Złoczyńca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Typowe przedstawienie złoczyńcy, który knuje niecne plany - szaleńczy wyraz twarzy, wściekłe spojrzenie, czarny ubiór, ostre rysy twarzy i typowe elementy twarzy (tu: zakręcone wąsy)

Złoczyńca – w utworach fabularnych negatywna postać będąca uosobieniem zła (czyniąca zło).

Złoczyńcy stają na drodze bohaterów, którzy zmuszeni są podjąć z nimi walkę; są rodzajem antagonistów, a dokładniej czarnych charakterów.

Złoczyńca w całości swoich działań dąży do osiągnięcia władzy, potęgi, pieniędzy, najczęściej nie zważając na koszty, potrzebne poświęcenie i skutki swoich działań. Często celem działań złoczyńcy jest kreacja zła w czystej formie: krzywdzenie, zadawanie bólu, szerzenie nienawiści.

Wyraz złoczyńca jest w pewnym sensie rzeczownikiem odczasownikowym od frazy czynić zło.

Stereotypy[edytuj | edytuj kod]

Stereotypowy złoczyńca w opozycji do doskonałego bohatera często posiada odrzucające cechy wyglądu zewnętrznego, takie jak np. zdeformowane ciało, które może reprezentować również jego zdeformowaną mentalność.

W filmach złoczyńcy nieraz charakteryzują się specyficznym śmiechem, który jednocześnie reprezentuje szalone usposobienie jak i złą naturę.

  • Antybohater jest protagonistą, mającym niekiedy pewne cechy złoczyńcy.
  • Antyzłoczyńca stanowi nawiązanie do antybohatera i jego odwrotność, pomaga złoczyńcom, ale ma na swój sposób szlachetne zamiary. Jest postacią bardziej heroiczną niż antybohater, ma swój honor.
  • Arcywróg to odwieczny przeciwnik i wróg bohatera.
  • Femme fatale jest kobiecym, zazwyczaj czarnym charakterem, którego uroda i zdolność uwodzenia są jej najsilniejszą bronią, przez którą bohaterowie płci męskiej wpadają w pułapki bądź kłopoty.
  • Mroczny Władca stanowi prawie niemożliwego do pokonania złoczyńcę, którego marzeniem jest panowanie nad całym krajem, światem, galaktyką lub wszechświatem, w którym jego złe idee byłyby prawem. Poza jego żądzą panowania, charakteryzuje go posłuszna mu liczna i potężna armia gotowa na każdy jego rozkaz. Przykładami są Palpatine z sagi Gwiezdne wojny, Sauron z Władcy Pierścieni, Thanos oraz Lord Voldemort z serii książek Harry Potter.
  • Psychopata to podstępna postać krzywdząca, a nawet zabijająca przypadkowe bądź celowe osoby z powodu swoich zaburzeń psychicznych, np. Hannibal Lecter, czy większość przestępców z serii komiksów Batman.
Szalony naukowiec
  • Szalony naukowiec jest bardzo często przedstawiany jako złoczyńca. Jest to postać, której pogląd na otaczający ją świat jest zniszczony przez maniakalne podejście do nauki i która pracuje nad stworzeniem wynalazku albo odkryciem sposobu na uzyskanie władzy lub pokonanie bohatera. Typowym zakończeniem fabuły jest obrócenie się wynalazku wobec samego naukowca albo poprzez błąd w jego zamyśle lub przez wykorzystanie wynalazku przez bohatera. Przykładami szalonych naukowców są Dr Evil, Dr Frankenstein, Dr Eggman czy Dr Doom.
  • Zły bliźniak stanowi postać identyczną lub uderzająco podobną do bohatera. Ich zdolności są do siebie zbliżone, ale jak sama nazwa wskazuje, jest to złoczyńca. Przykładem złego bliźniaka jest Liquid Snake z serii gier Metal Gear.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]