Wikipedia:Kawiarenka/Wikipedyści

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taza de café.png
Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą – rozmowy o społeczności
Tu omawiamy kwestie dotyczące społeczności wikipedystów, działań konkretnych użytkowników, można tu też składać życzenia, umawiać się na spotkania itp. W przypadku wandalizmów, ataków itp. sprawy wymagające interwencji administratora należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów. Trudne sytuacje konfliktowe rozwiązujemy poprzez mediację, w ostateczności arbitraż.

Obserwuj stolikArchiwum stolikaWszystkie stoliki • Skróty: WP:WI, WP:BAR:WI


100-lecie niepodległości Polski a Wikipedia[edytuj | edytuj kod]

Na zlocie zimowym @Lantuszka, @TR zebrali różne pomysły na zachęcenie wikipedystów do akcji/konkursu poprawy artykułów (tu uwaga dla tych, który nie byli obecni: nie chodzi o włączanie się w jakieś oficjalne akcje obchodzenia tego święta przez władze). I pytanie: co dalej? Bo jeśli mamy coś faktycznie przygotować, to trzeba te pomysły przedstawić społeczności, przedyskutować i być może jakiś zrealizować. Gdarin dyskusja 14:36, 21 sty 2018 (CET)

Warto przy tym pamiętać, że w tym roku przypada stulecie niepodległości także innych państw powstałych lub odrodzonych na rozpadzie imperium rosyjskiego oraz austro-węgierskiego. Wulfstan (dyskusja) 14:41, 21 sty 2018 (CET)

Pomysł jak najbardziej wart poparcia. Proponowałbym, aby celem takiej akcji było podniesienie jakości (np. poprzez uźródłowienie i/lub doprowadzenie do DA i AnM) jak największej liczby haseł nt. sprawy polskiej w latach 1914-1918 oraz dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Przykład pierwszy z brzegu: wyróżnione są np. hasła Józef Piłsudski, czy Wincenty Witos ale Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, czy Gabriel Narutowicz już nie. Inna sprawa, że w tej tematyce jest ogromne pole do popisu nie tylko dla wikipedystów-historyków, ale też dla edytorów zainteresowanych kulturą, gospodarką, prawem, tematyką kobiecą i mniejszościową itp.Dreamcatcher25 (dyskusja) 14:57, 21 sty 2018 (CET)

A może po prostu poprawiać WP:Kanon? Gżdacz (dyskusja) 14:59, 21 sty 2018 (CET)
Oba pomysły pojawiły się. :) Moim zdaniem lepszy Kanon, bo zawężenie tematyki do okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego może ograniczyć liczbę chętnych do udziału w konkursie. Np. Józef Beck został we wrześniu zgłoszony do Pandy i nikt dotąd nie wypowiedział się w jego sprawie. A kto podjąłby się napisania hasła Polityka równowagi (II RP)? Gdarin dyskusja 15:13, 21 sty 2018 (CET)
Z Kanonem ten problem, że to nie ucieszy amatorów pisania nowych haseł i wielbicieli "małych form". Tam wszystko już jest i docelowo powinno być duże. Gżdacz (dyskusja) 15:16, 21 sty 2018 (CET)
Jeśli wyjdziemy z założenia, że nie ograniczamy się wyłącznie do militariów i historii przez duże H, to IMHO nie będzie tak źle z uczestnikami. Natomiast jako absolwent stosunków międzynarodowych mógłbym potencjalnie spróbować sił w polityce równowagi ;)Dreamcatcher25 (dyskusja) 15:46, 21 sty 2018 (CET)

Hej, jak najbardziej mam zamiar przedstawić to, co się pojawiło, tylko potrzebuję na to jeszcze trochę czasu, ale niedługo się tym zajmę. Na razie, jeśli jest taka możliwość, byłoby super zarezerwować jakiś listopadowy termin w tygodniach tematycznych - tak bym sugerował. Pozdrawiam! TR (dyskusja) 23:13, 21 sty 2018 (CET)

to super, że o tym pamiętacie :) harmonogram TT jest tu dostępny: Wikiprojekt:Tygodnie tematyczne/Kalendarz akcji, na 5–11 listopada zaplanowano już Tydzień I wojny światowej. Gdarin dyskusja 09:22, 22 sty 2018 (CET)
No i w propozycjach są dwa TT: Śląski i Wielkopolski, które doskonale pasują do tematyki niepodległościowej, głównie poprzez kwestie powstań (wielkopolskiego i śląskich). A tu jest jeszcze sporo do zrobienia: bitwy, biogramy, pomniki, budynki. Pzdr. MOs810 (dyskusja) 10:07, 2 lut 2018 (CET)

Jeżeli chodzi o nowe hasła, to moim zdaniem Polski Słownik Biograficzny jest idealnym katalogiem na tę okazję. Zaproponowałem sposób przygotowania listy, ale jak na razie specjalnego odzewu nie nie wywołał. Z drugiej strony poprawa istniejśacyh artykułów jest pewnie rzeczywiście ważniejsza, zawsze mogą być to też istniejące artykuły z PSB. PuchaczTrado (dyskusja) 10:11, 22 sty 2018 (CET)

Poniżej przedstawiam pomysły i przemyślenia, które zebraliśmy od uczestników Zlotu Zimowego - do dyskusji i korzystania. TR (dyskusja) 21:07, 15 lut 2018 (CET)

