Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły dyskusja/Archiwum/2015-marzec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozkłady jazdy autobusów[edytuj | edytuj kod]

Ostatnio z kilku artów wyciąłem rozkłady jazdy autobusów miejskich (Autobusy miejskie w Gdańsku, Autobusy miejskie w Krakowie, Autobusy miejskie w Poznaniu, Autobusy miejskie w Chorzowie, Autobusy miejskie w Rudzie Śląskiej, Autobusy miejskie w Szczecinie). Dodatkowo do Poczekalni zgłoszone zostały arty takie jak Linie autobusowe w Żywcu, Linie autobusowe w Kaliszu, Linie trolejbusowe w Gdyni. Moim uzasadnieniem jest zasada Wikipedii Wikipedia:CWNJ#KATALOG a dokładnie jej punkt 3: "Katalogi, panoramy firm, programy radiowe czy TV, oraz inne ogólnie pojęte informacje biznesowe. Dla przykładu artykuł o stacji telewizyjnej nie powinien zawierać listy nadchodzących programów czy wydarzeń, aktualnych promocji, numerów telefonicznych, rozkładów itp. aczkolwiek wspomnienie o ważnych elementach profilu stacji jest jak najbardziej wskazane. [...]"

W sekcjach, które wyciąłem i artykułach zgłoszonych do poczekalni znajdują się tabele zawierające rozkłady jazdy - głownie w formie numer linii + przebieg. Trafiają się jednak takie dane jak czas przejazdu, godziny kursowania (!), częstotliwość (!) a w jednym z artykułów znalazłem nawet informację o objeździe! Znaczna większość informacji tych jest nieuźródłowiona, czasami trafia się link do strony przewoźnika w stylu mpk.xxx.pl/rozklad, a więc bez wskazania na konkretny rozkład, datę dostępu, itp.

Jak wyżej wspomniałem uważam, że informacje te są zbędne (Wikipedia:CWNJ#KATALOG), bardzo zmienne (korekty tras linii i godzin odjazdów to coś co w większych miastach zmienia się czasami kilka razy w miesiącu) i w związku z tym nie wnoszą żadnych informacji.

Ze zmianami tymi nie zgadzają się @213.192.80.182, który je wycofał oraz @Alan ffm. Nie zgadzam się z ich uzsadnieniem, a niechcąc wywoływać wojny edycyjnej proszę o komentarz.

Alan ffm powołuje się na Wikipedia:Encyklopedyczność/Transport, gdzie zapisane jest: "Nieencyklopedyczne: linie autobusowe, tramwajowe, trolejbusowe (uwaga: można je opisywać w artykułach zbiorczych, np. Linie autobusowe Grodziska Mazowieckiego)". Osobiście nie uważam jednak, aby tabele w takiej formie były opisaniem linii autobusowych - jest to jedynie kopiowanie rozkładów, bez podanie żadnych informacji kontekstowych. Jako przykład artykułu, który opisuje linie można podać Linie tramwajowe w Szczecinie, który faktycznie zawiera jakąś treść i uważam, że artykuł ten w takiej formie mogłyby mieć potencjał nawet na DA.

Dodatkowo z komentarza wycofującego moje zmiany: "pod płaszczykiem kasacji spisu linii wywalono z artykułu zdjęcia, info o pętlach i taborze... Czysty wandalizm":

  • zdjęcia znajdowały się wzdłuż tabelki, po przycięciu jej brakło miejsca
  • info o pętlach to spis pętli autobusowych (!) - gdzie pętlą może być dowolny kawałek asfaltu
  • info o taborze to numery linii i numery boczne autobusów stacjonujące w zajezdniach

Prosiłbym o komentarze w powyższej sprawie. pbm (dyskusja) 16:22, 16 lut 2015 (CET)[odpowiedz]

Trochę pingów: @Therud, @wpedzich, @The Polish.

"W sekcjach, które wyciąłem i artykułach zgłoszonych do poczekalni znajdują się tabele zawierające rozkłady jazdy..." ehm, a niby gdzie/w których są te rozkłady.
"...jest to jedynie kopiowanie rozkładów" - by nie tracić czasu na próżne interpretacyjne dywagacje, zacząłbym od kwestii najprostszej - zdefiniowania problemu, czyli co ma niby cechy rozkładu jazdy, a co stanowi informacje charakteryzujące linie komunikacyjne, czy dany system transportu (w tym przypadku autobusowy), co bilateralnie proponowałem już przerobić w (wyróżnieniowej) praktyce edycyjnej i/lub zaangażowanie się w dyskusje m.in. i na temat tych kwestii prowadzone w kompetentnym w tym obszarze tematycznym wikiprojekcie -> Dyskusja wikiprojektu:Transport, zamiast ograniczać się tu jedynie do uznaniowego masowego usuwania treści z interpretacyjnie b. dalekościężnym i budzącym wątpliwości uzasadnieniem.-- Alan ffm (dyskusja) 17:02, 16 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
Rozkładom jazdy autobusów, pociągów i rozkładom lotów mówię stanowcze 50px odchoinkowienie - bo to już przecie dawno po Trzech Królach:) --Alan ffm (dyskusja) 20:43, 16 lut 2015 (CET). Dwie zasady: wikipedia nie jest katalogiem, a druga: ponadczasowośc. Przypomnę:[odpowiedz]

W encyklopedii każdą informację należy starać się ująć tak, żeby niezależnie od tego, co się wydarzy później, nie trzeba było zmieniać raz napisanego tekstu, lecz jedynie go rozszerzyć. Wiąże się to z encyklopedycznością, która z definicji nie może być tymczasowa. Informacja może być na tyle istotna, że warto ją dopisać i powinna w Wikipedii pozostać na stałe, albo z czasem może się ona stać nieistotna i wtedy jej ujęcie w haśle – w dowolnym momencie – nie jest uzasadnione.

Zwiadowca21 20:16, 16 lut 2015 (CET)[odpowiedz]

Ponownie zachęcam do konstruktywnego odnoszenia się tu do kwestii definicji rozkładu jazdy i wskazanie gdzie ma ona ew. zastosowanie w dyskutowanych tu przypadkach artykułów lub też wskazanie błędów w treści artykułów te pojęcia definiujących w zamian za zapewnianie jedynie dyskusyjnego tłoku na rzeczowo neutralnym poziomie:) --Alan ffm (dyskusja) 20:33, 16 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
Rozkład jazdy ma się nijak do trasowania. Tzn. transportowi wiedzą, że się ma, ale nie w sposób jaki tutaj próbuje się wykazać;) — Paelius Ϡ 00:51, 17 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
Patrząc na np. Autobusy miejskie w Szczecinie#Linie dzienne zwyk.C5.82e aż ciężko uwierzyć, że podane dane (jest podana nawet częstotliwość kursowania poszczególnych linii w Wielkanoc) są dokładne. Szczerze nie wierzę, że przy każdej zmianie rozkładu jazdy taki spis linii jest cały sprawdzany pod kątem tego czy jest aktualny. Niestety rozkłady jazdy zmienia się bardzo często i tym samym bardzo ciężkie jest utrzymać tego typu zestawień aktualnymi. Dopuściłbym jedynie tworzenie takich zestawień w przypadku linii trolejbusowych czy tramwajowych. Tam infrastruktura wymusza o wiele większą stabilność linii. Therud (dyskusja) 09:54, 17 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Moim zdaniem są to przydatne informacje i (bez przesady) nie zmieniają się zbyt często (w każdym bądź razie w Szczecinie poważne zmiany notuję tak co 10 lat); natomiast nie powinno się publikować zmian czasowych (spowodowanych na przykład remontem infrastruktury) bo są stosunkowo krótkotrwałe a potem zwykle wszystko wraca do normy. Electron   14:14, 17 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
  • co do Gdańska: spis JEST na bieżąco aktualizowany, nie wspominając przy tym, że zawiera on także informacje historyczne o liniach zlikwidowanych, który siłą rzeczy dezaktualizować się za bardzo nie może. Kalisz także zawiera informacje historyczne. Bydgoszcz również.

Ponadto dochodzi tutaj jeszcze jeden aspekt: skoro ktoś włożył w te spisy dużo czasu (a więc uznał, że jest tu ich miejsce), a inni przez kilka lat je aktualizowali (więc aprobowali ich obecność), to usuwanie ich przez komunikacyjnych laików, których aktywność na wiki sprowadza się do kasowania pracy innych, jest po prostu niekoleżeńska...

Zwracam też uwagę, że zasadą wikipedii nie jest zakaz opisywania grup linii, a pojedynczych linii... 213.192.80.182 (dyskusja) 07:37, 18 lut 2015 (CET)[odpowiedz]

