Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/Kortowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opis projektu Kortowo[edytuj | edytuj kod]

Wprowadzenie dla studentów znajduje się w następnej sekcji

Na zajęciach z seminarium dyplomowego na kierunku biotechnologia oraz dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, prowadzonych we Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie studenci zostali poproszeni o napisanie lub poszerzenie haseł encyklopedycznych w Wikipedii, dotyczących bioteczhnologii oraz pojęć odnoszących się do dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

W projekcie weźmie udział około 20 studentów z dwóch grup. Każdy student będzie miał osobne konto na Wikipedii. Każdy student będzie miał osobne konto na Wikipedii. Cała grupa będzie miała przypisane do opracowania (napisania lub rozwinięcia) hasła do postaci możliwie najbliższej artykułowi na medal, a także niektóre hasła do napisania od podstaw. Wykorzystane będą także zalążki w kategorii biotechnologia


Opiekunowie

Ja, Wikipedysta:S.Czachorowski zajmę się wprowadzeniem studentów w wiki i zapewnieniem, aby ich praca spełniała wytyczne obowiązujące na Wikipedii.

Data rozpoczęcia

Projekt rozpocznie się w marcu 2018.

Status

w realizacji

Wprowadzenie dla uczniów i studentów[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia, wolna encyklopedia, jest encyklopedią internetową, która może być edytowana przez każdego. Posiada tysiące redaktorów (Wikipedystów), wielu z nich, tak jak wy, jest uczniami/studentami, a prawie wszyscy to ochotnicy, dla których edytowanie tego serwisu jest przyjemnym (chociaż odpowiedzialnym) zajęciem, czy nawet hobby. Dlatego, mam nadzieję, że spodobają się wam te zajęcia i praca nad hasłami. W końcu niewiele jest takich zajęć, na których trzeba robić coś, co dla tysięcy osób jest „świetną zabawą” :)

Pomoc:Wstęp jest dobrym miejscem, od którego można startować w Wikipedii. Proszę zapoznaj się ze stroną: Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/zalecenia dla uczniów i studentów i jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, zobacz na stronę Pomoc:Spis treści. Jeżeli tam nie znajdziesz odpowiedzi, zapytaj wikipedystów wybierając odpowiednią podstronę tutaj Pomoc:Pytania nowicjuszy <lub po prostu skontaktuj się ze mną.>

Przed zrobieniem jakichkolwiek edycji, zaleca się utworzenie nowego konta (Pomoc:Logowanie). Z pewnością będziesz potrzebował własnego konta użytkownika zanim zaczniesz pracę nad którymkolwiek z ćwiczeń prezentowanych w poniższej sekcji (w przeciwnym razie nie będziemy w stanie śledzić prac oraz potwierdzić ukończenia przez Ciebie ćwiczenia). Po tym jak utworzysz konto, proszę, zapoznaj się z tematyką ćwiczeń i dodaj kolejny wiersz w tabeli uczestników na dole, używając prostego szablonu prezentowanego w kodzie (widoczny po naciśnięciu „edytuj” w sekcji Uczestnicy.

Pamiętaj, że Wikipedia nie jest projektem ograniczonym tylko do <nazwa twojej uczelni np. Uniwersytetu Jagiellońskiego>. Jesteśmy tutaj gośćmi i powinniśmy zachować odpowiednie standardy. Zapoznaj się z Wikietykietą. Nasz <nazwa kursu np. projekt z socjologii> jest pierwszym, który używa Wikipedii na taką skalę, więc pomyśl jakie chcesz zostawić po sobie i naszej uczelni wrażenie.

Musisz spodziewać się, że twój prowadzący, inni studenci, twoi koledzy, czy nawet (albo w szczególności) inni Wikipedyści (nie związani z naszym kursem) będą się z tobą kontaktować poprzez Twoją stronę dyskusji. Gdy pracujesz nad jednym z poniższych zadań, powinieneś się logować i sprawdzać wiadomości, podobnie jak sprawdzasz swoją pocztę. Za każdym razem, gdy dostaniesz nową wiadomość i będziesz zalogowany w Wikipedii, pojawi się informacja na pomarańczowym tle „Masz nową wiadomość” na każdej stronie Wikipedii, którą przeglądasz. By pasek z informacją zniknął musisz w niego kliknąć i przeczytać pozostawioną Ci wiadomość. Zwyczajowo zostawiamy nowe wiadomości na stronach dyskusji Twoich rozmówców (na dole). Gdy chcesz komuś zostawić wiadomość upewnij się, że edytujesz jego stronę dyskusji, a nie stronę użytkownika. Pamiętaj o podpisie (cztery tyldy ~~~~).

Kilka innych przydatnych rad: za każdym razem, gdy chcesz edytować i zapisać stronę wypełnij opis zmian i zobacz podgląd wprowadzonych przez siebie zmian, by upewnić się, że strona wygląda tak jak chcesz. Dopiero wtedy klikaj przycisk „Zapisz”. Historię strony możesz znaleźć w zakładce historia i autorzy, możesz także używać narzędzia do obserwowania wybranych przez siebie stron.

