XVII Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
XVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie
liceum
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Adres ul. Elektoralna 5/7, 00-137 Warszawa
Data założenia 1960
Patron Andrzej Frycz Modrzewski
Dyrektor mgr Piotr Golinowski
Wicedyrektorzy mgr Joanna Boryczka
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
XVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie
XVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
XVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie
XVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
XVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie
XVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie
Ziemia52°14′28,356″N 21°00′05,162″E/52,241210 21,001434
Strona internetowa

XVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie – szkoła ponadgimnazjalna zlokalizowana w Warszawie w dzielnicy Śródmieście przy ul. Elektoralnej 5/7.

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

9 marca 1959 Wmurowanie kamienia węgielnego. Szkoła wybudowana została ze składek pracowników zakładów i instytucji oraz mieszkańców Śródmieścia Warszawy. Była to pierwsza szkoła w stolicy zbudowana dla uczczenia 1000-lecia Państwa Polskiego (pierwsza Szkoła Tysiąclecia tzw. "tysiąclatka").

28 czerwca 1960 Uroczyste otwarcie szkoły i nadanie jej imienia Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.

1961-68 Liceum jest "szkołą ćwiczeń" Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzony jest szereg badań i eksperymentów dydaktycznych pod kierunkiem profesora Cz. Kupisiewicza.

23 września 1962 Szkoła otrzymuje sztandar ze składek zakładów opiekuńczych, nauczycieli, rodziców i młodzieży. Hymn dla szkoły napisał St. R. Dobrowolski, a muzykę opracował M. Radzik.

1965/66 Szkoła wchodzi w skład zespołu szkół polskich stowarzyszonych w UNESCO. Szkołą kieruje tzw. zespół kierowniczy, złożony z dyrekcji i przedstawicieli Rady Pedagogicznej oraz organizacji działających w Szkole. Powstają też nauczycielskie zespoły przedmiotowe, dbające o jednolity poziom nauczania we wszystkich klasach.

1969/70 Wprowadzono klasy profilowane oraz zajęcia fakultatywne w IV klasach. Dyrekcja wprowadza eksperymentalnie tzw. zróżnicowaną ocenę ze sprawowania.

1971/72 Powołany zostaje tzw. zespół wychowawczy (wychowawcy, lekarze, psycholog, rodzice) do współpracy z dyrekcją.

1974/75 Powstaje szkolny zespół muzyczny.

1975/76 Wprowadzono nauczanie elementów informatyki w klasach matematyczno-fizycznych.

1976/77 Wprowadzono wewnątrzszkolny konkurs wiedzy o kulturze antycznej dla klas pierwszych. Dla różnych poziomów klas przeprowadzano też konkursy: matematyczny, fizyczny, języka rosyjskiego. Urządzono pracownie humanistyczne: języka polskiego, historii i języków obcych.

1978/79 Wprowadzono naukę maszynopisania w ramach zajęć technicznych

1979/80 Wprowadzono kursy prawa jazdy w klasie III. Zorganizowano konkurs na najlepszą klasę wypracowując kryteria oceny z udziałem i przy akceptacji młodzieży.

1980/81 Powstało szkolne koło nowego związku zawodowego „Solidarności”.

1982/83 W okresie egzaminów maturalnych poniósł śmierć uczeń tej szkoły, Grzegorz Przemyk. W pogrzebie, który stał się manifestacją, uczestniczyła również społeczność szkolna. W ostatniej drodze towarzyszyli zamordowanemu m.in. matka – Barbara Sadowska i ks. Jerzy Popiełuszko.

1984/85 Rozpoczęto urządzanie pracowni komputerowej. Uruchomiono laboratorium do nauczania języków obcych.

1986/87 Powstał klub dyskusyjny uczniów szkoły "Siedemnastka".

1987-89 Wydawano "Siedemnastkę" – podziemne pismo uczniów XVII LO im. A. Frycza Modrzewskiego.

1990/91 Powstały pierwsze klasy autorskie.

