Ciała niebieskie z uniwersum Gwiezdnych wojen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Poniższa lista przedstawia fikcyjne ciała niebieskie ze świata Gwiezdnych wojen.

Spis treści: Do góry0–9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A[edytuj | edytuj kod]

Aargau[edytuj | edytuj kod]

Aargau jest głównym światem i centralą Banku Aargau, będącego własnością sojusznika Konfederacji Niepodległych Systemów, Międzygalaktycznego Klanu Bankowego. Aargau jest zlokalizowane w Systemie Zug.

Abregado-Rae[edytuj | edytuj kod]

Abregado-Rae jest planetą w Systemie Abregado.

Adari[edytuj | edytuj kod]

Adari, ojczysta planeta rasy o tej samej nazwie. Planeta jest pokryta ośnieżonymi górami wulkanicznymi.

Aduba III[edytuj | edytuj kod]

Aduba III lub Aduba-3 jest planetą w Systemie Aduba zamieszkaną przez 3 mln mieszkańców. Jest tam mała stocznia.

Adumar[edytuj | edytuj kod]

Adumar, zlokalizowana na granicy Niezbadanej Przestrzeni, jest planetą zasiedloną 10 tysięcy lat BBY (przed bitwą o Yavin) przez grupę separatystów pokonanych przez Republikę i skazanych na wygnanie. Odkryta na nowo 8 lat po bitwie o Endor przez Nową Republikę. Adumarianie, a w szczególności mieszkańcy Imperium Certanu ponad wszystko cenią pilotów myśliwców i honor. Są gotowi zginąć w powietrznej walce ze sławnym pilotem, dla zdobycia szacunku i sławy. Z tego powodu negocjacje w sprawie przyłączenia do Imperium Galaktycznego lub Nowej Republiki chcieli prowadzić głównie z pilotami. Nowa Republika w swojej delegacji wysłała: gen. Wedge’a Antilesa, płk. Tycha Celchu, mjr. Wesa Jansona i mjr. Dereka „Hobbiego” Kliviana, natomiast Imperium m.in. Turra Phennira. Końcowym efektem rozmów było przyłączenie Adumaru do Nowej Republiki.

Af'El[edytuj | edytuj kod]

Af'El to ojczysta planeta rasy Defel. Jest planetą o wysokiej grawitacji, bez warstwy ozonowej. Orbituje wokół ultrafioletowego nadolbrzyma Ka'Dedus. Z powodu braku ozonu promienie nadfioletowe trafiają bezpośrednio w powierzchnię, podczas gdy inne zakresy częstotliwości fal świetlnych są blokowane przez ciężkie gazy atmosfery. Dlatego wszystkie formy życia na Af'El widzą tylko w ultrafiolecie (nie widzą innych kolorów).

Alderaan[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Alderaan.

Jedna z centralnych planet. Ojczysta planeta księżniczki Lei Organy-Skywalker, wysadzona przez Gwiazdę Śmierci.

Almas[edytuj | edytuj kod]

Almas jest terraformowaną planetą w Systemie Cularin. Jej księżyc Dorumaa również został poddany temu procesowi.

Ando[edytuj | edytuj kod]

Ando zlokalizowana na Rubieżach, jest domem dwóch ras: lądowej Quarra i wodnej Aqualish. Ando jest oceanicznym światem, wokół którego orbitują 2 księżyce. 95% powierzchni planety jest pokryta przez wodę.

Anoat[edytuj | edytuj kod]

Anoat jest zarówno nazwą systemu słonecznego jak i planety. Zlokalizowana pomiędzy systemem Hoth i Bespin. Sokół Millennium przemierzał ten rejon uciekając przed Imperium. Anoat składa się m.in. z trzech niegościnnych planet: Anoat, Gentes i Deyer. Zostały one opuszczone jeszcze przed galaktyczną wojną domową. Odpady toksyczne skaziły Anoat i terraformowały planetę Deyer, zmuszając populację do jej opuszczenia.

Antar 4[edytuj | edytuj kod]

Antar 4 jest czwartym z sześciu księżyców krążących dokoła gazowego olbrzyma Antar. Dom rasy Gotal. Księżyc ten charakteryzuje się dziwnymi fazami światła i ciemności, spowodowanymi przez jego planetę krążącą wokół słońca.

Anaxes[edytuj | edytuj kod]

Anaxes Świat Środka, zlokalizowany w systemie Axum. Znany jako Obrońca Środka kiedy był rządzony przez Starą Republikę a potem przez Imperium.

Apatros[edytuj | edytuj kod]

Apatros jest małym księżycem z atmosferą i skąpą rodzimą roślinnością. Znajduje się na Odległych Rubieżach, a jedna doba trwa na nim 20 godzin. Apatros posiada niewiele miejsc, gdzie można by się udać – kopalnie, kolonia i nagie równiny pomiędzy nimi to wszystko co znajduje się na powierzchni. Kopalnie stanowią potężny kompleks obejmujący jaskinie i tunele wykopane przez KGZR – Korporację Górniczą Zewnętrznych Rubieży – jak również linie wzbogacania i przetwarzania urobku. Niedaleko kolonii znajduje się również port kosmiczny. Frachtowce codziennie opuszczają go z ładunkiem cortosis, który wydobywany jest w kopalniach, kierując się ku innym, bogatszym światom, znajdującym się bliżej Coruscant i Jądra Galaktyki.

Ator[edytuj | edytuj kod]

Ator Świat Środka, miejsce urodzenia Cliegga Larsa.

Atzerri[edytuj | edytuj kod]

Atzerri – fikcyjna planeta z uniwersum Gwiezdnych wojen. Planeta ta jest pokryta terenami podmokłymi – bagnami, moczarami. Pomimo tego znajduje się na niej wiele dużych miast. Największe z nich to Talos – główny port kosmiczny planety, a także ośrodek handlu.

Istoty zamieszkujące planetę Atzerri odrzuciły wszelkie formy władzy, pogrążając się w anarchii. Oprócz wysokiego stopnia przestępczości, pozwoliło to na bujny rozkwit handlu.

Axum[edytuj | edytuj kod]

Axum umiarkowany system zlokalizowany w systemie Axum. Tysiąc lat przed bitwą o Yavin, Axum było główną siedzibą Imperium Azura, ostatecznie dostając się w strefę wpływów Coruscant.

Axxila[edytuj | edytuj kod]

Axxila Planeta na Zewnętrznych Odległych Rubieżach, opisana jako Coruscant, ale „wywrócone na drugą stronę”. Imperialny admirał Firmus Piett pochodził z Axxila.

B[edytuj | edytuj kod]

Bakura[edytuj | edytuj kod]

Bakura to planeta, odkryta i skolonizowana kilka lat przed powstaniem Imperium Galaktycznego. Jej mieszkańcy trudnią się głównie produkcją urządzeń antigrav. 4 lata ABY Bakura została zaatakowana przez Imperium Ssi-Ruuvi, gadopodobnych istot, wykorzystujących siły witalne wrogów do napędzania własnych statków kosmicznych.

Przypadkowo wezwanie o pomoc odebrały siły Rebelii, które właśnie zwyciężyły Imperium w bitwie o Endor. Na czele wyprawy ratunkowej stanął Luke Skywalker. Ostatecznie wspólnymi siłami Imperium i Rebelii udało się odeprzeć atak, a Bakura wstąpiła do Sojuszu.

