Dariusz II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dariusz II Ochos
𐎭𐎠𐎼𐎹𐎺𐎢𐏁
ilustracja
Król Persji
Okres

od 423 p.n.e.
do 404 p.n.e.

Poprzednik

Sogdianos

Następca

Artakserkses II

Dane biograficzne
Dynastia

Achemenidzi

Data śmierci

404 p.n.e.

Ojciec

Artakserkses I

Matka

Kosmartidene

Rodzeństwo

Parysatis
Kserkses II
Sogdianos
Arsites

Żona

Parysatis

Dzieci

Artakserkses II
Cyrus Młodszy
Artostes
Oksendras
Amestris

Dariusz II Ochos (staropers. 𐎭𐎠𐎼𐎹𐎺𐎢𐏁) – król perski z dynastii Achemenidów, panował w latach 423-404 p.n.e.[1]

Znany pod imieniem Ochos, przyjął monarsze imię Dariusz (Dariajos)[2]. Był synem Artakserksesa I i babilońskiej konkubiny Kosmartidene (z tego powodu znany także pod mianem Nokos, tj. Bękart[3]), przyrodnim bratem Kserksesa II oraz Sogdianosa, którego po przybyciu do Suzy zgładził i po którym objął w lutym 423 p.n.e. tron[4][3][1]. Roszczenia do tronu zgłaszał prawdopodobnie wcześniej, po śmierci swojego ojca, Artakserksesa[3]. Przed objęciem tronu był satrapą Hyrkanii[1]. W zdobyciu władzy dopomógł mu eunuch Artoksares[4], a także dowódca jazdy Arbarios i satrapa Egiptu, Arsames[3]. Występował jako mściciel Kserksesa II, którego Sogdianos rozkazał wcześniej zabić[3].

Żoną była jego siostra przyrodnia Parysatis – córka Artakserksesa I i babilońskiej konkubiny Andrii[3][1]. Dariusz zgładził również swego brata Arsitesa, który wspomagany przez Artyfiosa próbował sięgnąć po tron perski[potrzebny przypis]. W czasie jego rządów Persja przeżywała liczne bunty, m.in. w Hyrkanii i Medii[1].

Podczas drugiej wojny peloponeskiej między Atenami i Spartą Persja wspierała finansowo i militarnie Spartę[1]. Dzięki zaangażowaniu się w wojnę Dariusz zdołał częściowo odzyskać kontrolę nad zachodnim wybrzeżem Azji Mniejszej[3].

Znaczne wpływy wywierała nań koteria eunuchów (Artoksares, Artibarzanes, Atoos), a także żona Parysatis[3]. Miał z nią trzynaścioro dzieci, wieku dorosłego dożyło pięcioro:

Dariusz zachorował i zmarł w Babilonie w 404 p.n.e.[1] (wg Kwiatkowskiego w 405 p.n.e.[3]). Był ostatnim Achemenidą pochowanym w Naghsz-e-Rostam[4][3]. Następcą Dariusza II został jego syn Artakserkses II.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Darius II Ochus, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2023-05-04] (ang.).
  2. Focjusz, Biblioteka, Kodeks 72.[42a]).
  3. a b c d e f g h i j k l m n o Bogusław Kwiatkowski, Poczet faraonów. Życie. Legenda. Odkrycia, wyd. 2, Iskry, 2021, s. 859-862, ISBN 978-83-244-1042-2.
  4. a b c d e Heleen Sanchisi-Weerdenburg, Darius II, Encyclopaedia Iranica Online [dostęp 2023-05-04] (ang.).