Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
The State Ethnographic Museum in Warsaw
Ilustracja
Siedziba muzeum
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Adres ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa
Data założenia 1888
Zakres zbiorów obiekty etnograficzne z Polski i świata
Wielkość zbiorów ponad 80 tysięcy obiektów, ok.120 tys. archiwaliów
Dyrektor dr Adam Czyżewski
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Ziemia52°14′17,31″N 21°00′43,80″E/52,238142 21,012167
Strona internetowa muzeum
Pałac na Młocinach - pierwsza powojenna siedziba
Sala o zabawkach i jarmarkach - wystawa ,,Czas świętowania w Polsce i Europie"
Wystawa stała „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B.Szackiego”
Strój Lachów Sądeckich - fragment wystawy ,,Czas świętowania w kulturach Polski i Europy"

Państwowe Muzeum Etnograficzne – jedno z najstarszych muzeów etnograficznych w Polsce mieszczące się w Warszawie przy ul. Kredytowej 1. Muzeum powstało w 1888 roku i mieści ponad 80 tysięcy obiektów i około 120 tysięcy archiwaliów.

W Muzeum Etnograficznym prezentowanych jest kilka wystaw stałych oraz kilkanaście wystaw czasowych rocznie.

Historia i opis ogólny[edytuj]

Muzeum Etnograficzne powstało z inicjatywy mecenasa J. M. Kamińskiego oraz Jana Karłowicza, którzy zainicjowali komitet organizacyjny. W roku 1888 powstała przy Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym placówka, gromadziła zbiory etnograficzne. W 1896 za sprawą Grona Miłośników Etnografii, zbiory zostały przeniesione do Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, mającym swoją siedzibę przy Krakowskim Przedmieściu 66[1].

W 1921 roku pieczę nad zbiorami etnograficznymi przejął muzeolog i znawca etnografii Europy Eugeniusz Frankowski, który przekształcił placówkę w nowoczesne muzeum prowadzące działalność naukową i wystawienniczą. Zbiory muzealne liczące w 1922 roku 8954 eksponatów szybko powiększały się, i w roku 1939 liczyły ok. 30 000 obiektów. Zbiory podzielono na trzy podstawowe grupy: pochodzące z ówczesnych terenów Polski, w tym cenne stroje i tkaniny ludowe oraz kolekcja huculska licząca 3000 okazów; zbiory ze Słowiańszczyzny i zbiory z innych krajów, stanowiące ponad 50 procent całości zasobów.

Wiele eksponatów pochodziło z prywatnych kolekcji polskich etnografów np. Leopolda Janikowskiego, Jana Kubarego, Bronisława Piłsudskiego, unikatowe zbiory indochińskie, pochodzące od Ignacego Zaremby Belakowicza oraz zbiory pochodzące z Chin, Japonii, Bliskiego Wschodu, Australii i innych rejonów świata.

Przed II wojną światową Biblioteka Muzeum Etnograficznego należała do najbogatszych bibliotek etnograficznych w kraju. W wyniku wybuchu wojny i bombardowań Warszawy, Muzeum uległo całkowitemu zniszczeniu, a zbiory zostały zniszczone lub zaginęły.

W 1946 roku rozpoczęły się prace organizacyjne wskrzeszenia muzeum. Pierwotnie funkcjonowało pod nazwą Muzeum Kultur Ludowych, a jego tymczasową siedzibą był zabytkowy XVIII-wieczny pałac Brühla na Młocinach przy ul. Muzealnej. W 1949 roku otworzono pierwszą wystawę w powojennej historii Muzeum. Ekspozycja nosiła nazwę „Polski strój ludowy”. W 1959 roku Muzeum otrzymało nową siedzibę – zniszczony XIX-wieczny gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, usytuowany u zbiegu ulic Kredytowej i Mazowieckiej. Jego odbudowę, finansowaną z kredytów Ministerstwa Kultury i Sztuki, zaplanowano na lata 1962-1972. W dniu 15 grudnia 1973 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum w nowej lokalizacji. Koordynatorem prac był dr Kazimierz Pietkiewicz, pełniący urząd dyrektora od 1969 r.

W 1992 r. Muzeum uzyskało status narodowej instytucji kultury, a w 1998 decyzją MKiS zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Od stycznia 2008 r. dyrektorem placówki jest dr Adam Czyżewski.