Podczas wojny z Yuuzhan Vongami Imperium Ssi-ruuvi próbowało wchłonąć Bakurę przez podstęp. Rebelia, która wybuchła wśród P'w'ecków, służących Ssi-Ruuvi, uratowała sytuację, ale był to spisek Yuuzhan Vongów by pokonać Ssi-Ruuków.

Jedynym rozumnym bakuriańskim gatunkiem są Kurtzeni, najwięcej na planecie jest natomiast ludzi. Bakuranie są także znani z przemysłu repulsorowego, choć ludzie są raczej nieufni wobec droidów.

Bakura wyprodukowała kilka Niszczycieli Gwiezdnych. Bakura najszerzej opisana jest w powieści Kathy Tyers Pakt na Bakurze. Jest to planeta, którą Jaden Korr odwiedził w grze Jedi Knight: Jedi Academy.

Bastion[edytuj | edytuj kod]

Bastion to planeta, leżąca na skraju Nieznanych Terytoriów Galaktyki. Jest stolicą Szczątków Imperium od czasu pokoju między Imperium a Nową Republiką. To tutaj znajduje się słynna biblioteka, zawierająca olbrzymie zbiory, gromadzone przez cały okres istnienia Imperium, nieraz porównywana do biblioteki na Obroa-skai, uznawanej za największą w Galaktyce do czasu najazdu Yuuzhan Vongów.

To właśnie podczas tej inwazji Bastion został zaatakowany i zajęty przez najeźdźców, a flota imperialna, która go broniła, dowodzona przez Wielkiego Admirała Pellaeona – zdziesiątkowana.

Belkadan[edytuj | edytuj kod]

Belkadan – na tej planecie przed inwazją Yuuzhan Vong znajdowała się stacja badawcza stowarzyszenia ExGal. Obecnie planeta jest zniszczona.

Belsavis[edytuj | edytuj kod]

Pokryta lodem planeta położona w Zewnętrznych Rubieżach. Używana jako tajemne więzienie Republiki.

Bespin[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bespin.

Bespin to gazowy olbrzym, słynny z Miasta w Chmurach, w którym Luke Skywalker stoczył swą pierwszą, przegraną walkę z Darth Vaderem.

Bestine IV[edytuj | edytuj kod]

Bestine IV to rodzinna planeta pilota Jeka Porkinsa.

Bilbringi[edytuj | edytuj kod]

Bilbringi to planeta, w przestworzach której znajdują się wielkie stocznie, wykorzystywane głównie przez Imperium. W czasie ofensywy Thrawna odbyła się tutaj bitwa, podczas której flota Imperium została zniszczona, a Thrawn – zabity.

Bimmisaari[edytuj | edytuj kod]

Rodzinny świat Bimmów. Rozegrał się tu pierwszy zamach komandosów Imperium na Leię Organę Solo, kiedy przyleciała z dyplomatyczną wizytą.

Bogden[edytuj | edytuj kod]

Bogden był kwaterą główną kultu śmierci Bando Gora. Właśnie na tej planecie hrabia Dooku, jako Tyranus zwerbował Janga Fetta na wzorzec do armii klonów.

Borleias[edytuj | edytuj kod]

Borleias to lesista planeta, którą zdobyli Rebelianci tuż przed zdobyciem Coruscant i gdzie podczas inwazji Yuuzhan Vongów schroniły się siły Nowej Republiki po przegranej bitwie o świat-stolicę.

Bothawui[edytuj | edytuj kod]

Bothawui jest rodzinnym światem Bothan, słynących w całej galaktyce ze świetnie zorganizowanej siatki szpiegowskiej. Wielu mieszkańców tej planety poświęciło życia, by plany Drugiej Gwiazdy Śmierci dostały się w ręce Nowej Republiki. Także stąd pochodził jej były prezydent, Borsk Fey'lya.

Boz Pity[edytuj | edytuj kod]

Boz Pity – „Planeta-cmentarz” niemal w całości pokryta trawiastymi stepami, z nielicznymi pasmami górskimi.

Na tej planecie rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami Republiki i wojskami Konfederacji (wraz z Radą Jedi). Tu zginęli Jedi Adi Galia i Soon Bayrs, zabici przez generała Grievousa. Mieściła się tam siedziba bazy Separatystów.

Bpfassh[edytuj | edytuj kod]

Bpfassh jest planetą Sektora Sluis. Miała na niej miejsce insurekcja Mrocznych Jedi w czasach wojen klonów.

Byss[edytuj | edytuj kod]

  1. Pustynna planeta w podwójnym układzie gwiazd Byss oraz Abyss, zamieszkana przez Abyssinów – jednooką rasę o nadzwyczajnych właściwościach regeneracyjnych.
  2. Planeta w Światach Jądra – o umiarkowanym klimacie, znana jako popularne uzdrowisko.

Za czasów Imperium druga Byss zamieniona została przez Imperatora na tajną fortecę. W warowni na Byss Palpatine hodował swoje klony, na orbicie tej planety natomiast zbudowano Działo Galaktyczne oraz największe okręty w historii Marynarki Imperialnej – Gwiezdne Niszczyciele typu Eclipse. Zamieszkującą i odwiedzającą tę planetę ludność Palpatine wykorzystywał jako dodatkowy „rezerwuar Mocy”, wysysając ją z istot żywych. Byss została zniszczona przez Działo Galaktyczne Palpatine’a.

C[edytuj | edytuj kod]

Caamas[edytuj | edytuj kod]

Caamas była rodzinną planetą Caamasów aż do czasu, kiedy siły Imperium, korzystając z pomocy Bothan spopieliły jej powierzchnię krótko po wojnach klonów. Wokół Bothan toczyły się w związku z tym spory, dotyczące kary za pomoc okazaną Imperium w zniszczeniu Camaas, wybuchła nawet przez to wojna domowa. Działo się to w cyklu „Ręka Thrawna"

Cadomai[edytuj | edytuj kod]

Cadomai jest lodową planetą, z której pochodzą Snivvianie.

Carida[edytuj | edytuj kod]

Carida, była planetą, na której mieściła się uznawana za najcięższą Imperialna Akademia. Pochodził z niej Admirał Ozzel, a szkolił się m.in. Han Solo. Została zniszczona za sprawą Pogromcy Słońc 11 ABY, kiedy młody Kyp Durron, opętany przez ducha Exara Kuna, wystrzelił pocisk w kierunku słońca układu, unicestwiając cały system.

Castell[edytuj | edytuj kod]

Castell jest macierzystą planetą Gossam. Podczas wojen klonów stanowiła kwaterę główną Gildii Handlowej.

Cato Neimoidia[edytuj | edytuj kod]

Jeden ze „światów-pereł” zachłannych Neimoidian. Jej lokalizacja była ściśle strzeżona przez Nute'a Gunraya. Rozegrała się tu jedna z ostatnich bitew wojen klonów.

Cerea[edytuj | edytuj kod]

Cerea jest domem Cerean, w tym również Ki-Adi-Mundiego. Była regularnie najeżdżana przez piratów, aż Mistrz Jedi z nimi nie skończył.

Cestus[edytuj | edytuj kod]

Cestus jest planetą rasy X'tingów. Miała tu miejsce bitwa wojen klonów.