1992 Rozpoczął się remont szkoły.

1992/93 Cztery nowo przyjęte klasy miały profil autorski. Do ich programu włączono obóz integracyjny.

1992/94 Wydawano gazetkę szkolną „Frytczak”.

1993/94 Klasy pierwsze - autorskie zaczynają jeździć na wycieczkę „Szlakiem Pierwszych Piastów”; w klasach drugich wprowadzono nowy przedmiot „przedsiębiorczość” – pod patronatem Fundacji im. St. Batorego; nawiązano współpracę z Mazowieckim Obserwatorium Geograficznym w Murzynowie.

1994 Wydawano gazetkę szkolną „Frytki”.

1994/95 Przyjęto uczniów do klasy dwujęzycznej: polsko-niemieckiej o 5-letnim cyklu nauczania. Realizowano przedmiot wiedza o ekonomii i prawie.

1995/96 Wydawano „Kielce” – szkolną gazetę spontaniczną dadaistyczno-kauzalistyczną.

1995/98 Uczniowie niemieckojęzyczni zaczęli uczestniczyć w wymianach zagranicznych z uczniami m.in. z takich miast jak : Aachen, Bretten, Berlin, Denzlingen, Dortmund, Kassel.

1995/96 Uruchomiono nowoczesne laboratorium językowe, zmienił się wystrój pokoju nauczycielskiego.

1998/99 Uczniowie klas dwujęzycznych po raz pierwszy przystąpili do językowego egzaminu DSD II.

2001/2002 W związku z reformą systemu oświaty nie przeprowadzono naboru do klas pierwszych. Wydano pierwszy numer gazetki szkolnej „Modrzewiak”. Powstała strona internetowa szkoły oraz radiowęzeł. W styczniu odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli z księdzem Janem Twardowskim. W maju część uczniów przystąpiła do Nowej Matury – pomostowej.

2002/2003 Przyjęto pierwszy rocznik absolwentów gimnazjów. Do szkoły uczęszczają pierwsi uczniowie liceum trzyletniego oraz uczniowie kończący liceum czteroletnie. 14 maja uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą 20. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka.

2003/2004 500 rocznica urodzin Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Dzień Modrzewiaka obchodzono w Wolborzu.

2004/2005 Do Nowej Matury przystąpił pierwszy rocznik absolwentów. Absolwenci czteroletniego liceum zdawali egzamin dojrzałości po raz ostatni.

2005/2006 14 października uroczyście obchodzono jubileusz 45-lecia szkoły. Z okazji 25 rocznicy powstania „Solidarności” w listopadzie odbyło się w szkole spotkanie uczniów i nauczycieli z uczestnikami tamtych wydarzeń: marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, wicemarszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, panią Bożeną Grzywaczewską, panem Mirosławem Chojeckim oraz o. Maciejem Ziębą.

2006/2007 16 marca delegacja uczniów klas dwujęzycznych uczestniczyła w wykładzie Kanclerz Niemiec pani Angeli Merkel na temat wspólnej przyszłości Europy. Wykład odbył się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.

2007/2008 Przeprowadzono intensywne prace budowlano-remontowe, które objęły wymianę nawierzchni boiska, chodników, bramy wjazdowej i ogrodzenia terenu szkoły oraz rekultywację zieleni. 16 maja w szkole odbył się wieczór poezji Grzegorza Przemyka i jego matki Barbary Sadowskiej.

2008/2009 Z okazji 20 rocznicy obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów w Polsce, 3 kwietnia odbyło się w szkole spotkanie uczniów i nauczycieli z premierem Tadeuszem Mazowieckim.

2009/2010 Od 8 do 10 listopada delegacja uczniów klas maturalnych przebywała w Berlinie, gdzie brała udział w obchodach 20 rocznicy obalenia muru berlińskiego. Na maturę wrócił obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki.

2010/2011 Od 23 do 25 września uroczyście obchodzono jubileusz 50-lecia szkoły.

