarańczowy – czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut
  • kolor żółty – czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut
  • kolor zielony – czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 120 minut
  • kolor niebieski oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 240 minut[2].

Osoby zakwalifikowane do kategorii zielonej lub niebieskiej mogą zostać przekierowane z SOR-u do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub do nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (Dz.U. z 2021 r. poz. 2048). Informacje o zasadach takiego przekierowania powinny znajdować się na stronach internetowych poszczególnych SOR-ów[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Co to jest SOR? Kiedy szukać tam pomocy?. NaglaPomoc.pl. [dostęp 2020-09-20].
  2. a b Jan Stachurski, Anna Kaczyńska, Zofia Czaplińska-Paszek, Implementing the Regulation of the Minister of Health by Polish Emergency Departments In 2020, „Emergency Medical Service”, 8 (3), 2021, s. 144–149, DOI10.36740/EmeMS202103104 [dostęp 2022-01-15] (ang.).