 1. Pomysły ogólne dot. Wikipedii:
  1. podejmować akcje dot. postaci związanych z odzyskaniem niepodległości
  2. zmapować miejsca pamięci (w tym cmentarze i mogiły), które wymagają np. uzupełnienia zdjęć
  3. uwzględnić hasła dot. tworzenia odrodzonego państwa i jego instytucji (np. konkurs obejmujący tematy polityki II RP do 1926 roku)
  4. tematyczna strona główna na 11 listopada – AnM, DA, CzW, itp.
  5. uwzględniać utwory literackie i artystyczne dot. tematyki niepodległości
  6. konkurs na dopracowanie wybranego hasła z kanonu pl.Wiki do poziomu DA/AnM
  7. zarezerwowanie odpowiedniego listopadowego tygodnia w Tygodniach Tematycznych
  8. niepodległościowe 100WikiDays (akcja ogólnoeuropejska)
  9. okolicznościowy "Czy Wiesz" 11 listopada
 2. Pomysły dot. Stowarzyszenia WMPL:
  1. ogólnopolski konkurs fotograficzny z obchodów rocznicowych
  2. realizować WikiWarsztaty tematyczne
  3. wykorzystać kontakty GLAM w celu wykorzystania projektów Wikimedia przy tworzeniu materiałów dotyczących obchodów rocznicowych
  4. zadbać o to, by na oficjalnych stronach dot. obchodów linkowano do projektów Wikimedia
  5. uwzględnić fakt, że Czescy Wikimedianie współpracują z Instytutem Polskim w Pradze, 28 października 2018 szykowane są obchody dot. rocznicy niepodległości Czechosłowacji
  6. GLAM - Muzeum Niepodległości, Muzeum Piłsudskiego, NAC, Biblioteka Narodowa
  7. "etnografia niepodległości"
  8. stworzyć scenariusz zajęć dla szkół dot. Wikipedii – z wykorzystaniem haseł dot. niepodległości (w tym nietypowych typu „Mózg Józefa Piłsudskiego”)
  9. gadżety niepodległościowe w oparciu o materiały z projektów Wikimedia
  10. wydrukowany "Czy wiesz" dla urodzonych 11 listopada 2018
  11. publikacja dotycząca haseł o świętach niepodległości zrobiona wspólnie z innymi krajami, które mają święto niepodległości związane z 1918: Polska, Armenia, Azerbejdżan, Estonia, Gruzja, Łotwa, ew. też Czechy i Litwa
 3. Dodatkowe sugestie:
  1. nie wracać do pomysłu wydawania książek w oparciu o materiały z projektów Wikimedia (choć były też głosy, by właśnie wrócić, np. książka "Józef Piłsudski w Wikipedii")
  2. nie włączać się w oficjalne obchody, działać niezależnie
  3. wykorzystać fakt, że 1918 rok to ważna data w historii nie tylko Polski
 • Chciałbym też zwrócić uwagę na hasło kształtowanie się granic II Rzeczypospolitej (bez źródeł). Jest to jedno z tych haseł, które dokładnie odpowiadają jednemu z dużych tematów lekcji historii w szkołach powszechnych i są sztandarowym pytaniem egzaminacyjnym czy tematem wypracowań. Tomasz Raburski (dyskusja) 19:25, 23 lut 2018 (CET)

Ukrycie szablonów przed osobami niezalogowanymi[edytuj | edytuj kod]

Ostanie działania grupy chcącej ograniczyć IP-kom możliwość edytowania Wikipedii przyniosły rezultaty: Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2018:02:13:100 Najwybitniejszych Rumunów. Uważam, że działania tych osób godzą w same podstawy funkcjonowania Wikipedii, która jest wolną encyklopedią (a przynajmniej kiedyś była). I każdy ma prawo wiedzieć (bez zalogowania), czy jakiś artykuł został zgłoszony do usunięcia (poczekalnia), nominowany do wyróżnienia (np. Czywiesz), czy też jest edytowany przez jakiegoś wikipedystę (szablon "W edycji"). Każdy czytelnik ma prawo wiedzieć, czy czytany przez niego artykuł zawiera poważne usterki (jak brak źródeł, czy inne podane w szablonie "Dopracować"). Ukrycie tych szablonów w artykułach (bez przenoszenia ich na stronę dyskusji!) przez @Paweł Ziemian dla osób niezalogowanych jest moim zdaniem po prostu działaniem na szkodę Wikipedii. Gdarin dyskusja 11:02, 15 lut 2018 (CET)

