Przejdź do zawartości

Waldemar Knade

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Waldemar Knade
Ilustracja
Waldemar Knade (foto: J.Pijarowski)
Data i miejsce urodzenia

26.07.1958
Białogard

Instrumenty

altówka (viola)

Gatunki

muzyka poważna, jazz, rock

Zawód

muzyk, animator kultury

Aktywność

od 1979

Waldemar Knade – polski altowiolista, aranżer i kompozytor grający muzykę poważną, jazz-rock i rock.

Rozpoczął działalność w 1979 roku w Bydgoszczy. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat w Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Koszalinie w klasie skrzypiec prof. Brygidy Pander oraz Mieczysława Bilickiego. Dalszą naukę kontynuował w Liceum Muzycznym w Bydgoszczy w klasie altówki prof. Jana Paruzela oraz prof. Józefa Rezlera, a następnie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale instrumentalnym w klasie altówki prof. Jana Paruzela.

Od 1977 roku datuje się jego współpraca i przyjaźń z Janem Paszkiewiczem, twórcą Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film[1].

W latach 1980–1996 pracował w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy jako muzyk orkiestrowy w sekcji altówek. Następnie jako solista–kameralista został członkiem orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis. Współpracował z kwartetem smyczkowym - Kwartet Pomorski. Był członkiem studenckiej, jazz–rockowej grupy Tygiel. W 1981 roku jako altowiolista został zaproszony do Berlina na XI sesję The Jeunesses Musicales World Orchestra pod patronatem Dyrektora Generalnego UNESCO w Berlinie. Orkiestrą dyrygowali Cristóbal Halffter oraz Walter Weller, jako soliści wystąpili: Yehudi Menuhin i Felix Schmidt. Uczestniczył w festiwalach, konkursach muzycznych oraz trasach koncertowych (Niemcy, Francja, Holandia, Belgia, Hiszpania, Węgry, Dania, Szwecja, Rosja).

W latach 1999–2012 pracował w dziale programowym Miejskiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy. Merytorycznie odpowiedzialny za organizację i realizację programów muzycznych w Kawiarni Artystycznej „Węgliszek” w Bydgoszczy, w Zespole Pałacowo - Parkowym w Ostromecku, oraz masowych przedsięwzięć artystycznych na terenie miasta („Bydgoszcz-Toruń Harmonica Bridge”, cykl imprez artystycznych BAL - Bydgoskie Lato Artystyczne). Pomysłodawca koncepcji powstania festiwalu bydgoskich perkusistów, zrealizowanego w 2007 roku przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy, Marka Stankiewicza jako „Bydgoskie Drums Fuzje”, kontynuowany obecnie przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy jako „Drums Fusion”.

Od 2012 roku współpracuje z Mirosławem Rogalą, zamieszkałym w USA pochodzenia polskiego teoretykiem sztuki, performerem, artystą wizualnym[2].

Od 2013 roku współpracuje z Teatrem Tworzenia-Jarosława Pijarowskiego, z którym aktywnie koncertuje i nagrywa płyty.

Od 2013 roku współpracuje z Grant Calvinem Westonem (USA), czego efektem jest między innymi płyta "Weston & Knade - Metamorphosis" nagrana również z Michałem Rybką, Karolem Kornilukiem, Jeffreyem Kriegerem (USA), Michałem Kielakiem, Kubą Galińskim.

W sierpniu 2013 wraz z Bogusławem Raatzem założył zespół Ritual Duo, z którym nagrał płytę zatytułowaną: Kolory.

W grudniu 2015 roku wraz z Krzysztofem Majchrzakiem i znakomitym amerykańskim perkusistą Warrenem Benbowem (Whitney Houston, Nina Simone, Michał Urbaniak, James Blood Ulmer) zagrał trasę koncertową po Polsce[3].

Pojawiał się na scenie, jak i współpracował również z Capellą Bydgostiensis, Kwartetem Pomorskim, Filharmonią Pomorską, zespołami Tygiel, E-150, Kazan, Doktor Blues, Free-Dom, East Earth Band, Krzysztofem Ścierańskim, Laboratorium, Bogdanem Mizerskim, Włodzimierzem Kiniorskim, Jerzy Mazzollem, Milo Kurtisem, Stevem Kindlerem (USA), Jeffrey Krieger (USA), Pete Drungle (USA), Ronald Marquiss (USA), Philippe Pipon (Fr).

Współpraca z Teresą Wądzińską[edytuj | edytuj kod]

Współpracuje ze znaną i zasłużoną bydgoską aktorką i reżyserką – Teresą Wądzińską. Jako kompozytor i wykonawca, współtworzy artystyczne programy słowno-muzyczne i teatralne, m.in.:

 • jednoaktowy spektakl zatytułowany: „(Nie)zwykłe kobiety Pomorza i Kujaw - One budowały Niepodległą" w reżyserii Teresy Wądzińskiej[4]
 • Pieśń o Bogu Ukrytym, koncert z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II[5]
 • Koncert patriotyczny, wybór najpiękniejszych wierszy i pieśni.
 • Wielkopostne rozmyślania według poezji księdza Jana Pomina.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Przykładowa wizualizacja współpracy W. Knade z Yachem Paszkiewiczem. serwis youtube.com. [dostęp 2020-09-19].
 2. Przykładowa wizualizacja współpracy W. Knade z M. Rogalą. serwis vimeo.com. [dostęp 2020-09-19].
 3. Trasa koncertowa z Warrenem Benbowem. serwis wyborcza.pl. [dostęp 2020-09-19].
 4. (Nie)zwykłe kobiety Pomorza i Kujaw - One budowały Niepodległą. lubostron.pl. [dostęp 2020-09-19].
 5. informacja o koncercie. serwis youtube.com. [dostęp 2020-09-19].
 6. informacja o płycie Antologia Polskiego Bluesa cz. 3. discogs.com. [dostęp 2020-09-18].
 7. informacja o płycie The dream Off Penderecki. discogs.com. [dostęp 2016-11-10].
 8. Recenzja
 9. informacja o płycie Metamorphosis. discogs.com. [dostęp 2020-08-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Zdzisław Pruss, Alicja Weber, Rajmund Kuczma Bydgoski Leksykon Muzyczny, wyd. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne, 2004

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]