Jerzmanice-Zdrój

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzmanice-Zdrój
Jerzmanice-Zdrój – widok z Wilczej Góry
Jerzmanice-Zdrój – widok z Wilczej Góry
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat złotoryjski
Gmina Złotoryja
Sołectwo Jerzmanice-Zdrój
Wysokość 295–310 m n.p.m.
Liczba ludności (III 2011) 770[1]
Strefa numeracyjna (+48) 76
Kod pocztowy 59-500
Tablice rejestracyjne DZL
SIMC 0368533
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Jerzmanice-Zdrój
Jerzmanice-Zdrój
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jerzmanice-Zdrój
Jerzmanice-Zdrój
Ziemia 51°06′56″N 15°52′28″E/51,115556 15,874444

Jerzmanice-Zdrój (niem. Bad Hermsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja, na Pogórzu Kaczawskim w północnych Sudetach. Do 1999 roku wieś należała do województwa legnickiego.

Środowisko naturalne[edytuj]

Położenie[edytuj]

Wieś położona jest około 4 km na południowy zachód od Złotoryi, nad doliną Kaczawy. Od północy górują nad nimi zalesione Pieklące Wzgórza (299 m n.p.m.) i Goleń (306 m n.p.m.). Zabudowania grupują się głównie wokół Drogi wojewódzkiej 364 prowadzącej w kierunku Lwówka Śląskiego. Część wsi, położona u zbiegu doliny Kaczawy z doliną Drążnicy, nosi nazwę Podgórnik. Swe malownicze położenie Jerzmanice zawdzięczają budowie geologicznej. Leżą one bowiem na pograniczu 2 jednostek geologicznych: zrębu Złotoryi i synklinarnego rowu Leszczyny. Oddziela je inwersyjny uskok Jerzmanic, przebiegający północnym skrajem wsi[2].

Klimat[edytuj]

Średnia roczna temperatura wynosi około +7,5 °C, stycznia -2,5 °C a lipca +17,5 °C. Termiczna wiosna rozpoczyna się tutaj w pierwszym tygodniu kwietnia. Lato ze średnią temperaturą dobową powyżej +15 °C trwa od 10 do 12 tygodni, a zima z temperaturą poniżej 0 °C, od 12 do 14 tygodni. Okres wegetacyjny wynosi 30-31 tygodni. Opady są niższe niż w Górach Kaczawskich, ich wielkość wynosi 700-750 mm. Liczba dni z pokrywą śnieżną nie jest stała i rzadko przekracza 80. Średnie roczne usłonecznienie na dobę wynosi około 4 godzin, liczba dni pochmurnych w roku wynosi średnio 115, a pogodnych 55[3].

Nazwa[edytuj]

W roku 1253 wieś nazywała się Hermanstorph (wnioskować można że zasadźcą wsi był mężczyzna o imieniu Hermann), w roku 1881 Bad Hermsdorf. Pomiędzy tymi nazwami występowało jeszcze kilka innych (wszystkie były jednak związane z imieniem Hermann). W 1946 roku wprowadzono urzędowo nazwę Jerzmanice Zdrój, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Hermsdorf a. Katzbach[4]. Nazwy z dywizem jak Jerzmanice-Zdrój zatwierdziło MSWiA.

Historia[edytuj]

Okolice Jerzmanic były zasiedlone co najmniej od neolitu, o czym świadczy odkryty tu w 1925 r. toporek kamienny, wiązany z tzw. kulturą ceramiki wstęgowej (4500-3750 r. p.n.e.). Także z późniejszych okresów istnieją dowody ciągłego zamieszkiwania ludzi, i to dowody w postaci odkrytych tu skarbów.

W 1860 (lub 1861) r. w Podgórniku (wówczas wieś, obecnie przysiółek Jerzmanic) chłop wyorał wiadro z brązu, zawierające czarki, sprzączki, groty oszczepów, siekierki, bransolety, naramienniki, zapinkę, nóż i bryłę brązu – ważące łącznie ok. 15 kg. Na skutek braku świadomości wartości znaleziska uległ on w późniejszych latach znacznemu rozproszeniu. W 1879 ważąca zaledwie 2,5 kg część skarbu trafiła do wrocławskiego Muzeum Starożytności. Znalezisko określane "Skarb z Podgórnika" datowane jest na okres 800-650 r. p.n.e., obecnie znajduje się we wrocławskim Muzeum Archeologicznym.

