Żegrówko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żegrówko
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat kościański
Gmina Śmigiel
Strefa numeracyjna (+48) 65
Kod pocztowy 64-030
(poczta: Śmigiel)
Tablice rejestracyjne PKS
SIMC 0376857
Położenie na mapie gminy Śmigiel
Mapa lokalizacyjna gminy Śmigiel
Żegrówko
Żegrówko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Żegrówko
Żegrówko
Ziemia 52°03′N 16°29′E/52,050000 16,483333

Żegrówkowieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Śmigiel. W latach 1975−1998 miejscowość należała do województwa leszczyńskiego.

Wieś sołecka, 516 mieszkańców; miejscowość rolniczo-turystyczna. Żegrówko składa się z dwóch części: z wsi głównej oraz nieoficjalnej dzielnicy Bambry (pochodzenie prawdopodobnie od miejscowości niemieckiej Bamberg, skąd przybywali w XVIII wieku niemieccy koloniści, na co wskazuje duża liczba nazwisk o niemieckim brzmieniu, lecz już z polską pisownią). Wieś należy do parafii Wilkowo Polskie i cmentarza parafialnego w Śniatach.

Okoliczne rejony uprawne są również podzielone na części i noszą nazwy: Karpaty, Karsznice (pochodzi od nazwy wsi Karśnice), Popowskie (pochodzi od nazwy wsi Popowo), Koło Składu i Bumskowo. Na terenie wsi jest do dziś silnie rozpowszechniony handel wymienny, łącznie z planami wprowadzenia własnej wiejskiej waluty.

We wsi urodziła się znana poetka ludowa Apolonia Cieśla, znana też jako Babcia Apolonia. Tradycję pielęgnowania i propagowania gwary wielkopolskiej przejął jej wnuk Walenty Cieśla, twórca ludowy.

Podczas kampanii wrześniowej tworząc umocnienia nad rzeką Sammica wyróżnił się rotmistrz Kotowski. W okresie II wojny światowej część mieszkańców wsi została wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec.

W roku 2003 zawiązało się Towarzystwo Miłośników Żegrówka, którego prezesem jest założyciel Piotr Zimmermann.

W miejscowości funkcjonuje publiczna szkoła podstawowa, istniejąca od 1837 roku, remiza Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przystanek na trasie wąskotorowej Śmigielskiej Kolei Dojazdowej.