Wilfrid Michael Voynich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michał Wojnicz, około 1885

Wilfrid Michael Voynich, właściwie Michał Wojnicz herbu Habdank, pseudonim „Wilfryd” (ur. 31 października 1865 w Telszach, zm. 19 marca 1930 w Nowym Jorku) – polski chemik, farmaceuta, rewolucjonista, członek I Proletariatu; od 1890 na emigracji, bibliofil, antykwariusz; odkrywca nazwanego jego nazwiskiem, tzw. „manuskryptu Voynicha”.

Jako młody człowiek był lewicującym rewolucjonistą, członkiem założonej przez Ludwika Waryńskiego Międzynarodowej Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat. Występował pod pseudonimem „Wilfryd”. Aresztowany w 1885 roku i skazany w następnym roku na 18 miesięcy więzienia. Po odbyciu kary zesłany do Tunki (Syberia, gubernia irkucka). Podczas pobytu w Tunce poznał i zaprzyjaźnił się z Józefem Piłsudskim, wskutek czego w latach 1905–1907 opiekował się tajnymi aktami Polskiej Partii Socjalistycznej, dokumentującymi kontakty kierownictwa partii z przedstawicielami japońskiego Sztabu Generalnego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, obrazujące technikę kontaktu wywiadu japońskiego angażującego organizację rewolucyjną w walce przeciwko Rosji[1].

W roku 1890 uciekł i schronił się w Londynie. W 1893 roku ożenił się z Ethel Lilian Boole, córką znanego angielskiego matematyka George’a Boole’a. Ethel Lilian Voynich została później znaną pisarką o lewicowych poglądach, autorką bestsellera Szerszeń. Na początku XX wieku oboje opuścili Europę i wyjechali do USA.

Nazwisko Voynicha łączy się nierozerwalnie z manuskryptem Voynicha, który został przez niego po raz pierwszy zaprezentowany publicznie w 1915 w Art Institute of Chicago.

Przypisy

  1. Ryszard Świętek: Lodowa ściana. Sekrety polityki Józefa Piłsudskiego 1904-1918. Kraków: Platan, 1998.

Bibliografia[edytuj]

  • George Kennedy i Rob Kerry: The Voynich Manuscript. London: Orion, 2004.