Drugi skarb znaleziono w podobnych okolicznościach – w 1926 r. chłop wyorał na polu pod Pieklącymi Wzgórzami wyroby z brązu – pogięte bransolety i ogniwa łańcucha - w sumie objętość skarbu wynosiła 12 bransolet. Dwa lata później znalazł następne przedmioty, które następnie trafiły do muzeum we Wrocławiu. Wyroby z drugiego skarbu datowane są na okres 1200-1000 r. p.n.e.

Tak wczesne zasiedlenie okolic Jerzmanic wiązało się – być może – z eksploatacją pobliskich złóż rud miedzi. Natomiast okruchowe złoża złota wykorzystywano dopiero począwszy od XIII w. Śladami po tych pracach są zarośnięte pagórki – hałdy przemytego materiału przy drodze z Jerzmanic w kier. Świerzawy. Pomimo materialnych dowodów dawnego osadnictwa źródła pisane długo milczały o Jerzmanicach, założonych przypuszczalnie jako "wieś Hermana" w końcu XII w. Pierwsza pewna informacja pochodzi dopiero z 1497 r. (wcześniejsze, XIII-wieczne mogą dotyczyć Jerzmanic koło Chojnowa).

W XVI w. osiedliły się tu znane rody szlacheckie von Bocków, którzy posiadali majątek zwany Dolnym (mieszczącym się w obrębie obecnej leśniczówki), i von Schindlów, właścicieli majątku Górnego (naprzeciw kościoła). Później rodziny te często zmieniały się w posiadaniu obu majątków. Pierwszym znanym przedstawicielem pierwszej rodziny był Wolfgang von Bock, humanista i kanclerz księcia legnickiego Fryderyka II, zmarły podczas zarazy w 1550 r. Prawdopodobnie jego przedstawia największa z trzech dość tajemniczych płaskorzeźb, wykutych na piaskowcowej skałce (koło sklepu, w pobliżu zakładu poprawczego) – postać mężczyzny z datą "1550". Głowa w koronie to przypuszczalnie wizerunek księcia, zaś wizerunek kobiety w medalionie czeka na identyfikację.

Ważne przemiany przyniósł Jerzmanicom wiek XIX. Z inicjatywy złotoryjskiego lekarza powiatowego dr. Christiana Leo w 1881 roku w zabudowaniach dawnej wykańczalni sukna utworzono uzdrowisko. Otwarto je do użytku publicznego 15 lipca 1881 roku pod nazwą Hermsdorf Bad. W późniejszym czasie zaczęto tak nazywać całą miejscowość. W kolejnych latach uzdrowisko rozbudowano o salę koncertową. Uzdrowisko nastawione było na kąpiele błotne borowinowe, parowe, w wywarze z igieł świerkowych, inhalacje, kuracje żętycą. Reklamowano też tutejszą wodę jako szczawę węglanowo-żelazistą, ale powojenne analizy nie potwierdziły jej wartości. Rocznie przybywało do uzdrowiska ok. 200 i więcej osób. Dla potrzeb leczących się i wypoczywających przygotowano alejki spacerowe z ławeczkami, punkty widokowe itp. Pozostałością tych prac są liczne ścieżki i schody wykute w skale w obrębie Kruczych Skał. Znajduje się tam również "Skalne Źródło" zwane też źródełkiem św. Jadwigi, ujęte w klasycystyczny, marmurowy portal, obecnie bardzo zniszczony.

Po wojnie nie wznowiono działalności leczniczej, a w budynkach uzdrowiska uruchomiono w 1956 roku istniejący do dziś państwowy zakład poprawczy.

Od maja do czerwca 1945 roku przybywać zaczęli do Jerzmanic pierwsi polscy osadnicy, głównie z Polski centralnej jak też ze wschodu. Dnia 7 września 1946 roku ruszyła szkoła podstawowa[5], a w 1948 roku powstało Państwowe gospodarstwo rolne, obejmując budynki majątku Bocków w środkowej części wsi.

