University of Virginia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
University of Virginia
University of Virginia
Data założenia 1819
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Wirginia
Adres Charlottesville
Rektor president Teresa A. Sullivan
Drużyna sportowa Virginia Cavaliers
Położenie na mapie Wirginii
Mapa lokalizacyjna Wirginii
University of Virginia
University of Virginia
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
University of Virginia
University of Virginia
Ziemia38°02′06″N 78°30′18″W/38,035000 -78,505000
Strona internetowa
Monticello i Uniwersytet Virginia w Charlottesville[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Typ kulturowy
Spełniane kryterium I, IV, VI
Numer ref. 442
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1987
na 11. sesji

Uniwersytet Virginia – publiczny uniwersytet naukowy w Charlottesville w stanie Wirginia (Stany Zjednoczone), założony przez prezydenta Thomasa Jeffersona. Uczelnia posiada wysoko wyspecjalizowane wydziały takie jak Architektura, Astronomia, i Filozofia. Drużyny sportowe występują jako Cavaliers (męskie) lub Lady Cavaliers (żeńskie).

W 1987 roku posiadłość Jeffersona Monticello i Uniwersytet Virginia zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia[edytuj | edytuj kod]

18 stycznia 1800 Thomas Jefferson, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, pragnąc zrealizować plany budowy nowego college'u, napisał w liście do Josepha Priestleya:

chcemy założyć w północnym kraju Wirginii, Uniwersytet tak szeroki i liberalny i współczesny, który będzie chlubą społeczeństwa, będzie pokusą dla młodzieńców innych państw, którzy przyjdą tu i pić będą z filiżanki wiedzy, bratając się z Amerykanami.

Inauguracyjny bankiet szkoły odbył się w 1824. Pierwsze klasy uniwersytetu rozpoczęły naukę w marcu 1825, szkoła jako pierwsza dała studentom pełny wybór przedmiotów fakultatywnych zamiast standardowych. Jefferson wyjaśniał „ta instytucja będzie opierać się na bezkresnej wolności ludzkiego umysłu. Dlatego nie jesteśmy wystraszeni czynu zgodnego z prawdą”.

Początkowo na uczelni istniało osiem wydziałów: filologiczny, filologii klasycznej, matematyki, filozofii natury, astronomii, medycyny, filozofii, prawa i historii. Od 1831 University of Virginia przyznawał tytuł M.A. (Master of Arts).

W 1987 roku posiadłość Jeffersona Monticello i Uniwersytet Virginia zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO[1].

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]