Volker Schlöndorff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Volker Schlöndorff
Ilustracja
Volker Schlöndorff (2009)
Data i miejsce urodzenia 31 marca 1939
Wiesbaden
Zawód reżyser, scenarzysta, producent filmowy
Odznaczenia
Order Bawarski Zasługi Order Zasługi Brandenburgii Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)
Volker Schlöndorff w Łodzi (2009)

Volker Schlöndorff (ur. 31 marca 1939 w Wiesbaden) – niemiecki reżyser, scenarzysta i producent filmowy, pracujący w Niemczech i USA. Kręci filmy głównie na bazie materiału literackiego, tworząc wybitne adaptacje filmowe, jak m.in. Niepokoje wychowanka Törlessa (1966), Utracona cześć Katarzyny Blum (1975) czy nagrodzony Złotą Palmą na 32. MFF w Cannes i Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego Blaszany bębenek (1979).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Wiesbaden, a studiował w Paryżu, gdzie ukończył szkołę filmową. Zadebiutował nagrodzoną na 19. MFF w Cannes adaptacją książki Roberta Musila Niepokoje wychowanka Törlessa (1966). Kolejnym sukcesem była Utracona cześć Katarzyny Blum (1975), powstała na podstawie powieści Heinricha Bölla. W obydwu filmach Schlöndorff przeciwstawiał humanizm i wrażliwość moralną jednostki tradycji niemieckiego rygoru i presji autorytetów.

We wczesnym etapie twórczości reżyser podjął próby odnowienia wątków romantycznych w kinie zachodnioniemieckim, chciał również wprowadzić nową formułę kryminału, m.in. w filmach Morderstwo i zabójstwo (1967) oraz Moralność Ruth Halbfass (1971).

Po głośnej adaptacji powieści Güntera Grassa Blaszany bębenek (1979), nagrodzonej Oscarem, Schlöndorff zekranizował m.in. wybrane wątki powieści Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu w Miłości Swanna (1983) oraz powieść Maxa Frischa Homo Faber (1990). W 2006 nakręcił Strajk, którego fabuła osadzona jest w realiach walki o upadek komunizmu w Polsce lat 80., a główna bohaterka wzorowana była na Annie Walentynowicz.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 23. MFF w Cannes (1970).

W 2008 ukazała się jego autobiografia pt. Światło, cień i ruch. Moje życie i moje filmy, wydana rok później również w Polsce.

Mieszka na stałe w Poczdamie.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 2006 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuny”[1]
  • 2009 – Nagroda za Całokształt Twórczości dla Reżysera na Festiwalu Camerimage w Łodzi.

Polskie publikacje poświęcone Volkerowi Schlöndorffowi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuny”. gdansk.pl. [dostęp 2016-07-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]