Hoth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hoth
Astronomia
Region Zewnętrzne Rubieże
Sektor Anoat
System Hoth
Słońca 1 (Hoth)
Księżyce 3
Odległość od jądra 50 250 lat świetlnych
Długość dnia 23 standardowe godziny
Długość roku 549 lokalnych dni
Fizyka
Średnica 12 875 km
Atmosfera tlenowa
Klimat polarny
Grawitacja ciężka (1.1 standardowej)
Teren kaniony, lodowe jaskinie, tundra, ośnieżone równiny
Woda 100% (lód i śnieg)
Ważne miejsca Baza Echo
Społeczeństwo
Rasy rodzime Wampy , Tauntauny
Pozostałe rasy Ludzie (rzadko)
Import brak
Eksport brak
Ten artykuł dotyczy świata filmu. Zobacz też: Hermann Hoth – niemiecki generał z okresu II wojny światowej.

Hoth to fikcyjna planeta ze świata Gwiezdnych wojen. Jest szóstą planetą w odległym systemie słonecznym o tej samej nazwie, pokryta jest wiecznym lodem i śniegiem, ma liczne księżyce i bombardowana jest przez meteoryty z pobliskiego pasa asteroid. Zamieszkują ją m.in. wampy oraz tauntauny. Na samej planecie rosną także mchy, porosty oraz anemiczne gatunki traw (rosną głównie w lodowych jaskiniach).

Planeta jest w V części sagi sceną wielkiej bitwy między siłami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego. Sceny rozgrywające się na niej były częściowo kręcone w Finse w Norwegii, natomiast rebelianckimi żołnierzami byli norwescy ratownicy górscy. Nazwa planety stanowi czytelną aluzję do postaci Hermanna Hotha, a bitwa o nią przywodzi na myśl bitwę pod Stalingradem. Jednak w świecie Gwiezdnych wojen przyjęte jest, że planeta (a także system, w którym jest położona) została nazwana na cześć Jedi - Lorda Hotha.

Bitwa o Hoth[edytuj]

 Osobny artykuł: Bitwa o Hoth.

Po wygranej bitwie o Yavin rebelianci zakładają nową sekretną bazę na Hoth. Jednakże imperialna sonda wykrywa położenie bazy. Rebelianci rozpoczynają przygotowania do ewakuacji, ale oddziały Dartha Vadera przybywają zbyt wcześnie i rebelianci zmuszeni są podjąć walkę w celu osłony transportów ewakuacyjnych. Siły Imperium wygrywają bitwę o Hoth, niszcząc rebeliancką bazę i przejmując liczny sprzęt. Większość rebeliantów zdołała wydostać się z planety. W ataku na bazę rebeliantów brały udział 4 AT-AT. 2 z nich zostały zniszczone. Gdy generał Veers zajął bazę rebeliantów, Sokół Millennium uciekł z niej.

Linki zewnętrzne[edytuj]