Wikipedia:Kawiarenka/Wikipedyści

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taza de café.png
Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą – rozmowy o społeczności
Tu omawiamy kwestie dotyczące społeczności wikipedystów, działań konkretnych użytkowników, można tu też składać życzenia, umawiać się na spotkania itp. W przypadku wandalizmów, ataków itp. sprawy wymagające interwencji administratora należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów. Trudne sytuacje konfliktowe rozwiązujemy poprzez mediację, w ostateczności arbitraż.

Obserwuj stolikArchiwum stolikaWszystkie stoliki • Skróty: WP:WI, WP:BAR:WI


100-lecie niepodległości Polski a Wikipedia[edytuj | edytuj kod]

Na zlocie zimowym @Lantuszka, @TR zebrali różne pomysły na zachęcenie wikipedystów do akcji/konkursu poprawy artykułów (tu uwaga dla tych, który nie byli obecni: nie chodzi o włączanie się w jakieś oficjalne akcje obchodzenia tego święta przez władze). I pytanie: co dalej? Bo jeśli mamy coś faktycznie przygotować, to trzeba te pomysły przedstawić społeczności, przedyskutować i być może jakiś zrealizować. Gdarin dyskusja 14:36, 21 sty 2018 (CET)

Warto przy tym pamiętać, że w tym roku przypada stulecie niepodległości także innych państw powstałych lub odrodzonych na rozpadzie imperium rosyjskiego oraz austro-węgierskiego. Wulfstan (dyskusja) 14:41, 21 sty 2018 (CET)

Pomysł jak najbardziej wart poparcia. Proponowałbym, aby celem takiej akcji było podniesienie jakości (np. poprzez uźródłowienie i/lub doprowadzenie do DA i AnM) jak największej liczby haseł nt. sprawy polskiej w latach 1914-1918 oraz dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Przykład pierwszy z brzegu: wyróżnione są np. hasła Józef Piłsudski, czy Wincenty Witos ale Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, czy Gabriel Narutowicz już nie. Inna sprawa, że w tej tematyce jest ogromne pole do popisu nie tylko dla wikipedystów-historyków, ale też dla edytorów zainteresowanych kulturą, gospodarką, prawem, tematyką kobiecą i mniejszościową itp.Dreamcatcher25 (dyskusja) 14:57, 21 sty 2018 (CET)

A może po prostu poprawiać WP:Kanon? Gżdacz (dyskusja) 14:59, 21 sty 2018 (CET)
Oba pomysły pojawiły się. :) Moim zdaniem lepszy Kanon, bo zawężenie tematyki do okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego może ograniczyć liczbę chętnych do udziału w konkursie. Np. Józef Beck został we wrześniu zgłoszony do Pandy i nikt dotąd nie wypowiedział się w jego sprawie. A kto podjąłby się napisania hasła Polityka równowagi (II RP)? Gdarin dyskusja 15:13, 21 sty 2018 (CET)
Z Kanonem ten problem, że to nie ucieszy amatorów pisania nowych haseł i wielbicieli "małych form". Tam wszystko już jest i docelowo powinno być duże. Gżdacz (dyskusja) 15:16, 21 sty 2018 (CET)
Jeśli wyjdziemy z założenia, że nie ograniczamy się wyłącznie do militariów i historii przez duże H, to IMHO nie będzie tak źle z uczestnikami. Natomiast jako absolwent stosunków międzynarodowych mógłbym potencjalnie spróbować sił w polityce równowagi ;)Dreamcatcher25 (dyskusja) 15:46, 21 sty 2018 (CET)

Hej, jak najbardziej mam zamiar przedstawić to, co się pojawiło, tylko potrzebuję na to jeszcze trochę czasu, ale niedługo się tym zajmę. Na razie, jeśli jest taka możliwość, byłoby super zarezerwować jakiś listopadowy termin w tygodniach tematycznych - tak bym sugerował. Pozdrawiam! TR (dyskusja) 23:13, 21 sty 2018 (CET)

to super, że o tym pamiętacie :) harmonogram TT jest tu dostępny: Wikiprojekt:Tygodnie tematyczne/Kalendarz akcji, na 5–11 listopada zaplanowano już Tydzień I wojny światowej. Gdarin dyskusja 09:22, 22 sty 2018 (CET)
No i w propozycjach są dwa TT: Śląski i Wielkopolski, które doskonale pasują do tematyki niepodległościowej, głównie poprzez kwestie powstań (wielkopolskiego i śląskich). A tu jest jeszcze sporo do zrobienia: bitwy, biogramy, pomniki, budynki. Pzdr. MOs810 (dyskusja) 10:07, 2 lut 2018 (CET)