Chad[edytuj | edytuj kod]

Chad jest domem Rycerza Jedi Callisty.

Chalganna[edytuj | edytuj kod]

Chalganna jest planetą macierzystą rasy Nexu.

Chandrila[edytuj | edytuj kod]

Chandrila to fikcyjna planeta ze świata Gwiezdnych wojen, jedna z bardziej znaczących politycznie i gospodarczo. Pochodziła z niej senator, a następnie przywódczyni Sojuszu Rebeliantów, Mon Mothma. Chandrila była także światem ojczystym dla admirała Hirama Draysona.

Na Chandrili znajdował się ponadto starożytny grobowiec Jedi. W roku 14 ABY, sekta Uczniów Ragnosa przybyła tam, aby przy pomocy Berła Ragnosa wyssać aurę Mocy i wykorzystać ją do wskrzeszenia Mrocznego Lorda Markę Ragnosa, będącego ich patronem. Na miejsce dotarł jednak Jaden Korr, który pokonał znajdujących się tam Mrocznych Jedi i zablokował dostęp do sarkofagu Mistrza Jedi przez sprowokowanie zawałów w podziemnej świątyni.

Circarpous V[edytuj | edytuj kod]

Circarpous V, zwana również Mimban, jest planetą na której rozbili się Luke Skywalker i Leia Organa w drodze na czwartą planetę Systemu. Mieściła się tu nielegalna imperialna kopalnia dolovitu.

Clak'dor VII[edytuj | edytuj kod]

Dom rasy Bithów, skażony w czasie wojny chemicznej.

Codi[edytuj | edytuj kod]

Księżyc Codi jest domem rasy Reeków.

Cona[edytuj | edytuj kod]

Cona jest rdzennym światem rasy Arconów.

Concord Dawn[edytuj | edytuj kod]

Concord Dawn jest rolniczym światem, z którego pochodził Jango Fett. Toczyła się tu walka między dwoma grupami Mandalorian, która wygrała ta dowodzona przez Jastera Mereela.

Corellia[edytuj | edytuj kod]

Rodzinna planeta Hana Solo, stolica gospodarcza Galaktyki.

Corulag[edytuj | edytuj kod]

Corulag jeden z Światów Środka, leżący blisko Coruscant. pod koniec wojny z Yuzzhan Vongami została wybrana jako odskocznia do odbicia stolicy galaktyki.

Coruscant[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Coruscant.

Coruscant to stolica Republiki, Imperium Galaktycznego i Nowej Republiki od niepamiętnych czasów. Cała jej powierzchnia jest pokryta zabudowaniami, a jej współrzędne na mapie Galaktyki to 0,0,0. Coruscant była areną wielu bitew, między innymi w czasie wojen klonów, ofensywy Thrawna. Zajęta przez siły Yuuzhan Vongów, została kompletnie zniszczona 25 lat po bitwie o Yavin i odbita wiele lat później.

Csilla[edytuj | edytuj kod]

Csilla jest macierzystą planetą rasy Chissów. Jest to lodowa planeta, na której zima trwa przez cały rok, a huragany potrafią trwać kilkadziesiąt miesięcy, skutecznie utrudniając życie mieszkańcom. Znajdują się tu siedziby wszystkich klanów rządzących rasą Chissów, a także dowództwo Chissańskiej Ekspansywnej Floty Obronnej. Luke Skywalker przybył na Csillę podczas poszukiwań planety Zonama Sekot.

Cularin[edytuj | edytuj kod]

Cularin jest planetą w Systemie Curalin posiadającą dwa księżyce.

D[edytuj | edytuj kod]

Dac[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kalamar.

Dagobah[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dagobah.

Dagobah to mało znaczący, bagienny świat położony bardzo daleko od Światów Środka; mimo to został on przebadany jeszcze za czasów Starej Republiki, a nieco później stała się domem uciekającego Mistrza Yody. 3 ABY trafił tu, za sprawą ducha Bena Kenobiego, Luke Skywalker. Zaczął się szkolić na Jedi, lecz odszedł przed skończeniem treningu i wrócił dopiero rok później – wtedy jednak Yoda już umierał. Na początku kontrofensywy Thrawna wrócił na ten bagienny świat, gdzie odnalazł antyczne urządzenie przywołujące. Następnym razem pojawił się wraz z Callistą, a jego siostrzeniec wyprawił się tu kilka lat potem.

Dantooine[edytuj | edytuj kod]

Dantooine (wymowa: Dantłin) – fikcyjna planeta z galaktyki Gwiezdnych wojen.

Ta trawiasta planeta położona jest na Zewnętrznych Rubieżach, ok. 45 tys. lat świetlnych od Jądra Galaktyki. Posiada jedno słońce i dwa księżyce. Znane okazy fauny z Dantooine to m.in. ogary Kath, iriazy oraz kinrathy. Z uwagi na częste występowanie kryształów do mieczy świetlnych w tamtejszych jaskiniach, Dantooine została wybrana na miejsce szkolenia Rycerzy Jedi.

Dantooine została wspomniana w filmie tylko raz, w Nowej nadziei (Leia kłamie, że znajduje się tam baza Rebeliantów), za to znacznie większą rolę odgrywa w komputerowej grze fabularnej Star Wars: Knights of the Old Republic i jej kontynuacji – The Sith Lords.

Około 25-30 tys. lat BNH Dantooine była pod władaniem Bezkresnego Imperium Rakatan, którzy pozostawili tu jedną ze swoich Gwiezdnych Map. Około 4000 lat BNH na planecie mieściły się niewielkie osady kolonistów – przede wszystkim ludzi, a także Enklawa – miejsce szkolenia i medytacji dla Jedi. Enklawa Jedi i duża część osiedli zostały zrujnowane w trakcie wojen domowych Jedi przez atak Dartha Malaka i następujące po tym konflikty – spowodowane zarówno przez siły zewnętrzne, jak i konflikty wśród mieszkańców planety. We wczesnym okresie Rebelii, Sojusz Rebeliantów posiadał na Dantooine jedną ze swoich baz, opuszczoną na pewien czas przed wydarzeniami opisanymi w Nowej Nadziei. W okresie opisanym w cyklu Kevina J. Andersona Władcy Mocy na Dantooine przeniesiono kolonistów z Eol Sha, nowe osiedle zostało jednak wkrótce zniszczone przez siły Admirał Daali. Podczas inwazji Yuuzhan Vongów na planecie tej odpoczywała Mara Jade, której towarzyszył Anakin Solo. Odbyło się tu też pierwsze starcie z siłami lądowymi Yuuzhan Vongów.

Da Soocha V[edytuj | edytuj kod]

Da Soocha V był księżycem wodnej planety w przestrzeni Huttów i bazą Rebelii, kiedy odrodzony Imperator Palpatine odzyskał władzę. Księżyc nie został wprawdzie spopielony przez potężny superniszczyciel Imperium i burzę Mroku, lecz wkrótce potem jego czarny los się spełnił, stając się pierwszą ofiarą nowego Galaktycznego Działa.

Dathomira[edytuj | edytuj kod]

Dathomira jest planetą, na której rozbił się statek Akademii Jedi Yody, Chu'untor. Była zamieszkana przez wyznawczynie Białego Nurtu i Siostry Nocy, które dosiadały dzikich Rankorów. Trafili tu Leia Organa i Han Solo tuż przed ślubem.