Ja chciałbym zauważyć, że na przykład w haśle Autobusy w Łodzi kiedyś była lista linii autobusowych z trasami, jednak już kilka lat temu ją usunięto twierdząc, że jest nieency. Teraz ktoś ją przywrócił - i nagle z nieency robi się ency. Trochę to dziwne.
Z kolei w haśle Tramwaje w Łodzi jakiś czas temu, zgodnie z wytycznymi, zrobiłem porządek pozbywając się jakichkolwiek informacji o tymczasowych organizacjach ruchu i opisując po prostu, co miasto w takich sytuacjach robi (np. wprowadza linie zastępcze). Tymczasem ostatnio ktoś je uzupełnił... o wskazanie konkrentych przykładów z obecnej organizacji ruchu, dodatkowo dodając spis zmian tras i linii zastępczych. Ja czegoś takiego nie popieram.
Jeśli ktoś jest zwolennikiem dodawania zmian tymczasowych, niech weźmie pod uwagę, że nawet jeśli będzie je osobiście nadzorować i wprowadzać zmiany gdy tylko coś się zmieni w mieście, to na pewno kiedyś to się mu znudzi, bądź nie będzie miał na to czasu, i skończy się to tak, jak skończyło się jakiś czas temu dodawanie takich informacji w hasłach łódzkich ulic. Do dziś wiele z nich ma informację o zmianach tras jadących daną ulicą autobusów z powodu trwającej budowy Łódzkiego Tramwaju Regionalnego - mimo że zakończyła się ona 7 lat temu.
Chciałbym tu jeszcze zauważyć, że podawanie informacji takich jak częstotliwość kursowania czy czas przejazdu przy układzie stałym też jest mocno kontrowersyjne. Przede wszystkim dane te zmieniają się niejednokrotnie nawet po kilka razy w roku. Inaczej wygląda to w okresie wakacyjnym, a inaczej w trakcie roku szkolnego bądź akademickiego. Do tego rozkład po wakacjach z reguły ma rzadsze kursy niż ten sprzed wakacji - co roku ogólna liczba kursów komunikacji miejskiej się zmniejsza. Tak to wygląda w Łodzi, i przypuszczam że w innych miastach nie jest inaczej. Drugim argumentem jest praktyczny brak weryfikowalności tych danych. Przypadki, gdy żadna z linii w mieście nie jeździ objazdami, zdarzają się bardzo rzadko. W najlepszym wypadku kilka razy w roku, w najgorszym - raz na kilka lat. Np. w Łodzi linie wrócą do układu stałego najwcześniej na początku 2016 roku (a ostatnio był to może 2012 czy 2013 rok), w dodatku prawdopodobnie będzie to i tak całkowicie nowy układ sieci. Jeśli linia jedzie objazdem - to automatycznie różny względem układu stałego jest czas przejazdu. I tak naprawdę nie wiadomo, jaki powinien być czas przejazdu, czy też np. częstotliwość kursów według układu stałego w danym momencie. Jeszcze gorzej jest jeśli dana linia jest w danym momencie zawieszona.
Moim zdaniem powinniśmy po prostu przegłosować pewne kwestie i wprowadzić odpowiednie zalecenia. Kwestie takie, jak czy można uznać za ency:
  • podawanie informacji tymczasowych o zmianach tras komunikacji miejskiej (a jeśli tak, to od jak długo trwającej zmiany - nie będziemy przecież wprowadzać zmian obowiązujących przez tydzień czy dwa, bo pękła rura i hydraulicy musieli zająć fragment torowiska tramwajowego)
  • podawanie informacji o trasach linii autobusowych bądź tramwajowych z dokładnością do ulic
  • podawanie informacji o relacjach linii autobusowych i tramwajowych (pętle końcowe)
  • podawanie informacji o modelach autobusów bądź tramwajów kursujących na danej linii (informacja według mnie przydatna i chętnie przeze mnie dodawana i aktualizowana, ale niestety zazwyczaj nieweryfikowalna)
  • podawanie informacji o liczbie przystanków na trasie danej linii
  • podawanie informacji o częstotliwości kursów na danej linii
  • podawanie informacji o długości danej linii pod względem czasu przejazdu i w kilometrach (jeśli jest jedno i drugie, to można w sumie jeszcze wyliczać średnią prędkość)
  • podawanie listy pętl autobusowych wraz z krańcującymi na każdej liniami
  • podawanie listy pętl tramwajowych wraz z krańcującymi na każdej liniami (z podziałem na używane liniowo i awaryjne)
Poza tym jeszcze jedna kwestia. Czy spis eksploatowanych w mieście modeli autobusów/tramwajów zamieszczać powinniśmy:
  • w haśle o przewoźniku
  • w haśle o tramwajach w danym mieście
  • w haśle o autobusach w danym mieście
(itd., np. w haśle o trolejbusach, metrze, transporcie wodnym... w danym miescie)?
W Łodzi do niedawna było tak:
  • w MPK-Łódź i w hasłach innych przewoźników były spisy taboru autobusowego i tramwajowego tych firm
  • w Tramwaje w Łodzi był spis taboru wszystkich przewoźników tramwajowych (gdy było ich więcej niż jeden, obecnie jest jeden, a tamte dane są zachowane jako historyczne, jednak informacja o aktualnym taborze nadal tam jest)
  • w Autobusy w Łodzi takich informacji nie było, natomiast ostatnio ktoś je dodał (ale tylko z uwzględnieniem MPK, a pozostałych przewoźników już nie)
Był z tym taki problem, że ludzie często dodawali np. nowy typ autobusu do tabelki z taborem, ale zapominali o tym, by przeliczyć sumę wszystkich autobusów (i zaktualizować go nie tylko w tabelce, ale i w infoboksie) oraz odsetek autobusów niskopodłogowych. Przez co te same informacje podawane w kilku miejscach były względem siebie sprzeczne.
Problem z listą modeli autobusów w haśle o autobusach jest jeszcze taki, że np. w obecnej sytuacji w haśle o autobusach w Łodzi powinniśmy powielić jeszcze całą listę autobusów komunikacji miejskiej Zgierza, bo jedna linia ze Zgierza dojeżdża do Łodzi i na obszarze Łodzi wchodzi w skład łódzkiego systemu komunikacji miejskiej. Działa to też - z inną linią - w drugą stronę, tak więc i w Komunikacja miejska w Zgierzu (czy teraz to jest chyba Transport publiczny w Zgierzu) powinniśmy dodać listę łódzkich typów taboru autobusowego. Co wygląda dość absurdalnie. Kpc21 [DYSKUSJA] 20:40, 28 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
Myślę że informacje o ilostanie autobusów powinny być w hasłach o przewoźnikach, a jedynie w wyjątkowych przypadkach w hasłach o systemie (np. gdy system jest obsługiwany przez jednego przewoźnika). Inaczej ugrzęźniemy w rozważaniach czy dany autobus jeździ tylko w Łodzi, a może Łodzi i Zgierzu, a może jednak tylko po Zgierzu. W przypadku ilostanu przewoźnika sprawa jest jednoznaczna, albo autobus należy do przewoźnika albo nie. Therud (dyskusja) 19:02, 1 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Fundacja wcześniak[edytuj | edytuj kod]

Czy stronę Fundacja wcześniak należy Waszym zdaniem, przenieść pod nazwę Fundacja Wcześniak...? --CiaPan (dyskusja) 11:50, 2 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Ich domena jest w ofercie na sprzedaż, ale na podstronach są dane o fundacji ([1]) i wynika z nich, że noszą nazwę Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom. Pod tę nazwę powinno przenieść się artykuł. Nie odnoszę się do encyklopedyczności tematu. Kenraiz (dyskusja) 11:57, 2 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Ale najpierw hasło należy napisać nie łamiąc przy tym praw autorskich. einsbor dyskusja 11:58, 2 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

ZałatwioneFelis domestica usunął stronę z powodu NPA. [2] --CiaPan (dyskusja) 12:03, 2 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Pierwsza osoba w artykule na medal?[edytuj | edytuj kod]

Dysonans poznawczy jest artykułem na medal, jednak zauważyłem, że wiele zdań jest napisane w pierwszej osobie. Pamiętam wiele dyskusji na ten temat wiele lat temu, ale nie jestem pewien jaki konsensus aktualnie dominuje w artykułach – która forma jest poprawna? Przykład zdania w powyższym artykule: działanie, w które zaangażowaliśmy się dobrowolnie kosztuje nas wiele wysiłku, poświęceń, musimy pokonywać przeszkody, aby je kontynuować lub znosić poniżenia, to takie działanie cenimy wyżej. BeŻetdyskusja 12:37, 16 lut 2015 (CET)[odpowiedz]

@BeŻet, @Tar Lócesilion: Może w takim razie zgłoście artykuł do Wikipedia:PANDA, jeśli ma szansę dorównać obecnym kryteriom, albo do WP:PdAnM#Propozycje do weryfikacji jeśli jest beznadziejnie słaby. --CiaPan (dyskusja) 12:48, 3 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

nowy artykuł nt sportu żużlowego[edytuj | edytuj kod]

Witam - mam pomysł na nowe artykuły około żużlowe - ale zanim zacznę chciałbym się poradzić czy taki artykuł miałby w ogóle sens - mianowicie

każdy zespół żużlowy miałby osobny artykuł w stosunku do poszczególnych lat, w których występował w lidze polskiej np:

tytuł : Górnik Rybnik 1963

następnie szła by tabela jakie miejsce ten zespół zajął

następnie wszyscy zawodnicy z wyszczególnieniem na pkt zdobyte bonusy mecze itd itd i oczywiście z podziałem na miejsce w danym roku w danej kategori

i teraz lwia część

wypisał bym wszystkie spotkania tego zespołu w danym roku z podziałem na zawodników i ich zdobycze np:

górnik rybnik   stal rzeszów

wyglenda 2,2,2,3 9   kapała 1,1,1,1  4

maj 1,1,1,3    6      kępa 2,3,0,0   5

woryna 2,2,2,2  8

itd itd oczywiście była by to tabela szablonowa

na koniec można by wypisać jakie osiągnięcia zdobyli zawodnicy tego zespołu w tym roku

np

wyglenda zdobył imp 
woryna zdobył brąz w imś

itd...

stworzenie jednego artykułu to około godzina pracy - wiem że jest strona z wynikami żużlowymi ale wikipedia daje możliwość dużo czytelniejszego przedstawienia tych wyników - można by takie artykuły później łączyć z biografiami zawodników jak jest to zrobione (w bardzo wąskim zakresie) na stronie speedway.com

proszę o swoje sugestie W.figura (dyskusja) 12:03, 16 lut 2015 (CET)w.figura[odpowiedz]

@W.figur witam serdecznie. Proponuję zaczynać od głównego artykułu w danym temacie. To znaczy piszesz że chcesz napisać artykuł: Górnik Rybnik 1963. Widzę jednak że nie mamy: Górnik Rybnik jest tylko przekierowanie do ROW Rybnik (żużel). Druga sprawa to proponuję nie śpieszyć się. Na spokojnie przygotować artykuł w brudnopisie i dopiero po osiągnięciu formy Cię zadowalającej w takim przykładowym artykule zwrócić się do społeczności. Trzecia sprawa to tytuł Górnik Rybnik 1963 wydaje mi się zbyt skrótowy. Może lepiej Górnik Rybnik w sezonie 1963? Ale sportem się jakość specjalnie nie zajmuję więc lepiej niech się inni jeszcze wypowiedzą. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 14:45, 16 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
Marek ma rację w powyższym wpisie. Zasadniczo wydaje się, iż tego typu arty są ency dla drużyn z najwyższego poziomu ligowego (dotyczy oczywiście niezłego poziomu sportowego, ale ten akurat w żużlu w Polsce jest ;) ). Nedops (dyskusja) 20:04, 16 lut 2015 (CET)[odpowiedz]

wstawiam link do pierwszego artykułu - Górnik Rybnik w sezonie 1963 W.figura (dyskusja) 21:08, 24 lut 2015 (CET)w.figura[odpowiedz]

@W.figura Brakuje wstępu. We wstępie proponuję dać link do artykułu o tym klubie. Ponawiam pytanie. Dlaczego Górnik Rybnik jest przekierowaniem do ROW Rybnik (żużel)? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 21:24, 24 lut 2015 (CET)[odpowiedz]

Dzięki za wstawienie przypisu - człowiek pisze i pisze, a na koniec zapomina o tak ważnej rzeczy.