Jeżeli chodzi o nowe hasła, to moim zdaniem Polski Słownik Biograficzny jest idealnym katalogiem na tę okazję. Zaproponowałem sposób przygotowania listy, ale jak na razie specjalnego odzewu nie nie wywołał. Z drugiej strony poprawa istniejśacyh artykułów jest pewnie rzeczywiście ważniejsza, zawsze mogą być to też istniejące artykuły z PSB. PuchaczTrado (dyskusja) 10:11, 22 sty 2018 (CET)

Poniżej przedstawiam pomysły i przemyślenia, które zebraliśmy od uczestników Zlotu Zimowego - do dyskusji i korzystania. TR (dyskusja) 21:07, 15 lut 2018 (CET)

 1. Pomysły ogólne dot. Wikipedii:
  1. podejmować akcje dot. postaci związanych z odzyskaniem niepodległości
  2. zmapować miejsca pamięci (w tym cmentarze i mogiły), które wymagają np. uzupełnienia zdjęć
  3. uwzględnić hasła dot. tworzenia odrodzonego państwa i jego instytucji (np. konkurs obejmujący tematy polityki II RP do 1926 roku)
  4. tematyczna strona główna na 11 listopada – AnM, DA, CzW, itp.
  5. uwzględniać utwory literackie i artystyczne dot. tematyki niepodległości
  6. konkurs na dopracowanie wybranego hasła z kanonu pl.Wiki do poziomu DA/AnM
  7. zarezerwowanie odpowiedniego listopadowego tygodnia w Tygodniach Tematycznych
  8. niepodległościowe 100WikiDays (akcja ogólnoeuropejska)
  9. okolicznościowy "Czy Wiesz" 11 listopada
 2. Pomysły dot. Stowarzyszenia WMPL:
  1. ogólnopolski konkurs fotograficzny z obchodów rocznicowych
  2. realizować WikiWarsztaty tematyczne
  3. wykorzystać kontakty GLAM w celu wykorzystania projektów Wikimedia przy tworzeniu materiałów dotyczących obchodów rocznicowych
  4. zadbać o to, by na oficjalnych stronach dot. obchodów linkowano do projektów Wikimedia
  5. uwzględnić fakt, że Czescy Wikimedianie współpracują z Instytutem Polskim w Pradze, 28 października 2018 szykowane są obchody dot. rocznicy niepodległości Czechosłowacji
  6. GLAM - Muzeum Niepodległości, Muzeum Piłsudskiego, NAC, Biblioteka Narodowa
  7. "etnografia niepodległości"
  8. stworzyć scenariusz zajęć dla szkół dot. Wikipedii – z wykorzystaniem haseł dot. niepodległości (w tym nietypowych typu „Mózg Józefa Piłsudskiego”)
  9. gadżety niepodległościowe w oparciu o materiały z projektów Wikimedia
  10. wydrukowany "Czy wiesz" dla urodzonych 11 listopada 2018
  11. publikacja dotycząca haseł o świętach niepodległości zrobiona wspólnie z innymi krajami, które mają święto niepodległości związane z 1918: Polska, Armenia, Azerbejdżan, Estonia, Gruzja, Łotwa, ew. też Czechy i Litwa
 3. Dodatkowe sugestie:
  1. nie wracać do pomysłu wydawania książek w oparciu o materiały z projektów Wikimedia (choć były też głosy, by właśnie wrócić, np. książka "Józef Piłsudski w Wikipedii")
  2. nie włączać się w oficjalne obchody, działać niezależnie
  3. wykorzystać fakt, że 1918 rok to ważna data w historii nie tylko Polski
 • Chciałbym też zwrócić uwagę na hasło kształtowanie się granic II Rzeczypospolitej (bez źródeł). Jest to jedno z tych haseł, które dokładnie odpowiadają jednemu z dużych tematów lekcji historii w szkołach powszechnych i są sztandarowym pytaniem egzaminacyjnym czy tematem wypracowań. Tomasz Raburski (dyskusja) 19:25, 23 lut 2018 (CET)
 • Czy jest jakiś ciąg dalszy w/w dyskusji i w/w propozycji ? @Gdarin @TR Kpjas φ 12:21, 22 kwi 2018 (CEST)

Wikipedysta:Grb16[edytuj | edytuj kod]

