Przejdź do zawartości

Bahram V

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bahram V
ilustracja
Władca Persji
Okres

od 420/421
do 439

Poprzednik

Jezdegerd I

Następca

Jezdegerd II

Dane biograficzne
Dynastia

Sasanidzi

Data śmierci

439

Ojciec

Jezdegerd I

Srebrna moneta Bahrama (British Museum)

Bahram V, znany również jako: Bahram Gur (ur. ?, zm. 439) – władca Persji z dynastii Sasanidów, syn Jezdegerda I.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Tron odziedziczył 420/421 po nagłej śmierci (morderstwo?) ojca, panował do 439. Ze zmiennym szczęściem prowadził wojny z chrześcijańskim Bizancjum (za jego rządów wybuchła wojna rzymsko-sasanidzka, wywołana prześladowaniami chrześcijan przez Bahrama), odparł też najazd Heftalitów, których króla zabił własnoręcznie[1] w bitwie pod Mawrem. Przede wszystkim jednak zasłynął wśród potomnych jako kochający uciechy życia i wrażliwy na dolę ludu władca.

Nazywano go Gur (pahl. dosł. onager), jako że z zamiłowaniem polował na onagery, niewielkie zwierzęta z rodziny koniowatych. Jest bohaterem licznych perskich i arabskich legend. Swe dzieła poświęcili mu Omar Chajjam, Firdausi, Hamza z Isfahanu. Z jego osobą wiąże się także dość wiarygodny przekaz o pochodzeniu Cyganów.

Współcześni historycy widzą w nim jednak władcę stosunkowo słabego, nadmiernie ulegającego duchownym zaratusztrianizmu i możnowładztwu.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Praca zbiorowa: Historia powszechna Tom 7 Od upadku cesarstwa rzymskiego do ekspansji islamu. Karol Wielki. T. 7. Mediaset Group SA, 2007, s. 293. ISBN 978-84-9819-814-0.