Muzeum wydaje od 2009 roku czasopismo naukowe „Etnografia Nowa” – periodyk antropologiczny. W Muzeum działa Biblioteka z czytelnią. Zbiory biblioteczne liczą 30 tys. woluminów (w tym starodruki i materiały kartograficzne oraz czasopisma). W Muzeum funkcjonuje Dział Dokumentacji Archiwalnej i Fotograficzno-Filmowej z ponad 120 tys. rękopisów, fotografii, negatywów, plakatów, rycin itd.

W muzeum od 2012 roku działa Muzeum dla Dzieci.

W 2016 roku Muzeum zostało nominowane do Europejskiej Nagrody Muzeum Roku - EMYA. [2]

Dyrektorzy[edytuj]

Imię i nazwisko Okres pełnienia funkcji
Dr Stanisław Ciszewski, dr Jan Karłowicz 1888 –
Prof. Eugeniusz Frankowski 1921 – 31 marca 1939
Dr Tadeusz Dziekoński (1910–1980) 1 kwietnia 1939 –
Jan Żołna-Manugiewicz (1904–1988) 1 października 1946 – 30 listopada 1955
Prof. Ksawery Piwocki 31 stycznia 1956 – 31 stycznia 1968
Dr Kazimierz Pietkiewicz (1910–1983) 1 kwietnia 1969 – 1 lipca 1974
Dr Jan Krzysztof Makulski (1938-1989) 1 marca 1974 – 1989
Dr Jan Witold Suliga 1990 – 2006
Małgorzata Orlewicz p.o. dyr. 2006 – 2008
Dr Adam Czyżewski od 2008

Wystawy stałe[edytuj]

 • Zwykłe - Niezwykłe. Fascynujące kolekcje w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie - wystawa przygotowana na jubileusz 120-lecia Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie w 2008 roku.
 • Czas Świętowania w kulturach Polski i Europy - wystawa przygotowana na 125-lecie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, 2013 r. Wystawa jest największą ekspozycją w historii Muzeum, prezentującą stroje, rekwizyty, obiekty religijne, użytkowe, dekoracyjne i inne przedmioty związane z tradycjami świętowania w kulturze. Wystawie towarzyszą multimedia[3].
 • Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B.Szackiego - na wystawie w formie magazynu muzealnego z towarzyszeniem multimediów, prezentowane są zabytki związane z rzemieślnictwem (narzędzia z zakresu zdobywania i obróbki żywności, hodowli itp.). Obiekty ułożone są według autorskiej klasyfikacji nieżyjącego już pracownika muzeum, etnografa Piotra B.Szackiego[4].

Działy i pracownie[edytuj]

 • Dział Etnografii Polski i Europy
 • Dział Etnografii Krajów Pozaeuropejskich
 • Dział Naukowo-Oświatowy
 • Muzeum dla Dzieci
 • Biblioteka
 • Dział Dokumentacji Archiwalnej i Fotograficzno-Filmowej
 • Zespół Organizacyjny, Dział Finansowo-Księgowy, Dział Kadr, Dział Gospodarczo-Techniczny
 • Dział Inwentaryzacji, Dział Konserwacji, Centralny Magazyn Zbiorów, Archiwum Zakładowe
 • Pracownia Fotograficzna, Specjalista ds. filmu
 • Dział Komunikacji

Kolekcje[edytuj]

Zabytki kultury karpackiej w zbiorach PME w Warszawie: Słowacja[edytuj]

 Kolekcję stanowi 196 eksponatów, w tym 29 najstarszych pochodzi XIX-wiecznych[5]. Są to:

- 35 pisanek (z okolic: Cadca, Velka Cauta, Martin, Levoca, Veiky Grob, Poprad, Domaniże)

- 15 ozdób choinkowych (z okolic: Cadca, Martin) w tym 2 szopki rzeźbiarskie (z Podvysoka autorstwa Antona Kadury)

- 11 naczyń ceramicznych (bez dokładnego adresu pochodzenia) i 1 ceramiczna kropielniczka z okolic Martina

- 22 obrazów malowanych na szkle ( w tym 19. XIX-wiecznych o tematyce religijnej, produkowanych na północno-wschodniej Słowacji, pozyskane na Podhalu oraz jeden współczesny, wykonany w 2000 r. pt. Kolędnicy, autorstwa Zuzany Vanousovej z Cadcy)

- 1 drzeworyt (brak szczegółowych danych)

- 1 rzeźba z ośrodka pątniczego  - koniec XIX w., przedstawia wizerunek Madonny znany z klasztoru Zlata Hora - popularnego ośrodka pątniczego w Czechach