@Grb16 od jakiegoś czasu prowadzi w polskojęzycznej Wikipedii krucjatę w sprawie konfliktu grecko-macedońskiego. Zalewa dyskusje Bogu ducha winnych użytkowników swoimi przemyśleniami o zabarwieniu konfrontacyjnym. Stawia m.in. znak równości pomiędzy przypisywaniem narodowi polskiemu współudziału w szoah do nazywania Macedonii Macedonią. Parę przykładów: [1] [2] [3]. Jego działalność tutaj ograniczyła się w ostatnim czasie do dywagowania na tematy polityczne. Cenię sobie wolność słowa, ale gdy widzę w swojej dyskusji cytat w stylu: "Rozumiem, że ja mam przepyśleć, a Wy nie musicie. Tylko potem nikt, nigdy nie wystąpi w obronie Polaków/Polski, gdy w rażący sposób Wy i akurat czemu to Wy (?) jesteście niesprawiedliwie traktowani? Bo łatwy łup? A można było nie deptać innym ludom po odciskach, ot tak, bezinteresownie.", to włos jeży mi się na głowie. Delikwent pisał również do mnie, więc nie chcę podejmować dalszych kroków niejako w swojej sprawie. Mathieu Mars (dyskusja) 22:13, 11 mar 2018 (CET)

 • Nie był to pierwszy raz gdy ostrzegano Grb16 vel Dimoka Nałożyłem miesięczną blokadę. --Adamt rzeknij słowo 22:44, 11 mar 2018 (CET)

Prosiłbym o wsparcie.[edytuj | edytuj kod]

Cześć Wam. Prosiłbym o wsparcie, ponieważ już kilka razy próbowałem opublikować artykuł oraz zdjęcia i niestety za każdym razem otrzymuje krótki komunikat "nic się nie zmieniło" albo podobne. Niestety nie jestem aż tak rozumny, aby połapać się w tym. Chciałbym umieścić artykuł, ale stanowczo potrzebuję pomocy. Mam zdjęcia które są moją własnością oraz są udostępniane przez portale na cele promocji moich działań. Bardzo prosze o wsparcie. Dziękuję

 • Tak jak napisałem Ci w dyskusji, szanse na utrzymanie biogramu Twojego autorstwa są delikatnie mówiąc niewielkie. Szkoda zatem Twojej pracy i czasu. Zapoznaj się z zasadami zamieszczanie informacji na Wiki, encyklopedycznością i weryfikowalnością. Może w przyszłości pozwoli to uniknąć zbędnych rozczarowań. Wikipedia:Encyklopedyczność, Wikipedia:Weryfikowalność--Tokyotown8 (dyskusja) 15:08, 9 maj 2018 (CEST)
 • A podpowiedz mi, czy jest szansa aby ktoś stworzył coś tego typu z materiałów juz gotowych?
 • Domyślam się, że rozchodzi się o ten biogram -> Wikipedysta:Nakhago/Maciej Liskowacki. Niestety, ale pomoc/wsparcie obecnie jest bezproduktywne, bo bohater biogramu nie wydaje się być osobą encyklopedyczną (Encyklopedycznymi są tematy znaczące, odnotowane przez wiarygodne i neutralne źródła, niezależne od opisywanego podmiotu. Wyraz „znaczące” oznacza w tym kontekście odpowiednią „zauważalność”, „wpływowość”), czyli, że jego dokonania nie są wystarczające na hasło w encyklopedii. Wikipedia nie odnotowuje wszystkiego. Ented (dyskusja) 15:11, 9 maj 2018 (CEST)
 • Rozumiem, wybacz dyskusję dopiero zauważyłem. Hm, cóż zrobić.
 • W każdym razie dzięki za objaśnienie. Ważne by zasięgnąć gruntownej rady.

5.172.234.223[edytuj | edytuj kod]

Witam. Dziś po edycji strony o Ludwiku II Wittelsbachu w sekcji "Historia i autorzy" zamiast oznaczenia mnie jako autora edycji podano mój nr IP i oznaczono to jako edycję anonimową. Czy da się to jakoś naprawić? Również w sekcji "Edycje" na moim koncie jest ten sam błąd, co mnie w sumie nie dziwi, bo jest to ze sobą ściśle powiązane. Wstawiam to tu, ponieważ nie wiem gdzie szukać rozwiązania. Pozdrawiam i proszę o pomoc. Mój nick to Tonhar.

Feminizm[edytuj | edytuj kod]

Czy mamy jakiś Wikiprojekt czy inne gremium na temat feminizmu i pokrewnych? Żeby powiadomić (choćby ręcznie) o dodawaniu do DNU? Ciacho5 (dyskusja) 11:53, 19 maj 2018 (CEST)