A Coruña

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
A Coruña
Herb Flaga
Herb A Coruñi Flaga A Coruñi
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna Flag of Galicia.svg Galicja
Burmistrz Carlos Negreira Souto
Powierzchnia 36,8 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

246 028
Położenie na mapie Galicji
Mapa lokalizacyjna Galicji
A Coruña
A Coruña
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
A Coruña
A Coruña
Ziemia 43°22′N 8°23′W/43,366667 -8,383333
Portal Portal Hiszpania

A Coruña (oficjalna nazwa w języku galicyjskim[1]), La Coruña (nazwa w języku hiszpańskim, obowiązująca wcześniej) – miasto w północno-zachodniej Hiszpanii (Galicja), nad Oceanem Atlantyckim; ośrodek administracyjny prowincji A Coruña; 244 tys. mieszkańców (2007).

Ratusz miejski


Geografia[edytuj | edytuj kod]

A Coruña należy do nielicznej grupy miast (istnieje osiem takich par na świecie), które posiadają inne miasto na antypodach - to nowozelandzkie Christchurch.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Duży port handlowy i rybacki. Dobrze rozwinięty przemysł ciężki, hutnictwo żelaza i aluminium. Ponadto przemysł stoczniowy, chemiczny, przetwórstwa spożywczego, m.in. rybny, tytoniowy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze ślady osadnictwa w rejonie miasta pochodzą z czasów przed rzymskich i umiejscawione są w rejonie ulic de Coruña i de Ferrol. Wojska Juliusza Cezara dotarły tu około 62 p.n.e. i nazwały osadę Brigantium. Rozkwit miasta nastąpił w II wieku, kiedy została zbudowana latarnia morska zwana Wieżą Herkulesa.

Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego miasto dostało się pod wpływy Wizygotów. Inwazja arabska z roku 711 nie pozostawiła śladów w mieście. Około roku 911 król Bermudo II wybudował na przylądku fortecę, odbudowując jednocześnie Wieżę Herkulesa, w celu ochrony przed atakami wikingów. Miało to zapobiec wyludnianiu się miasta, którego mieszkańcy masowo przenosili się do lepiej strzeżonego Betanzos.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. W hiszpańskiej Galicji urzędowe nazwy ustalane są wyłącznie po galicyjsku, patrz: Nazewnictwo geograficzne świata. T. 12: Europa. Część II. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2010. ISBN 978-83-254-0825-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przewodniki Wiedzy i Życia - Hiszpania Północna, 2008, Wydawnictwo Hachette Livre Polska sp. z o.o., ss. 54-55,ISBN 83-7448-647-3.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]