Dellalt[edytuj | edytuj kod]

Dellalt – jest to planeta zlokalizowana w uniwersum Gwiezdnych wojen, znajdująca się na uboczu gromady gwiezdnej Trion.

Powierzchnia planety pokrywają w większości oceany. Na Dellalt znajdują się też trzy kontynenty. Znajduje się na niej niewiele miast – prawdopodobnie ocalało tylko jedno i kilka nielicznych wiosek.

Na tej planecie wieki przed Bitwą o Yavin Xim Despota ukrył swój okręt – „Queen of Ranroon”. To właśnie potomkowie jej załogi zamieszkiwali tę planetę. Dellalt odwiedził Han Solo wraz z Chewiem i przyjacielem Badure Trooperem w celu odnalezienia skarbów Xima Despoty.

Denon[edytuj | edytuj kod]

Denon jest całkowicie zurbanizowaną planetą, na której Zam Wesell szkoliła się na zabójcę i gdzie znalazły bazę wojska Sojuszu po stracie Coruscant.

Devaron[edytuj | edytuj kod]

Devaron jest domem Devaronian.

Deyer[edytuj | edytuj kod]

Planeta Deyer jest niezamieszkanym światem, na którym Stara Republika założyła kolonie. Jest rodzinnym światem Kypa Duronna. Kolonia została zniszczona w czasach Imperium.

Dorin[edytuj | edytuj kod]

Dorin to rodzinna planeta rasy Kel Dor.

Drall[edytuj | edytuj kod]

Drall jest planetą Systemu Koreliańskiego. Na tej planecie znajdował się jeden z gigantycznych silników, który przez przypadek uruchomił młody Anakin Solo. Jest rodzinną planetą gryzoniopodobnych Drallów.

Dromund Kaas[edytuj | edytuj kod]

Dromund Kaas za czasów Starej Republiki było bardzo rozbudowaną planetą Imperium. Trafiali tam wyszkoleni już na Korriban Sithowie. Teraz jest to zwykła planeta bagienna.

Duro[edytuj | edytuj kod]

Duro jest rodzinną planetą Durosów, którzy najwcześniej, zaraz po Korelianach odkryli sekret lotów międzygwiezdnych. Planeta została opanowana przez siły Yuzzhan Vongów. Neimoidianie są potomkami Durosów.

E[edytuj | edytuj kod]

Elrood[edytuj | edytuj kod]

Elrood to planeta w Systemie Elrood. Posiada dwa księżyce, Sharene i Lodos.

Endor[edytuj | edytuj kod]

Endor planeta w Zewnętrznych Rubieżach, wokół której orbituje księżyc o tej samej nazwie – Endor. Zamieszkana przez istoty zwane Ewokami.

Esfandia[edytuj | edytuj kod]

Esfandia to protoplaneta położona niedaleko Nieznanych Terytoriów. Nie posiada własnej gwiazdy, a jedynym źródłem energii jest tu jądro planety. Na początku inwazji Yuuzhan Vong Nowa Republika założyła tu bazę przekaźnikową, która stała się obiektem ataku nieprzyjaciela. W przestworzach Esfandii rozegrała się wtedy bitwa między połączonymi siłami Nowej Republik i Szczątków Imperium a Yuuzhan Vongami.

Eriadu[edytuj | edytuj kod]

Eriadu, zwana też „Coruscant Odległych Rubieży” jest pełnym fabryk domem Wielkiego Moffa Tarkina.

F[edytuj | edytuj kod]

Falleen[edytuj | edytuj kod]

Falleen jest domem rasy, do której należał książę Xizor.

Felucia[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Felucia.

Felucia to roślinna planeta na której zamieszkują rankory. W czasie wojen klonów była ona miejscem bitew pomiędzy Armią Droidów a Klonami .

Fest[edytuj | edytuj kod]

Fest jest śnieżną planetą przypominającą Hoth. W 64 poziomie gry „Rouge Squadron” Fest została opisana fabryka specjalizująca się w produkcji AT-AT i AT-PT.

Fondor[edytuj | edytuj kod]

Fondor jest to planeta znajdująca się w realiach Gwiezdnych wojen. Fondor jest planetą niemal całkowicie wyeksploatowaną, ponieważ jest położony w koloniach na Rimmińskim szlaku i został zasiedlony tysiąclecia przed powstaniem Imperium. Fondor swoją sławę zawdzięcza jednym z najlepszych w galaktyce stoczni. To właśnie na tej planecie został wybudowany pierwszy gwiezdny niszczyciel klasy Super – Executor.

G[edytuj | edytuj kod]

Galantos[edytuj | edytuj kod]

Ojczysta planeta rasy Fia.

Gamorr[edytuj | edytuj kod]

Gamorr to planeta z której pochodzi rasa Gamorrean.

Geonosis[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Geonosis.

Glee Anselm[edytuj | edytuj kod]

Glee Anselm jest ojczystą planetą Nautolan. Na niej urodził się np. mistrz Jedi Kit Fisto, który został zabity przez Palpatina.

Gyndine[edytuj | edytuj kod]

Gyndine jest światem gdzie znajdują się główne stocznie Kuat Drive Yards. Zbudowano tu Imperatora.

H[edytuj | edytuj kod]

Hapes[edytuj | edytuj kod]

Hapes to stolica Gromady Gwiezdnej Hapes.

Haruun Kal[edytuj | edytuj kod]

Na tej planecie urodził się Mace Windu. Gdy był jeszcze niemowlęciem Jedi zabrali go stamtąd na Coruscant i uczyli na Jedi, ponieważ wszyscy Korunaai zamieszkujący Haruun Kal mają kontakt z mocą. Windu powrócił na tę planetę tylko dwa razy. Raz jako nastolatek, a drugi raz chcąc odszukać swoją dawną padawankę Depę Billabę i uratować ją przed ciemną mocą pelekotanu.

Hok[edytuj | edytuj kod]

Hok- planeta skolonizowana przez Granów.

Honoghr[edytuj | edytuj kod]

To zamieszkiwana przez rasę Noghri planeta o zniszczonym przez Imperium środowisku.

Hoth[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Hoth.

Hoth to szósta planeta systemu Hoth. Posiada skrajnie niegościnny klimat – temperatury są niskie, a cała planeta wiecznie pokryta śniegiem. Po wygranej bitwie o Yavin i kontrataku Imperium schroniły się tu siły Sojuszu Rebeliantów, wyparte w wyniku bitwy o Hoth. Na tej planecie jest wiele potworów śnieżnych znanych z filmu Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje i z gier komputerowych Jedi Knight: Jedi Academy oraz Star Wars Battlefront.

I[edytuj | edytuj kod]

Ilum[edytuj | edytuj kod]

Planeta pokryta całkowicie lodem, na którą podróżują Mistrzowie Jedi wraz ze swoimi uczniami. Na jej powierzchni znajduje się Kryształowa Jaskinia, gdzie Padawani znajdują kryształ do swojego miecza świetlnego. Na ścianach jaskini znajdują się rysunki wydarzeń z historii Zakonu Jedi.

Iridonia[edytuj | edytuj kod]

Iridonia jest ojczystą planetą Zabraków.

