Turowo Duże

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Turowo Duże
wieś
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Powiat piski
Gmina Pisz
Strefa numeracyjna 87
Kod pocztowy 12-200
Tablice rejestracyjne NPI
SIMC 0764631
Położenie na mapie gminy Pisz
Mapa lokalizacyjna gminy Pisz
Turowo Duże
Turowo Duże
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Turowo Duże
Turowo Duże
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Turowo Duże
Turowo Duże
Położenie na mapie powiatu piskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu piskiego
Turowo Duże
Turowo Duże
Ziemia53°31′03″N 21°53′15″E/53,517500 21,887500

Turowo Duże (niem. Rakowken, 1938–1945 Sernau, dawniej Rakówko, Krzysztofy) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Pisz. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. Poprzednio miejscowość nosiła nazwę Rakówko i posiadała statut osady.

Pierwsza nazwa wsi wywodzi się od nazwiska Mikołaja Rakowskiego – pierwszego właściciela dóbr, wydzielonych z Turowa. W XV i XVI w. wieś w dokumentach pisana była jako Reckoffsky, Krzysztofy, alten Christoffs.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś powstała w ramach kolonizacji Wielkiej Puszczy. Wcześniej był to obszar Galindii. Była to wieś ziemiańska, dobra służebne w posiadaniu drobnego rycerstwa (tak zwani wolni, ziemianie w język staropolskim), z obowiązkiem służby rycerskiej (zbrojnej). W 1429 r. przywilej lokacyjny wystawiony przez Josta Struppergera komtura bałgijskiego i wójta natangijskiego na 10 łanów wydzielonych z dóbr Turowa (informują o tym dokumenty z XVIII w.). Wieś lokowano na prawie chełmińskim ale bez obciążenia służbą zbrojną. W tym czasie Rakówko nie stanowiło jeszcze osobnej osady. Po raz pierwszy Rakówko (jako Reckoffsky) (a więc od nazwiska Rakowskiego, wieś należałoby nazywać Rakowskie) wymieniane jako oddzielna osada jest w roku 1539 (osobne dobra ziemskie). Rakowscy byli w tych latach właścicielami różnych dóbr np. we wsi Gurskie, Kosinowo, Monety, Rakowo (obecnie to chyba Rakowo Piskie). Pod koniec XV w. i w XVI Turowo i Rakówko było własnością jakiegoś Krzysztofa, dlatego nazywane było Krzysztofami (Cristochs). W latach 1539-1540 do dóbr Turowa nie należało już Rakówko, które było we władaniu Mikołaja Rakowskiego i stanowiło już osobną osadę (dobra ziemskie).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grzegorz Białuński: Kolonizacja Wielkiej Puszczy (do 1568 roku) – starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie). Olsztyn, OBN, 2002, 237 str., ​ISBN 83-87643-97-1​, ISSN 0585-3893