ROW Rybnik (żużel) i Górnik Rybnik to ten sam klub - do 1964r był Górnik Rybnik, a w 65 zrobili wielką reformę i sekcja Górnika przeszła pod skrzydła ROW-u.

Co do wstępu - wciąż się na nim zastanawiam - zasadniczo to biję się z myślami czy zostawić tak jak jest czyli czysta sucha "wersja encyklopedyczna" tylko i wyłącznie z danymi czy jednak zrobić tam wstęp i zsumować w nim te wszystkie osiągnięcia. W.figura (dyskusja) 21:30, 24 lut 2015 (CET)w.figura[odpowiedz]

Moje uwagi:

  1. Nie radzę umieszczać przypisów w tytułach sekcji. Należy odpowiednie źródła dodać do każdej z tabel.
  2. Strona http://rlach.republika.pl/index.htm jest stroną (bardzo) fanowską (jak widzę współtworzoną przez autora dyskutowanych tu artykułów). Ja osobiście nie wierzyłbym jej bezgranicznie i poszukał innego (lepszego) źródła.

Muri (dyskusja) 14:13, 4 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Wielkość grafiki w szablonach infobox[edytuj | edytuj kod]

Jan Paweł II
Karol Wojtyła - pierwsza Komunia Święta Karol Wojtyła - pierwsza Komunia Święta

Mam takie pytanie. Dlaczego wielkość grafiki w szablonach infobox jest automatyczna. Czy nie lepiej by byśmy sami decydowali o wielkości grafik ???? KamilQue[pogadajmy] 13:40, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]

Dlaczego grafiki same się nie dopasowują do rozmiaru infoboksu, tak jak dawniej. Eurohunter (dyskusja) 13:52, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
Właśnie, zgadzam się z Busshuntersw.Jeszcze dodam, że grafika powinna być dopasowana do rozmiaru infoboxu.KamilQue[pogadajmy] 14:17, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
Generalnie to grafika się dopasowuje, tylko została ograniczona także w pionie, a to może dawać złudzenie niedopasowania gdy widać marginesy po bokach wąskiego i wysokiego obrazka. A tak w ogóle to lepiej podać przykład gdzie się źle wyświetla, bo może jest to cecha wybranego infoboksu. Paweł Ziemian (dyskusja) 15:09, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
Dam przykład np u JPII te marginesy są moim zdaniem za szerokie i lepiej jakby były właśnie mniejsze. KamilQue[pogadajmy] 16:33, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
Tu chyba są jedne z węższych, w ogóle nie powinno ich być. Eurohunter (dyskusja) 17:20, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
konflikt Tylko gdzie ustalić tę granicę. Obecnie jest 240x300 czyli obrazki o proporcjach od 4/5 w górę będą się maksymalnie mieściły w infoboksach. Wszystkie węższe czyli o stosunku szerokości do wysokości mniejszym niż 4/5 będą z marginesami. Może poszukaj bardziej kwadratowego zdjęcia na commons i problem zniknie. W przeciwnym razie obrazek zdominuje infobox, a to też nie jest wskazane. Może nawet dojść do tego, że na coraz szerszym monitorach (2560 x 1080) w infoboksie będzie widać tylko zdjęcie i to nie całe, i trzeba będzie przewijać stronę aby zobaczyć dane. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:32, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Szerokość jest automatyczna dlatego, że w przeciwnym wypadku rozszerzy się cały infoboks i będzie na pół (lub więcej) strony. Zaawansowani chyba mogą to robić, ale domyślnie powinno zostać jak jest. Ciacho5 (dyskusja) 17:27, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]

Kamil, znowu zaczynasz to samo. Nie pytaj się o rzeczy, o których już dyskutowałeś kilkukrotnie, np w: Dyskusja_wikipedysty:KamilQue/Archiwum2#Re:_szablon_duchowny_infobox. Moim zdaniem ten wątek w twoim wykonaniu posiada znamiona trollowania. ~malarz pl PISZ 17:35, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]

Bez przesady, zdjęcie może rozszerzać pole grafiki infoboksu w dół (wiadomo, że na szerokość nie można przesadzić. Eurohunter (dyskusja) 17:38, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
Dodałem obok przykład zdjęcia rozszerzanego w dół. Oceń sam czy o to chodzi. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:53, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
To rzeczywistsze przesada... ...ale można je wykluczyć. Tak aby uniknąć właśnie takich wyjątkowych przykładów. Eurohunter (dyskusja) 18:06, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
I obecne rozwiązanie właśnie takie zdjęcia wyklucza. Infoboks zawiera najważniejsze informacje i nie powinien być zbyt obszerny. Gdy nagłówki i ilustracja zajmuje więcej niż wysokość ekranu (a ja już tak mam w JPII) to chyba coś jest nie tak. Obecny stan jest jakimś kompromisem (większość infoboksów ma 240x240px, a duchowny 240x300px), a Kamil już chyba robi trzecie podejście do rozciągnięcia go w dół. Skrajny przypadek pokazał Paweł. Ja rzadko mam ekran >12", i podobno jestem w rosnącej grupie użytkowników. ~malarz pl PISZ 18:40, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
Zgadzam się z malarzem. Sens grafiki w biogramie jest taki, że to ma być kadr encyklopedyczny: portret, w artykule o budynku – fasada itd. Bardzo fajnie jest to ujęte w apce Wikipedii – klasa infobox została zwinięta i opatrzona nagłówkiem „szybkie fakty”. Podtytuły, ilustracje, mapy pełnią drugorzędną rolę w budowie infoboksu i trzeba o tym pamiętać, ustalając ich wielkość. Tar Lócesilion|queta! 18:57, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]
Jan Paweł II
Jan Paweł II w 2004

Obok dałem przykład. Chodzi mi oto aby nie widać tych szerokich marginesów. To jest rozmiar 240px, lepszy też by był 225px. To chyba zależy od ilustracji bo np u Franciszka czy BXVI nie ma takich szerokich marginesów... ...Chcę powiedzieć, że nie chcę robić i wprowadzać dodatkowego zamieszania i ja nie chcę by byście skupiali uwagi na mojej osobie. Jeżeli Was uraziłem to przepraszam najmocniej. Możemy skończyć tę dyskusje i niech zostanie tak jak jest i będzie dobrze. KamilQue[pogadajmy] 23:51, 21 lut 2015 (CET)[odpowiedz]

W niektórych infoboksach nie ma w ogóle ustalonej szerokości ilustracji, co sprawia potem, że w każdym artykule z takimi szablonami jest inna szerokość infobksu, a najczęściej wpisywaną wartością pikseli jest 250. Nie zgadzam się z tym, co piszecie, @KamilQue i @Eurohunter. Jak macie za długie (za wysokie zdjęcie), to wgrajcie na commons nowe przycięte, które będzie w najlepszy możliwy sposób pokazywało daną osobę... Marycha80 (quaere) 16:57, 4 mar 2015 (CET)[odpowiedz]


Arche i oblężenie Antiochii[edytuj | edytuj kod]

Akcja "ARCHE" trwa. Dziś proponuję omówić problematykę oblężenia Antiochii i bitew pokrewnych. Otóż Arche utworzył hasła Bitwa pod Albarą, Bitwa przy Moście Żelaznym (1098) i Bitwa pod Bramą Mostową. Artykuły zostały potem rozbudowane przez usera @Yasu95. Problem polega na tym, że historycy traktują te starcia jako etapy oblężenia Antiochii, a nie samodzielne bitwy. Przykładowo według Runcimana "bitwa pod Albarą" była próbą odsieczy dla obleganych muzułmanów (Dzieje wypraw krzyżowych, tom I, PIW, Warszawa 1997, s. 203–204). Ponadto żadna z bitew nie ma interwiki, a nazwy są wątpliwe (dotyczy zwłaszcza Mostu Żelaznego i Bramy Mostowej). Nie zgłaszam do Poczekalni, bo artykuły mają źródła i być może da się je zintegrować. KoverasLupus (dyskusja) 17:07, 1 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

  • myślę, że wiesz co należy zrobić bo akurat Ty najbardziej zaangażowałeś się w tą akcję. jeśli historycy mówią o etapach to podobnie i my powinniśmy mieć jedne hasło z różnymi etapami tego zdarzenia - John Belushi -- komentarz 17:26, 4 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Flaga prowincji Los Santos[edytuj | edytuj kod]

Czy to co pisze w opisach edycji Specjalna:Wkład/62.254.75.81 ma jakieś ręce i nogi.

