Korriban

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korriban
ilustracja
Uniwersum Gwiezdne wojny
Autor George Lucas
Charakterystyka
Położenie Zewnętrzne Rubieże, Przestworza Sithów, System Horuset
Średnica 16 890 km
Siła grawitacji 1,4 standardowej
Księżyce 7
Mieszkańcy
Rasy zamieszkujące Sithowie (wymarła), Ludzie

Korriban – jedna z planet w galaktyce fikcyjnego uniwersum Gwiezdnych wojen, miejsce silnie związane z Sithami i Ciemną Stroną Mocy. Powierzchnia Korribanu to głównie skaliste pustynie poprzecinane głębokimi kanionami.

Powierzchnia planety to w większości pustynie i góry. Dzień na planecie trwa 28 standardowych godzin, rok 780 lokalnych dni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W czasach pierwszego Imperium Sithów Korriban był planetą pogrzebową, na której w gigantycznych, ozdobnych grobowcach chowano zmarłych Lordów Sithów. Miejsca ich pochówku zabezpieczane były przy pomocy pułapek, zamieszkiwane przez liczne bestie stworzone głównie przy pomocy alchemicznych metod Sithów, a także nierzadko nawiedzane przez duchy poległych Lordów.

Przylot zwiadowców Republiki na Korriban podczas ceremonii pogrzebowych Lorda Marki Ragnosa doprowadził do wybuchu wielkiej wojny nadprzestrzennej, a w efekcie – do upadku pierwszego Imperium Sithów.

Podczas wojny domowej Jedi Korriban odnalazł Darth Revan i założył tu akademię szkolącą adeptów Ciemnej Strony. W wyniku jego późniejszych działań Akademia jednak upadła, a ostatecznie zamienił ją na swoją siedzibę inny z nowych, późniejszych Lordów – Darth Sion. Miejsce to odwiedziła w tym czasie Wygnana Jedi, która jednak nie była w stanie wygrać walki z ciągle na nowo odzyskującym siły Sionem.

Przez następne tysiąclecia planeta była praktycznie zapomniana, odwiedzali ją jedynie nieliczni rabusie, z których niewielu udawało się ujść z życiem ze względu na liczne niebezpieczeństwa naturalne i nadnaturalne. W okresie upadku Starej Republiki Korriban odwiedził Palpatine, który studiował tu tajniki Ciemnej Strony. Hrabia Dooku wysłał tu też Quinlana Vosa, aby ten zdobył dla niego kryształ Andeddu.

Planeta odegrała istotną rolę w powrocie potężnego Zakonu Sithów, gdzie odbudowano zniszczoną Akademię Sith (ok.100 ABY).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]