Zaleskie Łęgi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zaleskie Łęgi
Ilustracja
Most kolejowy nad Parnicą. Łączy Kępę Parnicką z Zaleskimi Łęgami; widok z Łasztowni
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Akwen

rzeka Odra (Międzyodrze)

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Zaleskie Łęgi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Zaleskie Łęgi”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Zaleskie Łęgi”
Ziemia53°23′40″N 14°35′30″E/53,394444 14,591667
Mewy śmieszki na brzegu Zaleskich Łęgów nad Kanałem Parnickim

Zaleskie Łęgi – największa wyspa na obszarze Międzyodrza.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Administracyjnie leży w Szczecinie w obrębie dzielnicy Śródmieście i zajmuje około 1100 ha. Jest zamieszkana przez ok. 400 mieszkańców wyłącznie w ciągu ul. Gdańskiej.[potrzebny przypis] Zaleskie Łęgi od wschodu opływa Regalica i Brynecki Nurt, od południa Kanał Odyńca (Kanał Leśny), od zachodu Regaliczka i Kanał Rybny, a od północy Parnica. W zachodniej części wyspy znajduje się Jezioro Portowe, a we wschodniej Zatoka Brynecka. Ponadto wyspa jest poprzecinana wieloma niewielkimi ciekami wodnymi (np. Szeroki Rów, Francuski Rów).

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Północna część wyspy jest silnie przekształcona przez przemysł. W północno-wschodniej części wyspy znajduje się główna część portu morskiego Szczecin, Basen Górniczy. Składa się on z 6 basenów i 16 nabrzeży. Przez Przekop Mieleński Basen Górniczy ma połączenie z torem wodnym Świnoujście–Szczecin. Basen Górniczy jest wykorzystywany do przeładunku paliw, węgla, rud i fosfatów. Terminal węglowy w Szczecinie posiada wywrotnicę wagonową o zdolności przeładunkowej 1 000 t/h, żurawie o udźwigu do 16 t oraz powierzchnię składową z możliwością składowania 200 tys. ton.

Nad Regalicą zlokalizowane jest nabrzeże przystosowane do przeładunku drewna oraz skład piasków i żwirów. Na Zaleskich Łęgach działa Elektrownia Szczecin i Stocznia Pomerania.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z racji swojego położenia Zaleskie Łęgi są naturalnym łącznikiem między Szczecinem a resztą kraju. Spowodowało to powstanie znacznej liczby mostów. Są to

oraz nieczynne od 2008:

Ponadto na Zaleskich Łęgach znajduje się Estakada Pomorska.

Przez wyspę biegnie odcinek drogi krajowej nr 10 łączący Szczecin z Bydgoszczą, Toruniem i Warszawą. Znajduje się on w ciągu ul. Gdańskiej. W południowej części wyspy, nad Kanałem Leśnym biegnie ul. Floriana Krygiera (DK31). W związku z rosnącym natężeniem ruchu planowane jest jej poszerzenie i dostosowanie do wymogów drogi ekspresowej[1]. W dalszej przyszłości przez Zaleskie Łęgi ma przebiegać trzeci ciąg komunikacyjny łączący prawobrzeżny i lewobrzeżny Szczecin (ul. Nowogdańska). W północno-zachodniej części wyspy ul. Gdańska rozgałęzia się na ul. Energetyków oraz Trasę Zamkową im. P. Zaremby (DW115), które są głównymi arteriami wlotowymi i wylotowymi do centrum Szczecina. We wschodniej części wyspy ul. Gdańska rozgałęzia się na ul. Przestrzenną i ul. Eskadrową, które prowadzą do prawobrzeżnego Szczecina.

Ulicą Gdańską jeżdżą tramwaje linii nr 2, 7 i 8. W pobliżu Basenu Górniczego zlokalizowana jest pętla tramwajowa i autobusowa. Linia tramwajowa ma zostać zastąpiona przez linię szybkiego tramwaju, który połączy dzielnice Zachód, Śródmieście i Prawobrzeże.

Przez Zaleskie Łęgi prowadzą linie kolejowe do Szczecina Głównego, Niemiec, Wrocławia, Stargardu i Goleniowa. Istnieją także linie kolejowe prowadzące na Łasztownię i do wszystkich części portu morskiego Szczecin. W zachodniej części wyspy zbudowano duży dworzec osobowo-towarowy Szczecin Port Centralny, który jest głównym dworcem towarowym obsługującym Port Szczecin.

Na wyspie wybudowano także stację postojową składów pasażerskich Szczecin-Zaleskie Łęgi.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

W południowo-wschodniej części wyspy znajduje się zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Zaleskie Łęgi”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]