Qui-Gon Jinn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Qui-Gon Jinn
Postać z Gwiezdnych wojen
Ilustracja
Kostium Qui-Gona Jinna
Grany przez

Liam Neeson

Dubbing

Krzysztof Kołbasiuk (I)
Marcin Troński (IX)
Andrzej Chudy (serial Wojny Klonów)

Dane biograficzne
Przynależność

Zakon Jedi, Republika Galaktyczna

Data urodzenia

92 BBY

Data śmierci

32 BBY

Inne informacje
Wzrost

1,93 m

Zajęcie

Mistrz Jedi

Atrybuty

Zielony miecz świetlny, Moc

Qui-Gon Jinn (92–32 BBY) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów filmowej sagi Gwiezdne wojny (pojawił się tylko w jednej części gdzie był jednym z głównych bohaterów, po czym jego dalsze losy zostały rozwinięte przez książki i komiksy). Mistrz Jedi, uczeń Hrabiego Dooku, nauczyciel i mentor Obi-Wana Kenobiego oraz według pewnych książek Xanatosa. Szczególną wagę przykładał do kwestii słuchania „żywej Mocy”. Jego miecz świetlny miał zieloną klingę.

W rolę Qui-Gona, w filmie Mroczne widmo wcielił się Liam Neeson.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rok po narodzinach zaczął być szkolony na rycerza Jedi; w wieku 13 lat został padawanem hrabiego Dooku. Qui-Gon uzyskał tytuł mistrza, gdy jego pierwszy padawan został rycerzem, choć jego drugi uczeń, Xanatos z planety Telos, nie zdołał tego dokonać. Trzecim i ostatnim padawanem Qui-Gona był Obi-Wan Kenobi.

W roku 32 BBY wraz ze swoim trzecim padawanem wziął udział w misji dyplomatycznej mającej rozwiązać kwestię blokady planety Naboo przez flotę Federacji Handlowej. W wyniku próby zabójstwa podjętej przez dowództwo Federacji obaj Jedi znaleźli się na powierzchni planety, gdzie oswobodzili z rąk oddziałów federacyjnych królową Amidalę.

Podczas ucieczki z oblężonej planety Naboo Qui-Gon z towarzyszami odnaleźli na Tatooine młodego Anakina Skywalkera, którego przy jego wydatnej pomocy wykupili z niewoli. Tuż przed odlotem z planety Mistrz Jedi stoczył nierozstrzygniętą walkę z Darthem Maulem, którego rozpoznał jako Sitha.

Po przybyciu na Coruscant przedstawił Anakina Radzie Jedi i poprosił ją o pozwolenie na zostanie nauczycielem byłego niewolnika. Zgody jednak nie uzyskał. Mimo to postanowił uczyć młodego Skywalkera.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Po wygranej bitwie z federacją handlową Qui-Gon Jinn i Obi-wan Kenobi znaleźli się przy bramie, gdzie rozpoczęli walkę z Darth Maulem. Walczyli z nim, dopóki nie znaleźli się w szybie. Qui-Gon Jinn, oddzielony od swojego ucznia, stoczył walkę z Sithem, który przebił go swoim mieczem. Chwilę później Obi-Wan Kenobi pomścił jego śmierć, przecinając zabójcę mieczem w talii i zrzucając go do szybu. Tuż po tej walce Qui-Gon Jinn umiera poprosiwszy Obi-Wana, by uczył Anakina.

Po śmierci[edytuj | edytuj kod]

Liam Neeson - odtwórca roli Qui-Gona

W Zemście Sithów Mistrz Yoda mówi uczniowi Qui-Gon Jinna, że jego mistrz „wkroczył na ścieżkę nieśmiertelności” oraz obiecuje, że nauczy Obi-Wana porozumiewać się z byłym mistrzem. Qui-Gon ma też przekazać obu Jedi wiedzę o tym, jak samemu osiągnąć nieśmiertelność. Obi-Wan komunikował się z Qui-Gonem od 19 roku BBY do roku 0 BBY, w którym „poznał się” z Lukiem Skywalkerem, Yoda prawdopodobnie do śmierci. Dzięki Qui-Gonowi zarówno Obi-Wan, jak i Yoda stali się po śmierci potężniejsi, niż można to sobie wyobrazić.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]