Kiler-ów 2-óch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kiler-ów 2-óch
Gatunek

komedia

Rok produkcji

1998

Data premiery

8 stycznia 1999

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

113 min

Reżyseria

Juliusz Machulski

Scenariusz

Juliusz Machulski,
Ryszard Zatorski

Główne role

Cezary Pazura
Małgorzata Kożuchowska
Janusz Rewiński
Jan Englert

Muzyka

Kuba Sienkiewicz
Elektryczne Gitary

Zdjęcia

Grzegorz Kuczeriszka

Scenografia

Monika Sajko-Gradowska

Kostiumy

Ewa Eysmont-Machulska

Montaż

Jadwiga Zajiček

Produkcja

Juliusz Machulski

Wytwórnia

Studio Filmowe „Zebra”

Dystrybucja

UIP-ITI

Poprzednik

Kiler

Kiler-ów 2-óch – polski film komediowo-sensacyjny w reżyserii Juliusza Machulskiego, wyprodukowany w 1998 roku jako sequel filmu Kiler (1997).

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu trwały od 23 czerwca do 4 sierpnia 1998 roku. Film kręcono w Warszawie (na dziedzińcu Dyrekcji Kolei Państwowych przy ul. Targowej 74, w kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Ursynowie i w Pałacu Krasińskich przy ul. Nowoursynowskiej 166) i w domu przy ul. Redutowej 64 w Piasecznie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Kiler (Cezary Pazura) po wydarzeniach pokazanych w poprzednim filmie staje się osobą publiczną i wraz z Ewą Szańską (Małgorzata Kożuchowska) prowadzi Fundację Jurka Kilera, przekazując ogromne sumy pieniędzy otrzymywanych z całego świata na rzecz publicznych instytucji w Polsce. Senator Ferdynand Lipski (Jan Englert) wychodzi na wolność, ponieważ niedługo miał odbyć się ślub jego córki Aldony zwanej „Doną” (Jolanta Fraszyńska). Stefan Siara Siarzewski (Janusz Rewiński), podstawiając sobowtóra, również opuszcza więzienie i wynajmuje do zabicia Kilera płatnego mordercę ze Stanów Zjednoczonych, Szakala (Peter J. Lucas). Ten jednak krzyżuje plany Ferdynanda Lipskiego, który również planuje zemstę, połączoną jednak ze zdobyciem transportu złota dla fundacji Kilera. Na jego nieszczęście po kilku nieudanych próbach Szakal wykonuje zlecenie zabójstwa, więc Lipski znajduje na Kubie sobowtóra Kilera, pułkownika José Arcadio Moralesa (Cezary Pazura, ale wymieniony w napisach końcowych jako Cesar Andres Garro), który ma odebrać złoto zamiast rzekomo zabitego Kilera. Gdy Lipski i Siara dyskutują nad podziałem łupów okazuje się, że Kiler przypadkiem przeżył zamach i również planuje odebrać złoto.

Dona zakochuje się w Jurku i zamierza wziąć z nim ślub, o czym dowiaduje się Ewa. Dochodzi do bójki w ciężarówce pomiędzy Kilerem a Moralesem. Młode wilki – Radosław, Mirosław i Zbigniew (Michał Milowicz, Marcin Dorociński, Stefan Friedmann) – wynoszą nieprzytomnego Moralesa, a Kiler zadaje mu trzy strzały. Siara dowiaduje się tego, że Kiler i Dona mieli się pobrać, a Morales pozbył się Kilera, więc postanawia, że Dona weźmie ślub z Moralesem. W kościele okazuje się, że Siara przywiózł Kilera i do ślubu nie dochodzi, gdyż zostaje przerwany przez Ewę. Za to Ewa przywiozła Moralesa i Kiler przyprowadza go przed kościół. Gdy przychodzi Dona, Morales bierze ją na ręce i zaprowadza do kościoła. Ksiądz (Witold Pyrkosz) ogłasza ich mężem i żoną.

Siara i Lipski jeszcze w trakcie ślubu Dony i Moralesa gonią ciężarówką Kilera i chcą go zabić. W drodze zostają zatrzymani przez trzech policjantów, w rzeczywistości są to młode wilki. Siarę i Lipskiego chce aresztować Wąski (Krzysztof Kiersznowski), ponieważ Siara źle go traktował. Ciężarówka rusza bez kierowcy, a radiowóz musi ją gonić. Drogę blokuje im samochód z brygadą antyterrorystyczną. Przyjeżdżają podinspektor Jerzy Ryba (Jerzy Stuhr) i Mioduch (Szymon Majewski), którzy aresztują Siarę, Ferdynanda Lipskiego, dwóch młodych wilków (Radosława i Mirosława) oraz Wąskiego. Samochód Ewy zatrzymał się w lesie, ponieważ zapomniała zatankować. Wtedy z Kilerem dostrzega jadącą furgonetkę (LDV Convoy), do której razem wsiadają.

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Iwona Blicharz, Cezary Pazura i jego sobowtór - Leszek Blautenberg podczas zdjęć do filmu Kiler-ów 2-óch

Możliwa kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2019 roku pojawiły się informacje o trwających pracach nad scenariuszem trzeciej części Kilera (którego współautorem miał być sam Cezary Pazura) oraz o kompletowaniu obsady. Swój udział w planowanym filmie potwierdziła Katarzyna Figura[1][2].

W marcu 2022 roku Cezary Pazura potwierdził swoją chęć powrotu do roli Jurka Kilera. Aktor zapowiedział, że chciałby inaczej podejść do tej postaci i pokazać ją z całkowicie innej perspektywy. Ogłosił również, że prace nad scenariuszem trzeciego filmu już trwają[3][4]. Kilka miesięcy później, w rozmowie z portalem Wirtualna Polska, aktor przyznał, że Juliusz Machulski nie powróci kolejny raz na stołek reżyserski, chociaż nie ma nic przeciwko powstaniu filmu[5]. Janusz Rewiński natomiast nie powtórzy roli „Siary”, z uwagi na zakończenie kariery przez aktora[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wirtualna Polska Media S.A, "Kiler 3": kto tęskni za latami 90.? [online], film.wp.pl, 12 grudnia 2019 [dostęp 2022-05-18] (pol.).
  2. Będzie "Kiler 3"! [online], Fakt24.pl, 12 grudnia 2019 [dostęp 2022-05-18] (pol.).
  3. Kiler 3 powstanie? Jest szansa na kontynuację! Cezary Pazura komentuje [online], eska.pl [dostęp 2022-05-18].
  4. Kiler 3 – powstanie kontynuacja? Cezary Pazura chyba właśnie się wygadał... [online], naEKRANIE.pl [dostęp 2022-05-18] (pol.).
  5. a b Cezary Pazura potwierdza, że powstaje "Kiler 3". Czy Siara powróci? [online], Filmweb [dostęp 2023-02-15] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]