Od samego początku byłem za tym, aby wszystkie szablony ambox przenieść do dyskusji haseł. Byłoby to chyba najlepsze rozwiązanie, kompromis, który by zadowalał myślę że większą część tych którym się obecne rozwiązanie nie podoba. Oczywiście, były wtedy głosy że tak nie można, że dyskusja jest dla dyskusji, nie dla szablonów (ale przecież są już tam umieszczane inne szablony), że to jest ukrywanie itd. Ale sądzę, że można by przy obecnym rozwiązaniu pokazywać szablony DNU i Czywiesza, ale nie Dopracować oraz inne wszystkie inne tzw. "problemów". A tak poza tym to nie ma się co obrażać i pisać sarkastyczne komentarze, ponieważ mamy różne wizje Wikipedii i każdy forsuje takie zmiany jakie uważa za najlepsze. Z mojego punktu widzenia najlepszym z możliwych rozwiązań dla Wikipedii byłoby umieszczenie szablonów ambox w dyskusjach. Jckowal piszże 16:17, 15 lut 2018 (CET)
Dyskusja trwała, różne pomysły padały, ale jak widać wielu doświadczonych użytkowników obecnych na wiki każdego dnia nawet nie wiedziało, że szykuje się tak poważna zmiana. To gdzie jest ten konsensus? Gdarin dyskusja 16:30, 15 lut 2018 (CET)
Czym byś znacznie utrudnił pracę innym osobom. Bo brzydko wygląda. Super. Wostr (dyskusja) 16:42, 15 lut 2018 (CET)
Mieliśmy ostatnio dwie sążniste dyskusje na ten temat ta i ta więc jak można je próbować streścić do krótkiego bo brzydko wygląda. Inna sprawa, że jestem tylko wyrazicielem pewnych prądów i poglądów wyrażanych też przez wielu innych więc nie są to pomysły nowe i wyssane z palca. Wiele jest pomysłów i poglądów na Wikipedię, a ja mam swoje i się z nimi zgadzam :) Jckowal piszże 19:14, 15 lut 2018 (CET)
@Jckowal – dyskusja naprawdę powinna służyć do dyskusji. Już dawno postulowano (także przez niżej podpisanego), że do różnych szablonów niekoniecznie pokazywanych czytelnikowi powinna służyć osobna przestrzeń (roboczo nazywana "dyskusją techniczną"). Nedops (dyskusja) 17:47, 15 lut 2018 (CET)
Nie rozumiem. IPki naprawdę nie widzą szablonu DNU? Dlaczego? Nedops (dyskusja) 11:06, 15 lut 2018 (CET)
Dlaczego jakiekolwiek szablony są ukrywane? Była w tej sprawie szeroka dyskusja (o której poinformowano by Wikipedystów w OL luba na tablicy ogłoszeń)? Andrzei111 (dyskusja) 11:09, 15 lut 2018 (CET)
Dyskusja w kawiarence była, ogłoszenie na TO było 31 stycznia. Ale na pewno celem nie było ukrycie szablonów o DNU, edycji albo CzyWiesz. @Paweł Ziemian czy da się rozróżnić jakoś typy amboxów w taki sposób, aby tylko wybrane były ukrywane? KamilK7 11:53, 15 lut 2018 (CET)
Ogłoszenie było o dyskusji, nie o zmianach. A to jednak istotna reforma: współpracujemy z IPkami i dobrze by było, byśmy wiedzieli co oni widzą na swoich ekranach... Jak rozumiem ukrycie szablonów DNU/wedycji itp. jest po prostu wpadką, ale ukrycie innych szablonów powinno zostać jakoś wyjaśnione i rozpropagowane. Nedops (dyskusja) 12:00, 15 lut 2018 (CET)
Kolega @Jckowal gardłował i gardłował, żeby pudrować, bo brzydko wygląda, no to przypudrowali.... A teraz @Paweł Ziemian będzie rozwiązywał problem, który sam stworzył. Był taki dowcip o socjalizmie, że to ustrój najlepiej rozwiązujący problemy, które sam stwarza. Jak widać Wikipedii też to dotyczy. Zaśmiałbym się szyderczo, ale mnie na widok tego pudrowania w miejsce naprawiania się robi niedobrze... --Felis domestica (dyskusja) 12:01, 15 lut 2018 (CET)
 • po (KE). Dziękuję za informację, rzeczywiście ogłoszenie widziałem (i rzuciłem okiem na początek dyskusji), było jednak napisane w taki sposób, że do głowy mi nie przyszło, że pociągnie za sobą tak daleko idące zmiany. Jestem zdecydowanie przeciw ukrywaniu DNU, czy-wieszów ale i szablonu dopracować. Andrzei111 (dyskusja) 12:25, 15 lut 2018 (CET)
 • Gdzie jest link do tej dyskusji? Chciałbym zobaczyć argumenty za produkcją tego..."wyrafinowanego rozwiązania"--Tokyotown8 (dyskusja) 19:11, 15 lut 2018 (CET)
Od tej się zaczęło, a na tej się skończyło. Jckowal piszże 19:31, 15 lut 2018 (CET)
 • Czy zmiany dotyczą wszystkich szablonów? Jako niezalogowany nie widzę szablonu o toczącej się dyskusji w poczekalni, sugestii integracji i a w artykułach pseudomedycznych szablonu o tym, iż prezentowane w haśle informacje, mogą być niezgodne ze współczesną wiedzą medyczną...przecież to jest informacja w pierwszym rzędzie dla niezalogowanego czytelnika, nie dla edytora!! Uważa, że starczy tych zabaw w małej piaskownicy--Tokyotown8 (dyskusja) 19:58, 15 lut 2018 (CET)
  Szablon „niezgodne z wiedzą medyczną” też zapudrowali...? BUAHAHAHA! Panowie, zostały jeszcze szablony „Przypisy” i „Uwagi”! Nie krępujcie się! Po co czytelnicy mają jakąś taką „wikipedyjną kuchnię” widzieć! Zapudrujcie, byle szybciej! --Felis domestica (dyskusja) 20:10, 15 lut 2018 (CET)
  Nawet Szablon:Kryptyda się nie ostał. :( Gdarin dyskusja 20:21, 15 lut 2018 (CET)
  Faktycznie... Strazak sam (dyskusja) 20:24, 15 lut 2018 (CET)
 • Jestem kategorycznie przeciwny ukrywaniu szablonów. Przecież to jest jakieś szaleństwo - IP może napisać artykuł, my możemy wstawić szablony o rzeczach do poprawienia, po czym on nie może ich zobaczyć... Albo on może wstawić szablony, ale nie może nawet sprawdzić, czy są gdzie trzeba i jakie trzeba, bo ich nie widzi... Czy to znaczy że edytujący IP ma z założenia czytać artykuły w postaci kodu źródłowego, bo tam nic nie jest ukrywane? Gżdacz (dyskusja) 20:37, 15 lut 2018 (CET)