IMO on zmienia flagę prawidłową na historyczną flagę obszaru prowincji Azuero na półwyspie Azuero, którego część obecnie zajmuje prowincja Los Santos. Wszystkie istotne linki zewnętrzne (FOTW) i nie tylko (es:Anexo:Banderas de Panamá) przeczą temu. Nie znam hiszpańskiego, więc ciężko jest mi coś szukać na stronach tamtejszych lokalnych samorządów/regionów. ~malarz pl PISZ 12:47, 3 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Na stronach commons w dyskusji niejakiego SiBr4 rozmówca wyjaśnia jak sytuacja wygląda. Przede wszystkim jest problem z weryfikacją poprzez odpowiednie źródła. Sam wczoraj zresztą próbując się coś konkretnego dowiedzieć niełatwo było jednoznacznie określić, która z flag jest właściwa dla prowincji. Jak pisze zainteresowany, na stronach hiszpańskojęzycznej Wikipedii zamieszczona jest niewłaściwa flaga (pomarańczowa). Dodaje, że ta w kolorach >niebieski-żółty-czerwony< jest oficjalną flagą od czasu powstania tej prowincji (wówczas jako Azuero). Napisał on do włodarzy regionu Los Santos, którzy potwierdzili, że to właśnie historyczna flaga reprezentuje prowincję. W mailu piszą w skrócie, że oficjalną flagą jest ta historyczna w „barwach boliwariańskich” (nieb-żółt-czer). Dalej pisze, że pomarańczowo-czarna bandera jest ich sportową flagą, która (podobnie jak w przypadku pozostałych prowincji) reprezentuje region Los Santos, ale w wymiarze sportowym. Także ta pomarańczowa jest stosowana wyłącznie podczas meczów bejsbola. A od lat pozasportowo prowincję reprezentuje dawna flaga Azuero. Tutaj widać jak to wygląda.--Pit rock (dyskusja) 01:01, 5 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
[3][4] Te strony mówią jednak poniekąd coś innego. W 2011 roku zatwierdzono pomarańczową flagę reprezentującą prowincję w wydarzeniach społecznych, kulturalnych i sportowych. Jednak wydaje mi się, że takie wydarzenia nie są w pełni oficjalne. W przypadku międzynarodowych wydarzeń, spotkań politycznych, administracyjnych na wyższym szczeblu wygląda na to, że niezmiennie prowincję reprezentują historyczne barwy.--Pit rock (dyskusja) 22:47, 5 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

NPA a interpretacja zasady WP:UW1[edytuj | edytuj kod]

Witam wszystkich. Kilka tygodni temu postanowiłem zabrać się za biografie amerykańskich prezydentów, aby ich hasła choć trochę licowały z zasadami wiki, bo to w jakiej formie je zastałem – wołało o pomstę do nieba (delikatnie ujmując). Analizując kolejne hasła i przeglądając podane źródło, zauważyłem, że niemal w całości stanowią one naruszenie praw autorskich, ponieważ są niemalże żywcem przepisane z książki (Longin Pastusiak "Anegdoty prezydenckie"). Przekopując kolejne hasła, historię edycji oraz wertując książkę, zauważyłem, że problem NPA dotyczy jedynie pierwszych siedmiu haseł. Problemem z jakim się zetknąłem, jest, można powiedzieć, data naruszenia praw autorskich. Wszelkie te edycje były wykonane w 2007 (jedna w 2009) roku:

Zgodnie z zasadą usuwania wersji: „Narzędzie można użyć wobec edycji w całości naruszającej prawa autorskie. Nie dotyczy późniejszych wersji, które zostały dokonane w dobrej wierze i jedynie zawierały wcześniejszą, naruszającą prawo autorskie wersję”. Nigdy do końca nie rozumiałem czemu ten zapis jest tak sformułowany, ale w tym przypadku budzi on moje wątpliwości. Jeśli ukryjemy tylko pojedynczą edycję z 2007 roku, to tak naprawdę niewiele zmieni. Dalej cała historia edycji będzie zawierała całą masę wersji, w których jest widoczna treść naruszająca prawa autorskie. Nie wiem czy wymagana jest zmiana zasady (dlatego ten temat umieszczam w stoliku "Artykuły", a nie "Zasady"), ale prosiłbym o poradę jak powinno się postąpić w tej sprawie. Czy faktycznie powinienem ukryć tylko tę jedną pojedynczą edycję? Czy w interesie Czytelnika będzie, by kilkadziesiąt wersji z przeszłości, naruszających prawa autorskie, były nadal widoczne? Dodam, że temat jest w obszarze moich zainteresowań – do tej pory uporałem się z czterema pierwszymi hasłami i w przeciągu 1-2 tygodni powinienem poprawić pozostałe trzy, więc tutaj mam nadzieję nie ma problemu. ptjackyll (zostaw wiadomość) 15:50, 4 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Zgodnie z prawem autorskim, trzeba byłoby ukryć wszystkie aż do wersji, która prawa nie narusza. Zgodnie z licencją, nie należy ukrywać autorów, którzy rozbudowali, zmodyfikowali hasło (od naruszającej do tej nienaruszającej wersji). Ale licencja nie wymaga, aby było określone, kto jaką część utworu sporządził, tylko by autor był podany. Wystarczyłoby IMHO ukrycie wersji, bez ukrywania autorów. Mam nadzieję, że nie namieszałem :) Hedger z Castleton (dyskusja) 16:54, 4 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Mój OR ;) Ogólnie: fakt, że hasła w W. zawierają NPA jest pewny - nie wiemy tylko w jakim stopniu i ilu takich haseł dotyczy, tym bardziej gdy nierzadko dodawane jest w jednej edycji z treściami nienaruszającymi tej zasady. Realizację postulatu braku zgody na edycje naruszające prawa autorskie posiada każde działanie, które uniemożliwia publikację haseł zawierających NPA (zarówno rewert, anulowanie jak i edycja je likwidująca). UW1 natomiast ma uniemożliwić wykorzystanie takich konkretnych edycji poza W. (np. link do wersji, zarchiwizowana strona etc.), wykorzystanie wewnątrz samej W. oraz ukrycie ma wskazywać przede wszystkim na nieuprawniony wkład użytkownika, a nie fakt zaistnienia naruszenia zasady, zatajenia zakresu w jakim hasło naruszało NPA po wielu innych, często cennych modyfikacjach, ani tym bardziej ukrycia wstydliwego problemu, który niewątpliwie W. dotyczy. W takim kontekście ukrywanie edycji poprawnych (nieświadomie zawierających NPA w treści) jest zbędne. Każdy edytuje W. na własną odpowiedzialność, więc historia edycji ma pokazywać wkład każdego usera właśnie w celu możliwości weryfikacji dodanych treści. Nie wyobrażam sobie ukrycia w haśle np. o Jerzym Waszyngtonie kilkudziesięciu prawidłowych edycji doświadczonych użytkowników z opisem UW1, bo będzie to dla nich krzywdzące i będzie wskazywało, że ich edycje również naruszały NPA. A kto miał przed Twoim usunięciem NPA stronę wykorzystać to i tak wykorzystał. Ented (dyskusja) 17:42, 4 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Nie widzę prostego rozwiązania tego problemu. Ukrywanie wszystkich wersji, powoduje że naruszamy prawa osób, które potem wniosły coś merytorycznego. Nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji. W tej sytuacji, podobnie jak Hedger, proponuję ukryć wszystkie edycje pomiędzy NPA, a wersją "dobrą". Jeśli jednak istniałyby duże dodatki merytoryczne, proponowałbym pozostawienie ich "jawnymi", ze zmianą opisu np. na "Uwaga: wersja zachowana w celach archiwalnych, zawiera NPA z XXXX). W przypadku wspomnianych haseł sprawa jest prostsza , bo takich edycji nie było (sprawdziłem, same drobne edycje, generalnie nie objęte PA). Tomasz Raburski (dyskusja) 17:54, 4 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
    • Pozwolę sobie zauważyć, że nie jest istotne czy drobna i prawidłowa zmiana jest, czy też nie jest, objęta PA, istotne, że takiej zmiany nie powinno się ukrywać z opisem UW1, bo jest to zwyczajnie nieprawda i wprowadza w błąd przeglądających historię a ponadto sprawia wrażenie jakoby kilku/kilkudziesięciu edytorów złamało NPA, a nie tylko jeden. Po drugie, pamiętajmy, że tak naprawdę ukrywamy szkodliwą edycję, bo wersja jest konsekwencją edycji, a nie edycja konsekwencją wersji. Ewentualne konsekwencje prawne spadają na edytującego, a nie na wersję. Terms of Use mówi o tym wyraźnie. Ented (dyskusja) 19:25, 4 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Ja też nie widzę dobrego rozwiązania. Natomiast jak widzę, żywcem przepisywała jedna i ta sama osoba. Wydaje mi się, że mimo upływu czasu to kwalifikuje się do reakcji admińskiej. Nawiasem mówiąc źródło takie sobie "dentystę, który wykonał dla niego sztuczną szczękę z kła nosorożca" - o ile wiem, współczesne nosorożce kłów nie mają, więc i szczękę z nich trudno zrobić. Zapewne źródło pomyliło róg z kłem, w najlepszym razie siekacz jawajskiego z kłem. --Piotr967 podyskutujmy 19:36, 4 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Nie ukrywam, że obie argumentacje do mnie przemawiają. Mówiąc o ukryciu wersji pośrednich, absolutnie nie chciałbym dezawuować korzystnego wkładu zasłużonych Wikipedystów. Widzę to raczej jako wybór mniejszego zła – lepiej ukryć, niż pozostawić widoczne z treściami naruszającymi PA. Nie najgorszym rozwiązaniem byłby pomysł Tomka Raburskiego, z tym, że trzeba by chyba większej akceptacji dla tego pomysłu. Co do działań wobec Wikipedyst:Radzinskiego, który dokonał tego NPA – uważam, że jakiekolwiek działania administracyjne są teraz zbędne. Po pierwsze te edycje zostały wykonane tak dawno, że IMO nie ma sensu wyciągać z tego teraz konsekwencji. A po drugie user jest od ponad roku nieaktywny, zatem nakładanie blokad jest bezproduktywne. ptjackyll (zostaw wiadomość) 19:10, 5 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
    Wydaje mi się jednak, że trzebaby przejrzeć jego wkład. Zwykle NPA nie jest odosobnionym przypadkiem. Tomasz Raburski (dyskusja) 08:47, 6 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Jak zauważył Ented, od strony prawnej za NPA odpowiada osoba wprowadzająca tekst, a nie WMF czy jakaś bliżej nieokreślona Wikipedia. My jako społeczność/funkcyjni powinniśmy tylko starać się, by to NPA wychwytywać i usuwać. W wersjach archiwalnych ono i tak w wielu artykułach jest i siedzieć będzie, bo nikt już nie jest w stanie tego sprawdzić i ukryć (przypominam, że możliwość ukrycia wersji to narzędzie względnie nowe). Stąd ukrywanie wersji ma IMO sens wyłącznie w przypadku "świeżego" NPA, gdy po nim nastąpiło niewiele nieistotnych edycji (albo ew. wówczas, gdy NPA zostało od razu wycofane). Gytha (dyskusja) 10:29, 6 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Myślę jeszcze o tym. Chyba rzeczywiście, tak jak pisze Gytha, głębokie grzebanie w historii jest niepotrzebne, skomplikowane, a zysk z tego niewielki (widoczność wersji archiwalnych jest bardzo mała). Może więc oznaczyć diffa z NPA (przez zmianę opisu edycji, np. uwaga: edycja narusza prawa autorskie). Powinno się również specjalnie opisać edycję usuwającą NPA (usuwanie treści naruszających prawa autorskie, wprowadzonych przez użytkownika XXXX). Dodatkowo, stwierdzenie NPA trzeba zasygnalizować na stronie dyskusji użytkownika (nawet nieaktywnego). To powinno w zupełności wystarczyć, bo tak jak piszecie, nie my jesteśmy osobami odpowiedzialnymi za NPA. O ukrywaniu starych edycji można będzie pomyśleć, gdy ktoś wystąpi z roszczeniem o usunięcie naruszania jego praw autorskich również ze starych wersji (czyli rzecz zupełnie hipotetyczna). Tomasz Raburski (dyskusja) 10:50, 6 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Hmm, wydaje mi się, że edycję z diffa powinno się bezwzględnie ukryć. Natomiast przyszło mi do głowy, żeby sam opis zmian zmienić na coś w stylu: "Uwaga: Edycja naruszająca prawa autorskie, aż do wersji XXXX". Jak się na to zapatrujecie? Bo na oznaczenie w opisie zmian, że się usunęło NPA jest już za późno. Jak edytowałem to hasła, to w opisie zapisałem, że hasło zostało napisane od początku. Jeszcze wówczas nie wiedziałem, że tam siedziało NPA – to wyszło dopiero "w praniu". Co do Radzinskiego, to zgadzam się, że należy mu zasygnalizować (i to zrobię) – mówiłem jedynie, że warto podejmować działań administracyjnych. ptjackyll (zostaw wiadomość) 11:25, 6 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Jeśli edycję z diffa ukryjesz, a pozostawisz późniejsze wersje, to nie będzie do końca wiadomo jakie treści są NPA w późniejszych wersjach. Tomasz Raburski (dyskusja) 11:31, 6 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Toteż właśnie dlatego zaproponowałem taką modyfikację opisu zmian, żeby było wiadomo, od której do której wersji w haśle siedzi NPA. ptjackyll (zostaw wiadomość) 11:40, 6 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • W każdym razie jest kilka możliwości, każda ma plusy i minusy. Z braku konsensu możesz wybrać to, co najbardziej Tobie odpowiada :-) Tomasz Raburski (dyskusja) 12:02, 6 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Dzięki! Jeszcze pomyślę nad tym na spokojnie i o ile nie będzie jakichś kontrpropozycji, jutro coś postanowię. :) ptjackyll (zostaw wiadomość) 12:05, 6 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

