Agata Młynarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Agata Młynarska
Agata Młynarska
Data i miejsce urodzenia 23 marca 1965
Warszawa, Polska
Zawód aktorka, dziennikarka, konferansjerka, prezenterka telewizyjna, polonistka
Współmałżonek Przemysław Schmidt
Strona internetowa

Agata Maria Młynarska (ur. 23 marca 1965 w Warszawie) – polska dziennikarka, konferansjerka i prezenterka telewizyjna, obecnie związana z TVP1.

Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu, który otrzymała za pomoc dzieciom z polskich domów dziecka oraz udział w wielu akcjach charytatywnych na rzecz dzieci. Jest także honorowym ambasadorem Fundacji Przyjaciółka oraz Fundacji Dziecięca Fantazja, w której działa aktywnie od 2004 roku.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Agata Młynarska jest córką Wojciecha (piosenkarza i autora tekstów) i aktorki Adrianny Godlewskiej. Ma dwoje rodzeństwa: siostrę Paulinę (aktorkę i dziennikarkę) i brata Jana.

Poprzez stryjecznego dziadka swojego ojca, dyrygenta Emila Młynarskiego, jest spowinowacona z rodziną Rubinsteinów, wywodzącą się z małżeństwa pianisty Artura Rubinsteina z Anielą „Nelą” Młynarską. Ojciec Młynarskiej, Wojciech, jest kuzynem aktora Johna Rubinsteina i fotograf Evy Rubinstein, a Agata Młynarska jest kuzynką aktora Michaela Westona, syna Johna Rubinsteina.

Absolwentka XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie i wydziału filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1990–2006 związana z TVP2. Prowadziła tam dziennik Obserwator. Od 1991 roku wraz z Jerzym Owsiakiem prowadziła program Róbta, co chceta!. Następnie finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, współtworzyła akcję I Ty możesz zostać św. Mikołajem, na rzecz pomocy dzieciom z domów dziecka, Festiwal Kultury Kresowej oraz wiele imprez i programów rozrywkowych. Do września 2006 była gospodynią porannego magazynu Pytanie na śniadanie. Do 2005 roku zapowiadała programy w TVP2 w zapowiedziach spikerskich.

Następnie w latach 2006–2013 pracowała w Polsacie, gdzie była prezenterką oraz szefową zespołu Nowych Projektów. Była gospodynią drugiej edycji teleturnieju Eureko, ja to wiem!, a następnie współprowadziła z Jerzym Kryszakiem program Dzień Kangura. W 2010 roku współprowadziła z Krzysztofem Ibiszem show On i ona. Prowadziła festiwale i koncerty organizowane przez Polsat, między innymi Sopot TOPtrendy Festiwal (2006–2013) i Sylwestrową Moc Przebojów (2008–2012). Od grudnia 2011 do maja 2013 była gospodynią programu Jaka ona jest w Polsat Café.

W marcu 2011 założyła portal dla kobiet www.onaonaona.com, za który otrzymała Różę Gali w kategorii „Debiut roku”. W ramach portalu prowadzony jest plebiscyt pod honorowym patronatem małżonki prezydenta RPAnny Komorowskiej, 3 razy ona, w którym znane Polki (Henryka Krzywonos, Beata Jarosz, Beata Tyszkiewicz, Joanna Fabisiak, Kayah, Nina Terentiew, Magdalena Środa, Violetta Nowak, Henryka Bochniarz, Ilona Łepkowska, Agata Młynarska) wybierają trzy laureatki. Młynarska jest pomysłodawcą festiwalu Teraz one, którego pierwsza edycja odbyła się w ramach projektu Łódź Miastem Kobiet w czerwcu 2012 w Łodzi, a organizatorem jest www.onaonaona.com i firma producencka Fabryka.

W latach 2011–2013 prowadziła wywiady w audycji Ona rozmawia w Radiu PiN.

Od września 2013 prowadzi program Świat się kręci w TVP1, od września 2014 na zmianę z Maciejem Kurzajewskim.

Od maja 2013 jest redaktorką naczelną miesięcznika Skarb wydawanego przez Ringier Axel Springer Polska dla sieci drogerii Rossmann w nakładzie 500 tysięcy egzemplarzy.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Trzykrotnie zamężna. Jej pierwsze małżeństwo z Leszkiem Kieniewiczem (doktorem historii) trwało dziesięć lat. Z tego związku ma dwóch synów, Tadeusza i Stanisława. Wychowała też dwie dziewczynki z domu dziecka, Sylwię i Alicję[1], ma jedną wnuczkę. Drugie małżeństwo z Jerzym Porębskim przetrwało tylko rok. Była również związana z dziennikarzem i prezenterem pogody w TVP Jarosławem Kretem. W 2014 roku wyszła po raz trzeci za mąż, za biznesmena Przemysława Schmidta.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]