 • Całe nieporozumienie wynikło z tego że źle jest to przeprowadzone od strony technicznej. Ukryte miały być tylko szablony techniczne, czyli inaczej "problemów", mowa o płachtach typu {dopracować} i kilku innych pojawiajace się na samej górze hasła. Wszystkie inne muszą być widoczne, a jeśli nie można tego poprawić to oczywiście zmiany te trzeba będzie wycofać. Powtarzam jeszcze raz, że pierwotnie był pomysł aby te szablony problemów przenieść do dyskusji haseł, czyli te szablony skierowane bezpośrednio lub pośrednio do edytorów Wikipedii, ale na to nie było zgody więc powstał pomysł, niby to łatwiejszy do przeprowadzenia, z ukryciem niektorych szablonów nie interesujących bezpośrednio czytelników Wikipedii i niewidocznych dla niezalogowanych. Nie wiem po co te kpiny i ironia, zachowajmy chociaż jakieś pozory kurtuazji. Jckowal piszże 21:01, 15 lut 2018 (CET)
  • Ironia jest jak najabardziej uzasadniona bo IP nie widzi kompletnie nic, należy common.js przywrócić jak najszybciej do tej wersjiStrazak sam (dyskusja) 21:12, 15 lut 2018 (CET)
  • W dyskusji nie było żadnego konsensusu. Po prostu jeden admin krzyknął: Wniosek: ustawmy css tak, żeby żaden ambox nie był widoczny dla czytelników. a drugi to bezmyślnie wykonał, nie wiedząc jakie to może przynieść skutki. Kurtuazja to jest, że nie dałem bloka ani jednemu ani drugiemu. :) Gdarin dyskusja 21:19, 15 lut 2018 (CET)
  • @Jckowal Ależ {{dopracować}} jest jak najbardziej skierowany również do IP. Wstawiam podziękowania do CzW i regularnie wpisuję je edytorom spod IP. I co, jak zapiszą artykuł, zgłoszą a ktoś wskaże rzecz do dopracowania, to on ma tego nie widzieć? Natomiast mogę sobie doskonale wyobrazić te szablony w postaci zwijanej, domyślnie zwinięte, które w całości ogląda tylko ten, kto chce i potrzebuje, co demonstruje klikając na nie. Gżdacz (dyskusja) 21:21, 15 lut 2018 (CET)
O właśnie, to bardzo dobry pomysł z tym rozwijaniem. Jednocześnie nie przeszkadza jeśli ktoś sobie nie życzy i nie jest zainteresowany, a równocześnie jest łatwo dostępny. Więc może porozmawiamy o tym rozwiązaniu? (propozycja dla tych którzy są przeciwni zawsze i przeciw wszystkiemu). Czy to byłby dobry kompromis? Jckowal piszże 22:14, 15 lut 2018 (CET)
Nie, po kolei, najpierw posprzątaj ten bałagan--Tokyotown8 (dyskusja) 22:23, 15 lut 2018 (CET)
@Jckowal Zostawiam link do starej dyskusji (pewnie jednej z wielu), gdzie pojawiły się jakieś przykłady rozwijanych szablonów - jak już opadnie kurz tego zamieszania warto zerknąć ;) Strazak sam (dyskusja) 23:00, 15 lut 2018 (CET)
 • No to tak całkiem serio: dzielimy sobie użytkowników Wikipedii na ile grup? Tylko 3: „czytelnicy”, „IP-edytorzy” i „zarejestrowani edytorzy”? Czy może od razu na więcej: „czytelnicy”, „IP-edytorzy”, „edytorzy automatycznie zatwierdzeni”, „redaktorzy” i „administratorzy”? Do każdej z tych grup przypasowujemy odpowiednie szablony, które dana grupa może lub powinna widzieć. Oczywiście robimy to po starannej dyskusji i wywiadzie z reprezentatywną grupą czytelników, zdeklarowanych nie-edytorów, jako że oni wiedzą najlepiej, czy im szablony przeszkadzają czy nie. Następnie piszemy długiego helpa, ze wszystkimi możliwościami kombinacji, żeby np. redaktor, tłumaczący świeżo zarejestrowanemu newbie wiedział czego tamten nie widzi, a co on (redaktor) widzi, i żeby obaj pamiętali, że jak im admin wstawi szablon, to obaj go nie zobaczą.... Myślę, że to wszystkim bardzo ułatwi współpracę i rozwiązywanie problemów. A także przyczyni się do rozwoju wikipedyjnej wspólnoty, która do do takiej „szablonowego podziału klasowego” podejdzie ze zrozumieniem.--Felis domestica (dyskusja) 21:28, 15 lut 2018 (CET)
 • Bez kpin i ironii (jeśli w której wcześniejszej mojej wypowiedzi były, to przepraszam), wyprodukowaliście gniota a na dodatek bez żadnego konsensusu.--Tokyotown8 (dyskusja) 21:30, 15 lut 2018 (CET)P.S. Czy gniot z konsensusem jest lepszy o takiego bez? Chyba nie :)--Tokyotown8 (dyskusja) 21:35, 15 lut 2018 (CET)
 • a gdie jest jakakolwiek realna dyskusja? Bo nadal nie widzę. Taka dyskryminacja zbiorowa użytkowników niezalogowanych jest absolutnie niedopuszczalna. Podejmowanie ważnych decyzji bez szerokiego konsensusu również masti <dyskusja> 21:44, 15 lut 2018 (CET)
 • Panowie, nie ironizujmy z siebie nawzajem. O ile dobrze rozumiem, intencje zgłaszającego były szlachetne, a pomysł ukrycia niektórych szablonów przed czytelnikiem ma pewne uzasadnienie. Nie sprawia dobrego wrażenia na kimś, kto pierwszy raz odwiedza Wikipedię, nagromadzenie szablonów typu "potrzebne źródło", "dopracować źródła" albo "toczy się dyskusja nad usunięciem tego artykułu". To wskazówki dla edytorów, a nie czytelników. Czy ktoś sobie wyobraża drukowaną encyklopedię z opaską "ta książka może zawierać nieprawdziwe albo zdezaktualizowane informacje"? I kto by ją kupił? Nawet, jeśli propozycja jest nietrafiona, dyskutujmy merytorycznie. (Anagram16 (dyskusja) 22:50, 15 lut 2018 (CET))
  To informacje dla wszystkich. Podkreślają, że dany artykuł nie jest dobrym źródłem informacji, na co czytelnik mógłby nie zwrócić uwagi. Mamy nawet stronę Wikipedia:Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. ~CybularnyNapisz coś ✉ 22:57, 15 lut 2018 (CET)
  A z drugiej strony, nie ma nad czym dyskutować, dopóki efekt szlachetnych intencji nie zostanie naprawiony.--Tokyotown8 (dyskusja) 22:59, 15 lut 2018 (CET)
  pomysł ukrycia informacji o niedopracowaniu artykułu bądź błędach w nich dla użytkowników niezalogowanych, którzy nie mogą sobie personalizować wyglądu nie ma żadnego uzasadnienia. Ta informacja dla doświadczonych jest przydatna bądź nie. Dla IP jest kluczową informacją o wiarygodności danego artykułu. Pamiętajmy, że wszelkie ograniczenia mają słuzyć jedynie ochronie projektu i powinny być mozliwie najłagodniejsze. masti <dyskusja> 23:16, 15 lut 2018 (CET)
