Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/Szkoła Tosi i Franka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Opis projektu[edytuj | edytuj kod]

Na zajęciach Koło tematyczne Muzyka prowadzonych w Szkole Tosi i Franka w Grodzisku Mazowieckim uczniowie mają za zadanie napisanie szeregu haseł encyklopedycznych w Wikipedii.

W projekcie biorą udział wybrani uczniowie z klas VI-VIII. Każdy uczeń zakłada osobne konto na Wikipedii. Pracują w 2-3 grupach tematycznych, a każda z grup ma inne zadanie, np. wybiera zalążek lub propozycję tematu, które są zebrane w zbiorczej kategorii Kategoria:Zalążki artykułów i rozwija go do postaci bardziej rozbudowanej.

Opiekunowie

Ja, Scholaris simplex wprowadzam uczniów w temat i czuwam, by ich praca spełniała wytyczne obowiązujące na Wikipedii.

Data rozpoczęcia
  1. I edycja - październik 2020 - maj 2021 (zakończona)
  2. II edycja - wrzesien 2021 - maj 2022
Status

rozpoczęty

Uczestnicy II Edycji 2021/22[edytuj | edytuj kod]

Wikipedysta Prawdziwe imię Strona dyskusji Edycje Licznik Brudnopis
GrodziskiePiłki dyskusja edycje licznik brudnopis

Plan działań w edycji II[edytuj | edytuj kod]

  • Zapoznanie z podstawami edytowania. Brudnopis. Wprowadzanie drobnych poprawek (interpunkcja)
  • Wstępne informacje o ilustrowaniu, zdjęciach, prawach autorskich
  • Dodawanie brakujących zdjęć, głównie do infoboxów
  • GrodziskiePiłki: udział w dyskusjach nad skasowaniem artykułów o youtuberach.
  • Zrobienie i wysłanie zdjęć budynku szkoły: 1) zimowy wygląd 2) wiosenny wygląd
  • Nagranie na lekcji melodii granej na instrumencie (ukulele) i wysłanie jej jako ilustracji artykułu o ukulele

Dziękuję wszystkim uczniom klasy 8 za tegoroczną owocną współpracę w projekcie. Scholaris simplex (dyskusja) 16:00, 27 maj 2022 (CEST)[odpowiedz]

Uczestnicy I Edycji 2020/21[edytuj | edytuj kod]

Wikipedysta Prawdziwe imię Strona dyskusji Edycje Licznik Brudnopis
Brachypelma Hamorii ? dyskusja edycje licznik brudnopis
Oliflajer ? dyskusja edycje licznik brudnopis
EZkalla ? dyskusja edycje licznik brudnopis
Jisiu2007 ? dyskusja edycje licznik brudnopis
Szynszyl07 ? dyskusja edycje licznik brudnopis
Tomson2005 ? dyskusja edycje licznik brudnopis
LeaLea3112 ? dyskusja edycje licznik brudnopis
Adabung dyskusja edycje licznik brudnopis
Tomson27 dyskusja edycje licznik brudnopis
X.VINTER.X Piotr dyskusja edycje licznik brudnopis
edycje licznik brudnopis

Plan działań w edycji I[edytuj | edytuj kod]

Wstępne zadania po przerwie lockdown - luty 2021[edytuj | edytuj kod]

  1. Odzyskujemy loginy i zapomniane hasła. Należy podać mail, do którego mamy obecnie dostęp, najlepiej otwierany w komórce
  2. Edytujemy swoje brudnopisy, wpisując treści, którymi będziemy się zajmować
  3. Jisiu2007 czyta artykuł Kolarstwo górskie i znajduje w internecie 1-2 przypisy do treści wstępnego rozdziału Kolarstwo_górskie#Wstęp

Zadania na maj 2021[edytuj | edytuj kod]

  1. Stworzenie w sieci miejsca, gdzie przechowywane są wszystkie loginy i hasła użytkowników. Po zakończeniu projektu i szkoły będzie można odzyskać swoje dane. aby nadal edytować wikipedię.
  2. Poznaj inne siostrzane projekty wikipedii, opowiedz o nim na zajęciach. Do wyboru

.

