Vinci (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vinci
Gatunek sensacyjny, komedia
Data premiery 13 września 2004
Kraj produkcji Polska Polska
Język polski
Czas trwania 107 min
Reżyseria Juliusz Machulski
Scenariusz Juliusz Machulski
Główne role Borys Szyc
Robert Więckiewicz
Kamilla Baar
Jan Machulski
Muzyka Maciej Staniecki
Zdjęcia Edward Kłosiński
Scenografia Monika Sajko-Gradowska
Montaż Jarosław Pietraszak
Wytwórnia Studio Filmowe Zebra
Nagrody
Złote Lwy najlepszy scenariusz Festiwal Filmowy w Gdyni Gdynia
wyróżnienie dla Roberta Więckiewicza i Borysa Szyca na International Mystery Festival - Noir in Festival w Courmayeur (2004)

Vinci – polska komedia sensacyjna w reżyserii Juliusza Machulskiego, wyprodukowana w 2004 roku.

Okres zdjęciowy: 14 kwietnia - 21 maja 2004. Plenery: Kraków, Nowa Huta, Kalwaria Zebrzydowska, Dubie k. Krzeszowic, Warszawa.

Obsada[edytuj]

Fabuła[edytuj]

Cuma (Robert Więckiewicz), złodziej dzieł sztuki, nieoczekiwanie opuszcza więzienie dzięki pomocy pasera Grubego. Pomoc nie jest bezinteresowna – Cuma otrzymuje zlecenie kradzieży obrazu Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, który wraca z Japonii do Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Złodziej prosi o pomoc przyjaciela Juliana (Borys Szyc), dawnego kolegę po fachu. Ten ma dług wdzięczności wobec Cumy, więc decyduje się mu pomóc, co jednak jest trudne, bo gdy Cuma siedział w więzieniu, Julian został policjantem.

Julian z jednej strony pomaga Cumie w przygotowaniach do kradzieży, z drugiej zaś przygotowuje plan zamiany obrazu, by z Polski nie zniknęło najcenniejsze dzieło sztuki. Zwraca się o pomoc do starego fałszerza Hagena (Jan Machulski), który odsyła go do niezwykle utalentowanej studentki Magdy (Kamila Baar).

Całą sprawę usiłuje rozwikłać komisarz Wilk (Marcin Dorociński), który słusznie przypuszcza, że Cuma opuścił więzienie tylko po to, by ukraść dla kogoś „Damę z łasiczką”. Mimo to dochodzi do spektakularnej kradzieży.

Nagrody[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]