 • Paweł przywrócił "niedziałające" szablony, które są znowu widoczne dla niezalogowanych użytkowników Wikipedii.--Tokyotown8 (dyskusja) 23:19, 15 lut 2018 (CET)
  • No ale trzy dni bez szablonów przy okazji rozruszały dyskusję. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:30, 15 lut 2018 (CET)
   • Hmmm, nie sądzisz, że źle to wróży dalszym Twoim (Waszym) poczynaniom, jeśli jedyne co jesteś w stanie powiedzieć po tym co zrobiliście to "rozruszanie dyskusji"??? Ja jestem pełen obaw co do Waszych dalszych pomysłów i ich realizacji w tym kontekście. A z drugiej strony, nie przyszło Wam do głowy, że pomysł jest tak zły, że większości wydawało się oczywiste, że nikt go nie zrealizuje a tym samym nie warto sobie zawracać głowy zbędną dyskusją?? Aż tak jesteście nieomylni??--Tokyotown8 (dyskusja) 23:35, 15 lut 2018 (CET)
    • Każdemu zdarza się popełnić błąd i wieszanie potem psów, po tym, jak poprawił nie ma sensu. Jeśli uważałeś, że to aż takie oczywiście złe, to mogłeś wcześniej przywrócić, bo masz uprawnienia (ja nie mogłem, bo nie mam uprawnień, ale adminowi przywrócić widoczność było bardzo prosto, gdyż Paweł Ziemian dał linki do zmian, które wykonywał. KamilK7 08:54, 16 lut 2018 (CET)
     • Ależ oczywiście, że każdemu. Sam jakiś czas temu ganiałem i sprzątałem bałagan, który sam narobiłem. Nie odmawiam nikomu prawa do błędów. Zastanawiam się jednak jakie wnioski z tych błędów są wyciągane. Tu mam wątpliwości czy będą to wnioski budujące, czy czeka nas kolejna rewolucjaTokyotown8 (dyskusja) 09:57, 16 lut 2018 (CET)
      • Sądzę, że budującym wnioskiem powinno być zabranie udziału w dyskusji, nawet jeśli komuś się wydaje, że " większości wydawało się oczywiste, że nikt go nie zrealizuje a tym samym nie warto sobie zawracać głowy zbędną dyskusją". W tamtej dyskusji brało udział wielu Wikipedystów, w tym wielu administratorów. Rozwiązanie z przenoszeniem szablonów technicznych do dyskusji hasła poparcia nie zyskało, to pojawił się pomysł z ich ukryciem. Od pojawienia się pomysłu (propozycja Anagrama z 16:06, 26 sty 2018 (CET)) do pierwszego wariantu jego realizacji (20:53, 12 lut 2018 (CET)) upłynęło ponad dwa tygodnie. W tym czasie w dyskusji wciąż brało udział wielu administratorów i redaktorów. Rozwiązanie z ukryciem niektórych szablonów przez niezalogowanych było jedynym, przeciwko któremu nikt nie napisał (do momentu realizacji) ani jednego złego słowa, było natomiast popierane przez 4 administratorów i kilku redaktorów. Oczywiście nikt wtedy nie uświadomił sobie, że "Czy wiesz", "W Edycji" itp. to również amboxy, to była techniczna wpadka. Mnie to przez chwile przemknęło przez myśl dopiero, gdy napisano o realizacji, ale sam nie wiem, dlaczego nie sprawdziłem. Dziwne jednak jest to, że skoro "większości wydawało się oczywiste, że nikt go nie zrealizuje", to widząc głosy poparcia wyrażane dla tego rozwiązania również przez administratorów, owa większość nie zabrała negatywnego głosu. Pod tym względem "No ale trzy dni bez szablonów przy okazji rozruszały dyskusję", to budujący wniosek, bo wreszcie włączyliście się do dyskusji. KamilK7 10:32, 16 lut 2018 (CET)
       • No nie wiem czy to budujący wniosek... Dyskusja rozpoczęła się od samego sensu wstawiania szablonów integruj/podziel, do artykułów których nikt potem nie chce integrować/dzielić bo to dosyś żmudne zajęcie związane często z tym "a co wstawiający szablon miał na myśli?". Więc może zamiast wstawiać te szablony integruj/podziel lepiej samemu dokonać tych zmian. Na tym etapie przestałem jakoś specjalnie zwracać uwagę na ten wątek. Potem ktoś dopisał, że chodzi również o szablon dopracuj (zmieniła się nazwa sekcji) i poszło. IMO problem leży gdzie indziej. Strazak sam (dyskusja) 18:25, 16 lut 2018 (CET)
Nie mnie przypada pierwszeństwo pomysłu, tylko Jckowalowi, który w wątku "Oklejanie szablonami {Integruj}, {Podziel}, {Dopracować} i podobnymi. Gdzie i kiedy, po co i dla kogo?" napisał "Proponuję więc aby ten szablon i jemu podobne przenieść tam gdzie być powinny. Dyskusja jest miejscem odpowiednim." 23:35, 25 sty 2018. Wydawało mi się, że to krok w dobrym kierunku, więc powtórzyłem za nim 17:40, 26 sty 2018. (Anagram16 (dyskusja) 12:55, 16 lut 2018 (CET))
 • Jakie to jest wkurzające: ktoś musi coś porządnie sknocić, żeby sprawa naprawdę podstawowa była omówiona w szerszym gronie – tak jak na to zasługuje. (Btw, gong, uwaga: nie rozróżniajmy komentarzy wg tego czy ktoś jest adminem, redaktorem czy innym zalogowanym! w tym momencie jedyny uzasadniony podział to zalogowani vs. IP). Mam nadzieję, że nie tylko amboksy nie będą schowane, ale nawet będą częściej stawiane. No naprawdę, my jesteśmy wiki! Tar Lócesilion (queta) 12:12, 16 lut 2018 (CET)
  I kolejne „btw”: ja oczywiście wiedziałem, że do amboksów należą też {{w edycji}}, {{propozycja wyróżnienia}}, {{DNU}}. Myślę, że wiele osób też o tym wiedziało i wie, ale nie zwrócili uwagi na te wszystkie dyskusje, albo wypowiedzieli się co do części pomysłów, a co do innych nie. Moim zdaniem problem polega na tym, że zamiast śmiało sięgać po amboksy, to my je chcemy usuwać, ograniczać, wyłączać widoczność. Zakładamy, że amboksy są głównie dla wikipedystów. To niedorzeczne. Tar Lócesilion (queta) 12:27, 16 lut 2018 (CET)
