Zupa joumou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zupa joumou[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Zupa joumou (2018)
Państwo

 Haiti

Typ

niematerialne dziedzictwo kulturowe

Numer ref.

01853

Region[b]

Ameryka Łacińska i Karaiby

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2021
na 16. sesji

brak współrzędnych
Zupa joumou
soup joumou, soupe au giraumon
Rodzaj

zupa

Kuchnia

haitańska(inne języki)

Miejsce powstania

Haiti

Obróbka żywności

gotowanie

Zupa joumou[1] (hait. soup joumou, fr. soupe au giraumon[2]) – tradycyjna potrawa kuchni haitańskiej(inne języki) będąca formą zupy dyniowej przyrządzanej z dyni odmiany „turecki turban”(inne języki). Jest to danie świąteczne, ważne dla tożsamości i mające status potrawy narodowej Haitańczyków, przygotowywane i spożywane 1 stycznia, w Dniu Niepodległości(inne języki) kraju[1][3][4].

W 2021 roku wiedza, know-how oraz praktyki związane z przyrządzaniem zupy joumou wpisane zostały na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO[2][1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W czasach kolonialnych, kiedy współczesne Haiti było francuską kolonią o nazwie Saint-Domingue, spożywanie zupy z odmiany dyni o nazwie „turecki turban”(inne języki) (fr. giraumon) było wyłącznym przywilejem kolonistów[2][3][1]. Ich własnością byli niewolnicy, głównie pochodzący z Afryki, do których obowiązków należało przygotowywanie i serwowanie zupy joumou swoim panom[4]. Kiedy w wyniku rewolucji 1 stycznia 1804 roku proklamowano niepodległość Haiti, zupa stała się symbolem zwycięstwa nad kolonializmem, odrzucenia ucisku i dyskryminacji, wolności oraz uzyskania niepodległości, a także wyrazem godności, stąd też potrawa nazywana jest również „zupą wolności” (fr. soupe de la liberté) lub „zupą niepodległości” (fr. soupe de l’Indépendance)[2][1].

Przygotowanie[edytuj | edytuj kod]

Garnek z zupą joumou (2018)

Zupa joumou przygotowywana jest z dyni „turecki turban”(inne języki) (fr. giraumon, hait. joumou), która pierwotnie uprawiana była przez rdzenną ludność Karaibów[2]. Jej nazwa wywodzi się od słowa jirumum, pochodzącego z jednego z języków Tupi[2]. Przepisy na zupę joumou przekazywane są z pokolenia na pokolenie w haitańskich rodzinach i mogą się nieco różnić między sobą, a także w zależności od regionu kraju[2][5]. Według najbardziej popularnego, oprócz dyni składnikami zupy są również korzeń taro, bataty, rzepa, kolczoch jadalny, cebula, marchew, banany, ziemniaki, kapusta, kawałki mięsa (najczęściej wołowego[5]), makaron (np. wermiszel[5]) oraz przyprawy (np. ostra papryka chili)[2][3][1].

Na początku dynia joumou jest gotowana, a następnie rozgniatana, po czym całość gotuje się na wolnym ogniu, stopniowo dodając pozostałe składniki, w tym warzywa i mięso[2]. Przed końcem gotowania dodawane są natka pietruszki oraz świeżo wyciśnięty sok z limonki[2]. W niektórych regionach Haiti zupę joumou podaje się ze sfermentowanymi i przyprawionymi liśćmi sałaty[2].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Zupa joumou jest odświętnym daniem, ważnym dla tożsamości narodowej Haitańczyków, przygotowywanym i spożywanym przede wszystkim w Dniu Niepodległości Haiti(inne języki) (1 stycznia)[1][3]. Potrawa ta tradycyjnie stanowi pierwszy posiłek mieszkańców Haiti w Nowym Roku, ale podawana jest również jako niedzielne śniadanie, między godziną 8:00 a 10:00[6][3][1]. W przygotowaniu potrawy udział biorą wszyscy członkowie rodziny, ale najważniejszą rolę w jej gotowaniu i późniejszym podaniu pełnią kobiety, którym pomagają dzieci, natomiast rolą mężczyzn-rzemieślników jest wykonanie garnków i naczyń, w których danie jest przygotowywane oraz podawane[1][2].

Transmisja tradycji odbywa się głównie z pokolenia na pokolenie w obrębie rodzin, ale przepisy na zupę joumou są też przekazywane w książkach, programach kulinarnych, w szkołach gastronomicznych oraz za pośrednictwem portali społecznościowych, a także podczas targów rolniczych oraz lokalnych świąt i festiwali[2]. Przyrządzanie zupy daje poczucie przynależności do wspólnoty oraz spaja społeczność Haiti nie tylko na obszarach wiejskich, ale także w miastach[1][2]. Tradycja jest żywa na obszarze Haiti oraz wśród haitańskich imigrantów mieszkających w innych krajach[3][4][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Dziedzictwo niematerialne – Haiti. Polski Komitet ds. UNESCO. [dostęp 2023-11-03].
  2. a b c d e f g h i j k l m n o Joumou soup – Nomination form [online], ich.unesco.org [dostęp 2023-11-03] (ang.).
  3. a b c d e f Joumou soup [online], ich.unesco.org [dostęp 2023-11-03] (ang.).
  4. a b c Jenna Chrisphonte, Soupe joumou, a symbol of freedom and hope, is a New Year’s Day tradition for Haitians everywhere, „Washington Post”, 22 grudnia 2020, ISSN 0190-8286 [dostęp 2023-11-05] (ang.).
  5. a b c Soup Joumou Recipe [online], NYT Cooking [dostęp 2023-11-05] (ang.).
  6. Lyonel Trouillot, Haiti’s New Year’s Day soup has made headlines. But let’s not be naive about its symbolism, „The Guardian”, 2022, ISSN 0261-3077 [dostęp 2023-11-05] (ang.).