Ułan księcia Józefa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ułan księcia Józefa
Gatunek

melodramat

Data premiery

1937

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

79 min

Reżyseria

Konrad Tom

Scenariusz

Konrad Tom

Główne role

Franciszek Brodniewicz,
Jadwiga Smosarska,
Witold Conti,
Stanisław Sielański

Muzyka

Zygmunt Wiehler,
Ivo Wesby

Zdjęcia

Zbigniew Gniazdowski,
Albert Wywerka

Scenografia

Jacek Rotmil,
Stefan Norris

Ułan księcia Józefa, również pod tytułem Dziewczyna i ułan – polski film fabularny z 1937 roku. Autorem dialogów i kierownikiem literackim był popularny pisarz Wacław Gąsiorowski.

W głównej roli kobiecej wystąpiła Jadwiga Smosarska[1], największa gwiazda polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 1809. Ewakuowane z Warszawy wojska polskie kwaterują w Serocku, w oberży prowadzonej przez piękną Kasię. Ze wzajemnością zakochuje się w niej młody porucznik Andrzej. Jednak wojsko wyrusza i młodzi kochankowie muszą się rozstać. Nieco później do oberży przybywa dowódca wojsk polskich książę Józef Poniatowski. Nie ujawniając swojego nazwiska i rangi usiłuje uwieść Kasię, ale zostaje odrzucony. Wkrótce po wyjeździe księcia Kasia odnosi rany w potyczce z austriackimi szpiegami. Wieść o przygodzie Kasi dociera w wyolbrzymionej formie do wioski, w której przebywa Andrzej. Ten bojąc się o los ukochanej, samowolnie opuszcza oddział, by udać się do Serocka. Zostaje oskarżony o dezercję. Ponieważ nie chce ujawnić przyczyn swojego występku, bojąc się narazić na szwank honor ukochanej, zostaje skazany na karę śmierci. Zrozpaczona Kasia postanawia udać się do księcia Poniatowskiego i błagać o życie Andrzeja.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody filmowe[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wiesław Kot, Manewry miłosne. Najsłynniejsze romanse polskiego filmu. Wydawnictwo Poznańskie. Poznań 2016, s.29.
  2. Uważam Rze Historia, nr 6 (63) czerwiec 2017, s. 7