  1. Poznanie innych stron opartych na silniku mediawiki i rozmowa o możliwościach stworzenia takiej strony. Zobacz Wikia

Zadania na czerwiec 2021[edytuj | edytuj kod]

  • Podsumowanie projektu -projekt odbył się w niesprzyjających warunkach, przez 6 miesięcy uczniowie przebywali na nauczaniu zdalnym w domach i nie mieli bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Nie mogli zadawać bezpośrednio pytań.
  • Sukcesy i porażki - w projekcie wzięło udział (zgłosiło na zajęcia, zarejestrowało na wiki) 10 uczniów z klas 6-8. Po raz pierwszy edytowali 12 letni uczniowie. Porażką była mała aktywność bezpośrednio na Wikipedii i robienie dłuższych edycji. nie powstał żadem nowy artykuł. Jednak w maju zapoznano się z możliwościami róznych projektów siostrzanych.
  • Cele na przyszłość - większa aktywność uczniów, wyznaczenie miejsca w sieci do wymiany informacji podczas nauki zdalnej (na wypadek braku lekcji w szkole). Stworzenie szkolnej Wikii do ćwiczeń edytorskich poza Wikipedią.

Wykonane zadania[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli wykonałeś zadanie lub wstępne ćwiczenia, wstaw informację o tym poniżej w następujący sposób:

[[hasło]] – jakie zmiany zostały w nim dokonane ~~~~

Ogólne informacje[edytuj | edytuj kod]

Wprowadzenie dla uczniów i studentów[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia, wolna encyklopedia, jest encyklopedią internetową, która może być edytowana przez każdego. Posiada tysiące redaktorów (Wikipedystów), wielu z nich, tak jak wy, jest uczniami/studentami, a prawie wszyscy to ochotnicy, dla których edytowanie tego serwisu jest przyjemnym (chociaż odpowiedzialnym) zajęciem, czy nawet hobby. Dlatego, mam nadzieję, że spodobają się wam te zajęcia i praca nad hasłami. W końcu niewiele jest takich zajęć, na których trzeba robić coś, co dla tysięcy osób jest „świetną zabawą”.

Pomoc:Wstęp jest dobrym miejscem, od którego można startować w Wikipedii. Proszę zapoznaj się ze stroną: Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/zalecenia dla uczniów i studentów i jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, zobacz na stronę Pomoc:Spis treści. Jeżeli tam nie znajdziesz odpowiedzi, zapytaj wikipedystów wybierając odpowiednią podstronę tutaj Pomoc:Pytania nowicjuszy lub po prostu skontaktuj się ze mną.

Przed zrobieniem jakichkolwiek edycji, zaleca się utworzenie nowego konta (Pomoc:Logowanie). Z pewnością będziesz potrzebował własnego konta użytkownika zanim zaczniesz pracę nad którymkolwiek z ćwiczeń prezentowanych w poniższej sekcji (w przeciwnym razie nie będziemy w stanie śledzić prac oraz potwierdzić ukończenia przez Ciebie ćwiczenia). Po tym jak utworzysz konto, proszę, zapoznaj się z tematyką ćwiczeń i dodaj kolejny wiersz w tabeli uczestników na dole, używając prostego szablonu prezentowanego w kodzie (widoczny po naciśnięciu „edytuj” w sekcji Uczestnicy.

Pamiętaj, że Wikipedia nie jest projektem ograniczonym tylko do nazwa twojej uczelni np. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jesteśmy tutaj gośćmi i powinniśmy zachować odpowiednie standardy. Zapoznaj się z Wikietykietą. Nasz nazwa kursu np. projekt z muzyki jest pierwszym, który używa Wikipedii na taką skalę, więc pomyśl jakie chcesz zostawić po sobie i naszej uczelni wrażenie.