Edukacja[edytuj]

Organizacjami edukacyjnymi na terenie wsi są: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Jerzmanice - Zdrój (prezes Monika Małecka), które prowadzi Publiczną Szkołę Podstawową w Jerzmanicach - Zdroju (dyrektor Ireneusz Burak-Lisowski) oraz Biblioteka Publiczna Gminy Złotoryja; Filia nr 1 w Jerzmanicach-Zdroju.

Zabytki[edytuj]

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego
Ruiny fontanny w parku pałacowym

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[6]:

 • kościół filialny pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego, powstał przed 1500 r. Od 1527 r. do końca ostatniej wojny służył protestantom. Kilkakrotnie uszkadzany, remontowany i rozbudowywany zasadniczo zmienił swój wygląd – wiadomo np. że w XVII w. miał dwie wysokie wieże, a w XVIII-XIX w. wysmukłą sygnaturkę. Obecnie renesansowe formy widoczne są jedynie w nakrytym sklepieniem krzyżowym prezbiterium. Ciekawy jest zespół 6 płyt nagrobnych z XVI i XVII w., umieszczonych w prezbiterium i na ścianach zewnętrznych, upamiętniających zmarłych z rodów Bocków, Schindelów oraz syna jednego z pastorów, Laurentiusa Heinricha. W murze otaczającym kościół, po zewnętrznej stronie tkwi krzyż kamienny z datą "1763" (być może wykutą wtórnie na znacznie starszym krzyżu)[7].
 • cmentarz przykościelny (ostatni pochówek 1974 lub 1976)
 • park pałacowy z folwarkiem:
  • park, powstały po 1890 roku
  • rządówka z kuźnią, z XVIII w.
  • stajnia, z XVIII w.
  • oficyna z oborą, z XIX/XX w.
  • obora, z XIX/XX w.
  • spichrz z warsztatem, z XIX/XX w.

inne obiekty:

 • mury folwarków (z 1890 roku pochodzi obecny widok, daty powstania nie ustalono), w latach 1947 - 1992 na terenie folwarku funkcjonowało Państwowe Gospodarstwo Rolne
 • budynek Szkoły Podstawowej, z 1903 r
 • domy mieszkalne numer: 77 (z 1813 roku), 76 (z 1815 roku) i 80 (z lat 1880-90)
 • pałacyk w górnej części wsi (dziś budynek mieszkalny)
 • pozostałości kamieniołomu (w dolnej części wsi, na ścianie z piaskowca tzw. Kruczych Skałach)
 • dworzec kolejowy i trakcje numer 1 i 2 torów kolejowych
 • żelazny most i czerwony most
 • alejki
 • ruiny: uzdrowiska, restauracji, pałacu i pałacyków

Społeczeństwo[edytuj]

Religia[edytuj]

Jerzmanickie społeczeństwo liczy obecnie niespełna 830 osób. W Gminie Złotoryja zajmuje (jako wieś) czwarte miejsce. W sferze religijnej większość mieszkańców identyfikuje się jako osoby wyznania rzymskokatolickiego, nieliczni to ateiści. Dwie rodziny (ok. 8 osób) to Świadkowie Jehowy.

Demografia[edytuj]

Odnotowuje się sporadyczne wzrosty liczby ludności. Liczba urodzeń a zgonów waha się na poziomie +1/+2. Przeciętnie w ciągu roku rodzi się ok. 4/5 dzieci, umierają 3/4 osoby.

