Wilkowyje (Ranczo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wilkowyje – fikcyjna miejscowość w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim, w której rozgrywa się akcja serialu Ranczo oraz filmu Ranczo Wilkowyje, siedziba fikcyjnej gminy Wilkowyje. Realnie istniejące w Polsce Wilkowyje to współcześnie dzielnica miasta Tychy, która oprócz nazwy nie ma nic wspólnego z filmem.

Zdjęcia do filmu i serialu kręcone były w kilku miejscowościach, głównie jednak we wsi Jeruzal. W weekendy, a szczególnie w wakacje, miejscowość ta przeżywa najazd turystów. Władze planowały przeprowadzić rewitalizację rynku, jednak nowe bruki, parking, skwerek z ławkami oraz latarniami nie komponowały się z zamysłem twórców serialu, którzy woleli zachować na ekranie charakter miejscowości nieco sennej i peryferyjnej. Obecnie rynek został wyremontowany, nawet zostało to zaakcentowane w 2. serii serialu.

Faktyczne miejsca[edytuj]

Poniższa lista podaje faktyczną lokalizację budynków i miejsc w których kręcono serial i film:

Jeruzal[edytuj]

Wilkowyjska szkoła, faktycznie–biblioteka

Wieś położona jest w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mrozy.

Ławeczka przed sklepem
 • Rynek przy którym usytuowane są budynki wykorzystane przez ekipę filmową. Obelisk stojący na środku rynku jest postawiony wyłącznie dla potrzeb serialu.
 • Szkoła, w rzeczywistości filia biblioteki gminnej w Mrozach.
 • Sklep Krystyny WięcławskiejTo tu serialowy Kusy, wiejski artysta z problemami alkoholowymi i wielbiciel Amerykanki Lucy, robi zakupy, zawsze z kartką, dla swojej ukochanej i psa Hotdoga. Serialowy policjant wpada po pasztetową, a amatorzy najtańszych trunków po Mamrota Podlaskiego. Wygląd serialowego sklepu odpowiada stanowi faktycznemu, zewnętrznie jak i wewnętrznie. Do wyjątków należy ławeczka przed sklepem. W rzeczywistości można oglądać zupełnie inną, ustawioną nieco bliżej budynku. Początkowo sklep pokazano jako bardzo zaniedbany, co nie spodobało się starszym mieszkańcom Jeruzala. Sklep miał brudne ściany oraz okna zabite deskami. To pomysł scenarzystów i scenografów, ponieważ pawilon wyglądał wówczas inaczej.
Kościół w Jeruzalu
Kościół w Jeruzalu
Stara plebania, głębiej szklarnia
Plebania
 • Kościół – Zabytkowy obiekt, który wymagał remontu. W akcję zbierania pieniędzy zaangażowała się ekipa "Rancza" i aktorzy, biorąc m.in. udział w dożynkowych i odpustowych licytacjach. W 2008 roku obiekt obchodził 250. lecie istnienia. Choć całkowity koszt renowacji wynosił to 807 000 złotych, kościół - również dzięki pomocy ekipy "Rancza" - w całości został wyremontowany.
 • Dawna plebania – Drewniany budynek położony bliżej rynku. Wewnątrz jednym z pomieszczeń jest salka, w której kręcono sceny lekcji z języka angielskiego, prowadzone przez filmową Lucy dla dzieci z Wilkowyj. Obok, w ogrodzie zauważyć można również niewielką szklarnię częściowo pomalowaną białą farbą, również wykorzystywaną w serialu.
 • Plebania – budynek znajdujący się obok kościoła. Wnętrze plebanii zaprezentowane w serialu odpowiada jej stanowi faktycznemu. Akcja toczy się głównie w czterech pomieszczeniach:
  • kuchni, gdzie gospodyni Michałowa przygotowuje dla księdza posiłki,
  • pokoju proboszcza, w którym przyjmowani są goście,
  • kancelarii parafialnej,
  • dużym pomieszczeniu, miejscu większych zgromadzeń i "narad parafian"; na środku stoi długi stół z krzesłami, zaś na ścianie wisi reprodukcja Ostatniej wieczerzy Leonarda da Vinci
Przystanek autobusowy
 • Przystanek autobusowy usytuowany w pobliżu sklepu. W serialu stanowi miejsce kontaktu Wilkowyj z resztą świata. To tutaj po raz pierwszy widzimy Lucy, przybywającą do Wilkowyj; stąd odjeżdżał na zarobek do Anglii serialowy Pietrek będąc bardzo długo żegnanym przez swoich kompanów od Mamrota. Do autobusu wsiada także Klaudia, córka wójta, która musi dojeżdżać do szkoły w Radzyniu. Na zadaszeniu od czasu nagrywania serialu do niedawna umieszczony był napis Wilkowyje, w chwili obecnej już go nie ma.
 • Ośrodek zdrowia Doktora Wezóła
 • Dom Babki - zielarki – usytuowany na skraju miejscowości, ok. 1 km od rynku w kierunku miejscowości Płomieniec, w lesie. Dom znajduje się na opuszczonej posesji. Babka – początkowo epizodyczna, następnie drugoplanowa postać serialu Ranczo. O jej samej niewiele wiadomo. Była koleżanką prababci Lucy i jest rdzenną mieszkanką Wilkowyj.
Dom Babki
 • Dom Witebskiego
 • Domy Więcławskich (stary i nowy)
 • Dom Hadziuków - znajduje się przy szosie wylotowej z Jeruzala w kierunku Mińska Mazowieckiego, na lekkim wzniesieniu
 • Biuro Senatora
Wilkowyjskie Biuro Senatora

