Teresa Socha-Lisowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teresa Socha-Lisowska

Teresa Socha-Lisowska (ur. 16 kwietnia 1928 we Lwowie, zm. 10 lutego 2010 w Krakowie[1]) – poetka, córka Stanisława Sochy, inżyniera kopalnictwa naftowego i Marii Walter, nauczycielki.

W związku z pracą ojca dzieciństwo spędziła w Brelikowie koło Ustrzyk Dolnych, gdzie przebywała również podczas radzieckiej i niemieckiej okupacji. Po wkroczeniu wojsk radzieckich w 1944 r., udała się wraz z rodziną do Lwowa, skąd w ramach tzw. akcji repatriacyjnej wyjechała do Krakowa. W 1946 r. zdała maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny w Krakowie i rozpoczęła studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1947 r. przeniosła się na Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1952-1957 pracowała w szpitalu im. Gabriela Narutowicza w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację w ginekologii. Następnie pracowała w lecznictwie otwartym w Nowej Hucie. W latach 1965-1969 studiowała zaocznie filozofię i teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1974 r. wyjechała do Paryża.

Była członkiem grupy Muszyna, współzałożycielką grupy literackiej Barbarus oraz fundowanej przez tę grupę nagrody im. Andrzeja Bursy.

Debiutowała na łamach Młodej Rzeczpospolitej oraz w Dzienniku Polskim (1947). Wiersze publikowała m.in. w Dzienniku Polskim, Kamenie, Kulturze, Poezji, Świecie Młodych, Tygodniku Powszechnym, Twórczości, Zebrze, Współczesności, Życiu Literackim.

Pochowana jest na cmentarzu Rakowickim w Krakowie w kwaterze CC rząd 1 miejsce 8.

Publikacje książkowe[edytuj | edytuj kod]

Publikacje w edycjach zbiorowych[edytuj | edytuj kod]

Wiersze, w:

Słuchowiska radiowe[edytuj | edytuj kod]

Wybrane teksty o twórczości autorki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]