Ithor[edytuj | edytuj kod]

Ithor to planeta, zamieszkiwana niegdyś przez Ithorian, pokryta świętym lasem, do którego wstęp mieli tylko najwyżsi kapłani. Pozostali Ithorianie zamieszkiwali miasta na orbicie. Planeta zniszczona kompletnie w czasie inwazji Yuuzhan Vong na galaktykę.

J[edytuj | edytuj kod]

Jakku[edytuj | edytuj kod]

Jakku to pustynna planeta, usiana pozostałościami po wojnie Imperium Galaktycznego z Sojuszem Rebeliantów. Na tej planecie dorastała Rey – jedna z pierwszoplanowych postaci w siódmej części Gwiezdnych wojen oraz jej kontynuacji[1].

K[edytuj | edytuj kod]

Kabal[edytuj | edytuj kod]

Kalist VI[edytuj | edytuj kod]

Kalist VI to rodzinna planeta Daka Raltera, strzelca Luke Skywalkera podczas Bitwy o Hoth.

Kalamar[edytuj | edytuj kod]

Kalamar (ang. Mon Calamari, inna nazwa Dac) planeta, której powierzchnia pokryta jest przez ocean. Jej rybo-podobni mieszkańcy budowali pływające miasta jak Reef home city zatopiony przez flotę admirał Daali. Kalamarianie byli częścią sojuszu na rzecz przywrócenia republiki. Wspomagali oni siły Rebelii znanymi krążownikami Mon Calamari, pilotami i mechanikami. Wzięli udział w bitwie z drugą gwiazdą śmierci przy lesistm księżycu Endora.

Podczas wojny z Yuuzhan Vongami był czasowo stolicą Sojuszu Galaktycznego zastępującą okupowaną przez nieprzyjaciela Coruscant. Z Kalamaru pochodził strateg admirał Ackbar, który w wyniku sabotażu rozbił się na katedrze wichrów na Vortexie niszcząc ją. Sabotaż był dziełem jego przyjaciela Terpfena, który w wyniku operacji stał się marionetką dyrektora imperialnej akademii szturmowców. Inną znaną Kalamarianką była Cilghal, pierwsza uzdrowicielka Jedi po rozkazie 66. To ona wyleczyła Mon Mothmę z choroby wywołanej nanoniszczycielami.

Kamino[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kamino.

Kamino to planeta leżąca w Odległych Rubieżach Galaktyki, zamieszkana przez słynnych klonerów, którzy stworzyli na zamówienie Republiki armię klonów, która posłużyła do walk z Separatystami w okresie wojen klonów.

Kashyyyk[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kashyyyk.

Katarr[edytuj | edytuj kod]

Katarr planeta zamieszkana przez rasę Miraluka, której najbardziej znaną przedstawicielką jest Visas Marr. Planeta została zaatakowana przez Darth Nihilusa, który wybił wszelkie żywe istoty. Przyczyną jego ataku była grupa ukrywających się na planecie Jedi

Kessel[edytuj | edytuj kod]

Więzienna planeta Imperium.

Khomm[edytuj | edytuj kod]

Khomm to planeta ojczysta rasy o tej samej nazwie. Znajdując się na skraju obszaru określanego jako centrum galaktyki należy ona do galaktycznej wspólnoty od bardzo dawna. Około 100 generacji przed bitwą o Yavin jej mieszkańcy uznali, że osiągnęli odpowiedni poziom cywilizacyjny, postanowili, że nie warto nic zmieniać i zatrzymali progres.

Co charakterystyczne dla tej planety, za „odpowiedni” uznali również stan materiału genetycznego swojego narodu, w związku z tym postanowili się klonować. Jeden z klonów, Dorsk 81 został uczniem Jedi w Praxeum Luke’a Skywalkera.

Kirrek[edytuj | edytuj kod]

Kirrek to jedna z planet leżących w układzie Koros. Była ona areną dwóch bitew w roku 5000 BBY. Najpierw stoczono na niej ostatnią bitwę podczas wojen unifikacyjnych, a później odbyło się tam starcie między wojskami Republiki i Sithów podczas wielkiej wojny nadprzestrzennej.

Korelia[edytuj | edytuj kod]

Korelia – planeta z uniwersum Gwiezdnych wojen, ojczyzna Korelian.

Stanowi stolicę całego Układu Koreliańskiego, na który składają się jeszcze: Drall, Selonia, Talus, Tralus i starożytna stacja Centerpoint. Stolicą, a zarazem największym miastem planety jest Koronet.

Mieszkańcy Korelii jako pierwsi poznali tajemnicę lotów nadprzestrzennych, najprawdopodobniej dlatego, że w zamierzchłych czasach planeta znajdowała się pod władzą Rakatan, którzy posiedli tę wiedzę. W czasach Starej Republiki była rządzona przez Dyktat i miała przedstawicieli w Senacie. Ze względu na niewielką odległość od Jądra, miała duże znaczenie strategiczne. W czasach galaktycznej wojny domowej pozostawała wierna Imperium, a po jego upadku długo jeszcze nie otwierała swoich bram przed Nową Republiką aż do Kryzysu Koreliańskiego, kiedy władzę przejął samozwańczy dyktator Thrackan Sal-Solo. Pięć lat po wojnie z Yuuzhan Vongami została wybrana miejscem do przeprowadzenia zbrojnej demonstracji w celu zmuszenia do posłuszeństwa zbuntowanych planet.

Korriban[edytuj | edytuj kod]

Korriban - planeta, miejsce silnie związane z Sithami i Ciemną Stroną Mocy. Powierzchnia Korribanu to głównie skaliste pustynie poprzecinane głębokimi kanionami.

Kuat[edytuj | edytuj kod]

Tutaj ma swoją siedzibę firma Kuat Drive Yards. Buduje ona statki kosmiczne dla Imperium.

M[edytuj | edytuj kod]

Malachor V[edytuj | edytuj kod]

Malachor V − piąta planeta fikcyjnego układu planet Malachor, jedna z kluczowych planet fabuły gier RPG osadzonych w świecie Gwiezdnych wojen, Knights of the Old Republic i Knights of the Old Republic II: The Sith Lords.

Darth Sion nazwał ją kiedyś „grobem Jedi”. Mieściło się tam wiele potężnych świątyń i artefaktów Jedi, a także Akademia Mrocznych Jedi – Akademia Trayus.

Podczas Wojen Mandaloriańskich Jedi Revan sprzeciwił się woli Rady Jedi na Dantooine i wyruszył do walki z Mandalorianami wraz z wieloma młodymi Jedi, przeciągając ich i jednocześnie sam ulegając Ciemnej Stronie. Malachor V stał się wtedy areną końcowej bitwy tamtej wojny, zginęło tam tysiące upadłych, młodych Jedi, zwolenników Revana, sam Revan zakończył wojnę pokonując przywódcę Mandalorian, a wkrótce jako Darth Revan wyruszył zniszczyć Republikę i Zakon Jedi. Wydarzenia te mają miejsce przed tymi z Knights of the Old Republic. Po Wojnach Mandaloriańskich Malachor V stał się kompletnie zniszczonym światem, zamieszkiwały go potwory powstałe w wyniku działań Ciemnej Strony którą władał Revan i jego towarzysze. Nie zostało nic z wielkich świątyń i artefaktów Jedi.