Płomieniec[edytuj]

Płomieniec to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mrozy.

 • Chałupa Solejuków – pierwsza znajdowała się na skraju lasu i była miejscem produkcji samolotów zdalnie sterowanych. Działy się tam kiedyś zjawiska paranormalne, spowodowane czytaniem Szymka Solejuka. Od 5. serii Solejukowie, głównie dzięki zaradności Solejukowej, mieszkają w nowym domu, w którego kuchni Solejukowa lepi pierogi na skale "przemysłową".

Latowicz[edytuj]

Kościół w Latowiczu
Urząd gminy w Latowiczu

Latowicz to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Latowicz.

 • Urząd Gminy – w Latowiczu kręcone są sceny na zewnątrz Urzędu Gminy.
 • Posterunek policji – miejsce pracy serialowego policjanta Staśka, całkowicie poddanego wójtowi i zakochanego w Wioletce. Po raz pierwszy posterunek widzimy w odcinku Otrzeźwienie (sezon 1.), kiedy to Lucy i Witebski przyszli złożyć zeznanie w sprawie nielegalnej destylacji alkoholu, której dokonywali, omal przyłapani na gorącym uczynku, Pietrek i Hadziuk.
 • Kościółneogotycki kościół pw. św. Walentego. Przed kościelnym ogrodzeniem w odcinku pt. Goście z zaświatów (sezon 1.), Więcławski zakupił od handlarza proszek fosforyzujący, którym posłużył się następnie wypisując w dworku Lucy napis "ŚMIERĆ", chcąc w ten sposób zastraszyć Amerykankę i przypodobać się wójtowi.

Sokule[edytuj]

Sokule to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Wiskitki

 • Dworek Lucy – serialowa amerykanka Lucy postanowiła wbrew wszelkim przeciwnościom i zabiegom wójta wyremontować dworek, który otrzymała w spadku po swojej babci. W pracach tych pomaga jej Kusy, jednak zgodnie z umową, po wielu perypetiach, trzon robót wykonała ekipa Więcławskiego. Serial i film kręcono w dworze z XVIII wieku. Zanim dwór pojawił się w serialu Ranczo, wykorzystywano go już wcześniej jako scenerię do filmu – Noce i dnie.

Rozstanki[edytuj]

Serialowy dom wójta

Rozstanki to wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Latowicz.

 • Dom wójta – w domu mieszkają: wójt Paweł Kozioł, Halina – jego żona, oraz Klaudia – ich córka. Dom wójta gra prywatny budynek, którego trudno nie zauważyć wjeżdżając do Latowicza od strony południowej. Jest to dość duży, dwurodzinny dom mieszkalny.

Góra Kalwaria[edytuj]

Góra Kalwaria to miasto w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, nad Wisłą.

 • Country Club – budynek wynajmowany przez barmankę Wioletkę. Można tu się napić i zjeść np. pierogi ruskie.
 • Wnętrze Urzędu Gminy – miejsce "pracy" wójta Lucy Wilskiej

Cieciszew[edytuj]

Cieciszew to wieś w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna.

 • Uniwersytet Ludowy – założony przez Lucy uniwersytet, o niedużej frekwencji. Mieszkańcy Wilkowyj chodzili na wykłady tylko po to, aby móc załatwić coś w Urzędzie Gminy. Wykładali na nim m.in.: Ksiądz Proboszcz, Fabian Duda, Celina Hadziuk, Arkadiusz Stolarkiewicz vel Jan Kowalski, Klaudia Kozioł i Weronika Więcławska.

Strachomin[edytuj]

Strachomin to wieś w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Latowicz, nad rzeką Świder.

 • Knajpa u Japycza – budynek zastępczy po spalonym Country Clubie, odremontowany przez Pietrka, Stacha Japycza, Hadziuka i Solejuka. Właśnie tam odbyło się wesele Michałowej i Stacha Japycza, na którym śpiewali Jola i Pietrek.

Linki zewnętrzne[edytuj]