Tatooine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tatooine
Ilustracja
Farma wodna na Tatooine.
Astronomia
Region Zewnętrzne Rubieże
Sektor Arkanis
System Tatoo
Słońca 2 (Tatoo 1 i Tatoo 2)
Księżyce 3 (Ghomrassen, Guermessa i Chenini)
Odległość od jądra 43 000 lat świetlnych

13 183 parseków

Długość dnia 23 standardowe godziny
Długość roku 304 lokalnych dni
Fizyka
Klasa Planeta skalista
Średnica 10 465 km
Atmosfera tlenowa
Klimat pustynny
Grawitacja standardowa
Teren pustynie
Woda 1% powierzchni
Społeczeństwo
Rasy rodzime Ludzie, Ludzie Pustyni, Jawowie, Huttowie
Język Basic, Język Ludzi Pustyni
Liczba ludności 200 000
Miasta Bestine (stolica), Mos Eisley, Mos Espa
Import żywność, metale, chemikalia
Eksport minerały, narkotyki

Tatooine – fikcyjna, pustynna planeta występująca w sadze Gwiezdnych wojen.

W środkowej Tunezji istnieje obszar geograficzny i miasteczko o nazwie Tataouine. W tych właśnie okolicach kręcone były sceny pustynne z Nowej nadziei i stąd pochodzi nazwa pustynnej planety Tatooine.[potrzebny przypis]

Nazwą Tatooine przezwano też planetę pozasłoneczną HD 188753 A b. W przeciwieństwie do filmowej Tatooine, układ HD 188753 składa się jednak z trzech gwiazd. W 2011 roku odkryto planetę Kepler-16b, która tak jak Tatooine krąży wokół dwóch słońc.[potrzebny przypis]

Położenie i charakterystyka[edytuj]

Tatooine znajduje się w tzw. Zewnętrznych Rubieżach Galaktyki. Krąży wokół układu dwóch gwiazd. Jej klimat jest w przeważającej części pustynny. Tatooine nie posiada zbyt wielkiej ilości bogactw mineralnych – występująca na niej ruda metalu okazuje się być naturalnie namagnetyzowana, co sprawia, że jej wydobycie i przetwarzanie staje się na dłuższą metę nieopłacalne.

Spośród najbardziej znanych na Tatooine lokacji wymienić należy miasto Mos Eisley ze znanym w całych Rubieżach lokalem „Kantyna Mos Eisley”, a także pałac Hutta Jabby.

Mieszkańcy i fauna[edytuj]

Poza ludźmi, Tatooine zamieszkują dwie inteligentne rasy: mali Jawowie oraz dzicy Ludzie Pustyni zwani też Tuskenami. Żyją tu też Smoki Krayt, uznawane za jedne z najgroźniejszych gadów w Galaktyce, oraz szczury pustynne osiągające rozmiary około dwóch metrów.

Miasta[edytuj]

Ludzie kilkakrotnie podejmowali próby kolonizacji Tatooine, czego efektem było powstanie kilku osad, które z czasem rozwijały się w małe miasteczka, lub też upadały. Pierwszą większą osadą na Tatooine za czasów Republiki było położone niedaleko Morza Wydm Anchorhead, w przeszłości regularnie napadane przez Tuskenów. W okolicy tej miejscowości powstała większość farm wilgoci. Nieco później po drugiej stronie Junlandii założono nieoficjalną stolicę, Bestine, a w następnych latach cztery kolejne miasta, pełniące głównie funkcję kosmoportów: Mos Espa, Mos Eisley, Mos Ethna i Mos Zabu. „Mos” znaczy w starodawnym języku „miasto”.

Historia[edytuj]

Wiele lat przed powstaniem Republiki, Tatooine była częścią Bezkresnego Imperium Rakatan. To jego władcy przejęli kontrolę nad prymitywnymi Tuskenami i innymi inteligentnymi rasami. Kiedy ta potężna organizacja zaczęła upadać, planeta została zbombardowana, co zadecydowało o zniszczeniu wszystkich jezior i początku surowego, pustynnego klimatu. Opowieści o tamtych prastarych czasach w okresie Republiki znali i przekazywali następcom jedynie Gawędziarze niektórych plemion Ludzi Pustyni.

W okresie Republiki planeta była praktycznie rządzona przez gangsterów Huttów, potem zwróciła uwagę Korporacji Czerka, która rozpoczęła działalność wydobywczą, zakładając bazę w Anchorhead. Lokalny oddział Czerki szybko przerwał jednak działalność z powodu nieopłacalności wydobycia rudy. Po czterech tysiącleciach władzę przejęło tu Imperium, które do wydarzeń z Nowej nadziei nie posiadało tu jednak znaczących sił wojskowych, a także i potem - niewielkie.

Tatooine jest rodzinnym światem rodu Skywalkerów. To tutaj wychowywał się Anakin Skywalker, który po spotkaniu z Qui-Gon Jinnem został Padawanem rycerza Jedi Obi-Wana Kenobiego, a potem rządził wspólnie z Palpatinem Imperium. Tutaj także wychowywał się Luke Skywalker, przyszły Mistrz Jedi, który był chroniony przed ojcem. Warto też przypomnieć, że Luke to starszy bliźniaczy brat Lei.

Linki zewnętrzne[edytuj]