Naboo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Naboo
ilustracja
Astronomia
Region Środkowe Rubieże
Sektor Chommell
System Naboo
Słońca 1 (Naboo)
Księżyce 3 (Ohma-D'un, Rori, Tasia)
Odległość od jądra 34 000 lat świetlnych
Długość dnia 26 standardowych godzin
Długość roku 312 lokalnych dni
Fizyka
Średnica 12 120 km
Atmosfera tlenowa
Klimat umiarkowany
Grawitacja standardowa
Teren trawiaste wzgórza, jeziora, bagna, równiny, miasta
Woda 85% powierzchni
Społeczeństwo
Rasy rodzime Ludzie, Gunganie
Język Basic, gungański
Liczba ludności 600 mln
Miasta Theed
Import broń, jedzenie
Eksport brak

Naboo (fikcyjne miejsce z sagi filmowej Gwiezdne wojny) to znacznie oddalona od centrum galaktyki rodzinna planeta senator Padmé Amidali, która została jej królową w wieku 14 lat. Naboo to planeta słabo zaludniona, posiadająca niewielkie siły zbrojne, których trzon to pewna liczba pięknych, ale słabo wyposażonych kosmicznych myśliwców, ochotnicza straż wyposażona w krótką broń ręczną, dysponująca niewielką ilością nieopancerzonych pojazdów wsparcia. Pomimo wielkich walorów przyrodniczych i kulturowych (mieszkańcy Naboo słynęli z wyrobu wspaniałych ornamentów i pięknych konstrukcji z kamienia, metalu i tworzyw sztucznych, czego przykładem są choćby ich statki kosmiczne), Naboo stała się areną krwawych bitew z wojskami chciwej Federacji Handlowej, kierowanej przez podstępnych Sithów.

Tereny podwodne Naboo zajęte są przez Gunganów, rasę oddychającą w wodzie, żyjącą w środowisku wodnym i bagiennym, posiadającą rozbudowane podwodne miasta (siedzibą "szefa" Gunganów – Big Boss Nassa – jest miasto Otoh Gunga) i pojazdy typowe dla swego środowiska. Gunganie jako druga rasa zamieszkująca planetę, przed konfliktem o Naboo żyli w separacji od pozostałych mieszkańców Naboo, potem zrozumieli swoje trudne położenie i połączyli się w sojuszu z królową Amidalą, by wspólnie podjąć walkę z najeźdźcą (Federacja Handlowa). Walka zakończyła się sukcesem, dzięki czemu na Naboo zapanował pokój i pojednanie obu ras (Epizod I Nowej Trylogii – Gwiezdne Wojny: Mroczne Widmo), skutkujące później wybraniem Gunganina Jar Jar Binksa na zastępcę senator Amidali w galaktycznym senacie.

Naboo pojawia na krótko pod koniec Epizodu VI- Powrotu Jedi – gdy pokazywanych jest kilka planet cieszących się z pokonania Imperium Galaktycznego.

Wygląd[edytuj kod]

Naboo jest planetą gęsto porośniętą roślinnością. Przy szumie wodospadów i widoku letnich kwiatów jest tam jeszcze mnóstwo innych wspaniałych rzeczy, np. pałac królewski, miasto królewskie Theed.

Zdjęcia do filmów kręcone były w różnych miejscach:

Władze[edytuj kod]

W czasach, o których opowiadają Gwiezdne wojny, planetą Naboo rządziła elekcyjna królowa Padmé Amidala, następczyni upartego suwerena, króla Veruny. Amidala po dwóch kadencjach objęła urząd senatora w senacie galaktycznym, który w końcu – skorumpowany ponad miarę i w większości opanowany przez popleczników Palpatine'a – został rozwiązany. Na tronie Naboo Amidalę zastąpiła królowa Jamilla, która podobnie jak Amidala wierzyła mocno w demokrację i nad rozwiązania siłowe przedkładała pokojowe negocjacje.

Linki zewnętrzne[edytuj kod]

Przypisy