Musisz spodziewać się, że twój prowadzący, inni studenci, twoi koledzy, czy nawet (albo w szczególności) inni Wikipedyści (nie związani z naszym kursem) będą się z tobą kontaktować poprzez Twoją stronę dyskusji. Gdy pracujesz nad jednym z poniższych zadań, powinieneś się logować i sprawdzać wiadomości, podobnie jak sprawdzasz swoją pocztę. Za każdym razem, gdy dostaniesz nową wiadomość i będziesz zalogowany w Wikipedii, pojawi się informacja na pomarańczowym tle „Masz nową wiadomość” na każdej stronie Wikipedii, którą przeglądasz. By pasek z informacją zniknął musisz w niego kliknąć i przeczytać pozostawioną Ci wiadomość. Zwyczajowo zostawiamy nowe wiadomości na stronach dyskusji Twoich rozmówców (na dole). Gdy chcesz komuś zostawić wiadomość upewnij się, że edytujesz jego stronę dyskusji, a nie stronę użytkownika. Pamiętaj o podpisie (cztery tyldy ~~~~).

Kilka innych przydatnych rad: za każdym razem, gdy chcesz edytować i zapisać stronę wypełnij opis zmian i zobacz podgląd wprowadzonych przez siebie zmian, by upewnić się, że strona wygląda tak jak chcesz. Dopiero wtedy klikaj przycisk „Zapisz”. Historię strony możesz znaleźć w zakładce historia i autorzy, możesz także używać narzędzia do obserwowania wybranych przez siebie stron.

Wszystkie pytania kieruj na tę stronę. Zanim zadasz jednak pytania dotyczące edytowania, sprawdź czy odpowiedzi na nie nie ma tutaj.

Wstępne ćwiczenia[edytuj | edytuj kod]

Po zapoznaniu się z tym, jak działa Wikipedia (pamiętaj, że w menu bocznym zawsze możesz skorzystać z FAQ i stron pomocy) nadszedł czas na wykonanie kilku ćwiczeń. Co ważne, te ćwiczenia nie tylko pozwolą Ci nabrać doświadczenia w edytowaniu stron wiki, ale pozwoli Ci to też lepiej zaliczyć zadanie. Po wykonaniu ćwiczeń zostaw informację w sekcji Wykonane zadania na dole tej strony.

Ważna informacja: pamiętaj, aby przed dokonaniem edycji, zalogować się. Jeżeli nie zalogujesz się, nie będziemy mieli możliwości zweryfikować Twoich edycji, przez co nie będziemy mogli też sprawdzić Twojej pracy. Każdy uczeń powinien powiadomić swojego nauczyciela o tym, pod jakim nickiem edytuje i wpisanie go w powyższej tabelce Uczestnicy.

Ćwiczenie 1[edytuj | edytuj kod]

Na początku spróbuj poszerzyć lub poprawić jeden z istniejących już artykułów. Wikipedia opisuje zagadnienia z każdej dziedziny wiedzy w szerokim rozumieniu, tak więc na pewno znajdziesz coś, co jest związane z twoim hobby, ale staraj się poszerzać te artykuły, które związane są z muzyką. Następujące strony mogą być dla Ciebie przydatne w tym ćwiczeniu:

Oczywiście, jeśli chcesz wykonać więcej, niż zaleca to ćwiczenie, nie musisz nikogo pytać o zdanie. Jeżeli artykuły zostaną przez Ciebie znacząco rozbudowane, zaznacz to w sekcji „wykonane zadania”. Znacząca rozbudowa oznacza sytuację, gdy hasło nie jest już tylko zalążkiem. Wejdź na stronie hasła w zakładkę 'historia i autorzy' i zobacz, czy hasło ma więcej niż 5 000 bajtów. Jeżeli poszerzyłeś artykuł nieznacznie, także przedstaw linki do haseł przez ciebie edytowanych.

