Złotoryja (gmina wiejska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Złotoryja
gmina wiejska
Herb
Herb
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat złotoryjski
TERYT 0226062
Wójt Jan Tymczyszyn
Powierzchnia 145,07 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności

7101[1]
• gęstość 49,0 os./km²
Nr kierunkowy 76
Tablice rejestracyjne DZL
Adres urzędu:
al. Miła 4
59-500 Złotoryja
Szczegółowy podział administracyjny
Plan gminy Złotoryja
Liczba sołectw 18
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Złotoryja
Złotoryja
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Złotoryja
Złotoryja
Ziemia51°08′N 15°55′E/51,133333 15,916667
Strona internetowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Portal Portal Polska

Złotoryjagmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie legnickim. Gmina położona jest w zachodniej części województwa dolnośląskiego, swoim obszarem otacza siedzibę powiatu miasto Złotoryja

Siedziba gminy to Złotoryja.

Według danych z 30 czerwca 2004[2] gminę zamieszkiwało 7037 osób.

Herb[edytuj | edytuj kod]

Historia terenów na których położona jest Gmina związana jest z postacią świętej Jadwigi, a odkrycia archeologiczne wskazują, że grody słowiańskie zakładane tu były już w pierwszym tysiącleciu naszej ery. W 1211r. na zamku piastowskim w Rokitnicy książę Henryk Brodaty nadał Złotoryi prawa miejskie. Stąd też w herbie gminy Złotoryi uwiecznione zostały postaci książęcej pary[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gmina Złotoryja powstała dnia 1 stycznia 1973r. z połączenia trzech gromad: Złotoryi, Gierałtowca, Rokitnicy oraz osiedla Wilków. W tej postaci funkcjonowała do dnia 31 grudnia 1987r. Z dniem 2 stycznia 1988r. uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Legnicy połączono miasto i gminę Złotoryja w jedną jednostkę miejsko – gminną. W 1992 roku zmiana przepisów prawnych umożliwiła odłączenie gminy od miasta. Samodzielną działalność gmina Złotoryja ponownie rozpoczęła z dniem 1 kwietnia 1992[4].

Struktura powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Według danych z roku 2005[5] gmina Złotoryja ma obszar 145,07 km², w tym:

  • użytki rolne: 77%
  • użytki leśne: 14%

Gmina stanowi 25,21% powierzchni powiatu. Powierzchnia gminy wynosi 145,07 km² , z czego 77% stanowią użytki rolne, 15% lasy, 2% tereny osiedlowe, 1% wody powierzchniowe i 5% pozostałe tereny. Gmina posiada urodzajne gleby, z czego 77,3% to bardzo dobre gleby klasy I – III. Gmina ma charakter rolniczo – przemysłowy. Dobre warunki dla rozwoju rolnictwa ma północna część gminy[3].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Od kilku lat liczba mieszkańców oscyluje w granicach ok. 7200 osób. W skład gminy wchodzi 18 wsi sołeckich,2 osiedla i 1 osada.

Dane z 30 czerwca 2004[2]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób % osób % osób %
populacja 7037 100 3555 50,5 3482 49,5
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
48,5 24,5 24
  • Piramida wieku mieszkańców gminy Złotoryja w 2014 roku[1].


Piramida wieku Gmina Zlotoryja.png

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Turystyka jest obecnie jednym z kierunków rozwoju gminy. Najlepsze warunki do rozwoju turystyki posiada południowa część gminy leżąca częściowo w otulinie Parku Krajobrazowego "Chełmy"[6]. Największe tradycje turystyczne ma wieś Jerzmanice-Zdrój gdzie ponad 100 lat temu założono uzdrowisko. Atrakcje turystyczne tej miejscowości to pomnik przyrody nieożywionej „Krucze Skały”, Skalne Źródełko zwane też źródełkiem św. Jadwigi, następnie Studnia Trozendorfa. Nieopodal Jerzmanic-Zdroju znajduje się zespół pseudkrasowych jaskiń pod Wilczą Górą. W południowo – zachodniej części Wilczej Góry utworzono rezerwat geologiczny posiadający duże walory naukowe i dydaktyczne. Obserwować w nim można przekrój komina wulkanicznego. Wydarzenia sprzed kilkunastu milionów lat wiernie dokumentują różne kompleksy skał odsłonięte na ścianach kamieniołomu. Najrzadziej spotyka się jednak koncentrycznie ułożone słupy – tzw. skalne róże. Na północno – wschodniej ścianie centralnej partii Wilczej Góry znajduje się jedna z najpiękniejszych w Polsce i w Europie skalnych róż bazaltowych. Spod rezerwatu rozciągają się interesujące widoki na znaczną część Pogórza i Gór Kaczawskich, Karkonosze, a także Nizinę Śląską[3].

Lista wybranych atrakcji turystycznych:

  • Rezerwat przyrody Wilcza Góra,
  • Ruiny zamku powstałego na podwalinie dawnego grodu ok. XIII wieku w Rokitnicy. Zamek należy do najstarszych budowli murowanych w Polsce.
  • Zespół pieców hutniczych, z poł. XIX wieku w Leszczynie, na bazie których powstał Skansen Miasteczka Górniczo-Hutniczego.

Sołectwa[edytuj | edytuj kod]

Brennik, Ernestynów (o statusie osiedla), Gierałtowiec, Jerzmanice-Zdrój, Kopacz, Kozów, Leszczyna, Lubiatów, Łaźniki, Nowa Wieś Złotoryjska, Podolany, Prusice, Pyskowice, Rokitnica, Rzymówka, Sępów, Wilków, Wilków-Osiedle, Wyskok, Wysocko.

Miejscowości bez statusu sołectwa: Czeszków, Kwiatów, Nowa Ziemia

Sąsiednie gminy[edytuj | edytuj kod]

Chojnów, Krotoszyce, Męcinka, Miłkowice, Pielgrzymka, Świerzawa, Zagrodno, Złotoryja

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]