interwiki - Ruchy izostatyczne[edytuj | edytuj kod]

Znajomy twierdzi, że warto rozważyć łączenie Ruchy izostatyczne z en:Isostasy a nie z en:Post-glacial rebound. Ktoś jest w stanie zweryfikować czy "ruchy izostatyczne" powinien się łączyć z d:Q188719 czy z d:Q1161410? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 01:59, 8 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

  • Po prawdzie, to obecne Ruchy izostatyczne po usunięciu nieuźródłowionych treści mogłyby w ogóle zniknąć lub zostać wintegrowane w izostazję. Na enwiki jest niby rozróżnienie na artykuł o izostacji w ogóle i tej obecnej, ale tam też spokojnie mogłoby to być w jednym. W praktyce obecna zawartość "ruchów" dotyczy tylko obecnych ruchów, a więc można by też przemianować je na "ruchy izostatyczne po ostatnim zlodowaceniu" i wtedy nie byłoby kontrowersji co do interwiki. Panek (dyskusja) 21:16, 8 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Co pewien czas wraca dyskusja dot. ilustracji w Wikipedii i kontrowersyjnych treści na nich przedstawionych. Wrócę więc i ja. Czy np. rzeczywiście konieczne jest to trzecie zdjęcie w przedmiotowym artykule, skoro posiadamy już inne ilustracje? Emptywords (dyskusja) 17:00, 9 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Jak dla mnie - zbędne, nie wnosi "wartości dodanej", Andrzei111 (dyskusja) 17:07, 9 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
trzeciego zdjęcia już nie ma:) Zdjęcia mogą być intymne/drastyczne jeśli coś istotnego wnoszą, zwłaszcza wyjaśniają temat hasła (dlatego np. w haśle o kale musi by zdjęcie kału) lub nie ma innego (czasami dlatego daje się w biogramie zdjęcie nagrobka cmentarnego, bo foty żyjącego nie ma wolnej licencji). Tu jednak obie przesłanki nie zachodzą. --Piotr967 podyskutujmy 17:18, 9 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Francuskie gminy[edytuj | edytuj kod]

Witam! Szukam Wikipedystów będących w stanie pomóc w aktualizowaniu danych, a dokładniej populacji, w artykułach o francuskich gminach, w sposób taki jak tu. Dane są bardzo przestarzałe, więc przydałoby się je uaktualnić. Mam nadzieję, że ktoś się zgłosi... Pozdrawiam Mati7 (dyskusja) 21:00, 6 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

@Mati7 czy znasz Pomoc:Ponadczasowość? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 00:14, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Myślę, że warto tu rozważyć użycie bota, podobnie jak przy tworzeniu tych artykułów. Przy okazji można by dokonać innych zmian - podmienić infoboks na {{jednostka administracyjna infobox}}, wstawić link do Commons (tych brakuje w wielu artykułach) i pozmieniać mapy lokalizacyjne na mapy departamentów, być może znalałoby się coś jeszcze. Delta 51 (dyskusja) 13:05, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

@Marek Mazurkiewicz rozumiem... może nie jestem zbyt inteligentny, ale trochę nie widzę związku, chyba że masz na myśli, że nie ma sensu tego robić...