  Ale co w tym dziwnego, że się musi sknocić, żeby rzecz ożyła... Po pierwsze, brak jasnego podziału na „czytelników” i „autorów” to fundamentalny mechanizm serwisów typu wiki (naruszany przez te wszystkie „ukrywania”). Po drugie – hipokryzji (chowania sygnałów błędów itp.) mam dość w realu. Rozumiem, że można to robić dla kasy, ale fundamentalnie nie rozumiem, że można chcieć to robić na Wikipedii, gdzie żadnych korzyści to nikomu nie przyniesie. Ergo, mamy tu dwa fundamentalna niezrozumienia, a że debaty o "pryncypiach" zapalne są, to się z pierwotnej dyskusji wyłączyłem. --Felis domestica (dyskusja) 12:45, 16 lut 2018 (CET)
  Jak to nie ma podziału na „czytelników” i „autorów”. Miesięcznie edytuje Wikipedię coś ponad 4 tys. zarejestrowanych (są tu pewnie wliczane też pojedyncze edycje różnych wandali po założeniu konta), ale zawyżmy ten wynik i doliczmy IP, i załóżmy że w sumie będzie to np. około 10 tys. Czytelników zaś, czyli wchodzących na Wikipedię można pewnie już liczyć w milionach (jeśli ktoś ma lepsze dane to proszę o korektę). Więc jak można utożsamiać Wiki tylko z jej twórcami. Wiki to przede wszystkim czytelnictwo, tylko nam (nie wszystkim) starym wyjadaczom się tak wydaje że to my jesteśmy dla Wiki, więc Wiki musi też być dla nas. A co do hipokryzji - to zwolennicy obecnego stanu (czyli obecnej liczby szablonów w stosunku do wszystkich haseł) strzelają sobie w stopę i jeszcze są zadowoleni z tego że udaje im samym siebie oszukiwać. Martwicie się że ukrywając (czy przenosząc np. do dyskusji) obecne szablony, a jest ich na tę chwilę coś ponad 30 tys. pozbawiacie czytelnika/edytora należnej mu informacji i ostrzeżeń, chociaż te 30 tys. to zaledwie wierzchołek góry wszystkich nieoszablonowanych haseł, ktore nie mają źrodel ani bibliografii i nigdy nie miały ostrzeżeń ani szablonów, a jest ich prawie dziesięć razy tyle oto dowód, około 270 tysięcy. Więc dziwię się że możecie spać spokojnie, wiedząc, że czytają te hasła miliony osób nie będąc ostrzegani. Tak więc teoretycznie szablony powinny mieć wszystkie hasła, albo żadne. A taka sytuacja jak obecna jest po pierwsze nielogiczna, po drugie niesprawiedliwa dla czytelnika. Jest on w rozterce, więc myśli sobie, jak to możliwe, że jedno hasło ktore ma np. jakąś bibliografię oznaczone jest szablonem brakuje źródeł, inne natomiast gołe jak notatka w zeszycie nie ma żadnych szablonów. W takim razie gdzie są obrońcy szablonów, jeśli im tak bardzo zależy na szablonach ostrzegawczych to powinni poruszyć niebo i ziemię aby to zmienić. A tu można powiedzieć że jest cisza i bezruch, obrońcy budzą się dopiero jak w tym przypadku, jesli ktoś chce zaprowadzić jakiś takiś porządek. Chyba jedynie Tar jest konsekwentny i stara się co jakiś czas promować swoje pomysły, natomiast innym się nie podoba brak szablonów ale nie robią nic aby przeforsować te zmiany. Czyli jak zwykle, buczenie i tupanie nogami, ale żeby coś zaproponować, jakieś nowe rozwiązanie jakiś kompromis to już nie. A wiec tak: ukrywanie nie wyszło i do końca nie było przemyślane, to już mamy za sobą, wyciągamy wnioski i szukamy dalej. Przy pomyśle przenoszenia szablonów do dyskusji też nie było aplauzu, chociaż IMO to dobry pomysł, wtedy można by oszablonować pozostale hasła, więc zwolennicy powinni się znaleźć z różnych obozów. Ale idźmy dalej, jest jeszcze pomysł, aby zastosować szablony zwijane. Mógłby to być pasek/szablon (domyślnie zwinięty) u góry hasła z tekstem np. Hasło nie jest uźródłowione albo W haśle należy poprawić styl i temu podobne, z opcją rozwijania po kliknięciu. W ten sposób nakarmili byśmy wilka i ocalili owieczkę. Tar i jego zwolennicy mogli by sobie do woli szablonować hasła, natomiast przeciwszablonowcy (w tym i ja) myślę że byliby skłonni takie rozwiązanie zaakceptować. Ja wyciągnąłem rękę, czy ktoś mi/nam poda swoją? Jckowal piszże 21:29, 16 lut 2018 (CET)
Chyba jednak nie wszyscy czytelnicy Wikipedii są jej autorami i w ogóle nie odczuwają potrzeby angażowania się w edytowanie. Ktoś, kto potrzebuje i poszukuje informacji na konkretny temat, nie jest zainteresowany wyborami na stewardów, w których i tak nie może brać udziału. Przeciętny uczeń (a wielu czytelników to uczniowie) szuka faktów i w ogóle nie zwraca uwagi na źródła w przypisach. Zresztą w drukowanych encyklopediach nie ma przypisów. Możemy, jak sądzę, dalej dyskutować o konkretnych szablonach, już bez wzajemnych oskarżeń o wandalizowanie albo niepoprawny konserwatyzm. Poniższa wypowiedź @Wostra wydaje się głosem rozsądku. (Anagram16 (dyskusja) 02:11, 17 lut 2018 (CET))
 • możesz być przeciwszablonowcem, ale to nie oznacza, że mozesz decydować, żę niezalogowani ich ine będą widzieć bez uzyskania konsensusu społeczności. I to jest problemem. jeżeli chcesz sobie ukrywać szablony to twoja sprawa. Tu problemem jest olanie podstawowych zasad. masti <dyskusja> 22:56, 16 lut 2018 (CET)
  Modyfikacje szablonów, aby przynajmniej część z nich przestała wszystkim wyświetlać domyślnie multum technicznych informacji jak najbardziej — nie ma potrzeby, aby czytelnik czytał na wstępie co ma zrobić, jak już uźródłowi (zwłaszcza, że pewnie nie był to cel jego wizyty) artykuł i co to w ogóle jest szablon oraz jak go usunąć. Zainteresowany sobie kliknie pokaż szczegóły, a edytorzy nawet tego nie będą potrzebowali. Wostr (dyskusja) 21:53, 16 lut 2018 (CET)
  @Tar Lócesilion Jeśli od początku wiedziałeś, że amboxy to także szablony takie jak {{W edycji}}, to nie rozumiem, dlaczego napisałeś "Wniosek: ustawmy css tak, żeby żaden ambox nie był widoczny dla czytelników." (wyróżnienie boldem pochodzi z oryginału)? KamilK7 14:48, 16 lut 2018 (CET)
  Zakładam, że i inni uczestnicy dyskusji wiedzą co robią i o czym mówią (przecież to doświadczeni wikipedyści). Inaczej co krok w twarz byłbym oskarżany o arogancję. Jckowal prosił o kompromis. Tar Lócesilion (queta) 18:17, 16 lut 2018 (CET)

