Adolfo Suárez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Adolfo Suárez González
Adolfo Suarez 03 cropped.jpg
Data i miejsce urodzenia 25 września 1932
Cebreros (Ávila)
Data i miejsce śmierci 23 marca 2014
Madryt
Premier Hiszpanii
Przynależność polityczna Unia Demokratycznego Centrum
Okres urzędowania od 5 lipca 1976
do 25 lutego 1981
Poprzednik Carlos Arias Navarro
Następca Leopoldo Calvo-Sotelo
Odznaczenia
Order Złotego Runa (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Zasług Cywilnych (Hiszpania) Krzyż Wielki Zasługi Wojskowej z Odznaką Białą (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Alfonsa X Mądrego (Hiszpania) Komandor Orderu Alfonsa X Mądrego (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Kardynała Cisnerosa  (Hiszpania)
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Adolfo Suárez González, książę Suarez (hiszp. Adolfo Suárez González, Duque de Suárez) (ur. 25 września 1932 w Cebreros w prowincji Ávila, zm. 23 marca 2014 w Madrycie) – hiszpański polityk, premier kraju w latach 1976–1981.

Kariera polityczna do 1976[edytuj | edytuj kod]

Ukończył prawo na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Karierę polityczną rozpoczął w 1958 jako pracownik sekretariatu generalnego Falangi, wówczas jedynej legalnej partii w Hiszpanii. Do końca reżimu Franco pełnił różne funkcje w administracji państwowej i partii jak gubernator Segowii w latach 1968–1969 czy zastępca sekretarza generalnego Falangi.

Premier kraju[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 1976 król Juan Carlos mianował Suáreza premierem. Był on praktycznie nieznany wśród obserwatorów. Decyzja ta wywołała protesty wśród partii lewicowych i centrowych które wypominały mu przynależność do Falangi. Król chciał demokratyzacji kraju, ale nie chciał drażnić potężnych kręgów konserwatywnych (w szczególności wojska). Ku zaskoczeniu przeciwników i obserwatorów, rozpoczął demokratyczne reformy. W 1977 jego partia, Unia Demokratycznego Centrum wygrała pierwsze wolne wybory parlamentarne od 41 lat. Tym samym Suárez stał się pierwszym demokratycznie wybranym premierem od czasu wojny domowej. Za jego kadencji przyjęto hiszpańską konstytucję, obowiązującą do dziś. W 1979 ponownie wygrał wybory.

W 1981 został zastąpiony na stanowisku premiera przez Leopoldo Calvo-Sotelo. W tym samym roku Juan Carlos nadał mu tytuł „księcia Suarez”.

Działalność polityczna po 1981[edytuj | edytuj kod]

Po odejściu z funkcji premiera założył w 1982 nową partię Centrum Demokratyczne i Socjalne. Nie powtórzyła ona sukcesu swej poprzedniczki UDC. W 1991 wycofał się z życia politycznego.

Stan zdrowia[edytuj | edytuj kod]

W 2004 syn byłego premiera, Adolfo Suárez Illana, oświadczył w hiszpańskiej telewizji, że jego ojciec cierpi na chorobę Alzheimera. Oświadczenie to poprzedziły spekulacje w hiszpańskich mediach na temat stanu zdrowia byłego premiera. Zmarł 23 marca 2014 roku[1].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]