A bot to faktycznie lepsze rozwiązanie Mati7 (dyskusja) 13:38, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Mam na myśli że jeżeli jest sens to robić (a podejrzewam że jest) to nie należy kasować nieaktualnych danych (no chyba że należy je skasować i tak jako nieuźródłowione). Warto też pamiętać że mamy wikidane. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 13:52, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Znaczy zostawić dane z '90 i jedynie dopisać nowe? Mati7 (dyskusja) 13:59, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
W treści artykułu powinny się znaleźć dane ze wszystkich cenzusów (choćby z przed tysiąca lat) o ile będą podane ze źródłem. Nie należy w tym wypadku aktualizować treści przez usuwanie danych nieaktualnych (można usuwać dane nieuźródłowione, ale to jest niezależna kwestia). Natomiast w infoboxie oczywiście powinny być tylko dane z ostatniego spisu. Aktualność wcale nie jest naszym największym priorytetem i wielu miejscach może być przy obecnej liczbie edytorów nieosiągalna ;) Carabus (dyskusja) 16:38, 7 mar 2015 (CET)\[odpowiedz]
Hmmm, no tak. Ale to znacznie wydłuża czas pracy, więc chyba bez bota się nie obejdzie :/ Mati7 (dyskusja) 16:54, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Bot tego raczej nie zrobi, bo niby jak. Bot musi mieć bazę, z której ew. skorzysta uzupełniajac dane. I o ile może to się udać dla infoboksów to w przypadku treści w artykułach jest to praktycznie nie możliwe, bo każdy jest trochę inny i „nauczenie” bota tych wszystkich przypadków mija się po prostu z celem. Blackfish (dyskusja) 18:11, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Artykuły o francuskich gminach napisane zostały przez bota w 2005 roku. Zdecydowana większość nie doczekała się od tego czasu żadnej znaczącej edycji. Gdyby bot wyszukiwał zdanie "Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało...", spokojnie udałoby się zaktualizować dane w 90% artykułów. Ze źródłami też nie byłoby problemu - [5]. Delta 51 (dyskusja) 21:30, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
To może ten bot to uaktualni? Blackfish (dyskusja) 23:55, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
W infoboksie w ogóle prace są mniej istotne. Wkrótce nie trzeba będzie ich aktualizować na pl.wiki bo wejdą wikidane dzięki czemu dane w infoboksie będą mogły być wypełniane tylko w jednym miejscu dla wszystkich wersji językowych Wikipedii. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 17:39, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Problem jest tylko taki (w przypadku tych gmin), że nie ma tam (na WD) danych dotyczących liczby ludności, więc nie ma z czego, że tak powiem, „zassać”. Blackfish (dyskusja) 18:11, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
No dobra, a gdyby uzupełnić dane w wikidanych, a bot nie zmieniałby treści artykułu, tylko dodawał Szablon:Wykres demograficzny. Mati7 (dyskusja) 18:25, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
To powodzenia w uzupełnianiu Wikidanych o dane z kilku lat w tych setkach dziesiątkach tysięcy gmin. Bot potem powinien sobie poradzić z uzupełnieniem i dodaniem w/w szablonu. Blackfish (dyskusja) 19:11, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
To jednak by trwało jeszcze dłużej.Mati7 (dyskusja) 19:37, 7 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Uzupełniłem wikidane dla elementu: d:Q614543 o liczbę ludności z 2011 roku. Czy dobrze rozumiem źródło http://www.insee.fr/fr/themes/tableau_local.asp?ref_id=POP&millesime=2011&typgeo=COM&search=80102 że w 2006 roku liczba ludność wynosiła 406 osób? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 02:20, 8 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Marek tego jest dziesiątki tysięcy! Może jakiś bot na Wikidanych by to załatwił. Poza tym te infoboksy mają inne braki/błędy. A i najważniejsze pytanie (do Malarza), bo jakoś tak wypadłem z tematu, ale czy ten boks nie będzie ujednolicany z innymi gminami? Blackfish (dyskusja) 11:51, 8 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
A co z innymi wiki? Zwłaszcza na fr są dane o populacji z wielu lat. Mati7 (dyskusja) 15:49, 8 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Trzeba było tak od razu, że na frwiki... może to okaże się jeszcze prostsze niż myślimy. Paweł mógłbyś rzucić okiem na ten moduł w demografii francuskich gmin (użyty np. w Biaches) i czy dałoby się zrobić coś takiego u nas? Blackfish (dyskusja) 18:14, 8 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Popatrz jak to Francuzi mają wszystko ładnie w szablony poukładane. Kopiowanie tego do nas mija się z celem. Jakbyś skopiował 1:1 to nawet by ruszyło bez konfliktów. Tylko kto by te dane aktualizował. Łatwiej byłoby gdyby te dane zostały przepisane do Wikidanych i tam utrzymywane. Schemat wydaje się prosty. Dla artykułu X dane siedzą w Modèle:Données/X/évolution population (po naszemu – Szablon:Dane/X/zmiany ludności). Rozwiązanie trochę przypomina mi definiowanie naszych map. Zapytanie o nombre zwraca liczbę zarejestrowanych pomiarów, annumer rok pomiaru o zadanym indeksie, popnumer wielkość populacji w danym roku, oraz an rok ostatniego pomiaru, pop wielkość populacji w ostatnim spisie. Implementacja jest prosta. Szablon główny wywołuje trzy inne szablony. Pierwszy drukuje nagłówek tekstu z najświeższymi danymi, drugi rysuje tabelkę, a trzeci wykres słupkowy. Mógłbyś im zaproponować migrację do Wikidanych. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:01, 8 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
To może ktoś kto zna francuski? Mati7 (dyskusja) 16:50, 10 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Zamierzam ten infoboks ujednolicić z pozostałymi. Jeżeli mielibyśmy wykorzystać któryś z istniejących to najlepszym jest {{miejscowość infobox}}. Wydaje mi się, że ze względu na liczbę wywołań (36 tys) lepiej jednak zostawić oddzielny infoboks. Jeżeli zaś chodzi o Wikidane to chyba najlepiej aby dane statystyczne przeniósł ktoś z fr.wiki. ~malarz pl PISZ 18:21, 8 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Cześć. Współrzędne w infoboksie są prawidłowe ale te w prawnym górnym rogu z mapą już nie są. Czy ktoś mógłby ujednolicić te współrzędne z tymi z infobosku bo z tego co przeczytałem w pomocy mapy wynika że trzeba to zmienić na specjalnej stronie a ja tam nigdy nie dokonywałem żadnych zmian i nie wiem jak to zrobić. Z góry dzięki. --Gungir1983 (dyskusja) 17:58, 9 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Gungir1983, o to chodziło ? Doctore→∞ 18:36, 9 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Automatyczne powiadamianie o zmianach w artykułach[edytuj | edytuj kod]

Dość długo działam na tych łamach, ale dotąd niestety nie wiem, czy istnieje funkcja, umożliwiająca automatyczne powiadamianie mnie o zmianach w artykułach, które edytowałem. Być może jest to wiedza powszechnie dostępna, lecz ja do niej dotąd nie dotarłem. Będę wdzięczny za pomoc! Montignac (dyskusja) 18:08, 10 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Przypuszczam, że nie o Obserwowane Ci chodzi, tylko jakieś mailowe powiadomienia ? Doctore→∞ 18:53, 10 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
W Preferencjach jest też zakładka „Obserwowane”. Tam są różne opcje do zaznaczenia m.in. „Dodawaj do obserwowanych strony i pliki, które edytuję”. Blackfish (dyskusja) 19:34, 10 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Dlaczego nie mogę przenieść artykułu, który napisałam w brudnopisie do wikipedii?[edytuj | edytuj kod]

Niestety nie pojawia się u mnie opcja przenieś i nie mogę przenieść swojego artykułu z brudnopisu. Jak to zrobić? --11:26, 11 mar 2015 Anna Kawecka (dyskusja)

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

Drogie koleżanki i koledzy, czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, czy mamy na pl.wiki jakieś zalecenia edycyjne dot. tworzenia kalendariów?Dreamcatcher25 (dyskusja) 18:55, 12 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Ale o co chodzi? Bo to takie ogólne pytanie, na które trudno odpowiedzieć? Czyli np. jakich kalendariów? Jest np. takie Kalendarium dzień po dniu... Blackfish (dyskusja) 22:21, 12 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
@Blackfish Słuszna uwaga. Myślałem raczej o czymś w stylu Kalendarium historii Polski, czy Kalendarium historii Łodzi.Dreamcatcher25 (dyskusja) 19:42, 13 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
W dalszym ciągu nie wiadomo o co Ci chodzi. Najlepiej jakbyś zapytał co chcesz konkretnie zrobić, zmienić itd. Blackfish (dyskusja) 20:15, 13 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Mamy artykuł, który wygląda trochę podejrzanie. Autor podał źródło (w opisie zmian, przeniosłem do artu), ale to autobiografia, obejmująca lata 1945-1946. Może pełny biogram jest na okładce lub w przedmowie? @Jórczak sprawę badał, znalazł niejasności/nieścisłości [6]. Autor (IP) nie odpowiadał, może @JPKPLEG, który uzupełniał, coś nam pomoże? A może jeszcze ktoś ma możliwości sprawdzenia? Ciacho5 (dyskusja) 18:38, 14 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Być może zupełnie niepotrzebnie, może „kij w mrowisko”, ale jak wygląda sprawa encyklopedyczności żołnierzy? Blackfish (dyskusja) 19:02, 14 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Według artykułu odznaczony Virtuti i dwukrotnie OOP ency byłby niezależnie od reszty. Natomiast Jórczak jakoś nie widzi tych odznaczeń (opis w mojej dyskusji). W przeciwnym razie encyklopedyczność dyskusyjna: Kapitan (w czasie służby porucznik), krótkotrwały komendant miasta (Szklarskiej i Nysy). Ciacho5 (dyskusja) 19:05, 14 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Jest notka na stronie, ale tam jest tylko wymieniony Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, notka napisana przez syna. Jest jeszcze nota biograficzna tutaj: hosting8336314.az.pl/puchostu/album/album-czI.pdf , strona 10 (filtr antyspamowy nie przepuszcza mi tego jako linku). Szukałem potwierdzenia, ale nie znalazłem ani dla Virtuti, ani dla Krzyża Komandorskiego Orderu Polonia Restituta, ani Krzyża Kawalerskiego Orderu Polonia Restituta, ani Krzyża Walecznych. Oczywiście szukałem tylko przez internet, i być może potwierdzenie gdzieś jest. Brakuje źródeł w tym artykule, brakuje dat nadania; w ogóle ciężko się weryfikuje ten artykuł. Oprócz ww źródeł jest jeszcze tylko krótka informacja o dokumentacji aktowej, którą wstawiłem jako źródło. Pozdrawiam --Jórczak (dyskusja) 01:36, 15 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • @Ciacho5,@Jórczak Biblioteka Narodowa nie odnotowuje książki z takim nr. ISBN, jaki podano w haśle. --Kriis (dyskusja) 11:04, 17 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • No i co zrobić w takim wypadku? Poprosiłem autora o zainteresowanie się....Ciacho5 (dyskusja) 11:35, 17 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Nowsze książki nie zawsze są od razu wprowadzane do Katalogu BN – na stronie wydawnictwa jest krótka informacja o tej książce [7]Darekm135 (dyskusja) 12:34, 17 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Swoją drogą, czy nie ma gdzieś oficjalnej listy kawalerów VM? To wszak największy polski order wojenny. Czy MON nie prowadzi jakiejś listy, albo inna instytucja?. W końcu MON ma czas i środki na produkcję tysięcy bezmózgich instrukcji i definicji czym cegła jest, ma nawet teraz środki na umieszczanie informacji, że jakiś chwilowy minister przybył na galę sportów jakichś tam, albo że prezydent odwiedził jednostkę i inne totalne bzdety. To chyba i listy kawalerów VM prowadzą? Przynajmniej za okres od 1918 r. do dziś? Bo przecież kto jak nie MON ma wiedzieć? Ja znam tylko listę Stankiewicza, ale ona chyba nie jest WER wg naszych kryteriów, no i podano tam że jest niepełna (nawiasem mówiąc p. B.M. nie ma na niej) --Piotr967 podyskutujmy 12:42, 17 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • szkoda i kompromitacja MON. Ale nie do końca jest prawdą to "notka napisana przez syna" - wskazano tam relację yna i dok. rodzinne, ale także książkę o dywizji.. Być może w tej książce jest coś o VM? Bo jeśli da się potwierdzić VM to autoency. --Piotr967 podyskutujmy 14:56, 17 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Nie wiem czy się ze mną zgodzicie. Proponuje usunąć ten artykuł. Nie jest to bowiem osobny film lecz druga cześć filmu Iwan Groźny (film). Podobnie jak Kill Bill 2 jest częścią filmu Kill Bill i nie stanowi oddzielnego filmu. Encyklopedyczne są tylko filmy a nie części filmów. Pozdrawiam Gregok (dyskusja) 20:15, 16 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

