Tom Ford (reżyser)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tom Ford
Tom Ford na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, 2009
Tom Ford na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, 2009
Data i miejsce urodzenia 27 sierpnia 1961
Austin, Teksas, Stany Zjednoczone
Zawód projektant mody, reżyser, scenarzysta
Strona internetowa

Thomas Carlyle "Tom" Ford (ur. 27 sierpnia 1961 w Austin, Teksas, Stany Zjednoczone) – amerykański projektant mody i reżyser filmowy.

Dorastał w Santa Fe, gdzie jego rodzina przeniosła się gdy miał 11 lat. W wieku 17 lat przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął studia na kierunku historia sztuki na New York University. Szybko z nich zrezygnował, zaczął występować w telewizyjnych reklamówkach. Później uczęszczał do Parsons The New School for Design. Projektowaniem mody zajmuje się od pierwszej połowy lat 80., w 1990 został zatrudniony przez dom mody Gucci. Dwa lata później został dyrektorem działu stylistów, a cztery lata później dyrektorem kreatywnym. Funkcję tę pełnił przez 10 lat, do 2004. Kiedy Gucci przejął Yves Saint Laurent, został również dyrektorem kreatywnym tej marki. Obecnie projektuje pod własnym szyldem.

W 2009 nakręcił swój debiutancki film fabularny, Samotnego mężczyznę z Colinem Firthem w roli tytułowej. Obraz zrealizowano na podstawie powieści Christophera Isherwooda. Film opowiada historię Brytyjczyka George'a Falconera, profesora uniwersyteckiego i geja, żyjącego w południowej Kalifornii w 1962 roku.

Tom Ford jawnie przyznaje się do bycia gejem. On i jego partner, dziennikarz Richard Buckley, są ze sobą od 1986[1].

Butik Toma Forda w The Crystals

Reżyseria[edytuj]

Przypisy

  1. Tom Ford and Richard Buckley Forever (ang.). out.com, 2011-01-07. [dostęp 2011-06-28].

Linki zewnętrzne[edytuj]