Adam Leszczyński (major)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adam Leszczyński
Адам Брониславович Лещинский
major major
Data i miejsce urodzenia

24 grudnia 1920
Jakubowicze, obwód miński

Data i miejsce śmierci

8 września 2006
Grodno

Przebieg służby
Lata służby

1940–1948

Siły zbrojne

Armia Czerwona

Jednostki

1450 pułk artylerii samochodowej 10 Korpusu Pancernego 10 Armii

Stanowiska

dowódca baterii

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Za Służbę Ojczyźnie III stopnia (Białoruś)

Adam Bronisławowicz Leszczyński (ros. Адам Брониславович Лещинский, ur. 24 grudnia 1920 we wsi Jakubowicze obecnie w rejonie kopylskim w obwodzie mińskim, zm. 8 września 2006 w Grodnie) – radziecki wojskowy, major, Bohater Związku Radzieckiego (1944).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie chłopskiej. Deklarował narodowość białoruską. Skończył 7 klas szkoły i kursy traktorzystów, pracował jako traktorzysta w Stacji Maszynowo-Traktorowej. Od 1940 służył w Armii Czerwonej, od lipca 1941 jako żołnierz wojsk pancernych uczestniczył w wojnie z Niemcami, walczył na Froncie Zachodnim w obwodzie witebskim, bitwie pod Smoleńskiem i bitwie pod Moskwą. W 1942 ukończył przyśpieszony kurs szkoły wojsk pancernych w Czkałowie (obecnie Orenburg), a w 1942 2 Kijowską Szkołę Artylerii i został dowódcą baterii, walcząc na Froncie Woroneskim i 1 Ukraińskim. Brał udział w bitwie kurskiej, wyzwalaniu Lewobrzeżnej Ukrainy i bitwie o Dniepr. 23 października 1943 przy przełamywaniu obrony przeciwnika na prawym brzegu Dniepru w rejonie mironowskim w obwodzie kijowskim dowodzona przez niego bateria w składzie 1450 pułku artylerii samochodowej 10 Korpusu Pancernego 10 Armii zadała wrogowi duże straty, a on sam został ranny. W 1946 ukończył wyższą oficerską szkołę artylerii samochodowej, w 1948 zakończył służbę w stopniu majora. W 1957 ukończył Woroneski Instytut Rolniczy, później zajmował się zagadnieniami rozwoju rolnictwa w obwodzie grodzieńskim, gdzie pracował m.in. jako starszy inżynier.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]