To argument bzdurny. W najnowszych podręcznikach historii kina oba filmy wymieniane są osobno. Nie przeplatają się jak obie części Kill Billa. Równie dobrze możesz scalić Władcę pierścieni, wyjdzie jeszcze absurdalniej. Sirmann (dyskusja) 20:37, 16 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
W żadnej innej Wikipedii, te filmy nie są rozdzielone Gregok (dyskusja) 21:31, 16 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Jest problem z encyklopedycznością działaczy społecznych. Mimo, że dizałalność wielu z nich ma duże konsekwencje społeczne, to bywa trudna do udokumentowania. Hasło z nagłówka poświęcone jest działaczowi związkowemu. Którego znaczenie nie jest niestedy dostatecznie udokumentowane. Usunięto je w wyniku tej dyskusji (głosy podzielone). Poproszono mnie (z zewnątrz) o przyjrzenie się hasłu - rozbudowałem je trochę, dodałem przykłady upamiętnienia. Przyjrzyjcie się proszę, czy to wystarczy. Tomasz Raburski (dyskusja) 13:56, 17 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Jak dla mnie może być. Electron   14:56, 17 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Potencjalne źródło zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Powstania Warszawskiego ma swoje zbiory fotograficzne, dostępne w internecie. W opisie podlinkowanego tytułem przykładu zdjęcia [8] twierdzą wprawdzie, że są właścicielami praw autorskich, ale to nieprawda. Jego autor zginął pod koniec Powstania (wystarczy kliknąć na jego nazwisko, żeby przeczytać biogram), a zatem od 1 stycznia to zdjęcie (i wszystkie inne jego autorstwa) jest w PD i możemy je sobie wziąć i używać, jeśli tylko zechcemy. Mamy dużo dobrych artykułów o Warszawie w czasie okupacji, będzie jak znalazł.

Gżdacz (dyskusja) 20:12, 18 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Wziąć z logiem muzeum ? Doctore→∞ 20:22, 18 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Raczej bez - logo zapewne nie jest w PD ani na licencji CC. Gżdacz (dyskusja) 21:32, 18 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
A nie istnieje ryzyko, że te fotografie są zmodyfikowane w taki sposób, że po obróbce podlegają prawom autorskim ? Nie o logo teraz pytam ale o np. przycięcie zdjęcia czy zmianę kolorystyki. Doctore→∞ 21:43, 18 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
ta zmiana zgodnie z PA musiałaby nie tylko zmienić utwór, ale zmienić tak, by zmiana miała charakter twórczy. Szczerze wątpię by jakikolwiek sąd i biegły uznał przycięcie prostokątne, ostrzenie, usuwanie plam itp. za dzieło twórcze. Chyba, że ktoś by wyciął to zdjęcie w wycinankę łowicką albo inny artystyczny wzorek. Podobnie ze zmianą kolorystyki. To by musiało być mocno artystyczne i zmieniające utwór, a po zdjęciu nie widać by wpadło w ręce artysty - wizjonera:) --Piotr967 podyskutujmy 00:34, 19 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • Być może warto zainteresować tą kwestią przedstawicieli stowarzyszenia (@Wpedzich, @Marta Malina Moraczewska, @Magalia). I może znaleźć jakieś pole do wzajemnej współpracy z MPW. Z korzyścią przecież dla wszystkich. Elfhelm (dyskusja) 22:15, 18 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • "jest w PD i możemy je sobie wziąć i używać, jeśli tylko zechcemy" hm, nie jestem pewny. Tzn. majątkowe prawa autorskie wygasły, ale czy nie ma znaczenia kwestia własności obiektu? Tzn. jeśli mam obraz Matejki w domu, nigdy dotąd nie publikowany, ktoś przyjdzie do mojego mieszkania i pstryknie sobie fotkę tegoż obrazu bez mej wiedzy i pozwolenia i potem spróbuje ją podarować do dowolnego użytku innym, to jednak nie wygląda mi to zbytnio fair, a i nie jestem pewny, czy prawnie będzie kryty. Zauważmy, że istnieją różne sztuczki prawnicze i różne regulacje prawne. Np. krynica janosikowego uwalniania cudzych praw majątkowych Wikimedia Found. choć stworzone przez wikipedian znaki graficzne związane z wikipedią i pokrewnymi rzeczami powstały na wolnych licencjach i w takich intencjach to zdołała bez trudu znaleźć sposób by obejść te wolne licencje i położyć łapę na prawie do wszelkich grafik, a nawet na słowie wikipedia. Nie wiem czy Muzeum ma głupszych prawników, którzy nie potrafią kombinować. Nawet mi, a nie jestem prawnikiem, przychodzi na myśl prosty trick - dopisać do fotki komentarz merytoryczny i już mamy wydanie krytyczne, a więc na 30 lat od daty tego wydania krytycznego znów mamy prawa majątkowe do utworu. --Piotr967 podyskutujmy 00:16, 19 mar 2015 (CET) "Z korzyścią przecież dla wszystkich" - gdzie tu korzyść dla właściciela materiałów? Teraz bierze 30 zł od foty za komercyjny użytek, a parę zł za niekomercyjny i ma dzięki temu dodatkowe fundusze na działalność, oprócz malejących datków państwowych potrzebnych wszak pilnie na ważniejsze niż muzea cele, np. na kolejne wojenki w Afganistanie, Iraku i gdzie tam jeszcze nas swędzi. A tak mają zysk plus pokrycie kosztów digitalizacji zbiorów. A po uwolnieniu nie będzie miało tej forsy. Trudno też dostrzec korzyść, że wiki upowszechni - w końcu już teraz te zdjęcia są w ich witryny dostępne z całego świata. A jak dodadzą podpis w j. angielskim to nawet będą mogli ludzie ze świata zrozumieć, co tam jest. Czyli zupełnie jak w Commonsie. Pozostaje nieśmiertelny argument, ale muzeum z naszych podatków, więc to wszystko nasze, buuu, buuu, wrrr. Tylko, nawet jeśli to prawda, to o zysku dla muzeum nic to nie mówi. Poza tym banknoty NBP też są z naszych podatków, toga sędziów też z naszych podatków (a już biurko sędziowskie to na pewno z mojego podatku, a nie sam sobie kupił), a jakoś wątpię czy mogę wejść do sądu, wziąć sobie togę z pokoju sędziowskiego i pójść z nią w siną dal. Że o wizycie w NBP celem wzięcia banknocików, a nawet skopiowania ich na drukarce (wszak wspólne, bo z naszych podatków) nie mówię. --Piotr967 podyskutujmy 00:27, 19 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
    • Wyimek ze Statutu MPW: "Zasadniczym celem działalności Muzeum jest prowadzenie działalności o charakterze naukowo-badawczym i edukacyjnym z zakresu dziejów Powstania Warszawskiego 1944 roku oraz historii i dorobku Polskiego Państwa Podziemnego, w szczególności poprzez gromadzenie, opracowywanie i konserwację zbiorów dotyczących tej problematyki oraz ich upowszechnianie i popularyzację, a także prowadzenie działalności związanej z integrowaniem środowisk kombatanckich i żołnierskich oraz zmierzającej do wychowania młodego pokolenia Polaków w duchu patriotyzmu i szacunku dla tradycji narodowych." Udostępnienie Wikipedii tej części zbiorów MPW, która jest już w domenie publicznej wydaje się zgodne z tym zasadnicznym celem, a utrudnianie dostępu - nie. Gżdacz (dyskusja) 13:50, 19 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
  • @Elfhelm W ubiegły piątek byliśmy z Martą na rozmowie w MPW. Wydaje się, że na chwilę obecną otwiera się co najmniej jedno pole do współpracy przy udostępnianiu ich zbiorów na Commons.
    Swoją drogą wiele zdjęć opublikowanych obecnie na stronach MPW zostało wcześniej opublikowanych w publikacjach podpadajacych pod PD-Polish.Dreamcatcher25 (dyskusja) 07:55, 19 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Symbol nieskończoności[edytuj | edytuj kod]

Czy symbol nieskończoności jest znakiem typograficznym i artykuł Nieskończoność zasługuje na szablon {{znaki diakrytyczne}} ? Doctore→∞ 13:59, 22 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Praktyczność artykułów klasyfikacji gatunków[edytuj | edytuj kod]

Nie znam się na biologii, ale gdy wchodzę, a czasem muszę, w jakąś klasyfikację organizmów biologicznych (jak np. Klasyfikacja dinozaurów), to mnie szlak szlag trafia, bo artykuł jest rozwleczony na kilkadziesiąt ekranów i struktura drzewa klasyfikacyjnego (czy jak mu tam) nie przekłada się na spis treści, przez co odnalezienie tych głównych grup organizmów wymaga przelecenia przez całe drzewo bez gwarancji niepominięcia tego, czego się szuka. Już w Klasyfikacja systematyczna grzybów lepiej to wygląda przez zastosowanie 2 kolumn, ale nadal jest to słaba prezentacja informacji.
Proponuję więc coś z tym zrobić, tak by laik również mógł się odnaleźć w tego typu artykułach. Chodzi mi o to, żeby najważniejsze nazwy grup organizmów mogły być widziane przez spis treści i żeby była możliwość chowania się/zwijania reszty grup organizmów. Albo jakieś inne wyróżnienia topograficzne. I żeby każda ważna nazwa grupy organizmów miała od razu widoczną ilustrację, przedstawiającą, co w tej grupie siedzi. Mam nadzieję, że nie odbirzecie tego jako fanaberie, ale wspólnie uda nam się wypracować jakąś przejrzystą formę prezentacji informacji w takich artykułach. Piszę to tutaj, a nie na stronie wikiprojektu biologia bądź w dziale technicznym, bo liczę, że jak najwięcej osób (i biologów i techników i pozostałych) to zobaczy i spróbuje pomóc. Marycha80 (quaere) 15:47, 25 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

