Miguel Primo de Rivera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Miguel Primo de Rivera y Orbaneja (ur. 8 stycznia 1870, zm. 16 marca 1930) – hiszpański wojskowy, generał dywizji, dyktator Hiszpanii w latach 1923-1930. Ojciec José Antonia Prima de Rivery.

Pochodził z wojskowej rodziny, w szeregach armii hiszpańskiej walczył w Maroku, na Kubie i Filipinach. W 1921 odziedziczył po wuju tytuł markiza de Estella. W latach 1922-1923 był dowódcą okręgu wojskowego Katalonii, gdzie cieszył się dużym poparciem. Szybko rósł w siłę i zyskał poparcie armii oraz bogatego ziemiaństwa. We wrześniu 1923, po bezkrwawym zamachu stanu, król Alfons XIII mianował go premierem.

Pomnik Miguela Primo de Rivery w Jerez de la Frontera w Hiszpanii, (Mariano Benlliure)

Po objęciu władzy Primo de Rivera wprowadził rządy silnej ręki, zaprowadził cenzurę i zdelegalizował wszystkie partie poza założoną przez niego Unión Patriótica Española (Hiszpańska Unia Patriotyczna). Walczył z bezrobociem, prowadząc szeroko zakrojony program robót publicznych, jednak szybki wzrost inflacji doprowadził do załamania się gospodarki.

W efekcie gospodarczej klęski i narastającej opozycji, 28 stycznia 1930 został zmuszony do ustąpienia i zmarł w dwa miesiące później w Paryżu, w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach.

Według brytyjskiego historyka Stanleya Payne'a rządy Primo de Rivery były najłagodniejsze i najbardziej liberalne ze wszystkich dyktatur dwudziestowiecznej Europy, "nie splamione ani jedną polityczną egzekucją"[1].

W 1929 odznaczony Orderem Orła Białego.[2]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Historia Hiszpanii, T. Miłkowski, P. Machcewicz, 2002, s. 329.
  2. Kawalerowie i statuty Orderu Orła Białego 1705-2008, 2008, s. 301.
Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Miguel Primo de Rivera