Zamierzam przeanalizować trzy dyskusje na powiązane tematy: niniejszą, ze stolika ogólnego i stolika artykułów. Na górze mojej strony napiszę syntezę wszystkich dyskusji i każdej z osobna. Mam nadzieję, że w ten sposób będzie można wyłuskać poważne argumenty i większe błędy w rozumowaniu i ostatecznie wskazać jakieś pożyteczne wyjście. Tar Lócesilion (queta) 01:29, 18 lut 2018 (CET)

Żeby nie było, że się tu tylko sami malkontenci wypowiadają. Włączyłem sobie nowy gadżet i widzę, że arty wreszcie zyskały na wyglądzie. Jak mam ochotę sobie dany art poprawić to mi żaden wielgachny ambox nie jest do tego potrzebny... Electron   03:13, 18 lut 2018 (CET)

Kolejne LZ[edytuj | edytuj kod]

Proszę o spojrzenie na wkład. Koleżanka @Marta Frączyk wstawia linki zewnętrzne do Polony. Trudno to uznać za reklamę, ale wstawia chyba wszystko, co tam mają na jakiś temat: A to jak Chrobry robi Szczerbiec z szabli, a to plakat do jakiejś sztuki o królu, zaś do Bolesław III Krzywousty kilka książek. Nie wiem, co to za książki, ale wydaje mi się, że wstawianie książek przyczynkowych to za dużo na LZ. Ciacho5 (dyskusja) 19:13, 23 lut 2018 (CET)

