Thuban

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thuban
α Draconis
Położenie w gwiazdozbiorze (w połowie drogi między gwiazdami Mizar i Pherkad)
Położenie w gwiazdozbiorze (w połowie drogi między gwiazdami Mizar i Pherkad)
Dane obserwacyjne (J2000)
Gwiazdozbiór Smok
Rektascensja 14h 04m 23,350s[1]
Deklinacja +64° 22′ 33,06″[1]
Odległość 307,6 ly
94,3 pc
Wielkość obserwowana 3,67m
Charakterystyka fizyczna
Rodzaj gwiazdy biały olbrzym
Typ widmowy A0 III
Wielkość absolutna −1,21m
Alternatywne oznaczenia
Oznaczenie Flamsteeda: 11 Dra
Bonner Durchmusterung: BD +65°978
Fundamentalny katalog gwiazd: FK5 521
Boss General Catalogue: GC 19019
Katalog Henry’ego Drapera: HD 123299
Katalog Hipparcosa: HIP 68756
Katalog jasnych gwiazd: HR 5291
SAO Star Catalog: SAO 16273
Addib, Al Dhifi;, pers.: Azhdeha;, Ogon Smoka;, Tir-An-na

Thuban (Alfa Draconis) – gwiazda konstelacji Smoka.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa gwiazdy wywodzi się z języka arabskiego (arab. ‏ثعبان‎ IPA [θu‘bān] Thu'ban) i oznacza „bazyliszka”, co jest arabskim odpowiednikiem smoka. Dla Arabów była to również nazwa całego gwiazdozbioru. Czasem nazywaną ją również Adib od Al Dhi'bah - słowa oznaczającego „hieny”, lub Al Dhifi - „samiec hieny”. Persowie używali nazwy Azhdeha. Dla władcy mezopotamskiego Sargona Wielkiego miała ona związek z życiem po śmierci i bogiem sądu ostatecznego Caga Gilgati, stąd wyjątkowo liczne nazwy: Tir-An-na („Życie w Niebie”), Dayan Same („Sędzia Nieba”), Dayan Sidi („Przychylny Sędzia”), Dayan Shisha („Sędzia Kierujący”). Wśród żeglarzy funkcjonowała nazwa Ogon Smoka.

Właściwości fizyczne[edytuj | edytuj kod]

Jest to gwiazda spektroskopowo podwójna. Jej niewidoczny towarzysz obiega ją w czasie 51,4 dnia w odległości zaledwie około 0,22 au. Przypuszczalnie jest nim czerwony karzeł lub biały karzeł o niewielkiej masie.

Thuban jest jednym z niewielu olbrzymów typu widmowego A, co pozwala sądzić, że nie jest nim od długiego czasu. Prawdopodobnie stanie się olbrzymem typu K w rodzaju Aldebarana. Jednak również możliwe jest, że Thuban „wypalił” cały swój zasób helu i rozpoczyna „spalanie” węgla. Wtedy stanie się niebieskim olbrzymem podobnym do gwiazdy Hadar. Aktualnie jego temperatura to około 9800 K. Jest to temperatura zbliżona do tej, jaką ma Wega, jednak Thuban jest od niej ponad pięciokrotnie jaśniejszy, a około 250-300 razy jaśniejszy od Słońca. Thuban ma 5,0 razy większą masę i 6,3 razy większą średnicę w stosunku do Słońca. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni wynosi 34,5 ms−2 (na powierzchni Słońca 273,95 ms−2).

Thuban jako Gwiazda Polarna[edytuj | edytuj kod]

Dzięki precesji Thuban był Gwiazdą Polarną około roku 2700 p.n.e. Miało to miejsce w okresie budowy wielkich piramid egipskich i prawdopodobnie mógł być on obserwowany z prześwitu piramidy przez całą dobę. Ponieważ Thuban nigdy nie opuszczał nieba, był w starożytnym Egipcie uważany za symbol nieśmiertelności. Dlatego król Cheops w planach budowy swej piramidy połączył go z Orionem, symbolem Ozyrysa - boga zmarłych. Komnata grobowa Cheopsa miała dwa szyby, z których jeden skierowany był na Thuban, a drugi na Alnitak w pasie Oriona, co miało zapewnić królowi pomyślną podróż do krainy zmarłych i życie wieczne.

Thuban będzie ponownie gwiazdą polarną około roku 24000 n.e.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Thuban w bazie SIMBAD (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]