  • Szlag, nie szlak :p cenna uwaga, fajnie byłoby objąć treść czymś formatowanym jak categorytree. Tar Lócesilion|queta! 16:01, 25 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
    • Czy zastosowanie czegoś takiego: Template:Tree list miałoby sens? pbm (dyskusja) 16:12, 25 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
      • To ciekawy szablon dający alternatywny efekt względem Szablon:Klad, ale Marysi80 chodziło chyba o coś innego, czego przy wielu klasyfikacjach i rozbudowanych systemach sobie nie wyobrażam. Jedyne co przychodzi mi do głowy to dwa rozwiązania stosowane w systematyce roślin, gdzie: 1) nie przedstawiamy nigdzie (lub przynajmniej unikamy) przedstawiania systematyki obejmującej więcej niż jednostkę opisywaną, nadrzędną i podrzędną. Jeśli przedstawiamy systematykę rodziny to podajemy kladogram lub listę jednostek równorzędnych w obrębie rzędu + podział na rodzaje z uwzględnieniem ew. kategorii pomocniczych między rodziną i rodzajem. Na tym koniec. Takie rozwiązanie daje schludniejszy obraz i tę korzyść że wiadomo w jakich i stosunkowo niewielu artykułach należy wprowadzać zmiany w przypadku zmian w systematyce. 2) Nie przedstawiamy wielu różnych rozbudowanych systemów klasyfikacyjnych w jednym artykule. W artykule znajduje się systematyka przyjmowana za standard (w botanice środowisko naukowe uzgadnia ujęcia dominujące), a ujęcia historyczne lub alternatywne opisujemy w artykułach odrębnych. Kenraiz (dyskusja) 18:14, 25 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

W haśle tym mamy opis jak to książę pomorski Bogusław X nadał swoim sześciu rycerzom wieś, z której miałby pochodzić ród Trzebiatowskich. Źródłem ma być dokument, wystawiony przez polskiego króla Władysława IV, będący posiadaniu rodziny Trzebiatowskich, którego tłumaczenie (OR?) zamieszczono w naszym haśle. Czy ktoś może potwierdzić istnienie takiego dokumentu? Bo skoro istnieje, to chyba wiedzą o nim historycy i inni naukowcy lub badacze. A czy wobec braku takiego potwierdzenia nie należałoby cały ten ustęp usunąć z hasła? @Paelius poradzisz coś może? Ps. Nie pasuje mi nazwisko podkanclerzego, nasze hasła nie ujawniają takiej osoby o imieniu Stanisław na tym urzędzie pod rokiem 1638, ani w okolicach tej daty. --Kriis (dyskusja) 10:16, 6 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Szlachtą kaszubską zajmował się @Avalokitesvara, może on będzie mógł pomóc? Istnienie dokumentu jest prawdopodobne, ale potrzebne byłoby lepsze źródło. Gytha (dyskusja) 11:28, 6 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Podkanclerzy bardzo dziwny (1638 to duumwirat Gembicki/Ossoliński). Co do dokumentu transumowanego: zgadza się: nazwisko archiwisty (Gottfried von Bülow), dziwaczne transumowanie dokumentu Bogusława X Wielkiego przez Władysława IV (lenno lęborsko-bytowskie), miejsce wystawienia (Szczecin). Weryfikacja tego dokumentu faktycznie niemożliwa — to już czasy nowożytne, więc jest to dokument nieopublikowany (zachodniopomorski dyplomatariusz kończy się w ogóle na 1345, wschodniopomorski też nie dochodzi do tego okresu), w archiwach książęcych (AKS i AKW w Szczecinie i Greifswaldzie) zachowały się jedynie szczątki sprzed połowy XVI wieku, musiałbym spojrzeć do Podralskiego, czy ewentualnie taki dokument (drugi oryginał — wystawcy) zachował się, jednak szczerze w to wątpię. Publikacji w historiach rodowych nie będzie, bo to nie ród wysoko urodzony (do von Kleistów czy von Schwerinów się w ogóle nie umywa). Kłania się niechęć do publikacji archiwów rodowych. — Paelius Ϡ 15:04, 8 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
@Gytha, @Paelius Co robić? Ciąć? --Kriis (dyskusja) 12:03, 24 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Chyba ciąć... Można ew. przekopiować na stronę dyskusji, może z czasem znajdą się lepsze źródła. Gytha (dyskusja) 14:46, 24 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Jw. — Paelius Ϡ 16:47, 25 mar 2015 (CET)[odpowiedz]
Zrobione. --Kriis (dyskusja) 20:44, 25 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Wsie wysiedlone po katastrofie w Czarnobylu[edytuj | edytuj kod]

Po ekspedycji do Czarnobyla pracowałem nad artykułami dotyczącymi wsi wysiedlonych po katastrofie. Niestety temat nie jest łatwy, bo źródeł w większości brak. Przygotowałem trochę danych z których udało mi się wygenerować takie arty. Jedne są lepsze, drugie gorsze, bo do niektórych udało mi się znaleźć źródła a do innych nie. Na wszystko jednak są refy (jedne lepsze, inne gorsze ;)). Chciałbym się doradzić czy nadaje się to do publikacji czy jednak nie bardzo. Przed publikacją mógłbym wcisnąć jeszcze pewnie ze dwa parametry do infoboksów no i należałoby ogarnąć polskie nazwy miejscowości (no i oczywiście nie byłoby ostrzeżeń w refach, musiałbym potem zerknąć co popsułem w szablonie). pbm (dyskusja) 11:43, 25 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Szablon:Światowe Dni Młodzieży infobox[edytuj | edytuj kod]

28. Światowe Dni Młodzieży
Miejsce
Rio de Janeiro
 Brazylia
Data

23 - 28 lipca 2013

Motto

Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody (Mt 28,19)

Liczba uczestników

355 tys.[uczestnicy zarejestrowani]
3,7 mln [uczestnicy zakończenia]

Poprzednia edycja
Madryt 2011  
 Hiszpania
Następna edycja
Kraków 2016  
 Polska

Wikipedysta:KamilQue/Szablon:Światowe Dni Młodzieży infobox

Witam. Chciałbym zaproponować moją propozycję, chodzi o utworzenie nowego szablonu Światowe Dni Młodzieży infobox. Dodam, że ten szablon moim zdaniem nie miałby być identyczny jak Szablon:Podróż apostolska infobox. KamilQue[pogadajmy] 21:47, 28 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Wstawiać przecinek, czy nie wstawiać (biogram)[edytuj | edytuj kod]

Mam być może banalne pytanie: czy mamy korzystać z dobrodziejstw znaku interpunkcyjnego, jakim jest przecinek, kiedy w definicji artykułu biograficznego w nawiasie piszemy o śmierci np. Genowefy Szukały, która zmarła w tej samej miejscowości co się urodziła? A pisząc ściślej – pomiędzy datą śmierci a wyrazem „tamże”.
Konkret: Genowefa Szukała (ur. 31 grudnia 1900 w Psich Głowach, zm. 1 stycznia 2001, tamże)
Wczoraj w haśle o czeskim operatorze filmowym postanowiłem wstawić ten znak, jednak @Michelangelo122 zdecydował usunąć to, co dzieliło datę i miejsce śmierci naszego południowego sąsiada. W przypadku definicji w artykule o Szekspirze na Wikipedii jest ona w tym miejscu wzbogacona o ten nieszczęsny przecinek. Natomiast na stronach PWN-u naszego – w encyklopedii – w takiej sytuacji przecinek pojawia się → [11]. Na mój galicyjski rozum kiedy piszemy standardowo wpisując nazwy miejscowości „data+w(e)+miejscowość” – jako, że mamy do czynienia z „ciągiem zdania” nie wpisujemy przecinka. Natomiast jeśli data i miejsce są oddzielnymi „surowcami” (tak jak w przypadku encyklopedii PWN), wtedy separacja przecinkiem jest IMHO uzasadniona. Prosiłbym o wyrażenie swoich opinii w tej kwestii. | Pit rock (dyskusja) 01:20, 31 mar 2015 (CEST)[odpowiedz]

  • Zasad interpunkcji szukałbym raczej pod [12], a nie w przypadkowym haśle, które przecież może zawierać błąd (i moim zdaniem zawiera – nie widzę żadnego uzasadnienia dla przecinka przed "tamże"). PG (dyskusja) 07:31, 31 mar 2015 (CEST)[odpowiedz]
  • Pozwolę sobie skopiować odpowiedź, którą kiedyś napisałam Ablakokowi: Enc. PWN stosuje inną konstrukcję niż my, tzn. u nich jest "ur. 1850, Kraków, zm. 1910, Kraków", a zatem i "ur. 1850, Kraków, zm. 1910, tamże", u nas - "ur. 1850 w Krakowie, zm. 1910 w Krakowie", więc "ur. 1850 w Krakowie, zm. 1910 tamże", bez przecinka, bo tenże ;-) w zdaniu nie występuje. Inne, zewnętrzne przykłady zastosowania takiej samej konstrukcji jak u nas: Encyklopedia Solidarności, wyimek z jakiegoś słownika biograficznego, czy też Słownik literatury dziecięcej i młodzieżowej wydany przez Ossolineum. Gytha (dyskusja) 09:46, 31 mar 2015 (CEST)[odpowiedz]
  • <mode czepialstwo=on>Na mój rozum, w "jako że" nie ma przecinka, jako że "że" nie występuje tu jako samodzielna partykuła. <mode czepialstwo=off> --CiaPan (dyskusja) 11:26, 31 mar 2015 (CEST)[odpowiedz]
    • <mode czepialstwo=off>Rozum czasem śpi, dlatego po latach korzystam z bezcennej możliwości skierowania zapytania do odpowiednich osób i otrzymanie mniej lub bardziej trafnych opinii.</mode czepialstwo> | Pit rock (dyskusja) 11:53, 31 mar 2015 (CEST)[odpowiedz]