Wologazes IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wologazes IV
ilustracja
król Partów
Okres

od 147
do 191

Dane biograficzne
Data urodzenia

115

Data śmierci

191

Wologazes IV, Vologases IV (ur. 115 - zm. 191) – król Partów od 147 do 191 roku.

Wologazes był synem Mitrydatesa IV, króla Partii. Podbił ponownie Characenę, która uniezależniła się po rzymskiej inwazji za czasów Trajana.

W roku 154 najechał Armenię w celu osadzenia na tronie jednego ze swych krewnych, ale wycofał się po otrzymaniu ostrzeżenia od Rzymian. Kolejną próbę podjął w 161 roku korzystając ze zmiany cesarza rzymskiego – w tym czasie panował Antoninus Pius – by osadzić na tronie Pakorusa. Tym razem odniósł sukces pokonując namiestników Kapadocji Marka Sedatiusa Sewerianusa, który złapany w potrzask pod Elegią z jednym legionem przez partyjskiego dowódcę Chosroesa popełnił samobójstwo i Lucjusza Attidiusa Kornelianusa, namiestnika Syrii[1]. Później jednak Rzymianie przeszli do kontrataku i przywrócili Sohemosa na tronie w Armenii i najechali Partię. W czasie wojny zniszczona została Seleucja nad Tygrysem, a pałac w stolicy w Ktezyfonie spalony przez Awidiusza Kasjusza w 165. W wyniku pokoju Wologazes był zmuszony odstąpić Rzymianom zachodnią Mezopotamię[2].

Pod koniec panowania został zdetronizowany przez powstanie Osroesa II w 190 roku. Bunt został opanowany przez przybyłego z Armenii Wologazesa V, który został królem Partów w 191 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. CAH 2008 ↓, s. 178–179.
  2. Cary i Scullard 1992 ↓, s. 231–232.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]