Turystyka[edytuj]

Poza zabytkami do głównych atrakcji turystycznych Jerzmanic-Zdroju zaliczają się[8]:

 • Pomnik przyrody nieożywionej Krucze Skały, pionowe skalne ściany piaskowcowe powstałe 92 mln lat przed naszą erą, będące pozostałością kamieniołomu.
 • Skalne Źródełko z XIII wieku zwane też źródełkiem św. Jadwigi, znajdujące się u podnóża Kruczych Skał,
 • Studnia Trozendorfa (znajdująca się około sto metrów za mostem nad Kaczawą przy drodze w kierunku Złotoryi)
 • zespół pseudkrasowych jaskiń pod Wilczą Górą

Przez Jerzmanice przebiegają następujące szlaki turystyczne[9]:

 • Szlak św. Jakuba - prowadzony jest dawną „Wysoką Drogą”. Łączy się z odcinkami Drogi św. Jakuba w Niemczech, Francji i Hiszpanii. Dociera do Katedry w Santiago de Compostela – gdzie znajduje grób Świętego Jakuba.
 • Szlak Spacerowy szlak turystyczny zielony - w pobliżu Jerzmanic-Zdroju biegnie doliną Kaczawy, u stóp pseudokrasowych jaskiń-pieczar: Wilczej Jamy, Niedźwiedziej Jamy i Skalnego Wodospadu, dalej u podnóża rezerwatu geologicznego „Wilcza Góra”.
 • Szlak Źródlany szlak turystyczny żółtyszlak turystyczny zielony – szlak wiedzie przez miejscowości, w których wedle ustnej tradycji znajdują się „źródełka św. Jadwigi” – w tym przez Jerzmanice-Zdrój. Od 2006r. organizowane są na nim rajdy rowerowe dla dzieci i młodzieży.
 • Złoty szlak rowerowy szlak rowerowy niebieski - szlak prowadzi przez miejsca związane z wydobyciem złota w okolicach Złotoryi[10].

Komunikacja i transport[edytuj]

Drogi[edytuj]

Przez wieś przebiegają dwie drogi wojewódzkie:

droga wojewódzka 328    Marciszów-Nowe Miasteczko (droga do Jeleniej Góry i Chojnowa z dojazdem do Autostrady A4)
droga wojewódzka 364    Gryfów Śląski-Legnica (droga do Lwówka Śl. i Legnicy z dojazdem do Autostrady A4)

Ponadto na terenie wsi znajduje się droga łącząca powyższe trasy wojewódzkie.

Kolej[edytuj]

Na terenie wsi znajduje się stacja kolejowa obsługująca następujące szlaki:

W okolicy Jerzmanic-Zdroju znajdują się liczne zakłady zajmujące się wydobyciem surowców mineralnych. W transporcie kruszyw wykorzystywane są linie:

– obsługa zakładu „PGP Bazalt” w Krzeniowie i Wilkowie

– eksploatowana na odcinku 3,5 km, obsługa zakładu Colas na Wilczej Górze

Transport publiczny[edytuj]

Przewozem osób zajmują się głównie firmy prywatne, które świadczą usługi przewozowe na trasach do Złotoryi i okolicznych miejscowości.

Sport[edytuj]

Na terenie wsi działa klub piłki nożnej LZS "Iskra - Jerzmanice"[13]. Wcześniej klub prowadził również sekcję tenisa (zrezygnowano w latach osiemdziesiątych).

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
 2. ZŁOTORYJA i okolice, R. Gorzkowski, K. Maciejak
 3. Dzieje Złotoryi, opr. zespół pod redakcją Ryszarda Gładkiewicza, ISBN 83-901964-1-7
 4. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. Nr 44, poz. 85)
 5. www.sp-jerzmanicezdroj.pl
 6. Stan na 31 grudnia 2014/ Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 09.02.2015].
 7. Jerzmanice-Zdrój na stronach Encyklopedii Sudeckiej (pol.)
 8. Gmina Złotoryja wczoraj i dziś (pol.)
 9. Szlaki turystyczne w Gminie Złotoryja (pol.)
 10. Złoty Szlak Rowerowy (pol.)
 11. Ogólnopolska Baza Kolejowa (pol.). [dostęp 19 stycznia 2009].
 12. Ogólnopolska Baza Kolejowa (pol.). [dostęp 3 lutego 2009].
 13. Sport w Gminie Złotoryja (pol.)

Bibliografia[edytuj]

 • Pogórze Kaczawskie, Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 7, pod red. M. Staffy, Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 2002, ISBN 83-85773-47-9
 • Góry i Pogórze Kaczawskie. Skala 1:40.000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2004. wyd. II. ISBN 83-88049-02-x.

Galeria[edytuj]