Ćwiczenie 2[edytuj | edytuj kod]

Jeśli zapoznałeś się już poszerzaniem artykułów, możesz spróbować utworzyć jeszcze nie istniejące hasła. Skorzystaj z propozycji zawartych na stronach:

Zanim zaczniesz tworzyć nowe artykuły, zajrzyj jeszcze na strony Pomoc:Tworzenie nowych haseł i Wikipedia:Zalecenia edycyjne

Tworząc nowe artykuły weź pod uwagę następujące kryteria:

  1. W nowo tworzonym haśle należy dodać kategorię. Zobacz jak to zrobić na stronie Pomoc:Kategorie
  2. Tworzony artykuł powinien być oparty na źródłach. Zobacz Wikipedia:Podawanie źródeł informacji oraz Wikipedia:Bibliografia
  3. Jeżeli tworzony przez ciebie artykuł osiągnie znaczne rozmiary, sformatuj go tak, aby był odpowiednio podzielony na sekcje. zobacz Pomoc:Dzielenie artykułów na sekcje. Zobacz też stronę na temat stylu pisania haseł Pomoc:Styl – poradnik dla autorów
  4. Do nowego hasła powinien być też link w innych artykułach.

Jeżeli utworzone artykuły zostały wykonane zgodnie z powyższymi wytycznymi, wpisz informacje o tym w sekcji Wykonane zadania. Zaznacz które artykuły były rozbudowane na tyle, że nie są zalążkami. Możesz wpisać po zerknięciu na zakładkę 'historia i autorzy' jak wielki jest artykuł w bajtach, co oznacza mniej więcej ilość znaków na stronie. Zazwyczaj artykuł, który ma ponad 5000 bajtów zalążkiem już nie jest.

Ćwiczenie dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli chcesz podnieść swoje umiejętności edytowania stron wiki, możesz bardziej włączyć się w działania podejmowane przez społeczność Wikipedii. Korzystaj swobodnie z następujących stron:

Ćwiczenie 3[edytuj | edytuj kod]

W tym ćwiczeniu będziemy koncentrować się na kwestii związanej z dodawaniem bibliografii do haseł. Aby wiedza w Wikipedii była weryfikowalna, potrzeba jest uzupełniać źródła w wielu istniejących już artykułach. Możesz samodzielnie poszukać haseł, które nie mają podanych źródeł informacji i uzupełnić je, jak również znaleźć listę takich haseł w kategorii Strony do weryfikacji. Jeżeli znajdziesz tego typu artykuły, dodaj w nich Przypisy przy każdej istotnej informacji w tekście. Staraj się korzystać głównie z pozycji naukowych, w uzasadnionych przypadkach mogą być to także nie naukowe czasopisma czy strony internetowe)

Przykłady dobrze uźródłowionych haseł znajdziesz na stronie Wikipedia:Artykuły na Medal

Zadania do realizacji[edytuj | edytuj kod]

Lista zadań do wykonania będzie dostępna poniżej: zalążków do rozbudowy, haseł do utworzenia czy przetłumaczenia z innych Wikipedii. Po wykonaniu zadań wykreśl je (wykreślamy używając znacznika <del> w taki sposób <del>przykładowy tekst</del>, co daje w rezultacie przykładowy tekst) Dzięki temu inni uczniowie/studenci będą wiedzieć, że dany artykuł został już <np. rozbudowany, poprawiony> i będą mogli zająć się inną częścią zadania. Jeżeli będziesz chciał <np. rozbudować inny artykuł, napisać nowy artykuł> związany z tematyką zadania, wpierw skonsultuj to z osobą prowadzącą ćwiczenia.

Ważna informacja: Proszę, tworząc i rozbudowując hasła nie plagiatuj.