University of Colorado Boulder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
University of Colorado Boulder
Godło
"Old Main" - historyczny budynek uniwersytetu w Boulder
"Old Main" - historyczny budynek uniwersytetu w Boulder
Dewiza Let Your Light Shine
Data założenia 1876
Typ uczelni publiczna/państwowa
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres 2055 Regent Drive
Boulder, Colorado 80309-0040
Liczba pracowników
• naukowych

3.380[1]
Liczba studentów 32.080 (2015)[2]
Rektor Bruce D. Benson
Członkostwo CU System
AAU
APLU
URA
Położenie na mapie Kolorado
Mapa lokalizacyjna Kolorado
University of Colorado Boulder
University of Colorado Boulder
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
University of Colorado Boulder
University of Colorado Boulder
Ziemia40°00′26″N 105°16′01″W/40,007222 -105,266944
Strona internetowa

University of Colorado Boulder (w skrócie CU Boulder lub CU) - należy do grona najlepszych uniwersytetów USA zwanych „Public Ivy”, a mając ponad 31.000 studentów jest najważniejszą placówką systemu publicznych uczelni w stanie Kolorado. Uczelnia jest również członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (Association of American Universities).

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

CU Boulder dzieli się na dziewięć wydziałów (ang. colleges i schools) oferując ponad 150 kierunków studiów, 59 programów doktoranckich i 64 magisterskich[1]. Jesienią 2015 roku zapisanych było w Boulder 32.080[2] studentów, przez co CU jest największą uczelnią w Górach Skalistych. Uczelnia jest członkiem Stowarzyszenia Amerykańskich Uniwersytetów (AAU) i jest zaliczana do najlepszych państwowych uniwersytetów zwanych "Public Ivy". Szczególną renomą cieszą się kierunki studiów z dziedziny fizyki (fizyka molekularna, atomowa i kwantowa), geologii, prawa ochrony środowiska, ceramika artystyczna, aeronautyka, chemia oraz pedagogika.

Rankingi potwierdzają wysoki poziom studiów zarówno wśród najlepszych uczelni państwowych w USA, jak i w skali międzynarodowej (ARWU 2015[3] - #34; BGU[4] - #46; ATC[5] - #117; QSWU[1] - #174).

Uniwersytet Kolorado w Boulder jest ważnym centrem naukowym i posiada jedenaście instytutów badawczych[1] Również znany instytut naukowy JILA (Joint Institute for Laboratory Astrophysics), jedna z wiodących instytucji badawczych w Stanach Zjednoczonych, znajduje się na terenie kampusu w Boulder[6]. Uczelnia pozyskuje rocznie około pół miliarda dolarów dodatkowych funduszy na cele prac naukowych.

Dwunastu laureatów Nagrody Nobla, dziewięciu stypendiatów MacArthurów oraz 18 astronautów studiowało, eksperymentowało lub wykładało na CU-Boulder.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założenie uniwersytetu w Boulder było inicjatywą lokalnych władz. Dlatego kamień węgielny historycznego gmachu uniwersytetu został położony 20 września 1875, tj. prawie rok przed uchwaleniem przez stanowy parlament zmiany do konstytucji stanu Kolorado o założeniu systemu wyższych uczelni państwowych, co miało miejsce 14 marca 1876 roku. Wówczas Kolorado nie było jeszcze częścią USA. Obok uniwersytetu w Boulder uchwalono równocześnie szkołę górniczą (ang. Colorado School of Mines) w Golden oraz szkołę rolniczą (ang. Colorado Agricultural College) w Fort Collins. Ostatecznie Uniwersytet Kolorado mieszczący się wówczas w gmachu zwanym dziś skromnie "Old Main" otwarł swoje wrota 5 września 1877. Z powodu braku kandydatów o odpowiednim poziomie wiedzy pozwalającym na podjęcie studiów, obok uczelni otwarto szkołę przygotowawczą (ang. preparatory school). Jesienią 1877 roku studiowało to 15 studentów, a 50 przygotowywało się do studiów. W sumie zapisanych było 38 mężczyzn i 27 kobiet w wieku między 12 i 23 lat[7].

Podczas drugiej wojny światowej CU Boulder, jako jedna ze 131 uczelni, brała udział w programie rządowym V-12, który miał przygotowywać studentów do kariery w marynarce wojennej USA[8]

Sport[edytuj | edytuj kod]

Około 1500 studentów rocznie bierze czynny udział w zajęciach co najmniej jednego z 34 uniwersyteckich klubów sportowych. Drużyny sportowe CU Boulder występują pod nazwą Colorado Buffaloes w ligach Pacific-12 Conference, NCAA, Division I i mierzą się w 17 dziedzinach sportu[9]. Obok obowiązkowej dla amerykańskich uniwersytetów drużyny futbolu CU Boulder utrzymuje reprezentacje do:

Ponadto CU Boulder utrzymuje ponad 30 własnych reprezentacji (ang. Collegiate Sport Clubs), które nie występują pod nazwą Colorado Buffaloes, np. kolarstwo, piłka wodna, lacrosse, hokej, pływanie, jeździectwo czy nawet wędkarstwo muchowe. Ekipy CU Boulder uzyskują regularnie sukcesy na zawodach najwyższego narodowego poziomu, np.:[9]

  • 20 zwycięstw w zawodach NCAA
  • 17 zwycięstw narciarzy w NCAA Skiing Championships
  • w sumie 7 zwycięstw w NCAA Men's Cross Country Championship i NCAA Women's Cross Country Championship
  • futboliści Colorado Buffaloes wygrali raz mistrzostwa USA

Osobistości związane z CU[edytuj | edytuj kod]

Profesorowie[edytuj | edytuj kod]

Laureaci nagrody Nobla[edytuj | edytuj kod]

Inni naukowcy[edytuj | edytuj kod]

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Nauka i Technika[edytuj | edytuj kod]

Kultura i sztuka[edytuj | edytuj kod]

Sport[edytuj | edytuj kod]

Astronauci[edytuj | edytuj kod]

Politycy[edytuj | edytuj kod]

Prawnicy[edytuj | edytuj kod]

Inni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]