Treniota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Treniota
Ilustracja
wielki książę litewski
Okres

od 1263
do 1264

Dane biograficzne
Dynastia

Palemonowicze

Data śmierci

1264

Ojciec

Wikint

Matka

siostra Mendoga

Treniota (zm. 1264) – książę Żmudzi, wielki książę litewski w latach 1263-1264.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Krewny Mendoga – jego matką była siostra Mendoga i Dowsprunka, żona Wikinta[1]. W latach 1260-1261 prowadził wojny z zakonem krzyżackim. W 1260 odniósł zwycięstwo w bitwie nad Durbe.

W 1261 doszedł do porozumienia z Mendogiem i uznał jego władzę nad całą Litwą. Po zjednoczeniu państwa był dowódcą wojsk litewskich w wojnie z gałęzią zakonu krzyżackiego w Inflantach[2]. Nie odniósł jednak większych sukcesów, ponieważ zawiodło współdziałanie z ruskimi sprzymierzeńcami pod wodzą Aleksandra Newskiego[3]. W 1263 roku zawiązał wraz z Dowmuntem spisek na życie Mendoga. Jesienią 1263 roku, kiedy wojska Mendoga znajdowały się w pochodzie na daleki Briańsk, Dowmunt nagle zawrócił z drogi i napadłszy na Mendoga zamordował go wraz z dwoma synami Ruklą i Repekiem[3]. Po zamordowaniu króla Treniota przejął władzę na Litwie. Nakazał zgładzenie księcia połockiego Towciwiłła, zaprosiwszy go z Połocka do podziału "ziemi i dobytku Mendoga"[3].

Na Litwie wybuchło powstanie przeciw jego rządom. Treniota nie utrzymał się długo u władzy. Został zamordowany przez spiskowców na wiosnę 1264 roku – zginął z rąk koniuchów Mendoga, którzy pomścili śmierć swego pana[3]. Władzę po nim przejął przy pomocy ruskiej, stojący na czele opozycji syn Mendoga, Wojsiełk[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]