Zbigniew Brym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Wkaczmarczyk (dyskusja | edycje) o 23:49, 5 sty 2021. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Zbigniew Brym
Zdunin
Ilustracja
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia

1 lutego 1919
Warszawa

Data i miejsce śmierci

1 grudnia 2006
Warszawa

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wojsko Polskie
Tajna Armia Polska
Armia Krajowa

Jednostki

Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie
3. kompania Zgrupowanie Chrobry II

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa kampania wrześniowa powstanie warszawskie

Por. Zbigniew Brym "Zdunin", ppor. "Piotr" i kapelan ksiądz kapitan Antoni Czajkowski "Badur" z 3 kompanii por. "Zdunina" ze Zgrupowania Chrobry II na Dworcu Pocztowym w końcu sierpnia 1944 r.
Fotografia Zbigniewa Bryma: Flaga na Dworcu Pocztowym (na rogu ulicy Żelaznej i Chmielnej w ostatnich dniach powstania warszawskiego

Zbigniew Brym ps. Zdunin (ur. 1 lutego 1919 w Warszawie, zm. 1 grudnia 2006 tamże) – pułkownik Wojska Polskiego, fotografik i publicysta.

Życiorys

Absolwent Szkoły Podchorążych Saperów w Modlinie. Uczestnik wojny obronnej – walczył jako żołnierz Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Kleeberga. Dowódca jednej z kompanii TAP, zastępca dowódcy kompanii oddziału saperskiego ZWZ. W powstaniu warszawskim dowódca 3. kompanii Zgrupowania Chrobry II. Od 7 września 1944 – podporucznik. Jest autorem fotografii dokumentalnych z okresu powstania. Po nim trafił jako jeniec do oflagu Gross-Born. Był jedną z osób współpracujących w Radzie Honorowej Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.

W powstaniu, idąc na zbiórkę 3. kompanii, zginął jego brat plutonowy podchorąży Mieczysław Brym (ps. „Tolimierz”).

Próba upamiętnienia

W marcu 2014 część radnych m.st. Warszawy wnioskowała o nadanie imienia Zbigniewa Bryma rondu na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i al. Jana Pawła II, przy Dworcu Centralnym. Większość jednak zagłosowała za nazwaniem ronda imieniem Czterdziestolatka[1].

Niektóre publikacje

  • Żelazna Reduta
  • Grochem o ścianę. Zbiór pism – artykułów z lat 1946-2002

Przypisy

  1. Czterdziestolatek dostał rondo przy Dworcu Centralnym. TVN Warszawa, 2014-03-20. [dostęp 2014-12-21].

Linki zewnętrzne