Pięć lat po wydarzeniach opisanych w Knights of the Old Republic na Malachor V przybywa w poszukiwaniu Revana Wygnana Jedi, bohaterka Knights of the Old Republic II: The Sith Lords. Zostaje zwabiona tam przez mistrzynię Revana, Kreię, która ostatecznie okazuje się Lordem Sith – Darth Trayą. Darth Traya przekształciła ocalałą Akademię Jedi na Malachor V w Akademię Sithów. Malachor V znowu stał się areną ostatecznego pojedynku między Wygnaną Jedi a Darth Trayą, wcześniej również jednym z jej dwóch uczniów – Darth Sionem. Wygnana Jedi ostatecznie pokonuje Trayę. Następnie, uruchamiając Generator Masy Krytycznej, ostatecznie zniszczyła planetę.

Malastare[edytuj | edytuj kod]

Jest to ojczysta planeta jednego z Mistrzów Jedi oraz głównego bohatera filmu Gwiezdne wojny Mroczne Widmo- Qui-Gon'a Jinn'a. Na Malastare odbywały się także popularne, głównie dla hazardzistów, wyścigi Boonta.

Manaan[edytuj | edytuj kod]

Manaan – planeta, która pojawiła się pierwszy raz w grze Star Wars: Knights of the Old Republic w 2003 roku, ukazana została również w grze Empire at War z 2006 roku. Planeta w całości pokrywa wielki ocean, a jedynym miastem jest Ahto City zbudowane przez Selkathan, miejscową rasę z Manaan. Planeta ta to również jeden ze znanych światów należący niegdyś do Bezkresnego Imperium na którym Rakatanie umieścili Gwiezdną mapę.

Manaan jest jedynym miejscem w galaktyce, w którym rośnie kolto – roślina o cennych właściwościach leczniczych. Selkathanie sprzedawali kolto w czasie wojny domowej Jedi zarówno Sithom jak i Republice Galaktycznej co zapewniało im neutralność. Podczas wojny domowej Jedi, Revan przybył na Manaan aby odnaleźć Gwiezdną mapę ukrytą głęboko na dnie oceanu pod Ahto City.

Mimban[edytuj | edytuj kod]

5 planeta systemu Circarpous

Mustafar[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Mustafar.

Planeta w Zewnętrznych Rubieżach, w układzie Mustafar, 53 000 lat świetlnych od centrum galaktyki na drodze hydiańskiej. Przez wiele lat Mustafar była źródłem olbrzymich dochodów dla Unii, a jej „odizolowanie” zapewniało bezpieczeństwo operacjom wydobywczym. To także spowodowało, że w czasie wojen klonów Mustafar stało się idealną kryjówką i punktem dowodzenia Rady Separatystów. Tu także nastąpił jej koniec, gdy na polecenie Lorda Sidiousa generał Grievous rozkazał ulokowanie rady na Mustafar. Przybycie Dartha Vadera i wymordowanie przywódców Separatystów, nazwane „wypadkiem przemysłowym” w wiadomościach Holonetu, spowodowało natychmiastowe zakończenie wojny. Tu także dopełnił się los mrocznego ucznia Imperatora pokonanego przez Obi-Wana Kenobiego. Przed śmiercią uratowało go przybycie Palpatine’a i odbudowa cybernetycznego ciała na Coruscant.

Mygeeto[edytuj | edytuj kod]

Mygeeto było mroźną planetą osadzoną na Zewnętrznych Rubieżach, w sektorze Albarrio i układzie o tej samej nazwie. Rdzennymi mieszkańcami planety byli Mygeetanie. Planetę zamieszkiwali również Muunowie i prymitywne stworzenia – kryształowe robale. W czasach ery przedrepublikańskiej Mygeeto padło ofiarą Bezkresnego Imperium Rakatan.

W 30000 roku przed bitwą o Yavin Mygeeto padło ofiarą Bezkresnego Imperium. Dopiero po pięciotysięcznej egzekucji Rakatanie, którzy ponieśli klęskę powrócili na swój ojczysty Lehon.

W czasie epoki stuletniej ciemności planetą zawładnęli Huttowie i Neimoidianie.

W pewnym czasie, podczas kontrolowania Mygeeto przez Intergalaktyczny Klan Bankowy, Muunowie, przewodniczący organizacji odkryli planetę i postanowili wziąć mieszkańców planety na niewolników. Po zbadaniu planety i kryształowych tuneli znajdujących się na niej, klan bankowy wysłał flotę, by kontrolowała Mygeeto. Członkowie organizacji nakazali wybudować miasta, które miały na celu kontrolować pracę niewolników. Mygeeto stało się drugim domem Muunów.

Kryształy można było montować do rozmaitej broni świetlnej, więc rycerze Jedi mogliby pobierać je z planety, ale Klan Bankowy nie pozwalał im na zbadanie Mygeeto.

W czasach wojen klonów na Mygeeto wybuchła bitwa o planetę między siłami Separatystów i Republiką pod wodzą mistrza Jedi Ki-Adi-Mundiego. Najwyższy kanclerz Palpatine ogłosił Mygeeto jako jedna z trzech planet tworzącą tzw. Triadę zła. Wchodziły w nią planety Saleucami, Felucia i właśnie Mygeeto, gdzie poleciał Ki-Adi-Mundi z oddziałem piechoty śnieżnej. Ki-Adi czasami musiał występować na Radzie za pomocą hologramu. Podczas gdy bitwa cały czas trwała, legionem dowodził Bacara.

Pod koniec bitwy Bacara dostał przekaz od Imperatora o zniszczeniu Jedi. Wraz z całym oddziałem wycelowali w Jedi i zakończyli życie Mundiego. Podczas galaktycznej wojny domowej Mygeeto kontrolował Sojusz Rebelii. Darth Vader poprowadził atak myśliwców na bazę rebeliantów i przejął planetę[2].

N[edytuj | edytuj kod]

Naboo[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Naboo.

Podwodny świat na tej planecie jest zamieszkany przez Gugan.

Nal Hutta[edytuj | edytuj kod]

Nal Hutta – fikcyjna planeta ze świata Gwiezdnych wojen. Należy do rasy Huttów. Z Nal Hutta pochodzi Jabba. Jej księżycem jest Nar Shaddaa.

Nar Shaddaa[edytuj | edytuj kod]

Nar Shaddaa jest to fikcyjny księżyc z Gwiezdnych wojen, krążący wokół planety Nal Hutta. Z Nar Shadaa gracz spotyka się m.in. w Jedi Knight II: Jedi Outcast, gdzie Kyle Katarn spotkał Lando Calrissiana, a także w Knights of the Old Republic II: The Sith Lords, gdzie gracz poszukuje mistrza Jedi Zez-Kai Ell. Planeta ta jest siedliskiem różnych szumowin i przemytników. W sektorze uchodźców można znaleźć wielu weteranów i pilotów. W grze Knights of the Old Republic II: The Sith Lords spotykamy dwóch Twelków, których rozmowa może sprawić, że Atton Rand staje się Obrońca Jedi.

O[edytuj | edytuj kod]

Onderon[edytuj | edytuj kod]

Onderon jest jedną z trzech planet w systemie Japreal. Posiada umiarkowany klimat i był kiedyś domem prymitywnej rasy człekokształtnej. Tak jak wiele skrajnych światów, Onderianie nie ufają obcym. Największym księżycem Onderonu jest Dxun, który jest w większości pokryty dżunglą oraz górami. Pięć lat po wojnie Domowej Jedi na Onderonie rozgorzała walka o wpływy między rodzinami szlacheckimi, w której pomogła Jedi Exile [Wygnaniec Jedi].[Kim jest wygnaniec Jedi?]