Wszystkie pytania kieruj na <np. tę stronę>. Zanim zadasz jednak pytania dotyczące edytowania, sprawdź czy odpowiedzi na nie nie ma tutaj.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Wikipedysta Prawdziwe imię Strona dyskusji Edycje Licznik Brudnopis
S.Czachorowski Stanisław dyskusja edycje licznik brudnopis
Iga Karwasz Iga dyskusja edycje licznik brudnopis
Michal.biedziuk Michał dyskusja edycje licznik brudnopis
Marta_Waszkiewicz Marta dyskusja edycje licznik brudnopis
Joanna Korzeniecka Joanna dyskusja edycje licznik brudnopis
Martyna Działa Martyna dyskusja edycje licznik brudnopis
E.Kurantowicz Edyta dyskusja edycje licznik brudnopis
N.Wisniewska Natalia dyskusja edycje licznik brudnopis
W.Aleksandra Aleksandra dyskusja edycje licznik brudnopis
A.I.Wasilewska Agnieszka dyskusja edycje licznik brudnopis
Adam_Kubik Adam dyskusja edycje licznik brudnopis
Paulinakubis Paulina dyskusja edycje licznik brudnopis
Njedrzejewska1 Natalia dyskusja edycje licznik brudnopis
? ? dyskusja edycje licznik brudnopis
? ? dyskusja edycje licznik brudnopis


Wstępne ćwiczenia[edytuj | edytuj kod]

Po zapoznaniu się z tym, jak działa Wikipedia (pamiętaj, że w menu bocznym zawsze możesz skorzystać z FAQ i stron pomocy) nadszedł czas na wykonanie kilku ćwiczeń. Co ważne, te ćwiczenia nie tylko pozwolą Ci nabrać doświadczenia w edytowaniu stron wiki, ale pozwoli Ci to też lepiej zaliczyć zadanie. Po wykonaniu ćwiczeń zostaw informację w sekcji Wykonane zadania na dole tej strony.

Ważna informacja: pamiętaj, aby przed dokonaniem edycji, zalogować się. Jeżeli nie zalogujesz się, nie będziemy mieli możliwości zweryfikować Twoich edycji, przez co nie będziemy mogli też ocenić Twojej pracy. Tego typu praca nie będzie mogla być zaliczana.

Każdy student/uczeń powinien powiadomić swojego prowadzącego/nauczyciela o tym, pod jakim nickiem edytuje i wpisanie go w powyższej tabelce.

<poniższe ćwiczenia są zalecane – możesz wybrać odpowiednie dla ćwiczeń, jakie chcesz prowadzić>

Ćwiczenie 1

Na początku spróbuj poszerzyć lub poprawić jeden z istniejących już artykułów. Wikipedia opisuje zagadnienia z każdej dziedziny wiedzy w szerokim rozumieniu, tak więc na pewno znajdziesz coś, co jest związane z twoim hobby, ale staraj się poszerzać te artykuły, które związane są <np. z geografią>. Następujące strony mogą być dla Ciebie przydatne w tym ćwiczeniu:

Oczywiście, jeśli chcesz wykonać więcej, niż zaleca to ćwiczenie, nie musisz nikogo pytać o zdanie. Jeżeli artykuły zostaną przez Ciebie znacząco rozbudowane, zaznacz to w sekcji „wykonane zadania”. Znacząca rozbudowa oznacza sytuację, gdy hasło nie jest już tylko zalążkiem. Wejdź na stronie hasła w zakładkę 'historia i autorzy' i zobacz, czy hasło ma więcej niż 5 000 bajtów. Jeżeli poszerzyłeś artykuł nieznacznie, także przedstaw linki do haseł przez ciebie edytowanych.

Ćwiczenie 2

Jeśli zapoznałeś się już poszerzaniem artykułów, możesz spróbować utworzyć jeszcze nie istniejące hasła. Skorzystaj z propozycji zawartych na stronach:

Zanim zaczniesz tworzyć nowe artykuły, zajrzyj jeszcze na strony Pomoc:Tworzenie nowych haseł i Wikipedia:Zalecenia edycyjne

Tworząc nowe artykuły weź pod uwagę następujące kryteria:

  1. W nowo tworzonym haśle należy dodać kategorię. Zobacz jak to zrobić na stronie Pomoc:Kategorie
  2. Tworzony artykuł powinien być oparty na źródłach. Zobacz Wikipedia:Podawanie źródeł informacji oraz Wikipedia:Bibliografia
  3. Jeżeli tworzony przez ciebie artykuł osiągnie znaczne rozmiary, sformatuj go tak, aby był odpowiednio podzielony na sekcje. zobacz Pomoc:Dzielenie artykułów na sekcje. Zobacz też stronę na temat stylu pisania haseł Pomoc:Styl – poradnik dla autorów
  4. Do nowego hasła powinien być też link w innych artykułach.