- 7 obiektów dewocyjnych (współczesny obrazek - Matka Boska Frivaldska, współczesny różaniec – produkcja przemysłowa, obraz wotywny z połowy XIX w., wota woskowe – Stara Lubovla, koniec XIX w., współczesna kropielniczka z Trencina)

- przedmioty drewniane: łyżnik i czerpak z ogranicza słowacko-podhalańskiego

- kolekcja strojów: 6 kompletnych lub prawie kompletnych zestawów strojów kobiecych: Brezowo - 1910 r. Trencin – 1935 r., Piestiany – b.d, Brezno – lata 20. XX w., Nova Lubovla – lata 40. XX w. oraz 2017 r., Cacov - 1930 r. – strój dziewczęcy), 1 komplet męski z ok. Trencina, lata 20 XX w. oraz pojedyncze elementy stroju, takie jak: pas bacowski z Liptova, korale tzw. „dmuchane”, kożuch, zawój, kryzki, buty męskie i kobiece itp.

Opisy tych zabytków można znaleźć w programie Musnet – katalogu elektronicznym lub katalogu kartkowym w siedzibie PME w Warszawie[5].

Zabytki kultury karpackiej w zbiorach PME w Warszawie: Czechy[edytuj]

Na 80 zabytków z terenu Czech, które są w posiadaniu PME, aż 75 pochodzi z obszarów objętych osadnictwem karpackim[5]. Są to głównie stroje, zwłaszcza prawie kompletny strój kobiecy i męski Jacków Jabłonkowskich[6]. Stroje te zostały odtworzone współcześnie przez rzemieślników lub wykonane w pracowni konserwatorskiej PME na podstawie oryginałów strojów tej grupy etnicznej przechowywanych w Muzeum w Cieszynie. Warszawskie muzeum posiada również dużą reprezentację mosiężnych, posrebrzanych zapinek i guzików[7] - pągwic (aż 18 sztuk) charakterystycznych dla tych strojów, będących kopiami oryginałów ze zbiorów Muzeum w Cieszynie.

Muzeum posiada też pełny strój kobiecy z miejscowości z regionu południowo-morawskiego, a nawet kilka dublujących się elementów, na przykład halek. Wszystkie te elementy są darem Narodowego Instytutu Kultury Ludowej w Strażnicy na Morawach i zostały wykonane w XX w. Pojedyncze fragmenty strojów pochodzą z innych regionów, jak na przykład również XX w. gorset z kraju ołomunieckiego.

Dwa obrazy reprezentujące kulturę Karpat w Czechach to: malowana na szkle morawska „Pieta” z XIX w. oraz malowany na papierze „Ecce Homo” z kraju morawsko-śląskiego z 1909 r. W zbiorach jest też obraz wotywny na płótnie z XIX w. (1823-73 ?), jednak niepewnego pochodzenia (Czechy lub Słowacja).

W 2017 roku dokupiono 8 pisanek,  rózgę wielkanocną i fujarkę z kraju zlińskiego (Morawska Wołoszczyzna) oraz rzeźbę autorstwa twórcy ludowego Jana Brlicy Juniora o cechach rzeźby współczesnej.

Opisy tych zabytków można znaleźć w programie Musnet – katalogu elektronicznym lub katalogu kartkowym w siedzibie PME w Warszawie[3].

 

Osoby związane z Muzeum[edytuj]

Galeria - wybrane obiekty[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

 • Czasopismo ,,Wisła" : 1888-1905
 • Zwykłe - Niezwykłe. Fascynujące kolekcje w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, pod red. A. Czyżewskiego, PME w Warszawie, 2008 r., ​ISBN 978-83-88654-76-3
 • Czas świętowania w kulturach Polski i Europy, pod red. A. Czyżewskiego, PME w Warszawie, 2013 r., ​ISBN 978-83-88654-42-8
 • Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie - stulecie działalności (1888-1988), red. J.K. Makulski, Warszawa 1988.
 • E. Frankowski, Zbiory etnograficzne w Polsce, ,,Lud" 1922, s. 40.
 • T.Koperska, E. Łukomska, Bibliografia do dziejów Muzeum Przemysłu i Rolnictwa za lata 1875-1939, Warszawa 1973.
 • J.K. Makulski, M.Piwocka Wystawy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie 1949-1988, wykaz tabelaryczny, PME, Warszawa 1988.

Linki zewnętrzne[edytuj]