Ossus[edytuj | edytuj kod]

Ossus – fikcyjna planeta ze świata Gwiezdnych wojen. Znajduje się na niej Wielka Biblioteka Jedi. Jest to trzecia planeta w systemie Adega w sektorze Auril. Posiada wyjątkową orbitę w kształcie ósemki wokół dwóch gwiazd systemu. Siedziba Nowego Zakonu Jedi.

P[edytuj | edytuj kod]

Peragus II[edytuj | edytuj kod]

Peragus II jest fikcyjnym, osadzonym w świecie Gwiezdnych wojen ośrodkiem górniczym położonym w układzie Peragus i wydobywającym tanie, niskogatunkowe paliwo. Na dostawach paliwa z Peragus II opiera się infrastruktura energetyczna wielu okolicznych systemów.

W ośrodku tym rozgrywają się jedne z pierwszych wydarzeń gry komputerowej Knights of the Old Republic II: The Sith Lords.

Po przybyciu Wygnanej Jedi na Peragus II w celu naprawy poważnie uszkodzonego statku, droid HK-50, który dostaje się wraz z Wygnaną na stacje, za pomocą serii intryg doprowadza do wymordowania całego personelu stacji. Wkrótce jego śladem przybywają Sithowie na czele z Lordem Sithów Darthem Sionem, którzy mają na celu pojmanie Wygnanej. Podczas jej desperackiej ucieczki i ostrzeliwania przez Sithów na oślep jej statku trafiona zostaje przez nich asteroida z paliwem, co wywołuje reakcję łańcuchową i zniszczenie całego Peragus II.

Polis Massa[edytuj | edytuj kod]

Polis Massa – fikcyjna lokalizacja z uniwersum Gwiezdnych wojen. Pas asteroid powstały w wyniku kataklizmu, który rozbił znajdującą się w tym rejonie planetoidę, zamieszkaną przez podziemną cywilizację Eellayin.

Nazwa Polis Massa oznacza zarówno cały pas asteroid jak i największą z nich. Formalnie należała do Republiki, a jej władze nastawione były przyjaźnie do Jedi. Po Rozkazie 66 wielu ocalałych rycerzy znalazło tam bezpieczne schronienie, gdyż znajdowała się w odległym zakątku Galaktyki, z dala od głównych szlaków.

W szpitalu na Polis Massa Padmé Amidala Skywalker urodziła bliźnięta Luke’a i Leię. Tam właśnie Yoda i Bail Organa podjęli decyzję o rozdzieleniu bliźniąt i wysłaniu dziewczynki na Alderaan z przybranym ojcem, chłopca zaś na Tatooine, pod opiekę wuja, Owena Larsa.

Także stamtąd przesłane zostały księżniczce Lei przebywającej na pokładzie Tantive IV krótko przed Bitwą o Yavin plany Gwiazdy Śmierci, przechwycone przez rebelianckich szpiegów.

Q[edytuj | edytuj kod]

Quesh[edytuj | edytuj kod]

Toksyczna planeta występująca w grze Star Wars: The Old Republic.

R[edytuj | edytuj kod]

Rakata Prime[edytuj | edytuj kod]

Jest to planeta w Zewnętrznych rubieżach, znana również pod nazwą Lehon. Była ojczystą planetą Rakatan – twórców Bezkresnego Imperium Rakatan. Mieściła się tam Gwiezdna Kuźnia.

Raxus Prime[edytuj | edytuj kod]

Jest to planeta pełniąca rolę złomowiska galaktycznego. Jest jedną z planet występujących w grze „Star Wars The Force Unleashed”. Na niej właśnie pokonujemy starego i zdziwaczałego mistrza Jedi Kazdana Paratusa

Rhen Var[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Rhen Var.

Rodia[edytuj | edytuj kod]

Jest to ojczysta planeta Rodian, niewysokich zielonych istot ze szpiczastymi uszami i antenkami na czole (przedstawicielem tego gatunku był Greedo). Rodia jest planetą porośniętą tropikalną dżunglą, zamieszkałą przez bardzo wiele gatunków zwierząt, w tym groźnych drapieżników. Stało się to powodem, dla którego Rodianie rozwinęli umiejętności myśliwych. Z chwilą przyłączenia Rodii do galaktycznej wspólnoty jej mieszkańcy zyskali reputację znakomitych łowców nagród.

Wraz ze wzrostem ilości przemysłowych zanieczyszczeń Rodianie zaczęli chronić swoje miasta kloszami z osłon energetycznych pozwalając jednak na ruch statków kosmicznych. Rodia odegrała istotną rolę w historii wojen klonów, gdy stała się miejscem pojmania Nute Gunraya.

Ryloth[edytuj | edytuj kod]

Ryloth to fikcyjna planeta w uniwersum Gwiezdnych wojen. Znajduje się w Zewnętrznych Rubieżach i jest miejscem pochodzenia rasy Twi'leków.

Planeta położona jest na Szlaku Koreliańskim, stanowi początek Korytarza Wiatru Śmierci. Posiada pięć księżyców i jest drugim satelitą swojej gwiazdy macierzystej, a jej czas obiegu równa się czasowi obrotu wokół własnej osi i wynosi 305 dni standardowych. Z tego względu jedna strona planety pozostaje przez cały czas oświetlona, a na drugiej panuje wieczna noc – co w połączeniu z ukształtowaniem powierzchni owocuje niegościnnym, jałowym klimatem. Prędkość wiatrów na Ryloth dochodzi do 500 km/h, w pobliżu terminatora zaś powstają mordercze ogniste burze, grożące zagładą wszelkich żywych istot. Mieszkańcy Ryloth żyją w kompleksach jaskiń w tych właśnie rejonach, gdyż tylko tam temperatury utrzymują się w granicach pozwalających na egzystencję bez rozbudowanych systemów podtrzymywania życia.

Ryloth odkryto około roku 10000 BBY – była jedną z pierwszych odkrytych planet Zewnętrznych Rubieży. Twi'lekowie znajdowali się wtedy na dość niskim poziomie rozwoju cywilizacji. Od tego czasu zaczęto nielegalnie handlować nimi jako niewolnikami, a szczególną popularnością cieszyły się twi'lekańskie tancerki. Po jakimś czasie posiadanie Twi'leka stało się oznaką statusu majątkowego.

Około roku 4800 BBY na Ryloth odnaleziono minerał zwany ryll, będący jednym z cenniejszych gatunków przyprawy.

Na Ryloth urodził się Tott Doneeta. W 44 BBY Quinlan Vos odnalazł na Ryloth Aaylę Securę, która wkrótce stała się rycerzem Jedi. W czasie wojen klonów planeta przyłączyła się do Konfederacji Niezależnych Systemów. W czasach Imperium po cichu wspierała Rebelię. Była centrum Sojuszu Różnorodności.

S[edytuj | edytuj kod]

Sernpidal[edytuj | edytuj kod]

Trzecia co do wielkości planeta w układzie Julevian (w Ramieniu Tingel). W 25 ABY na powierzchni planety został umieszczony przez Yuuzhan Vongów dovin basal, przyciągający jeden z księżyców planety, zwany Dobido. Księżyc roztrzaskał się o powierzchnię.