Wydarzenia szkolne[edytuj | edytuj kod]

Obóz integracyjny – w każdym roku, uczniowie klas pierwszych, na przełomie sierpnia i września wyjeżdżają w góry do miejscowości Sromowce Wyżne na sześć dni, aby poznać część swoich nowych kolegów, przedstawicieli grona pedagogicznego oraz tradycje panujące w szkole

Święto zmarłych – odwiedzanie grobów nauczycieli, kolegów; pierwszoklasiści odwiedzają grób Grzegorza Przemyka

Torty – w ostatni dzień przed feriami odbywa się podsumowanie semestru; na uroczystości tej nagradzane tortami są osoby, które osiągnęły wysokie stopnie w nauce, reprezentowały szkołę na zawodach sportowych, zasłużyły się szkolnej społeczności prowadząc audycje w szkolnym radiowęźle lub udzielając się na łamach szkolnej gazetki "Modrzewiak".

Dni języków obcych – co roku odbywa się święto któregoś z nauczanych języków (wśród nich znajdują się: niemiecki, angielski, rosyjski oraz francuski)

Dzień Polski – próba pokazania tradycji szkoły; obchody Dnia Polskiego w poszczególnych latach odbywają się pod różnymi hasłami (przygotowywane są okolicznościowe inscenizacje i prace literackie)

Obóz narciarski – przed feriami zimowymi lub zaraz po nich odbywa się 10-dniowy wyjazd w Tatry (do Gliczarowa); program wyjazdu obejmuje naukę jazdy na nartach oraz jej doskonalenie, po południu odbywają się zajęcia dydaktyczne; od wielu lat głównym organizatorem wyjazdów zimowych jest profesor Lewandowski, szerzej znany pod pseudonimem "Bobik"

Wymiany – co roku uczniowie klas niemieckojęzycznych wyjeżdżają na wymianę za zachodnią granicę, następnie koledzy z Niemiec przyjeżdżają do Polski; jest to niezapomniany czas i wspaniała przygoda - istnieje możliwość podniesienia poziomu znajomości języka niemieckiego i nadrobienia ewentualnych zaległości

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Tablica upamiętniająca Grzegorza Przemyka na budynku XVII LO im. A. Frycza Modrzewskiego w Warszawie przy ul. Elektoralnej 5/7. Tablicę odsłonięto w czerwcu 2003 r., w 20. rocznicę śmierci Przemyka. Na tablicy zamieszczono jego wiersz Gra w szczerość z tomiku "Oko"
Tablica upamiętniająca Grzegorza Przemyka na budynku przy ul. Elektoralnej w Warszawie.JPG

Uczniami szkoły byli również:

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

 • Hajdrych Włodzimierz (lata 1960 – 1969)
 • Mazur Maria Teresa (lata 1969 – 1973)
 • Awadziun Izabela (lata 1973 – 1974)
 • Stryjek Teresa (lata 1974 – 1985)
 • Kaliński Witold (lata 1985 – 1987)
 • Marczuk Ewa (lata 1987 – 1991)
 • Korzyb Andrzej (lata 1991 – 2001)
 • Rakowska Dorota (lata 2001)
 • Golinowski Piotr (lata 2001 do dziś)

Znani nauczyciele[edytuj | edytuj kod]

Miejsce w rankingach[edytuj | edytuj kod]

Miejsce w rankingu miesięcznika "Perspektywy" Licea warszawskie

 • 2019 – 15
 • 2016 – 15
 • 2015 – 15
 • 2014 – 17
 • 2013 – 15
 • 2012 – 13
 • 2011 – 12
 • 2010 – 13
 • 2009 – 11
 • 2008 – 12
 • 2007 – 9
 • 2006 – 8
 • 2005 – 13
 • 2004 – 8
 • 2003 – 13
 • 2002 – 8
 • 2001 – 10

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Strona internetowa XVII LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
 • Informator wydany z okazji 45 lecia szkoły
 • Ranking Liceów warszawskich miesięcznika Perspektywy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]