 • Widzę, że Felis wpisał się już w dyskusję użytkowniczki. Imo należy trzymać się zasady wstawiania LZ i niestety skorygować zapędy wikipedystki. Ented (dyskusja) 00:34, 24 lut 2018 (CET)
 • Wpisywał się Felis, wpisywałem się i ja. Rzecz w tym, że ona, entuzjastycznie, może nie mieć świadomości, że tylko najważniejsze itd wstawiamy, a ja nie mam wiedzy, żeby ocenić, czy te pożółkłe książeczki o młodości króla są wartościowe czy to jakieś coś na poziomie pracy licencjackiej.... Ciacho5 (dyskusja) 18:44, 24 lut 2018 (CET)

Wikipedysta:Świętokrzyskie3[edytuj | edytuj kod]

@Świętokrzyskie3 wprowadza masowo bezsensowne zmiany w sekcjach Miasta partnerskie. Nieważne, czy zastanie listę miast w kolejności alfabetycznej, chronologicznej, czy losowej, zamienia je w taki sposób. Zawsze finalnie zostawia po sobie chaotyczną listę państw – zmiany całkowicie in minus. Nie stosuje się również do zgłaszanych uwag. Nie chcę podejmować jednoosobowo dalszych kroków, stąd opis sprawy tutaj. Mathieu Mars (dyskusja) 19:51, 23 lut 2018 (CET)

 • Słusznie. Jeżeli jakakolwiek edycja nagłówków "Miasta partnerskie" może być wartościowa (oprócz dodania nowego i/lub uźródłowienia), to przede wszystkim usuwająca flagi państw, bo to kolejna kolorowanka z cyklu dodawania szlaczków i edukowania czytelnika na siłę. Ented (dyskusja) 20:44, 23 lut 2018 (CET)

Wikipedysta:Grb16[edytuj | edytuj kod]

@Grb16 od jakiegoś czasu prowadzi w polskojęzycznej Wikipedii krucjatę w sprawie konfliktu grecko-macedońskiego. Zalewa dyskusje Bogu ducha winnych użytkowników swoimi przemyśleniami o zabarwieniu konfrontacyjnym. Stawia m.in. znak równości pomiędzy przypisywaniem narodowi polskiemu współudziału w szoah do nazywania Macedonii Macedonią. Parę przykładów: [1] [2] [3]. Jego działalność tutaj ograniczyła się w ostatnim czasie do dywagowania na tematy polityczne. Cenię sobie wolność słowa, ale gdy widzę w swojej dyskusji cytat w stylu: "Rozumiem, że ja mam przepyśleć, a Wy nie musicie. Tylko potem nikt, nigdy nie wystąpi w obronie Polaków/Polski, gdy w rażący sposób Wy i akurat czemu to Wy (?) jesteście niesprawiedliwie traktowani? Bo łatwy łup? A można było nie deptać innym ludom po odciskach, ot tak, bezinteresownie.", to włos jeży mi się na głowie. Delikwent pisał również do mnie, więc nie chcę podejmować dalszych kroków niejako w swojej sprawie. Mathieu Mars (dyskusja) 22:13, 11 mar 2018 (CET)

 • Nie był to pierwszy raz gdy ostrzegano Grb16 vel Dimoka Nałożyłem miesięczną blokadę. --Adamt rzeknij słowo 22:44, 11 mar 2018 (CET)