Superprodukcja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Superprodukcja
Gatunek komedia
Data premiery 28 lutego 2003
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 92 min
Reżyseria Juliusz Machulski
Scenariusz Juliusz Machulski
Jarosław Sokół
Główne role Rafał Królikowski
Janusz Rewiński
Piotr Fronczewski
Anna Przybylska
Magdalena Schejbal
Krzysztof Globisz
Muzyka Maciej Staniecki, T.Love
Zdjęcia Edward Kłosiński
Scenografia Monika Sajko-Gradowska
Kostiumy Monika Popławska
Ewa Machulska
Montaż Jarek Pietraszek
Jadwiga Zajiček
Wytwórnia Studio Filmowe Zebra
Vision Film

Superprodukcja – polski film komediowy z 2003 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego. Zdjęcia trwały 29 dni - od 22 kwietnia do maja 2002.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Przemądrzały krytyk filmowy Yanek Drzazga (Rafał Królikowski) pastwi się w recenzjach nad polskim kinem, przydzielając rodzimym produkcjom po jednej gwiazdce. Tymczasem życie szykuje mu niespodziankę - gangster o artystycznych ambicjach składa mu zaskakującą propozycję. Drzazga ma napisać scenariusz filmu, który uczyni z narzeczonej mafiosa gwiazdę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Zagrali samych siebie[edytuj | edytuj kod]

Ludzie polskiego filmu i sportu: Edward Kłosiński, Agnieszka Rylik, Krystyna Janda, Małgorzata Kożuchowska, Robert Gliński, Beata Ścibakówna, Jan Englert, Szymon Majewski, Jan Holoubek i Juliusz Machulski. Jarosław Sokół, scenarzysta filmu, pojawia się w dwóch krótkich rolach jako dowódca czołgu i zbieracz Pokemonów.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W roli ekipy technicznej filmu Latarnik czyli miłość przez K.O wystąpiła prawdziwa ekipa techniczna filmu Superprodukcja.
  • Gdy Koniecpolski pyta Yanka o cholesterol, Drzazga ma wizję tego co się stanie, gdy nie napisze scenariusza. Jeśli zwolni się słowa Donaty, która wychodzi z domu, można usłyszeć nieszczęsnego krytyka, który mówi „to tylko pierwsza wersja! ja poprawię!”. W trakcie bankietu w hotelu „Sheraton”, pokazany jest artykuł zawierający wiele błędów językowych i stylistycznych.
  • Cezary Kosiński wciela się w filmie nie tylko w postać krytyka. W scenie oglądania przez Yanka recenzowanego filmu, aktor występuje w nim jako niemiecki żołnierz.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]