Przejdź do zawartości

Wologazes IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wologazes IV
ilustracja
król Partów
Okres

od 147
do 191

Dane biograficzne
Data urodzenia

115

Data śmierci

191

Wologazes IV, Vologases IV (ur. 115 - zm. 191) – król Partów od 147 do 191 roku.

Wologazes był synem Mitrydatesa IV, króla Partii. Podbił ponownie Characenę, która uniezależniła się po rzymskiej inwazji za czasów Trajana.

W roku 154 najechał Armenię w celu osadzenia na tronie jednego ze swych krewnych, ale wycofał się po otrzymaniu ostrzeżenia od Rzymian. Kolejną próbę podjął w 161 roku korzystając ze zmiany cesarza rzymskiego – w tym czasie panował Antoninus Pius – by osadzić na tronie Pakorusa. Tym razem odniósł sukces pokonując namiestnika Kapadocji Marka Sedatiusa Sewerianusa, który złapany w potrzask pod Elegią z jednym legionem przez partyjskiego dowódcę Chosroesa popełnił samobójstwo i namiestnika Syrii Lucjusza Attidiusa Kornelianusa[1]. Później jednak Rzymianie przeszli do kontrataku i przywrócili Sohemosa na tronie w Armenii i najechali Partię. W czasie wojny zniszczona została Seleucja nad Tygrysem, a pałac w stolicy w Ktezyfonie spalony przez Awidiusza Kasjusza w 165. W wyniku pokoju Wologazes był zmuszony odstąpić Rzymianom zachodnią Mezopotamię[2].

Pod koniec panowania został zdetronizowany przez powstanie Osroesa II w 190 roku. Bunt został opanowany przez przybyłego z Armenii Wologazesa V, który został królem Partów w 191 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. CAH 2008 ↓, s. 178–179.
  2. Cary i Scullard 1992 ↓, s. 231–232.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]