Przejdź do zawartości

Tatooine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tatooine
Ilustracja
Farma wodna na Tatooine
Uniwersum

Gwiezdne wojny

Autor

George Lucas

Charakterystyka
Położenie

Zewnętrzne Rubieże, Sektor Arkanis, System Tatoo, 43 000 lat świetlnych od jądra

Typ

Planeta skalista

Średnica

10 465 km

Siła grawitacji

standardowa

Księżyce

3, (Ghomrassen, Guermessa i Chenini)

Mieszkańcy
Rasy zamieszkujące

Ludzie, Ludzie Pustyni, Jawowie, Huttowie

Ważni mieszkańcy

Anakin Skywalker, Luke Skywalker, Watto, Shmi Skywalker, Jabba Hutt

Tatooine – fikcyjna, pustynna planeta występująca w sadze Gwiezdnych wojen.

W środkowej Tunezji istnieje obszar geograficzny i miasteczko o nazwie Tataouine. W tych właśnie okolicach kręcone były sceny pustynne z Nowej nadziei i stąd pochodzi nazwa pustynnej planety Tatooine[1].

Nazwą Tatooine przezwano też planetę pozasłoneczną HD 188753 A b. W przeciwieństwie do filmowej Tatooine, układ HD 188753 składa się jednak z trzech gwiazd. W 2011 roku odkryto planetę Kepler-16b, która tak jak Tatooine krąży wokół dwóch słońc.

Położenie i charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Tatooine znajduje się w tzw. Zewnętrznych Rubieżach Galaktyki. Krąży wokół układu dwóch gwiazd. Jej klimat jest w przeważającej części pustynny. Tatooine nie posiada zbyt wielkiej ilości bogactw mineralnych – występująca na niej ruda metalu okazuje się być naturalnie namagnetyzowana, co sprawia, że jej wydobycie i przetwarzanie staje się na dłuższą metę nieopłacalne.

Spośród najbardziej znanych miejsc na Tatooine wymienić należy miasto Mos Eisley ze znaną w całych Rubieżach kantyną, a także pałac Hutta Jabby.

Dzień na planecie trwa 23 standardowe godziny, rok trwa 304 lokalne dni.

Mieszkańcy i fauna

[edytuj | edytuj kod]

Poza ludźmi, Tatooine zamieszkują dwie inteligentne rasy: mali Jawowie oraz dzicy Ludzie Pustyni zwani też Tuskenami. Żyją tu też Smoki Krayt, uznawane za jedne z najgroźniejszych gadów w Galaktyce, oraz szczury pustynne osiągające rozmiary około dwóch metrów.

Miasta

[edytuj | edytuj kod]

Ludzie kilkakrotnie podejmowali próby kolonizacji Tatooine, czego efektem było powstanie kilku osad, które z czasem rozwijały się w małe miasteczka, lub też upadały. Pierwszą większą osadą na Tatooine za czasów Republiki było położone niedaleko Morza Wydm Anchorhead, w przeszłości regularnie napadane przez Tuskenów. W okolicy tej miejscowości powstała większość farm wilgoci. Nieco później po drugiej stronie Junlandii założono nieoficjalną stolicę, Bestine, a w następnych latach cztery kolejne miasta, pełniące głównie funkcję kosmoportów: Mos Espa, Mos Eisley, Mos Ethna i Mos Zabu. „Mos” znaczy w starodawnym języku „miasto”.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Wiele lat przed powstaniem Republiki, Tatooine była częścią Bezkresnego Imperium Rakatan. To jego władcy przejęli kontrolę nad prymitywnymi Tuskenami i innymi inteligentnymi rasami. Kiedy ta potężna organizacja zaczęła upadać, planeta została zbombardowana, co zadecydowało o zniszczeniu wszystkich jezior i początku surowego, pustynnego klimatu. Opowieści o tamtych prastarych czasach w okresie Republiki znali i przekazywali następcom jedynie Gawędziarze niektórych plemion Ludzi Pustyni.

W okresie Republiki planeta była praktycznie rządzona przez gangsterów Huttów, potem zwróciła uwagę Korporacji Czerka, która rozpoczęła działalność wydobywczą, zakładając bazę w Anchorhead. Lokalny oddział Czerki szybko przerwał jednak działalność z powodu nieopłacalności wydobycia rudy. Po czterech tysiącleciach władzę przejęło tu Imperium, które do wydarzeń z Nowej nadziei nie posiadało tu jednak znaczących sił wojskowych, a także i potem – niewielkie.

Tatooine jest rodzinnym światem rodu Skywalkerów. To tutaj wychowywał się Anakin Skywalker, który po spotkaniu z Qui-Gon Jinnem został padawanem rycerza Jedi Obi-Wana Kenobiego, a potem rządził wspólnie z Palpatine'em Imperium. Tutaj także wychowywał się Luke Skywalker, przyszły Mistrz Jedi, który był chroniony przed ojcem.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]