Jeżeli utworzone artykuły zostały wykonane zgodnie z powyższymi wytycznymi, wpisz informacje o tym w sekcji Wykonane zadania. Zaznacz które artykuły były rozbudowane na tyle, że nie są zalążkami. Możesz wpisać po zerknięciu na zakładkę 'historia i autorzy' jak wielki jest artykuł w bajtach, co oznacza mniej więcej ilość znaków na stronie. Zazwyczaj artykuł, który ma ponad 5000 bajtów zalążkiem już nie jest.

Ćwiczenie dodatkowe

Jeżeli chcesz podnieść swoje umiejętności edytowania stron wiki, możesz bardziej włączyć się w działania podejmowane przez społeczność Wikipedii. Korzystaj swobodnie z następujących stron:

Ćwiczenie 3

W tym ćwiczeniu będziemy koncentrować się na kwestii związanej z dodawaniem bibliografii do haseł. Aby wiedza w Wikipedii była weryfikowalna, potrzeba jest uzupełniać źródła w wielu istniejących już artykułach. Możesz samodzielnie poszukać haseł, które nie mają podanych źródeł informacji i uzupełnić je, jak również znaleźć listę takich haseł w kategorii Strony do weryfikacji. Jeżeli znajdziesz tego typu artykuły, dodaj w nich Przypisy przy każdej istotnej informacji w tekście. Staraj się korzystać głównie z pozycji naukowych, w uzasadnionych przypadkach mogą być to także nie naukowe czasopisma czy strony internetowe)

Przykłady dobrze uźródłowionych haseł znajdziesz na stronie Wikipedia:Artykuły na Medal

Przydatne szablony bibliograficzne[edytuj | edytuj kod]

Szablony ułatwiające tworzenie przypisów i bibliografii w hasłach:

  • {{Cytuj książkę}} - aby podać wykorzystane pozycje książkowe skopiuj i wypełnij:

{{cytuj książkę |nazwisko= |imię= |autor link= |inni= |tytuł= |url= |wydanie= |wydawca= |miejsce= |data= |rok= |miesiąc= |strony= |rozdział= |adres rozdziału= |nazwisko r= |imię r= |autor r link= |tom= |tytuł tomu= |część= |tytuł części= |seria= |id= |isbn= |oclc= |doi= |cytat= |język= }}

oraz (zewnętrzne narzędzie)

  • {{Cytuj stronę}} - aby podać wykorzystane strony internetowe skopiuj i wypełnij:

{{cytuj stronę| url = | tytuł = | data dostępu = ''np. wpisz : 25 lipca 2008'' | autor = | język = ''np. wpisz : pl'' }}

{{Cytuj pismo |nazwisko= |imię= |tytuł= |czasopismo= |oznaczenie= |numer= |strony= }}

Zadania do realizacji[edytuj | edytuj kod]

Lista zadań do wykonania będzie dostępna poniżej <np. zalążków do rozbudowy, haseł do utworzenia czy przetłumaczenia z innych Wikipedii>. Po wykonaniu zadań wykreśl je (wykreślamy używając znacznika <del> w taki sposób <del>przykładowy tekst</del>, co daje w rezultacie przykładowy tekst) Dzięki temu inni uczniowie/studenci będą wiedzieć, że dany artykuł został już <np. rozbudowany, poprawiony> i będą mogli zająć się inną częścią zadania. Jeżeli będziesz chciał <np. rozbudować inny artykuł, napisać nowy artykuł> związany z tematyką zadania, wpierw skonsultuj to z osobą prowadzącą ćwiczenia.

Tworząc i rozbudowując artykuły, jeśli ich jakość będzie duża, liczyć będzie się to zarówno do oceny, jak również możesz zgłosić je na stronach Wikipedia:PDA (przyznawanie statusu dobrego artykułu) czy WP:PdAnM (przyznawanie statusu hasła medalowego), gdzie społeczność ocenia, czy artykuły można uznać za dobre lub medalowe (zapoznaj się wpierw z kryteriami, jakie powinny spełniać artykuły by mieć przyznany status hasła „dobrego” lub „medalowego”). Zwróć tez prosze uwagę na to, że osoby zgłaszające hasła do wyróznienia same nie biorą udziału w głosowaniu, aczkolwiek mogą brać udział w dyskusji.

Ważna informacja: Proszę, tworząc i rozbudowując hasła nie plagiatuj, ponieważ tego typu treści będą niezwłocznie usuwane, a konsekwencją będzie wykluczenie cię z projektu.
  • <tutaj możesz wpisać listę zadań do wykonania, np. hasła do napisania – wstaw linki do haseł, jakie mają zostać utworzone>

Po wykonaniu zadania wstaw informację o tym w sekcji Wykonane zadania

Wykonane zadania[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli wykonałeś zadanie lub wstępne ćwiczenia, wstaw informację o tym poniżej w następujący sposób:

hasło – jakie zmiany zostały w nim dokonane Stanisław Czachorowski (dyskusja) 13:11, 2 cze 2018 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]