Skako[edytuj | edytuj kod]

Jedna z planet środka. Jej atmosfera jest bardzo gęsta i trująca dla ludzi toteż mało kto ją odwiedza. Pochodzi z niej inteligentna rasa Skakoan (której przedstawicielem jest Wat Tambor). Podobnie jak Coruscant, Skako jest ekumenopolis.

Sluis Van[edytuj | edytuj kod]

Sluis Van to największa i najsławniejsza stocznia w uniwersum Star Wars. Wielki Admirał Thrawn zaatakował ją w książce „Dziedzic Imperium”, lecz została szczęśliwie obroniona.

Sullust[edytuj | edytuj kod]

Sullust to rodzinna planeta rasy Sullustan a zarazem ważny ośrodek galaktycznego przemysłu. Swoją siedzibę ma tu korporacja SoroSuub, która jest tak potężna, że właściwie rządzi planetą.

Sullust przez większą część galaktycznej wojny domowej był lojalny wobec Imperium, ale pod koniec przeszedł za namową Niena Nunba na stronę Rebelii

T[edytuj | edytuj kod]

Taris[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Taris.

Tatooine[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Tatooine.

Telos IV[edytuj | edytuj kod]

Telos IV – planeta znajdująca się na Zewnętrznych Rubieżach Galaktyki. Bardzo ucierpiała podczas wojny domowej Jedi, z powodu zbombardowania planety przez siły Sithów. Dzięki międzyplanetarnemu projektowi rekultywacji planeta znów wróciła do życia, stając się ponownie domem dla wielu istot.

Thyferra[edytuj | edytuj kod]

Thyferra – wilgotna planeta, porośnięta dżunglą. Ojczyzna rasy Vratix. Tu wynaleziono baktę.

Tython[edytuj | edytuj kod]

Tython – planeta na której pierwszy raz odkryto Moc, a później nastąpił rozłam na Sithów i Jedi. Darth Bane nauczył się tu robić holokrony.

U[edytuj | edytuj kod]

Utapau[edytuj | edytuj kod]

Utapau – planeta w Zewnętrznych Rubieżach, w sektorze Tarabba, w systemie pojedynczej gwiazdy. Zlokalizowana na Rimmańskim Szlaku Handlowym, 51 000 lat świetlnych od centrum galaktyki. Populacja planety wynosiła 95 milionów mieszkańców.

Planetę obiegało 9 księżyców powodując silne ruchy pływowe. Mniej niż 0,9% wody na planecie znajdowało się na jej powierzchni, planetę otaczał za to podziemny ocean. Ten prawie pustynny świat omiatany potężnymi wichurami był kiedyś planetą oceaniczną, jednak silne ruchy pływowe oceanu spowodowały erozję słabych skał powierzchniowych i woda spłynęła pod powierzchnię w system tuneli i jaskiń krasowych, powodując osuwanie się ziemi i tworzenie charakterystycznych zapadlisk, którymi usiana jest powierzchnia planety.

Dzięki wodzie dna zapadlisk były dość bogate w różne formy roślin, od mchów i porostów po bardziej złożone organizmy. Nimi pożywia się najbardziej znany przedstawiciel fauny Utapau – varactyl.

Uważa się, że istoty inteligentne, humanoidzi, skolonizowały Utapau około 57 000 lat temu, czyli wiele wcześniej niż powstała Stara Republika. Przez wiele lat planeta pozostawała na uboczu, zapomniana. W tym czasie z pierwotnych kolonistów wyewoluowały dwie pokrewne rasy długowiecznych, wysokich (1,9 m) i szczupłych Pau'an, oraz niskich (1,22 m), krępych Utaian. Niewiele wiadomo o zamierzchłych czasach cywilizacji Utapau. Dopiero kilkadziesiąt lat przed wojnami klonów kompanie górnicze odkryły bogate zasoby mineralne podziemnego oceanu i rozpoczął się ponownie „złoty wiek” planety.

Wysocy i smukli Pau'anie stali się mieszkańcami równin, gdzie okiełznali siły wiatru, Utai zaś znaleźli dom wśród tuneli i jaskiń pod powierzchnią, gdzie udomowili najpierw dactilliony i wkrótce potem varactyle jako zwierzęta pociągowe. Zniknięcie wody z powierzchni zmusiło dumnych Pau'an do poszukiwania jej pod ziemią, a więc do nawiązania bliskich kontaktów z Utai. Wymiana maszyn napędzanych wiatrem za zwierzęta pociągowe dała początek rozwiniętej cywilizacji, stworzenia porządku społecznego, wybudowania miast i fabryk pod powierzchnią planety. Taką cywilizację „odkryli” na nowo współcześni mieszkańcy Republiki. Podpisanie odpowiednich traktatów umożliwiło rozpoczęcie dochodowych operacji wydobycia surowców z podziemnego oceanu.

Ironicznie odosobnienie i neutralność planety stały się jej zgubą. Generał Grievous zdobył planetę, która mogła się bronić jedynie przy pomocy niewielkiej floty dreadnaughtów, flotylli myśliwców Porax-38 (P-38) pilotowanych przez Utai oraz niewielkich sił naziemnych Pau uzbrojonych w karabiny blasterowe i siły „powietrzne” dactillionów. Tutaj Separatyści postanowili zbudować tajne centrum dowodzenia. Separatyści w celu wzmocnienia sił obronnych planety oprócz osadzenia na górnych poziomach Pau City okrętu dowodzenia wypełnionego tysiącami różnorodnych droidów bojowych, uruchomiły lokalną produkcję uzbrojenia, w tym myśliwców Mankvim-814.

Pod koniec wojen klonów, po bitwie nad Coruscant, generał Grievous wraz z Radą Separatystów przeniósł centrum dowodzenia na Utapau. Tutaj został wyśledzony po przechwyceniu poczty dyplomatycznej z Utapau przez dwóch żołnierzy Wielkiej Armii Republiki. Mimo natychmiastowej reakcji Jedi i Wielkiego Kanclerza, Radzie Separatystów udało się umknąć, jednak Grievous zginął z ręki mistrza Jedi Obi-Wana Kenobiego, a droidy zostały pokonane przez dwie brygady wojsk Republiki i siły lokalne pod wodzą Tiona Medona. Po wydaniu rozkazu 66 i unieszkodliwieniu Obi-Wana, siły Republiki stały się siłami okupacyjnymi, a mieszkańcy planety znowu znaleźli się w niewoli stanu wojennego, tym razem pod władzą Imperium.

V[edytuj | edytuj kod]

Varl[edytuj | edytuj kod]

Pradawna planeta, z której rzekomo pochodzą Huttowie. Jej dokładna lokalizacja nie jest znana. Huttyjska legenda wspomina o dwóch słońcach, które mieszkańcy planety czcili jako bogów; w pewnym momencie przestały one istnieć. W wyniku tego Huttowie sami uznali się za najważniejszych w galaktyce, i przenieśli się na Nal Huttę.

Velusia[edytuj | edytuj kod]

Planeta, na której w czasach wojen klonów odbyła się bitwa między Separatystami a Republiką.

VOSS[edytuj | edytuj kod]

Y[edytuj | edytuj kod]

Yavin[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Yavin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jakku. Starwars.com. [dostęp 2018-03-26].
  2. Imperial Ace